Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

QNAP TS-932px sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Servus!
Planific un upgrade pentru actualul NAS (TS-431p) si m-am gandit la acest model (o sa explic de ce), insa am zis sa va cer parerea, cine stie, poate aveti alte recomandari.

Cerintele ar fi urmatoarele:
- volumul sistem ar sta pe SSD-uri (500GB-1TB in RAID 1), ca sa nu frece HDD-urile tot timpul. Daca HDD-urile ar sta in sleep cand nu sunt accesate, ar fi perfect.
- volumul de date, 5-6 HDD-uri in RAID5 (pentru a avea un pic loc pentru expansiune).
- ca procesare... un ARM ar fi suficient IMO. Nu fac transcoding, chestii d-astea; cel mult sa tin cate-un container cu diverse.
- prefer sa fie silentios si eficient
- prefer sa nu fie scump
- va exista in viitor un upgrade la retea, probabil la 2.5gbe. Viteza de transfer nu e esentiala; nu am nevoie de SSD cache samd. Chestiile des accesate se pot tine pe SSD-uri.

Nu m-as avanta sa-mi construiesc propriul NAS; nu ca n-as fi in stare, dar mi-e lene :)
Am folosit QNAP pana acum, n-am nimic impotriva Synology. Dar, din cate stiu, la Synology ar trebui sa folosesc 2 sloturi de 3.5" (pentru SSD/system); nu poti folosi M2-urile (cand sunt prezente) pentru stocare.
De altfel nici cu QNAP nu sunt convins ca SSD-urile M2 ar fi o varianta mai buna decat cele de 2.5" - diferenta de viteza nu e importanta pentru mine, insa M2-urile lucreaza mai "fierbinte".

QuTS vs. QuTS Hero... EXT4 vs. ZFS (plus Synology/BTRFS). ZFS are niste chestii interesante, insa nu sunt convins ca merita costul superior al hardware-ului, overhead-ul si diversele limitari (ca nu poti expanda un RAID). Mai ales ca planuiesc sa pot expanda un RAID :)
Deocamdata integritatea datelor o verific cu RAID5 scrubbing + checksums.

Ce parere aveti?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTS030, on 13 decembrie 2021 - 18:53, said:

Nu m-as avanta sa-mi construiesc propriul NAS; nu ca n-as fi in stare, dar mi-e lene Posted Image
La cat costa cu cate discuri doresti eu spun tot un PC luat din comert cu carcasa mare, ii pui tu Linux si iesi per total cel mai avantajos.

Edited by neagu_laurentiu, 13 December 2021 - 20:55.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Nu prea ai explicat ce volum de stocare doresti. 5-6 Hdd in Raid5. De ce capacitate? Ca daca pui d-alea de 18 TB poate-ti ajung 2...

Edited by __Dan__, 13 December 2021 - 21:23.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Decat sa plangi dupa costul unui HDD de 18TB mai bine de 4 TB, e mai suportabil. Doar mai pica si astea.

Edited by neagu_laurentiu, 13 December 2021 - 21:32.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View Postneagu_laurentiu, on 13 decembrie 2021 - 21:31, said:

Decat sa plangi dupa costul unui HDD de 18TB mai bine de 4 TB, e mai suportabil. Doar mai pica si astea.

Garantie 5 ani.

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Post__Dan__, on 13 decembrie 2021 - 21:21, said:

Nu prea ai explicat ce volum de stocare doresti. 5-6 Hdd in Raid5. De ce capacitate? Ca daca pui d-alea de 18 TB poate-ti ajung 2...
Pai am spus esentialul, 5-6 sloturi pentru HDD-uri Posted Image
Voi migra cele 4 HDD-uri de pe NAS-ul existent, si voi expanda capacitatea array-ului la nevoie. 5-6 sloturi (+ 2 pentru SSD) imi sunt suficiente pentru orice volum de date imaginabil, si asta fara a recurge la capacitatile maxime de pe piata.
Sub 4 sloturi pentru HDD-uri si... as fi fortat sa schimb HDD-urile acum. 4 (+ cele 2 pentru SSD-uri) ar fi inca OK.

In principal vreau sa am volumul sistem pe SSD-uri, si hardware ceva mai puternic - in particular RAM (pentru un container-doua). Ceea ce vechiul NAS nu-mi permite.

P.S. Ies mai bine cu 4x8TB decat cu 2x18... si la pret, si la capacitate.

Edited by TS030, 13 December 2021 - 22:15.


#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu mă joc cu jucăria asta:
https://www.qnap.com...product/ts-473a
Teoretic face cam tot ce vrei tu, mai puțin faptul că suporta doar 4hdd și 2 ssd m2. Teoretic ar suporta mai multe, mai poți monta placi dedicate.
Silențios este, în cazul meu având hdd se aud doar ele.
La soft, dacă nu faci prostia să updatezi versiuni beta, e stabil, dar asta știi deja, fiind utilizator qnap

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostBloodRa, on 13 decembrie 2021 - 22:20, said:

Eu mă joc cu jucăria asta:
https://www.qnap.com...product/ts-473a
Mda, as putea sa renunt la 1 slot HDD - si as avea un procesor mai puternic (+ cateva aplicatii extra, disponibile doar pe Intel). Asta inseamna insa ca orice extensie de capacitate ar fi 4xHDD noi.

Ai pus volumul sistem pe M2-uri? Daca da, cum merge? Au radiatoare, sunt ventilate?

Eu am avut o mica problema cu QTS 5... nu mai putea accesa internetul. S-a rezolvat cu un update manual (local il puteam accesa).
Oricum, sa am QTS 5 pe TS-431p adica cel mai ieftin NAS cu 4 sloturi pe care l-am gasit... chiar nu pot sa ma plang :)

Edited by TS030, 13 December 2021 - 22:40.


#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
@TS030

Exista si posibilitatea de a lua o unitate de expansiune daca un NAS 4bay e suficient momentan dar vrei sa ai posibilitatea de a augmenta capacitatea de stocare ulterior ( evident vor fi 2 volume separate cele 2 grupuri de HDD-uri insa )

Edited by me_iauras, 13 December 2021 - 23:42.


#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Multumesc, doar ca cerintele sunt:
1. pus volumul sistem pe SSD-uri
2. hardware ceva mai puternic
Un TR-004 o fi ieftin, dar nu-mi rezolva nici una din probleme...

Revenind la alde 473a: ati observat ceva avantaje in a merge pe o platforma x86? In afara de transcodare, care asa cum am zis nu ma intereseaza.
Incerc sa "ghicesc" cerintele pe viitor, la cele actuale (+ cateva chestii pe care nu le fac acum, dar ar fi nice to have) ARM-ul e suficient.

Edited by TS030, 13 December 2021 - 23:48.


#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mda... acum ma gandesc la un TS-673a, ca alternativa.
Avantaje:
+ platforma Intel. Aplicatii mai multe, posibilitati mai multe (inclusiv QuTS Hero/ZFS, desi am zis ca nu-mi place ZFS)
+ 6 sloturi HDD (+ 2 SSD/NVME). As putea lasa cele 4 HDD-uri, si adauga inca un volum RAID1 daca se termina spatiul (in ideea de a nu schimba 4 HDD-uri deodata)
Dezavantaje:
- mai scump (dar totusi ceva mai ieftin decat TS-h973AX, echivalentul Intel/QuTS Hero al TS-932px-ului)
Dezavantaje irelevante pentru mine:
- lipsa 10GbE integrat. 2.5GbE imi ajung.

Cred ca discutia se indreapta catre "merita platforma x86?" :)

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Poate mai bine merg pe "altceva", intrucat 932px-ul are probleme cu interferentele:
https://www.qnap.com...ts-932xts-932px

@BloodRa, ceva impresii despre 473a? In special, daca ai pus volumul sistem pe SSD-uri, cat spatiu "mananca"? Merg 2x512GB?

Edited by TS030, 17 December 2021 - 17:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate