Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Promovarea inculturii si vulgaritatii duce la aparitia dictaturilor?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjimi91, on 13 decembrie 2021 - 20:45, said:


Dar nu e ideea ta. am mai auzit replica asta

Hai sa comparam cu acum 100 de ani. Stii ce faceau oamenii acum 100 de ani ? Copii. Acum, tinerii nu prea mai vor sa faca copii. Asa ca, daca e comparam fericirea oamenilor de acum, cu fericirea oamenilor de acum 100 de ani...eu cred ca erau mult mai fericit cei de acum 100 de ani.

E si normal cand pui asemenea standarde in societate, pe care nimeni nu le poate atinge.



Eu cred ca nu realizezi cata cenzura este pe net.

N word este cenzura. N word spune ca, nu exista context unde poti sa spui nigger, fara sa fii rasist. Pe alte platforme iti iei ban instant numai daca spui acest cuvant "nigger".

Ce fenta Posted Image , nu poti spune nigger  in schimb poti face praf o natie intreaga , poti darama  vaccinul si campania de vaccinare, poti scoate UK din EU sau poti sa-l faci pe un dobitoc ca Trump presedinte , hai bre nu vedem padurea din cauza copacilorPosted Image

#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 21:07, said:

Ce fenta Posted Image , nu poti spune nigger  in schimb poti face praf o natie intreaga , poti darama  vaccinul si campania de vaccinare, poti scoate UK din EU sau poti sa-l faci pe un dobitoc ca Trump presedinte , hai bre nu vedem padurea din cauza copacilorPosted Image

Radicalizarea stangii a dus la radicalizarea dreptei...d-aia a iesit Trump, d-aia sunt atatia anti-vaccinisti.

N word-ul este doar un exemplu...ai mai multe exemple. Prin Canada mi se pare ca vor sa-i lase pe homosexuali sa doneze sange. Desi ei au avut ceva evenimente cu SIDA in trecut. Homosexualii ar fi fost de vina, ei au cei mai multi parteneri. Ce faci in acest caz ? Ii lasi sa doneze sange ? Pana la urma, e discriminare Posted Image

Am inteles ca nu prea ar testa astia sangele. Se bazeaza mai mult pe fisele alea pe care le completezi...practic, se merge pe incredere Posted Image.

Edited by jimi91, 13 December 2021 - 21:19.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 21:22, said:

Bre pina la urma tu esti un pic homofob ,amesteci lucrurile, esti  frustrat ca te obliga  la vaccin ,te mai doare-n dos de cel de linga tine , esti un dac liber  neaos
Te intreb daca esti pe patul de moarte si ai nevoie de un transpant sa te salveze care vine din intamplare  de la un jeg de  homosexual  lovit pe trecerea de pietoni de un cocalar , ce zici tu , te bucuri  ca ai un organ de homosexual in tine sau te tai la  vene? Raspunde sincer daca ai sange in instalatie.



Fii pe pace , multi sunt mai responsabili decit cei hetero  iar Canada nu e Romania . Si in Romania sangele se testeaza, iar cand ai nevoie de sange sida e cea mai mica problemaPosted Image

A fost un caz si in Romania...

Aparent au fost la o orgie si au descoperit dupa ceva timp ca unul din ei era infectat. De admirat faptul ca a iesti unul din ei in public, sa-i anunte pe ceilalti participanti Posted Image...dar, uite, s-a intamplat.

Homosexualii au cei mai multi parteneri comparativ cu lesbienele, heterosexualii (barbati si femei), la un loc...

Dar, per total, alta era ideea :P

Stii cazul Rittenhouse ? Unde un tanar a omorat 2 oameni in legitima aparare ? Ei bine, stanga voia sa-l bage la puscarie, au dus si proteste impotriva lui. N-ar fi fost corect si just sa intre la puscarie.
Adevarul nu mai conteaza...adevarul este irelevant...conteaza partea ta si partea mea...aia e.

Edited by jimi91, 13 December 2021 - 21:43.


#22
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Ca să răspund la prima întrebare, răspunsul este NU! Exemplific cu ce se întâmplă la noi în țară: sunt promovați toți cântăreții și actorii de mână a doua, la tv e plin de latrine și totuși nu avem dictatură.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Sper că nu este despre vaccin, deși am simțit și eu, așa, un iz.

Altfel, dacă discutăm despre diferențele de optică între generații, la modul general, grosier, și înaintașii noștri spuneau despre noi, că facem, că dregem, că nu este bine & etc.

Cred că oamenii se obișnuiesc cu o stare de fapt, de preferință din perioada tinereții personale, apoi dacă se produc schimbări majore în societate, ei regretă, fără să știe că în subconștient regretă propria tinerețe, nu statutul din tinerețe, care adesea este prost, un statut slab, la cei mai mulți.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 22:34, said:

Bre las-o ca macane , nu ma aplec la fente.

Intrebare de om  in suferinta bre , esti mai mult sau mai putin homofob  in functie de cit de sanatos esti la masarda, n-o spun eu , o spum cei care se pricep mai bine  cu tratamentul la masarda
Referitor la persoana mea  eu asociez acest comportament cu violenta omniprezenta  din familia traditinala de care vorbea Dagnea , biserica , AUR si PSD-ul adica ii dai una peste bot  sau ii rupi oasele sa stie cine e sef in casa , e proprietatea ta futu-i masa-n cur Posted Image

Ai trait/copilarit la oras ? :)

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjimi91, on 13 decembrie 2021 - 22:42, said:


Ai trait/copilarit la oras ? Posted Image

E vre-o diferenta in educatie, dacii liberi sunt omniprezenti  nu vor educatie sanitara in scoala ci religie si pupatori de moaste in care li se explica cum ca femeia e facuta din coasta lui Adam masculul, copilul il aduce barza iar menstruatia  e murdarie spirituala

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cei mai tineri au adevarul lor. Este de inteles, ei cunosc doar ce au trait ei. Pe masura ce o civilizatie avanseaza, regulile care asigura existenta devin tot mai complicate. O civilizatie avansata nu este neaparat una mai fericita sau mai linistita. Tragic este ca problemele s-au tot acumulat si rezolvarile au fost din varful pixurilor conducatorilor. Criza din 2008 nu s-a terminat pe cai naturale, de fapt nu s-a terminat deloc, de fapt s-a mascat cu niste masuri de prelungire a agoniei, si adancire a crizei , care dadea sa bubuie in 2019 ( adica fix la 11 ani , asa cum sunt toate crizele economice din " democratie " ) . Scadenta a venit sub forma pe care o cunoastem , coincidenta sau nu , nici macar nu mai conteaza. Conteaza ca suntem intr-o situatie in care bogatii prospera si saracii mai pun o haina pe ei sa nu le fie frig din cauza obsesiei UE de a scapa de dependenta de gazele rusesti. Era misto daca gaseau o solutie mai desteapta, au gasit-o pe aia care este suportata integral de bietii cetateni UE. Tinerii nu vad " big picture" . Nu au cum, nu au experienta de viata necesara. Nu sunt strategi , sunt tacticieni ( ca tacticieni sunt mai buni ca noi astia de model mai vechi , se adapteaza mai repede sa castige o lupta). Noi putem vedea mai detasati situatia ( astia batranii ) pentru ca avem cu ce sa comparam. Este o lume a tinerilor. Asa a fost si cand noi eram tineri. Nu ii invinuiesc pe tineri, de fapt ii compatimesc. Vai de steaua lor. Adolesnetii nu au viata de adolescenti, studentii nu au viata de studenti, dar ei , tinerii nu sunt deranjati de asta , ati ghicit de ce ...nu au cu ce sa compare, cei de 30 de ani gasesc ca este cea mai tare chestie sa aiba 3 credite, ei asta inteleg din " sa traiti bine " . Pentru multi, modelul actual este singurul valabil. Asta ii face si mari cunsumatori. Mana cereasca pentru conducatori. Consumatori, indatorati, dependenti de acoperisul de deasupra capului care este al bancilor. Normal ca guvernantii actuali profita. Ar fi prosti sa nu o faca. doar ca marul asta este otravit. cu cat te scufunzi mai mult in consum cu atat te apropii mai repede de momentul scadentei. eu am 50 de ani. Am resurse sa traiesc linistit pana pe la 75. dupa aia nu ma mai intereseaza. Imi permit sa filozofez. Astia de 25-30 de ani ....vor avea o viata de cacat. Ei nu stiu asta, pentru ca habar nu au ca viata poate fi si altfel. sunt tineri, cred ca vor putea fi " strong" toata viata. Au sa constate ca se inseala.
Tinerii vin la putere , indoctrinati deja de convingeri economice care nu sunt ale lor ca asta este modelul de succes. Altul nu stiu, nu au trait . In lumea actuala agresivitatea si victoria de moment par sa fie dezideratele supreme. De aia avem ce avem la varful societatii.
Pacat ! Cand aveam eu 20 de ani credeam ca in anii 2020 vom avea taxiuri zburatoare si lumea va fi un loc al dezvoltarii inteligente, al cercetarii stiintifice. Ce avem? Beteala chinezeasca la 1 leu 3 metri, daca faci o poza cu blitul de la telefon ia foc. Avem si tineri increzatori ( nu neaparat cu vreo baza, dar in prezent trebuie macar sa pari increzator, chiar daca te stii prost gramada, ca realizezi ca toti din jurul tau sunt la fel sau mai prosti ca tine ) .
Vai de capul celor care acum isi construiesc viata. O sa fie greu pentru voi si pentru familiile voastre ( care o sa mai aveti curajul sa va intemeiati familii ) .

Edited by JurasikMan, 13 December 2021 - 23:05.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 22:49, said:

E vre-o diferenta in educatie, dacii liberi sunt omniprezenti  nu vor educatie sanitara in scoala ci religie si pupatori de moaste in care li se explica cum ca femeia e facuta din coasta lui Adam masculul, copilul il aduce barza iar menstruatia  e murdarie spirituala

Posted Image)

Pai, nu ti se pare putin ciudat ca am stiu ca ai copilarit la oras, strict dupa comentariul tau privind feminismul.

La tara femeia e pe picior de egalitate cu barbatul, ba as spune ca, din ce am vazut eu...femeia e sefa, ea e stalpul familiei. Scopul barbatului la tara, e ca femeia lui, sa fie cat mai doamna (sa nu munceasca prea mult)...ca trage el. Cam asta e mentalitatea la tara.
Stiu niste cazuri de...nici nu stiu daca e de ras...nu o sa intru in detalii.

Ce spui tu...se aplica mai mult la oras. Acolo da, am vazut si eu diferentele astea.

Jordan Peterson doctor in psihologie clinica argumenta ca exista doua diferente intre barbati si femei (diferenta culturale si biologice). Si spunea ca exista studii care demonstreaza asta. Cu cat diferentele culturale sunt mai mici, cu atat diferentele biologice sunt mai mari. A dat ceva exemple din Norvegia, Suedia etc.

Bine, omul e si de dreapta...mai conservator de fel.

Dar, ce a spus el, se pupa foarte mult cu ce am vazut eu...atat la oras cat si la tara.

PS. Personal, eu sunt pentru religie in scoli...nu vad care e problema. Adica, avem sistemul de asa natura (cultura generala) incat este corect sa includem si propria religie.
Si sunt si pentru educatie sanitara, bagata pe clasa a 5-a...dar, nu o ora/saptamana...ci un seminar de 2-3 ore, unde chemi si parintii si imparti elevii dupa sex. Si pentru educatie sexuala, dar la fel, un seminar de 2-3 ore, predat in liceu, pe clasa a 9-a Posted Image.

Si iti recomand sa faci un drum la biserica sa intrebi babele daca Iisus este Dumnezeu...O sa fii surprins de raspunsuri. Ba mai mult, in cultura noastra, te duci la biserica daca ai pacate mari (mie asa mi-a spus bunica :)), nu stiu daca se aplica peste tot). Si ele cam au pacate...s-au facut destul de multe avorturi in perioada comunista. Multe regreta. Bine, asta e interpretarea mea si experienta mea.

Edited by jimi91, 13 December 2021 - 23:22.


#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostValmont43, on 13 decembrie 2021 - 17:56, said:

...

Dictatura apare cand cetateanu' ii cu foamea-n glanda si vine unu' ce promite potol. Cam atat. Ca ocazia va fi excelenta pentru resetarea cacaturilor cancel culture si corectitudine politica exagerata e doar un efect secundar datorat masei mari de letargici care zic "bah, daca tot dam foc..."

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjimi91, on 13 decembrie 2021 - 23:13, said:

Posted Image)

Pai, nu ti se pare putin ciudat ca am stiu ca ai copilarit la oras, strict dupa comentariul tau privind feminismul.

La tara femeia e pe picior de egalitate cu barbatul,
Amice las-o asa  esti prea tanar sa tragi concluzii  eu m-am nascut la tara cind orasele erau inca  targuri de vite , nu stiu unde e egalitatea intre barbat si femeie , unde la  tara, nu e vorba de feminism ci de educatie inclusiv asta crestina cu care se bat in piept cei care nu  mai pot trai traditional

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 23:41, said:

Amice las-o asa  esti prea tanar sa tragi concluzii  eu m-am nascut la tara cind orasele erau inca  targuri de vite , nu stiu unde e egalitatea intre barbat si femeie , unde la  tara, nu e vorba de feminism ci de educatie inclusiv asta crestina cu care se bat in piept cei care nu  mai pot trai traditional

Tanar dar intelept Posted Image))..si modest, sa nu uit de modest Posted Image).. Tine cont ca romanii n-au nicio problema cu Dancila, Sosoaca, Firea...chiar si Maia Sandu din Moldova...Vorbim de femei in pozitii de conducere.

Creezi probleme false si dai vina pe religie. Oamenii nu stiu religia...tu chiar crezi ca au citit ei Biblia ? La modul cel mai serios ? Parca avem si statistici cu analfabetismul din tara.

In privinta educatiei sexualei, ei vor sa bage si LGBT in scoli. Cu asta nu sunt de acord. Miscarea a devenit mult prea politizata. Adevarul nu mai conteaza. Amazon (un fel de Emag la noi) nu mai comercializeaza carti care prezinta studii impotriva LGBT-ului. S-a ajuns la un nivel unde, personal, consider ca generatiile din viitor, ne vor condamna pe noi, pentru ca am lasat sa se ajunga la acest nivel.

Inclusiv cei din LGBT vor condamna societatea de acum....eu n-am gasit studii care sa faca o corelatie intre traume sexuale si LGBT. Am inteles ca n-ar fi considerat etic. Dar, cumva e etic sa predai asta in scoli Posted Image...

Edited by jimi91, 13 December 2021 - 23:52.


#31
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostDjMx, on 13 decembrie 2021 - 19:25, said:

Eu niciodata n-am inteles care a fost perioada de glorie la care tot ne raportam ? Au fost anii 60/70 ? Secolul 19 ? Primele zile pana sa aibe Eva pofta de mere ? Ca obiectiv vorbind fiecare epoca anterioara mi s-a parut mai mizera decat cea in care traiesc,

Ți s-a părut așa pentru că te raportezi numa la mărimea blidului cu mâncare, de asta nu vezi diferența.

View PostJurasikMan, on 13 decembrie 2021 - 23:02, said:

Cei mai tineri au adevarul lor. Este de inteles, ei cunosc doar ce au trait ei.

Asta se întâmplă pentru că băieții și ulterior Google au șters tot ce era de șters din istorie astfel încât să nu existe un termen de comparație.

#32
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Pentru moment discuţia este blocată.
Curăţarea provizorie a durat mai mult de o oră.


Atacurile de tip trolling sunt foarte frecvente pe această arie, în special atunci când se discută teme sensibile. Ele au fost folosite de multe ori pentru a se bloca libera exprimare a ideilor care respectau legea.

@mkscorpion0 are o pauză în care va învăţa să discute fără a ataca interlocutorii, fără a incrimina delictul de opinie şi pentru a nu mai poza în moderator.
Îi rog pe toţi cei care doresc să participe la discuţie să o facă într-un mod civilizat, să nu apeleze la atacuri la persoană şi tehnici de nedemne de câştigare a atenţiei.

Edited by terratec, 14 December 2021 - 08:05.


#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Topic redeschis.

Vă rog să discutaţi civilizat, elegant, fără atacuri şi alte forme de răbufniri ale unor supărări acumulate.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Colegul de şi-a luat "zile libere" zicea că cei care regretă R.S.R. sunt nişte inadaptaţi. Parţial avea dreptate. Dar atunci când de exemplu vezi locuinţe mai prost împărţite decât apartamentele comuniste de aceiaşi suprafaţă sau când vezi incultura, nu e inadaptare, e refuzul de a accepta prostia. Unii te acuză că eşti retrograd doar pentru că nu accepţi mizeria.
Iar mare parte din ăştia care te acuză sunt în stare să accepte supravegherea mai ceva ca în comunism. Vai, cum să fie vagoane necompartimentate la calea ferată. Mie îmi plac compartimentatele, altora nu le plac, aşa că trenurile să aibă de ambele, ca să fie toţi mulţumiţi. Dar ei nu, supraveghere, eşti prost dacă vrei compartimentate. Îmi asum riscul, tu nu vrei să ţi-l asumi, treaba ta, dar lasă-mă pe mine să aleg, că doar nu arunc gunoiul aiurea şi nici nu obstrucţionez traficul (cu o maşină parcată aiurea).

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Revenind la declinul actualei civilizatii occidentale, sa fie oare vorba de o ciclicitate ce apare inevitabil? Voi ce spuneti? Rog frumos pe cei care cred ca traim intr-o "lume minunata" sa se abtina de la comentarii.

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Ciclicitatea poate fi o consecinţă a stării de permanentă revoluţie. Aceasta este întreţinută de o parte a spectrului politic care guvernează prin scandal.
Periodic încearcă să distrugă tot ceea ce este clasic şi să înlocuiască cu ceva "modern".

Revoluţia nu este normală, este anormală şi este întreţinută. Starea normală este cea de evoluţie.
Evoluţia înseamnă creştere, revoluţia înseamnă întoarcerea la 0 după un ciclu sau eventual căderea la -1.

Edited by terratec, 15 December 2021 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate