Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima
 Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux
 Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...

Cum las pamantul sa se "odihneasca" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

bebux

bebux

New Member

• Grup: Members
Salut,o sa incerc sa fiu cat mai explicit.am un pamant pe care de cativa ani am pus portaltoi de pomi fructiferi si care incepe sa scada randamentul.vreau sa il las un an nelucrat sa se regenereze insa nu stiu cum e mai bine sa fac daca sa il las nelucrat adica sa nu pun nimic pe el,doar sa il ar si sa il ierbicidez sa nu se umple de buruieni care sa nuj lase pamantul sa se regenereze sau sa plantez anumite culturi ,din cate am auzit e bine sa pui lucerna pt ca ajuta la curatarea pamantului de buruieni.nu stiu deaia va intreb, voi cum faceti cand lasati un an pamantul se se odihneasca nu puneti nimic pe el sau puneti anumite culturi care sa ajute refacerea solului.ms!

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

• Grup: Senior Members
in primul rand nu ierbicidezi pamantul.
poti arunca gunoaie, balegar, compost pe el.

Pacolino7

Pacolino7

Member

Pentru livada e important tipul de sol, findca radacinile unui copac ajung si la 15 m  adancime, asa ca nu ai ce "odihna" sa dai terenului.

Se procedeaza  la asa ceva doar pentru plante care au radacina in stratul de cernoziom ori prin rotatia culturilor, ori prin aplicarea de fertilizanti.

Deci pentru tipul de sol alegi si pomii fructiferi.

BaXXXon

BaXXXon

Senior Member

Il ari , pui ingrasamant natural si cultivi ceva .
De odihnit se odihneste agricultorul dupa ce lucra pamantul.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Daca nu vrei buruieni poti incerca sa pui un strat de mulci.
Pe-afara se practica. De obicei aschii de lemn, frunze...

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Acei pomi au tras nutrienti,vezi ce lipsa are acel teren si ajuta-l

Mike1alike

Mike1alike

Senior Member

Daca il vei ierbicida, cu siguranta nu are sa se odihneasca.
Da, lucerna este foarte buna si iti recomand sa faci asta, sa pui lucerna pe el.
Lucerna face simbioza cu ciupercile din genul Rhizobium, acestea fixandu-se pe radacinile ei. Si cu ajutorul lor, lucerna iti fixeaza azotul atmosferic in sol. In plus stimuleaza si activitatea microorganismelor din sol, ceea ce favorizeaza aerarea solului.

savantu

savantu

Senior Member

• Grup: Moderators
Scarificat si pus lucerna sau plante de acoperire ( facelia, amestec ierburi ) care se incorporeaza in anul urmator cu aratura.

JurasikMan

JurasikMan

Senior Member

Eu am doua gradini la casa...practic o livada de pomi fructiferi si o gradina pe care am lipit-o de curte sa am o suprafata mai larga , pe care am gazon. De cativa ani , livada o tund cu masina de tuns gazon dar fac asta saptamanal desi sunt cam 1500 mp . Initial luam iarba tunsa si o puneam la compostat dar de cativa ani o tai si o las unde pica , unde o imprastie cutitul de la masina. In curte nu pot lasa ca duc in casa tot gazonul ala marunt, asa ca il strnag iin cosul masinii si il pun la compost. Dupa 4-5 ani , diferenta este uluitoare in calitatea pamantului. In livada , unde las iarba cazuta si in 2-3 zile dispare efectiv, care iarba contine o multime de nutrienti si umezeala, parca este un covor persan. In curte, desi ingrijesc mai mult, si in clipa asta este mai pipernicita, mai galbejita, mai saraca , mai plina de alte plante.

gear

gear

Active Member

Am si eu o gradina de 1200 mp. Era plina cu toate buruienile din lume. Am ierbicidat si de 3 ori anul trecut, fara prea mare succes.
Anul asta in primavara am insamantat trifoi pitic.
80% din gradina a devenit un covor verde frumos. Trifoiul pitic se tunde cam de 3-4 ori pe an.
Se inmulteste de la an la an, sper ca la anu sa scap complet de buruieni, plus de asta faptul ca il tund si il las pe jos ingrasa pamantul.

ionathan

ionathan

Member

recomand trifoi rosu in loc de lucerna, agronomii stiu de ce?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate