Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

A doua mașină, luare numere de pe prima

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Bogdan1515

Bogdan1515

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2021
Salut!

Recent mi-am luat o mașină și urmează sa o înmatriculeaz. Pe cea veche o păstrez încă o perioada pe numele meu deși o va folosi cineva din familie.
As dori sa pun numerele de la cea veche pe aceasta noua iar pe prima sa le schimb.

Din ce am citit as avea următorii pași: 1. Cerere ca vreau sa le rezerv 2. Cerere sa le schimb pe cele de pe prima mașină 3. La înmatriculare, sa zic ca le vreau pe cele rezervate.

Am omis ceva? A făcut careva asta recent?

Mersi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu sa existe opiune schimb nr de inmatriculare pt ca vreau, deci trebuie sa intrebi la politie ca pas 0.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa functioneze asa cum ai descris.
Ai grija sa platesti pastrarea numerelor, inainte de orice alt demers.

Edited by pasilla, 13 December 2021 - 19:46.


#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Se poate ce spui , a facut un prieten . Si-a luat alta masina iar cea veche n-a reusit s-o vanda asa ca a mers la militie si i-a schimbat numerele la cea veche , facand rezervare pe numere , pe care apoi le-a pus pe noua masina .

 Adm, on 13 decembrie 2021 - 19:41, said:

Nu stiu sa existe opiune schimb nr de inmatriculare pt ca vreau, deci trebuie sa intrebi la politie ca pas 0.
Iegzista.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, numerele tale sunt ale tale,  pana nu dai tu express la politie ca nu ti le mai trebuie. Si atunci ti le lasa cativa ani.  Prietena a schimbat  numerele din 19 a pus 02 (cand a schimbat masina) si au zis ca si 19 ramane pe numele ei, le poate folosi daca va avea a 2-a masina.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 20:01, said:

. Si atunci ti le lasa cativa ani.
Fals. Nu îți lasă nimeni numerele nici o zi.
Cel mult poți plăti rezervarea timp de un an cu 30 lei. Atât.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Foarte simplu. Te duci si ceri schimbare numere la masina veche, iti iei ceva la rand sau preferentiale, si scrii ca retii numerele vechi.
Poti face simultan inmatricularea celei de a doua masini cu numerele tocmai eliberate, numai sa ai toate hartiile pregatite.
Vezi ca RCA la cea veche se preia pe numerele noi, nu mai da alti bani daca mai ai pana la terminarea ei.

#8
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Rezervarea numerelor se poate doar in urma unui contract de vanzare-cumparare sau radiere sau posibil  si cum spune m-ai sus @claudiu1

Edited by geos, 13 December 2021 - 20:45.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Ca sa fie mai clar: voi ziceti ca se poate solicita schimbarea numarului de inmatriculare?
Eu cred ca singura solutie e radiere cu pastrarea numarului si apoi inmatriculatre cu alte numere.

#10
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Atata timp cat esti proprietar in acte ai ITP si RCA valabile este simplu.Mergi la serviciul inmatriculari si schimbi numerele masinii vechi (poti pune altele la rand daca nu vrei din nou preferentiale).
Carte auto in original si copie
Talon original
Copie RCA
ITP valabil
C.I. original si copie
40 lei taxa numere inmatriculare la rand sau 85 preferentiale
49 lei taxa talon pe ghiseul.ro
30 lei taxa rezervare numerele vechi preferentiale.
Cererea solicitantului (o gasesti pe drpciv).
Si ai rezolvat problema.
Operatiunea se numeste "reinmatriculare".

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am facut , in urma cu vreo 3-4 ani , o astfel de schimbare.

Cu dosarele complete pentru inmatriculare ale celor 2 masini, m-am prezentat la ghiseu. A fost radiata inmatricularea primei masini, astfel numerele ramand libere si inmatricuklata pe un numar "la rand". A fost inmatriculata a doua masina cu numerel ceei vechi, ramase "libere".

Posibil in acest moment sa mearga cu "rezervare" numere.

#12
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Ori eu am inteles gresit ori voi. Deci el a cumparat o masina si vrea sa ia de la una care o mai detine sa ia numerele si sa le poata pune pe asta noua. Eu asta am inteles. Ca sa rezerve numerele de pe a doua masina aceasta nu trebuie sa fie intr un proces de vanzare-cumparare?

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Asa am facut si eu. Mergi la politie si ceri schimbate de numere la prima masina. Tot atunci faci si rezervare la numerele vechi. Apoi numerele vechi le poti folosi la masina noua. Toata treaba costa in plus un certificat nou la masina veche parca 60 lei o rezervare la numere parca tot 60 lei. Plus drumuri la finante si primarie pentru stampile pe fisa de inmatriculare. Nu e foqrte complicat si merita.

Edited by Kroghy, 14 December 2021 - 09:09.


#14
Bogdan1515

Bogdan1515

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2021
Revin cu un update: se poate face acest schimb de care am intrebat initial.

Mai concret:
- am rezervat numerele de pe masina veche;
- am facut cerere sa schimb nr la masina veche;
- la inmatriculare am prezentat dovada rezervarii si am ales numerele;

Cateva particularitati:
- foarte important a fost sa am dovada pastrarii numerelor cu care a venit masina facuta de proprietarul de la care am luat masina pentru ca inmatricularea a fost facuta prin imputernicit, iar eu aveam nevoie de sa folosesc masina. Daca nu avea asta, trebuia sa prezint numerele ce au venit cand am cumparat masina (o idiotenie parerea mea).

Alta idiotenie: teoretic nu se poate face asigurare daca nu ai fiscalul din localitatea de domiciliu. Daaar, ca sa ai fiscalul iti trebuie ITP ul valid :) Apelati la un broker de asigurari ptr ca ei trec peste asta si fac asigurare oricum. Iar dupa inmatriculare se modifica asigurare (se pun numerele auto).

Sper ca ajuta!

#15
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Salut.
Reînvii putin acest topic.

În cazul în care părinții mei au o mașină, iar eu urmează să îmi cumpăr una, cum procedez ca nr. de la "mașina familiei" să îl preiau eu pe noua mea mașină?
În momentul în care doresc să înscriu mașina cumpărată pe numele meu, merg cu părintele proprietar la Poliție, el spune că dorește reînmatricularea mașinii lui cu alte numere, predă polițistului numerele, care devin astfel disponibile, apoi imediat le solicit eu pt mașina mea ei fac totodată și înmatricularea mașinii cumpărate pe numele meu?
Nu am menționat aici taxele aferente care se vor plăti (ei pt. reînmatriculare cu nr preferențiale sau nu, eu pt înmatriculare cu nr. preferențiale...doar le vreau pe cele care au fost ale mașinii familiei mele).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate