Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Promovarea inculturii si vulgaritatii duce la aparitia dictaturilor?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ceea ce se intampla la ora actuala in lume in special in lumea occidentala cred ca are legatura cu promovarea ani de zile a inculturii, vulgaritatii si mizeriei umane. Lumea prezenta nu mai are etaloane aproape in niciun domeniu fie ca vb. de arta, politica ori tehnica.
Marile valori nu au mai fost inlocuite de nimeni s-a preferat promovarea unor nulitati, a unor diletanti ridicati la rang de vedete. Cum acest lucru nu putea ramane fara urmari, am ajuns la scene orwelliene in care s-a ajuns ca la Bruxelles sa se strige pe strazi libertate...
Nici in cele mai negre vise nu as fi crezut vreodata asa ceva, practic asistam la decaderea civilizatiei occidentale din toate punctele de vedere. Ceea ce se intampla astazi era candva demn de tari africane ori asiatice.
Rog sa nu deviem de la topic in confruntari pro sau antivaccin ci sa dezbatem daca nu cumva societatea de azi se comporta ca un oligofren care nu isi mai gaseste drumul datorita scaderii calitatii oamenilor.
Sa nu uitam ca sec.XX cu toate razboaiele si dictaturile lui a fost ,din punctul meu de vedere o evolutie catre mai bine nicidecum intoarcerea in evul mediu...

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Am mai spus și repet, asta este ,,evoluția " naturală, iar mersul spre idiocrație nu este obligatoriu o involuție, deși așa credem noi, cei mai rigizi.

Mă regăsesc și eu în nedumeririle tale, dar eu încerc să scap de rigiditate și să pricep.
Există mai multe semne că tot ce se întîmplă, se întîmplă natural, fluid.

Dacă ,,noi " nu am exista, lumea, așa cum este acum, ar fi o lume normală, fără privitorii morali ,,din exterior ", sau mai exact, fără privitorii detașați"  😉

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Decaderea civilizatiei occidentale fata de ce perioada? '90, '00, '10? Cand considerati ca si-a atins varful de pana acum? Cum se masoara asta?

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Era de asteptat acum cind valoarea este data de like-uri pe net.
Cand s-a pus problema ca informatia de pe net , facebook si alte retele  (anti)sociale sa respecte legislatia din presa au strigat din toti rarunchi ca e atac la libera exprimare dar uite ca asa zisa libera exprimare naste monstrii

View Post__Dan__, on 13 decembrie 2021 - 18:14, said:

Decaderea civilizatiei occidentale fata de ce perioada? '90, '00, '10? Cand considerati ca si-a atins varful de pana acum? Cum se masoara asta?

Cel mai simplu se vede in atacurile la democratie din toata lumea  , Rusia stie cel mai bine mai ales cind l-a pus pe Trump presedinte . Cum crezi ca s-a intamplat?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca per ansamblu suntem bine.
Ca visez eu la altceva.....asta e. Nu inseamna ca si am dreptate, sau ca lumea e mai inculta si/sau mai vulgara decat in alte perioade de timp.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:10, said:

In momentul de fata au loc descoperiri sau se lucreaza la chestii cum nici n-am visat (incepand cu domeniul medical si terminand cu studiierea spatiului).

Astea n-au nici o legatura cu ce spune Valmont, el n-a zis ca e vreo decadere tehnologica.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostValmont43, on 13 decembrie 2021 - 17:56, said:

Ceea ce se intampla la ora actuala in lume in special in lumea occidentala

In lumea crestina occidentala,mai exact

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:10, said:

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar ce spui tu mai sus.. este total gresit. Ce spui tu o spune in general doar categoria de batrani "Pe vremea mea etc". Batranii regreta statul la coada si mizeriile dinainte de 89. Pt ca sunt speriati de nou si nu se pot acomoda cu noua lume civilizata, o resping, zic ca este diavolul in persoana, ca lumea se indreapta catre prapastie etc.

Las-o moarta.Te credeam mai istet.
De unde scoti prostiile alea cu batranii care regreta statul la coada?Pai amice,cand se statea la coada,batranii aia erau tineri sau foarte tineri si nu prea stateau ei la coada pe vremea aia sau statea foarte rar,ca sa stii si tu.Iar restul ce zici este pacat sa fie bagat in seama.

Si da,initiatorul are intr-o oarecare masura dreptate ca lumea crestina occidentala o ia razna.Dar asta se datoreaza si celor ca tine care considerati ca noua lume civilizata tre' sa se sprijine pe incultura,eliminarea traditiilor,eliminarea respectului catre semeni si catre sine,anarhie,pe scurt drepturile omului.
Calea aleasa de voi si de maimutele europene cu drepturi este cea mai sigura cale spre autodistrugere spirituala,mentala si materiala.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:10, said:

Pt ca sunt speriati de nou si nu se pot acomoda cu noua lume civilizata, o resping,
Daca pentru tine asa arata noua lume civilizata....iarta-ma...dar cred ca traim in lumi paralele...
Ceea ce se intampla azi in UE este un scuipat impotriva tuturor celor care au lupta si crezut in drepturile omului, in valorile care au construit lumea occidentala. Si culmea dictatura este promovata chiar de la Bruxelles....uluitor....

Edited by Valmont43, 13 December 2021 - 18:48.


#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pe planeta asta s-au intamplat multe iar istoria ne-a aratat  atunci cind cineva o ia razna  si pierde realitatea universul vine si-ti da o palma dupa ceafa sa nu uiti de unde ai plecat. Traiul bun bataia pe burta are un pret, restul cu valorile crestine si alte aberatii religioase sunt vacs albina

Edited by ciine, 13 December 2021 - 18:52.


#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Pt ca sunt speriati de nou si nu se pot acomoda cu noua lume civilizata, o resping".. corect spus, problema este nu la nou, ci la partea cu " lume civilizata"..
Bosorog in devenire fiind,  io as merge pe varianta :"Ştiu că voi părăsi această lume fără regrete“
https://adevarul.ro/...5285/index.html

Edited by danb1961, 13 December 2021 - 19:01.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:26, said:

In mod direct nu a spus, insa a spus "asistam la decaderea civilizatiei occidentale din toate punctele de vedere".

Pai da. Tehnologia nu da masura unei civilizatii decat intr-o pondere foarte mica.

Poti sa ai o tehnologie precara si totusi sa simti ca traiesti intr-o buna organizare sociala in care esti fericit, sau poti sa fii supertehnologizat dar sa simti ca traiesti mai mult lumea animala decat intre semeni.

Civilizatia e data in primul rand de relatiile dintre oameni si modul lor de gandire, dorintele si preocuparile lor.

Edited by Phobos, 13 December 2021 - 19:27.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanb1961, on 13 decembrie 2021 - 19:00, said:


Am vazut declaratia mai demult
"Alain Delon, declaraţii fără speranţă: „Viaţa nu-mi mai oferă mare lucru. Voi părăsi această lume fără regrete. Urăsc epoca asta!“

Edited by MembruAnonim, 13 December 2021 - 19:15.


#13
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu niciodata n-am inteles care a fost perioada de glorie la care tot ne raportam ? Au fost anii 60/70 ? Secolul 19 ? Primele zile pana sa aibe Eva pofta de mere ? Ca obiectiv vorbind fiecare epoca anterioara mi s-a parut mai mizera decat cea in care traiesc, da chiar si acum lucrurile sunt departe de a fi perfecte dar parca tot timpul a fost ceva mare problema de gestionat in toate societatile, asta nu s-a schimbat niciodata.

#14
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 19:15, said:

Am vazut declaratia mai demult
"Alain Delon, declaraţii fără speranţă: „Viaţa nu-mi mai oferă mare lucru. Voi părăsi această lume fără regrete. Urăsc epoca asta!“
1. " ...totul este falsificat. Nu mai există respect, nu mai există cuvântul dat. Doar banii mai contează. Toată ziua auzim vorbindu-se doar despre crime. Ştiu că voi părăsi această lume fără regrete“,
= ce e gresit din ce a zis bosorogul asta celebru ?
2. Initiatorul(fan a lu' Rommel) are dreptate in esenta, din pacate cred ca e si fan Kafka(Procesul”,+Metamorfoza) sau Fahrenheit 451, iti sugerez sa le citesti si tu ca sa iti cada fisa..
3. Phobos a "scos un porumbel "care merita inteles : " Civilizatia e data in primul rand de relatiile dintre oameni si modul lor de gandire, dorintele si preocuparile lor."..acilea nu intra Iphone, navetele lu' aia doi bogati..mie personal imi lipseste toleranta celorlalti, asta apropo de " insa mai usor cu pianul pe scari."..

Edited by danb1961, 13 December 2021 - 19:51.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prietene , esti departe de motivul real al celor ce se intampla in zilele noastre.
Motivul real este acela ca omenirea este pe datorie si fiecare zi care trece adanceste datoria. Consumam mult prea mult. consumam mult peste posibilitatea planetei de a regenera resursele folosite. Suntem prea multi. Practic , nu exista solutie. Exista dar este atata de dura incat nimeni nu vrea sa auda de ea. Solutia este o depopulare masiva ( nu conteaza metoda, razboaie, boli,este aproape irelevant, nimeni nu vrea sa isi asume asa ceva. TRaim vremuri fara precedent. suntem aproape 8 miliarde. Cresterea va deveni exponentiala. Lupta pe resurse nu poate fi eleganta. Este o lupta la baioneta , care pe care. Ai tu o paine? DAca nu iti iau gatul sa iti fur painea , eu si ai mei vom muri de foame. ghici ce se va intampla? Ai ghicit.
Democratia un mare defect de proiectare. MErge in directia majoritatii , si majoritatea , dupa toate studiile sociologice este imbecila sau semi-imbecila. toate marile civilizatii de pana acum s-au prabusit sub propria lor greutate. Asa va fi si civilizatia actuala. Mondializarea agraveaza doar lucrurile , va fi o singura societate care se va prabusi cu totul , va colapsa , va aduce multa durere si suferinta si disperare.
Noi ca societate am  fost invtati sa nu vedem evidenta din fata noastra ci sa acceptam acea directie care ne ofera o viata lejera , chiar daca nu ne-o permitem. Scadenta este aproape.
Nu as vrea sa fiu un presedinte "mondial" in clipele astea si cele care vor veni.
Guvernarile tarilor fac ce pot intr-o situatie in care efectiv solutia nu este acceptata de nimeni. Daca in locul lidiotilor care ne guverneaza ar fi numai inteligenti, asta ne-ar lovi imediat in plex si momite simultan. Masurile care ar trebui sa fie luate nu ar putea fi suportate. Si atunci ramanem cu cretinii care ne conduc. Si ne indreptam tranchilizati spre un final apoteotic si apocaliptic.
....maine merg sa mai imi cumpar 200 de kg de cartofi . Ideea mea despre supravietuire este ca trebuie sa supravietuiesc mai mult decat cei din jur ...nu mai mult decat toata lumea .

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:53, said:

Imi mentin ideea "Occidentul traieste in momentul de fata cea mai prospera perioada de la aparitia omului pe pamant."

Daca tu crezi ca occidentul a devenit "Sodoma si Gomora", este fix parerea ta. Dpmdv este o parere eronata grav.
Un mic exercitiu de imagine pt.tine desi ma indoiesc ca vei intelege...

Pentru cineva tanar(adolescent) care traieste intr-o lume in care se promoveaza desantat homosexualitatea, in care nu mai ai voie sa spui Craciun, in care nu mai ai dreptul sa circuli cu mijloacele de transport in comun daca nu esti vaccinat si platesti amenzi lunare(proiect in Austria) in care se promoveaza distrugerea identitatii nationale, etc.va crede ca asa arata o lume normala si minunata...
Ca un exemplu ,cine a crescut in nazism sau comunism credeau ca asa arata lumea normala, din fericire unii s-au trezit la timp.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2021 - 18:53, said:

Imi mentin ideea "Occidentul traieste in momentul de fata cea mai prospera perioada de la aparitia omului pe pamant."

Daca tu crezi ca occidentul a devenit "Sodoma si Gomora", este fix parerea ta. Dpmdv este o parere eronata grav.

Dar nu e ideea ta. am mai auzit replica asta

Hai sa comparam cu acum 100 de ani. Stii ce faceau oamenii acum 100 de ani ? Copii. Acum, tinerii nu prea mai vor sa faca copii. Asa ca, daca e comparam fericirea oamenilor de acum, cu fericirea oamenilor de acum 100 de ani...eu cred ca erau mult mai fericit cei de acum 100 de ani.

E si normal cand pui asemenea standarde in societate, pe care nimeni nu le poate atinge.

View Postciine, on 13 decembrie 2021 - 18:18, said:

Era de asteptat acum cind valoarea este data de like-uri pe net.
Cand s-a pus problema ca informatia de pe net , facebook si alte retele  (anti)sociale sa respecte legislatia din presa au strigat din toti rarunchi ca e atac la libera exprimare dar uite ca asa zisa libera exprimare naste monstrii



Cel mai simplu se vede in atacurile la democratie din toata lumea  , Rusia stie cel mai bine mai ales cind l-a pus pe Trump presedinte . Cum crezi ca s-a intamplat?

Eu cred ca nu realizezi cata cenzura este pe net.

N word este cenzura. N word spune ca, nu exista context unde poti sa spui nigger, fara sa fii rasist. Pe alte platforme iti iei ban instant numai daca spui acest cuvant "nigger".

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostValmont43, on 13 decembrie 2021 - 17:56, said:


Este o diferenta intre vest si est. Vestul este multicultural. Acest multiculturalism poate fi vazut ca natii in interiorul altor natii. Fiecare grup va vota in propriul interes. Cu cine voteaza musulmanii ? Cu stanga, desi ei sunt conservatori. Negrii, cu cine voteaza ? Tot cu stanga, desi si ei sunt conservatori si consider ca sunt mult mai mult impotriva LGBT-ului, comparativ cu alte grupuri.

Consider ca miscarea LGBT a prins atata tractiune pentru ca oamenilor nu le pasa. Adica, cu ce te afecteaza pe tine daca x si y fac sex ? Cu nimic :)...Multe din aceste masuri nu te afecteaza in mod direct. E mai mult o problema de individualism vs colectivism. As propune si o alta cauza...curcubeul ca simbol LGBT. Curcubeul este gasit peste tot, in special in universul copiilor. Curcubeul este gasit si in Biblie (cea mai citita carte din lume).Cumva, ei au luat acest simbol si i-au dat o alta semnificatie. Publicitatea gratuita :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate