Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masina import Germania, 8000-10000€

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Situatia sta asa, vreau sa-mi cumpar masina pentru ca batranica mea nu prea mai duce multa vreme, am luat-o de noua in 2007, nu am deloc experiente cu masini second.
Initial ma gandisem tot la ceva nou dar cum preturile au sarit in aer in ultimul an, mi-am luat gandul...
Nu am incredere sa cumpar din tara (multi smecherasi care vand harburi ambalate frumos). In plus as prefera o masina care nu a indurat drumuri de kkt ca in Romania.
As vrea ceva nu prea mare, motor undeva la 120-150hp, consum rezonabil, pana in 150.000 km la bord, istoric service etc.
Ce modele mi-ati recomanda pe care le-as putea gasi in stare f buna sa ma incadrez in 10.000?
De ex. eu m-am gandit la un Audi A3, ar fi ok in bugetul ala? Alte marci/modele pe care sa merg cu incredere in banii aia?
Multumesc anticipat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Raiden, on 14 decembrie 2021 - 12:46, said:

Nu am incredere sa cumpar din tara (multi smecherasi care vand harburi ambalate frumos).
Pai samsarii cei mari au sediu in Germania Posted Image, stiu ca vin cei din est.

 Raiden, on 14 decembrie 2021 - 12:46, said:

Ce modele mi-ati recomanda pe care le-as putea gasi in stare f buna sa ma incadrez in 10.000?
Pai de acasa din fata ecranului nimeni nu-ti poate spune in ce stare e cu adevarat.
Vezi ca sunt site-uri cu licitatii auto ( https://www.adesa.eu/ro/home ).

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2021 - 12:59.


#3
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
Honda Accord/benzina/manuala, din Romania.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 neagu_laurentiu, on 14 decembrie 2021 - 12:58, said:

Vezi ca sunt site-uri cu licitatii auto ( https://www.adesa.eu/ro/home ).

Site-urile ale cu licitatii vand doar catre firme,nu si catre persoane fizice.

#5
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

 neagu_laurentiu, on 14 decembrie 2021 - 12:58, said:


Pai samsarii cei mari au sediu in Germania Posted Image, stiu ca vin cei din est.

Pai de acasa din fata ecranului nimeni nu-ti poate spune in ce stare e cu adevarat.
Vezi ca sunt site-uri cu licitatii auto ( https://www.adesa.eu/ro/home ).

Imi ajunge garantia ca nu a fost rulata in Romania si cu istoricul de service complet cred ca e oarecum safe.

Intai as vrea sa am ceva modele de incredere in vedere, nu ma pricep cine stie ce la masini, nu stiu care sunt mai fiabile, care au probleme stiute din fabricatie, etc.

#6
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Vei gasi multe Diesel uri in bani astia, care sa ofere si puterea dorita. Ca benzinare, cauta japoneze . Fereste te de TSI uri si TFSI uri. Oricum cu tot istoricul de service, tot o sa gasesti bube.La benzinare m am cam linistit, daca are peste 120000 rulaj sa ai grija la consumul de ulei, nemtii cu al lor long-life cam chinuie motoarele.

#7
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Orice sfat in privinta achizitiei este binevenit, inca nu stiu nici cum am sa o aduc din Germania, ori apelez la cineva mai priceput, ori ma duc eu care nu ma pricep. Ma gandeam sa o caut pe automobile.de, sa iau legatura cu vanzatorul si apoi sa mearga cineva sa o ia.
Sau exista la noi firme de incredere care aduc si vand masini nerulate in Romania, unde sa pot merge sa testez personal?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 adisz, on 14 decembrie 2021 - 13:05, said:

Site-urile ale cu licitatii vand doar catre firme,nu si catre persoane fizice.
Pai sunt N firme ce te ajuta, tu alegi, dai banii si-ti vine masina acasa.

 Raiden, on 14 decembrie 2021 - 13:05, said:

Imi ajunge garantia ca nu a fost rulata in Romania si cu istoricul de service complet cred ca e oarecum safe.
Vezi ca sunt destui care au constatat ulterior ca istoricul e falsificat in actele primite.

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Vorbeste cu tipul asta poate te ajuta https://www.neocars....troller=product

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
sunt curios câți km are bătrânica ta.
să nu iei una mai nouă da cu 3X număru de km rulați în germania pe puf.

unde locuiți că-n cluj nu dai de-o groapă nici să vrei

#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

 EMPP, on 14 decembrie 2021 - 14:19, said:

sunt curios câți km are bătrânica ta.
să nu iei una mai nouă da cu 3X număru de km rulați în germania pe puf.

unde locuiți că-n cluj nu dai de-o groapă nici să vrei

Are doar 155000 , dar ramane sa o foloseasca doar sotia pentru naveta, nu ma mai bazez deloc pe ea la drumuri mai lungi.
Banuiesc ca si cei din Cluj mai umbla prin tara, la munte la mare.....
Am scris clar ca vreau pana in 150k

#12
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Sper sa nu ajungi cumva sa cumperi masina colegului meu de serviciu(din vest), care are istoric full si 140k Km din 2016, ca iti iei mare teapa. (schimbat ulei la motor doar de 3 ori, la recomandarea producatorului cica)
O sa ai surpriza ca merge mai prost decat batrana ta din 2007.
Asta cu masini bune din vest e relativa, trebuie sa fii foarte atent cand cumperi.
Totusi exista probabilitatea sa fie mai buna decat una rulata pe strazile romaniei.

Edited by drive-x, 14 December 2021 - 14:55.


#13
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Pune in mobile.de conditiile tale: marca, model, pret, motorizare, combustibil, an fabricatie, etc si filtreaza dupa dealeri ( in special dealeri autorizati germani). Dupa ce gasesti ce doresti, ii contactezi, le ceri poze (daca cele de pe net nu sunt ok),  negociezi pretul pentru a include anvelope iarna, numere rosii, eventual o revizie, etc. Nu toti dealerii sunt deschisi sa vanda in afara germaniei. Unii o sa refuze, pe motiv de bataie de cap.
Te urci in avion si vii cu ea in Romania ( sa nu uiti de vignete). Sunt unii dealeri care accepta sa achizitioneze ei numerele rosii si cu un avans dat/sau suma intreaga (bazat pe contract intre dealer si tine). Nu trimiti avans fara contract.

Daca ce am scris mai sus pare bataie de cap, sunt si dealeri in Ro cu masini decente pe stoc. Trebuie doar sa cauti.

Edited by ClaudiuB10, 14 December 2021 - 15:17.


#14
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Mai bine iei din Ro de la firme ce aduc la licitație sau cauți pe la dealerii. Ai garanție 1 an de regulă, tot din vest sunt aduse majoritatea și nu mai pierzi timp și bani cu drumul.

https://www.daswelta...true&sortCol=km

Asta e o alegere foarte buna și motorul de 1.0 e foarte reușit. Și economic și suficient de potent, mai ales că e o mașină ușurică.

Eu am luat de la weltauto și a fost foarte ok.


#15
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 adisz, on 14 decembrie 2021 - 13:05, said:

Site-urile ale cu licitatii vand doar catre firme,nu si catre persoane fizice.

sunt si site-uri unde te poti inregistra ca persoana fizica. au chiar mai multe masini ca adesa.

caroutlet.eu
autodeal.com (aici le dai mail sa iti faca ei cont de pers fizica)
exleasingcar.com
webautobid.eu

Samsarii (adica parcurile auto de la noi si chiar si multi dealeri de auto noi, care comercializeaza si SH) aduc din licitatii toti. Si isi mai pun adaos 15-20%. Mai uita si niste detalii pe drum, gen accident anterior cu suma X ca dauna (lucru mentionat in licitatie).

Edited by Genesis, 14 December 2021 - 17:27.


#16
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Mai intai scrie ce fel de masina iti doresti si ce dotari vrei sa aiba. Fara niciun criteriu ti se poate recomanda orice,de la Tiguan si Forester pana la Ford Mondeo sau BMW full fara piele.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am facut ani buni bisnita de masini. De departe, cele mai bune masini le-am luat din Romania, insa masini care de noi au fost luate din Romania. Nu stiu de unde ai ideea asta cu drumurile si iti pute ca masina a mers numai in Rro. Dar te asigur ca este o idee preconceputa si eronata.
nu conteaza de unde cumperi masina , conteaza trei aspecte.
1) anul de fabricatie cat mai bun . Mai bine renunti la fitze de firma si cauti o masina cat mai buna ca an , pentru ca noile taxe care se vor introduce vor tine de vechimea in ani .
2) tipul de motorizare ....sa cumperi diesel in zilele noastre este o idee foarte proasta daca nu faci 30.000 km pe an . Preferabil un benzinar aspirat care scoate e5 sau e6 , dar sunt si cateva motoare pe benzina cu turbina care sunt decente ca fiabilitate.
3) rulaj cat mai mic. Contrar legendelor , o masina intre 150 si 200.000 km nu este tocmai o masina de luat daca nu este vreo autoutilitara construita pentru fiabilitate. Ideal este sa cumperi ceva pe la 50-60.000 si sa o vinzi tu pe la 150.000 .

#18
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Pina-n 150 mii de km si 10 mii de euro diesel gasesti rar. Ramin cele pe benzina. Motoarele pe benzina nemtesti nu sunt recomandate. Vezi ce gasesti la coreeni Kia si Hyundai sunt masini bune si fiabile, la acelasi pret gasesti coreene cu km mai putini si mai noi decit japoneze. Problema este ca majoritatea coreenilor au motoare de buget cu putere hai sa zic medie.
Daca vrei un sfat: Honda Accord sau Civic kombi (la mine caroseriile sedan sunt pe ultimul loc in materie de masina) insa nu stiu daca gasesti pina in 10 mii, pretul a luat-o razna si acum e si perioada inainte de sarbatori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate