Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefon pliabil sau nu (si ce fel)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Un articol interesant pro si contra:
https://allaboutwind...Orhowtofold.php

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
La mine nu, nu încă.
Nu trebuie să citesc acel articol, ca să știu că tehnologia nu este încă matură.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Sotia vrea un Samsung Galaxy Z Flip3... sper sa mai scada putin pretul

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu, nu pot folosi asa ceva fara un rating IP si rezistenta la socuri.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Eu as vrea unul care sa se extinda circular, ca un evantai. Sa aiba IP69K, ca sa pot sa-mi fac vant cu el si sub apa. Si sa reziste daca se-aseaza nevasta-mea cu fundul pe el.

Edited by __Dan__, 14 December 2021 - 15:56.


#6
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Nu, telefonul actual are doar 4 ani. Vedem cand trece de 10.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In cazul meu , toate telefoanele de conceptie veche , pliabile , au ramas intacte la finalizarea contractului de 2 ani . Toate telefoanele de model actual, dupa primul an au avut displayul tandari . Unul nu a scapat si costa aproape cat valoreaza telefonul sa schimbi un rahat de sticla ( ma refer la sticla de deasupra touchscreenului functional ).
Cred ca partea de rezistenta la socuri este superioara pentru ca partile expuse socurilor sunt inauntru sau sunt mai flexibile , deci , macar in teorie mai rezistente. La mine , orice telefon tine inmedie un an. Nu cumpar telefoane scumpe , maxim 1500 lei ( in ultimul timp nu am trecut de 1000 ) . Imi place ideea cu protectia touchsreenului macar in timpul transportului . Si conteaza si dimenziunea in stand-by. Este un plus . cu cat este mai mare cu att mai greu incape bine intr-un buzunar si cu atat ,mai usor cade pe jos facandu-se tandari.

#8
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@Jurasaickman: nu am inteles nimic. Te referi la modele vechi, flip, gen motorola v3?
Apoi la care te referi? La ce cu touchscreen clasice?

Mie nu imi plac pliabilele astea (fold si flip). Arata foarte ueat, butucanoase si nici nu le vad sensul. Fold-ul devine patrat, ceea ce nu ma atrage deloc, eu as vrea un 16:9 macar pt continut video. Flip e prea lung cand il deschizi. Dunga din mijloc reflecta lumina, se agata degetul in ea pe touch, arata urat.
Sincer, mi se pare mult mai ok sa car tableta dupa mine daca am nevoie, decat sa folosesc un fold, o steuto-camila fara sens.

Edited by Paranoir, 15 December 2021 - 20:46.


#9
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Cel mai interesant mi s-a parut cel de la oppo cu ecranul ce expandeaza pe baza de motorase, are dimensiuni "normale" si se extinde la nevoie.
Altfel , as lua un Flip pentru locul pe care il ocupa in buzunar, ma enerveaza paletele astea contemporane si uneori am nevoie de un ecran mai maricel pentru Neflix and co.
Dilema e mare, peste 80% din timp nevoia este de telefon compact.

#10
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai flip nu stiu cum te ajuta cu spatiul in buzunar, avand in vedere ca este extrem de gros. Practic, ai avea o galma mare in buzunar, dar suparafata ar fi mai mica. Imi pare mult mai incomod. Poate o fi bun pentru femei, sa il puna in poseta.

Pentru netflix, flip nu te ajuta pentru ca e lunguiet si nu se va vedea mare lucru diferit, vei avea benzi negre in laterale.
Foldul, in schimb, e oribil pentru filme, e patrat si se va vedea o fasie subtire de film pe mijlocul lui.

Edited by Paranoir, 15 December 2021 - 22:16.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am cedat ispitei și acum butonez de pe un fold 3. Nu cred ca voi mai putea utiliza un telefon "normal". Este atât de practic asta încât a ucis celelalte telefoane.
Bine, nici eu nu sunt "use-case" obisnuit... pe vremuri am folosit cu drag Nokia din seria communicator latat cel mare, 9500 cât și fratele mai mic, 9300. Acum doar retrăiesc acele vremuri dar cu tehnologie moderna Posted Image

 Paranoir, on 15 decembrie 2021 - 22:15, said:

Foldul, in schimb, e oribil pentru filme, e patrat si se va vedea o fasie subtire de film pe mijlocul lui.
Nimic mai fals. Continutul multimedia e pur și simplu superb pe fold. Nici nu m-am mai atins de surface de când am foldul.

Ecranul nu e patrat, e 4:3 in landscape, exact proportia senzorului foto folosit în mai toate telefoanele din ziua de azi (și proportia a ceea ce era standard definition). Este enorm de mult conținut în 4:3.

Ah.... sa nu uitam de browsing Posted Image
O adevărată placere:

Attached File  Screenshot_20211216-022424_Samsung Internet.jpg   227.78K   72 downloads

Edited by ro_explorer, 16 December 2021 - 03:23.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
O plăcere este și cu un tel. obișnuit cu browser Opera, pt. că îți redimensionează pagina, scrisul, etc.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In mod cert tine de gusturile fiecaruia in parte.
Eu unul nu suport browsingul pe telefon. Il tolerez (caci nu am de ales) dar daca am posibilitatea sa scot tableta nu stau de 2 ori pe ganduri. In rucsacul meu am mereu surface-ul la indemana dar nu m-am mai intins dupa el de cand cu foldul. Cred ca pe aici se afla minimul acceptabil ca dimensiuni de ecran pentru mine la browsing. IM=ul merge si pe ecranul frontal (ca si multe alte aplicatii de altfel - twitter, instagram, reddit, biziday, etc) dar browsingul in mod cert il prefer pe cat mai mult ecran in format desktop.
Daca pot sta pe desktop si mai bine - cel putin 3 ferestre simultane imprastiate pe ultrawide.

Edited by ro_explorer, 16 December 2021 - 03:47.


#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@ro_explorer: probabil ca nu e foarte relevanta parerea mea, nu am folosit pliabil,m-am jucat cu el intr-un magazin cateva minute.
Mie nu prea imi place formatul 4:3 pentru filme. Am ipad si as fi preferat sa fie 16:9, contentul video se vede cu dungi foarte mari.
Foldul imi parea format si mai patrat. O fi tare, nu zic nu, dar eu prefer device-urile mai simple.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dacă e sa te iei dupa formatul filmelor, cele mai multe sunt în ceva apropiat de 21:9, așadar ala är fi raportul ideal.
Pe mine ma intereseaza dimensiunile fizice, du ge de umere nu ma activeaza, mai ales pe un oled.

#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Inteleg ce zici, e oled si nu se vede urat. Doar ca se vede mic. Practic, clipul vjdeo e doar o fasie mica, comparativ cu suprafata ecranului. De aia nu imi place nici aspectul ipad-ului, dar totusi nu as lua tableta cu android (nu am gasit ceva sa fie interesant).
Recunosc ca nici un format 21:9 la un devi e mare nu e in regula (altceva decat telefon clasic), dar cred ca un 16:9 ar fi compromisul ideal.
Din pacate, 16:9 la un telefon de tip fold cu ecranul desfacut nu cred ca se poate. Inchis ar fi mult prea mic si probabil si deschis nu ar fi ceva prea mareca sa devina util, iar daca ar fi facut mare, cu ecranul inchis ar fi mult prea lat (si scurt) ca sa il tii in mana.

Edited by Paranoir, 16 December 2021 - 15:31.


#17
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Este inutil topicul asta pe un forum unde lumea da banii de un fold pe o masina adusa din germania.

A se observa ca singurul utilizator de telefon de genul asta de aici traieste prin scandinavia si conduce tesla. Adica cine isi permite asa ceva il apreciaza maxim. Cine nu, gaseste numai defecte si neajunsuri.

Eu mi-as cumpara asa ceva dar nu o fac din doua motive:

1. Sunt utilizator inrait IOS. Putin probabil sa trec pe android.
2. E scump. Desi mi-l permit, am alte pasiuni costisitoare in care prefer sa imi blochez banii.

Edited by murdar, 16 December 2021 - 15:53.


#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Felicitari pentru Tesla😁, nu stiam. Super masina!
Cu siguranta nu m-am gandit la pret, sunt un pic reticent pentru ca e cam gros si neobisnuit. Probabil in viitor or sa fie tot felul de device-uri din astea.
Pretul e mare, dar se poate si mai scump (vezi iphone 13 pro max de 1 TB). Nu stiu daca e atat de prohibitiv, eu am vazut asa ceva in Romania la niste oameni normali. Nu trebuie sa fii din tarile scandinave...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate