Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Probleme copiere stick USB 3.2

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Nu știu unde să postez, așa că dacă e off topic, îmi cer scuze. Am conectat la desktopul meu cu Windows 10, printr-un cititor de carduri universal USB 2.0 un stick USB 3.2. Windows 10 l-a detectat corect, și am formatat stick-ul USB 3.2 NTFS. Totul a fost OK până am copiat un fișier MP4 de 2 GB. Copierea a început repede, dar după câteva secunde viteza a coborât la zero, și după câteva minute a apărut mesajul că e o eroare și că trebuie drivere pentru acest stick. Driverele sunt toate la zi, pe un stick USB 3.0 merge totul OK. Eu știam că USB 3.2 merge pe orice USB de la 2.0 în sus, ce să fac?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Puteai deschide topic separat.

La Desktopul tau nu ai porturi USB direct pe placa de trebuei sa-l bagi printr-un cititor ?!?
Recomandabil un port de pe spate ca alea sunt chiar pe palca de baza.

Daca il conectezi acolo si nu-l vede corect ai buba la stick.
Drivere nu are cum sa ceara ca sunt incluse in Windows de ani de zile - poate cititorul sa aiba nevoie daca foloseste un chip dedicat.

USB 3.2 daca e V1 e tot USB 3.0 - dar e redenumit. Si daca e prost...

#3
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
PC-ul meu e foarte înghesuit, cititorul ăla de carduri e montat frontal, și îl folosesc pentru că e infinit mai accesibil decât porturile de pa MB. PC recunoaște stick-ul, am făcut și un folder pe stick, dar când vreau să copiez ceva pe el nu pot. Stick-ul e un Kingston luat de la Flanco de BF... În fine, am să văd dacă îi dau de cap mâine.

#4
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Am conectat la desktopul meu cu Windows 10, printr-un cititor de carduri universal USB 2.0 un stick USB 3.2. Windows 10 l-a detectat corect, și am formatat stick-ul USB 3.2 NTFS. Totul a fost OK până am copiat un fișier MP4 de 2 GB. Copierea a început repede, dar după câteva secunde viteza a coborât la zero, și după câteva minute a apărut mesajul că e o eroare și că trebuie drivere pentru acest stick. Driverele sunt toate la zi, pe un stick USB 3.0 merge totul OK. Eu știam că USB 3.2 merge pe orice USB de la 2.0 în sus, ce să fac?

Când transfer un fișier de 2GB, transferul se oprește la 6%. Când transfer un fișier de 6 GB, se oprește tot la 6%. Stick-ul USB este formatat NTFS. Care este sursa acestei probleme? Stick-ul USB este recunoscut de Windows, și arată 28 și ceva GB liberi! Stick-ul USB are 32 GB)

Attached Files


Edited by eddy_teer, 14 December 2021 - 13:22.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Faci topic nou, nu ajută să continui un topic cu altă problemă.
2. A murit sticku. Dacă dă eroare la orice fișier, și unul  de 50 de mega... altu

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca nu stie sa faca topic nou asa ca il splituiesc eu pe-asta si o sa pun aici si ce am raspuns in celalalt topic in care a postat, tot alt subiect...

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,724
  • Înscris: 30.08.2006
Scoate cititorul ala antic din schema.
Foloseste stickul direct in portul usb 3.x din pc.

#8
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Știu cum se face un topic nou, dar am crezut că nu e cazul. Alte stick-uri USB 3.0 merg perfect pe ”cititorul ăla antic”! De ce indiferent de dimensiunea fișierelor pe care vreau să le copiez, întotdeauna transferul se oprește la 6%?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Ai incercat in alt port USB sau alt PC ?
Ca eu cred ca stick-ul e buba pana nu-l incerci.

P.S.

View Posteddy_teer, on 14 decembrie 2021 - 14:02, said:

Știu cum se face un topic nou, dar am crezut că nu e cazul.
Dar nu era cazul nici sa scrii in mai multe topice - se cheama flood si e interzis de regulament.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Stickul e defect, schimba-l.  Pana la 6% de fapt nu scrie nimic pe el, ci intr-un buffer din RAM. Cand sa scrie efectiv pe stick ... moare

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Asta indiferent de dimensiunea fișierului?

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Probabil fisiere mici merg scrise, dar tot defect ramane

#13
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Totuși, capacitatea stick-ului scade cu echivalentul acelor 6% care chipurile se copiază. Pe stik apare numele fișierului copiat și acel spațiu ocupat cu albastru în My Computer.

Edited by eddy_teer, 14 December 2021 - 16:16.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Scade dar posibil sa nu scada.

Verifica-l asa cum am zis - alt port - alt PC si discutam dupa. Nu are sens sa continuam altfel.
Oricum banuiesc ca nu a fost cine stie ce valoare stick-ul ala iar Kingstone-urile ieftine sunt proaste rau.

#15
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
OK, ceva recomandări pentru un stick USB bun de 32 de GB, aveți  ? Eu de când mă știu folosesc numai Kingston și niciodată nu mi-au făcut figuri ...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde cati bani vrei sa dai.
In general acum pe la 32 Gb nu prea mai gasesti bun pe la nicio marca.

Si Kingston-urile sunt bune dar in gama de pret peste 100 de lei.

#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Am reușit să copiez pe stick (prin cititorul de carduri) un folder cu două fișiere mp4, în total 1,6 GB, totul a mers bine. Dar când am vrut să mai copiez un al treilea fișier de peste un GB, pe la 48% s-a oprit transferul și mi s-a blocat tot Windows-ul. După, stick-ul nu a mai fost recunoscut de PC. Am formatat stick-ul FAT32, dar aceleași probleme. Pot copia și reda mp3-uri și poze, dar la mp4 sau mkv crapă...

Edited by eddy_teer, 15 December 2021 - 15:48.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004
Ori tensiunea/curentul de pe portul USB e o problema - de-asta ziceam sa incerci un port din spate sau alt PC.
Ori stick-ul se incinge prea tare - are probleme cu racirea - daca are carcasa din plastic greu de sesizat. De obicei cand se incing scade viteza sau se blocheaza.
Ori un cip de memorie busit pe Stick...

FAT32 nu accepta fisiere decat maxim 4 Gb, deci...
Poate exFAT sa mai incerci.

Edited by eiffel, 15 December 2021 - 16:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate