Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ghete incalzite

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai exista talpici sau perinite care se incalzesc la contacutl cu aerul. Se lipesc in interior pe talpa. Dezavantajul e ca sunt de unica folosinta.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

View Postalexandersch, on 13 decembrie 2021 - 08:21, said:


asta e cert. imi sunt ude picioarele. asta constatam si eu, ca transpiram si apoi apa aia ingheta si tinea rece..dar ce pot face in privinta asta ?


pai eu as zice ca e clar de aiai principala problema. umezeala si frigul nu mertg bine impreuna.

iti cauti o pereche de bocanci 4 anotimpuri de calitate, umbli prin reviews un pic pe net gen mai jos, marea parte iti spun si cat izoleaza termic. sa aiba o talpa groasa  ca de acolo pleaca frigul. apoi combini cu o pereche de sosete de calitate, din lana merinos, cat mai multa in compozitie. vezi ca d0astea are si la decathlon cate ceva. eu am niste Columbia si sunt decenti, dar nu mult peste bocancii de vanatoare de la decathlon. e drept in aia de vanatoare transpir mult mai repede si apoi vine si frigul  ....

https://sectionhiker...s-of-2021-2022/
https://www.switchba...st-winter-boots
https://gearjunkie.c...er-hiking-boots

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postalexandersch, on 13 decembrie 2021 - 08:21, said:

Nu ma uit la bani, doar ca nu am gasit ce sa cumpar pana acum. Da-mi o recomandare concreta.
Buget nelimitat,
Concret : o pereche bocanci Garmont Pinnacle sunt ceea ce cauti ( gugaleste singur ).

#22
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Postalexandersch, on 12 decembrie 2021 - 23:55, said:

Salutare. Oricate peredi de sosete mi-as lua, orice pereche de ghete imblanita cu blana de dinozaur as cumpara, tot la minus cateva grade nu rezit mai mult de o ora dupa care nu imi mai simt degetele, talpile si efectiv ajung sa ma doara si sa nu mai pot merge.
In primul rand ar trebui sa investesti in niste perechi de ciorapi de calitate din lana merino. Ia ghetele suficient de largi pentru a putea permite purtatul cu ciorapi grosi, fara a comprima ciorapii si picioarele. In principiu, un numar mai mari decat incaltarile de vreme calda.

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cauta niste ciorapi ca lumea. Nu stiu sa-ti spun de care pt ca eu am avut alte probleme, in ciorapii clasici de iarna imi transpirau picioarele tare, apoi imi era frig, normal. Acum folosesc ciorapi putin mai grosi ca cei de vara insa totusi nu extrem de grosi, si fiindca nu transpir nu mai am pb cu frigul.
Deci, cauta ciorapii potriviti.

#24
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 09:35, said:

Concret : o pereche bocanci Garmont Pinnacle sunt ceea ce cauti ( gugaleste singur ).

nu cred ca ai ales bine pentru el, uite ce zic despre model: Extended Comfort Footwear is ideal for moderate and warmer temperature conditions. Great for high-output activities and everyday use.
Sunt de munte si sunt si destul de grei. omu nu face mountaineering.

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Poti testa si sosete/ciorapi impermeabilii pentru iarna(vezi de la Sealskinz) ce scot vaporii de apa de la picior spre bocanc si nu permit sa treaca inapoi. Urmatorul nivel dupa cele de lana/merino.
Dar sigur picorul trebuie sa fie suficient de lejer sa circule sangele si ceva activitate fizica e de facut sa pui sangele in miscare.

#26
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postsmoke, on 13 decembrie 2021 - 12:06, said:

nu cred ca ai ales bine pentru el, uite ce zic despre model: Extended Comfort Footwear is ideal for moderate and warmer temperature conditions. Great for high-output activities and everyday use.
Sunt de munte si sunt si destul de grei. omu nu face mountaineering.
Ideea e ca mori de cald in ei , exact ce are nevoie individu.

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Eu Polaris High am folosit cu succes, fiind intr-o situatie ca a ta, dar mult mai dinamic, dar lucrand la temperaturi mult mai joase, pana la -25 de grade. Problema la ele este ca sunt cu bombeu metalic si sunt grele. Livrarea in Romania costa 20 de euro, cauta in review-uri pe site la ei sau pe Amazon si vezi cum sa-ti iei marimea, recomand un numar mai sus.

#28
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 12:47, said:

Ideea e ca mori de cald in ei , exact ce are nevoie individu.

cred ca ideea ta e ca poate tu ai murit de cald in ei, nu stiu daca se aplica si la OP...

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postalexandersch, on 12 decembrie 2021 - 23:55, said:

Salutare.
...
talpile si efectiv ajung sa ma doara si sa nu mai pot merge.
...
Aveti ceva recomandari, sugestii ?

șerifu'!
după ce polaris te va ajuta, cât de cât, mergi la un doctor și expune-i problema
nu-i de joacă cu circulația periferică proastă :(
în timp ajungi la artrită, adică finalul e amputarea membrelor

vezi de e tensiune mică, vase  de sânge colmatate, sânge cu viscozitate mare etc.

nu uita: creierul se află tot la o periferie, iar alimentarea deficitară cu sânge/oxigen te face să nu mai gândești corect.

baftă!

#30
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Pe langa telefon, masina, tigara electronica, vom pune si bocancii la încarcat :)

#31
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Alaturi de lenjerie. :)
https://fr.aliexpres...SmartRedirect=n

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostWotan, on 14 decembrie 2021 - 16:04, said:


O mica problema si te-ai ars:))

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am geci, am vesti, am talpici cu incalzire.
Merg pe powerbank si sunt relativ ok.

Ce este de retinut ca depinde mult de izolarea exterioara.
Ce vreau sa zic? Geaca subtire cu elemente de incalzire? Tine pana la minus cateva grade.
Pe internet nu prea gasiti date privind temperatura exterioara dar cred ca pana la minus 5 grade poate sa fie folosita si geaca subtire cu 3 elemente de incalzire.

Geaca groasa cu 5 elemente de incalzire, adica spate, adica fata, adica gat, asta tine la frig, ger, doar ca mananca bateria mult mai repede.
Si tot trebuie sa te imbraci in straturi.

Talpicile tot asa depind de izolatia exterioara, adica sa fie incaltamintea de calitate, sosetele sa fie ceva decatlon de calitate.
Daca porti adidasi sau ghete subtiri, iarna, o sa inghete partea de sus.
Si sunt inconfortabile, firele pleaca de la powerbank care ori sunt 2, tinute in sosete, ori este o baterie tinuta in buzunar si de acolo pleaca 2 fire pe picioare in jos pana la talpici.

Am 2 perechi de talpici dar sunt fara rost, cum ziceam, sunt inconfortabile, mergi cu firele alea pe picioare, trebuie sa dai o gaura la buzunar sa treaca firele respective.

Depinde ce faci in aer liber, daca chiar ai nevoie si stai in aer liber, da, ceva sosete groase, bagi si talpici electrice, 2 powerbankuri xiaomi.
Pantaloni si bluza termica de la decatlon.

Edited by -ARA-, 19 December 2021 - 20:46.


#34
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021

View Post-ARA-, on 19 decembrie 2021 - 20:46, said:



Talpicile tot asa depind de izolatia exterioara, adica sa fie incaltamintea de calitate, sosetele sa fie ceva decatlon de calitate.
Daca porti adidasi sau ghete subtiri, iarna, o sa inghete partea de sus.
Si sunt inconfortabile, firele pleaca de la powerbank care ori sunt 2, tinute in sosete, ori este o baterie tinuta in buzunar si de acolo pleaca 2 fire pe picioare in jos pana la talpici.

Am 2 perechi de talpici dar sunt fara rost, cum ziceam, sunt inconfortabile, mergi cu firele alea pe picioare, trebuie sa dai o gaura la buzunar sa treaca firele respective.

M.am crucit putin citind tot postul :).
Daca te p*s* si bate vantul din fata, mori electrocutat cu atatea fire in papuci si nadragi? Hop si ideea de business...pantaloni de iarna cu cabluri si panou de sigurante.

#35
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Sunt destul de groase firele respective si nu se incalzeste asa de tare, doar iti dai seama ca sunt alimentate de un amarat de powerbank.
Discutia este ca sunt incomode, o singura data le-am incercat.
Am 2 perechi de talpici dar de folosit le-am folosit o singura data.Bagai bateria/powerbank in buzunar si de acolo pleaca 2 fire pe fiecare picior pana la talpicile din adidasi sau ghete.

Si vrei sa iti zic ceva? Cand lucrezi in aer liber nu te mai gandesti ca ai niste fire pe picior, te gandesti doar sa fii cat mai comod sau sa nu racesti.
Am facut pneumonie pana sa cumpar prima vesta cu incalzire. Costa ceva, nu sunt ieftine dar ajuta destul de mult iarna.
Mai ales daca folosesti transportul public in comun, daca astepti intr-o statie care nu este acoperita.

Se spala, am spalat si vestutele si geaca. Masina de spalat, program fara stoarcere si inca merg.
Doar ca trebuie folosita ca o parte componenta, nu stiu daca ma fac bine inteles, adica trebuie folosite impreuna cu imbracaminte ADECVATA.
Te imbraci in straturi, te imbraci de la magazine dedicate de iarna.
Poti sa ai tu cele mai ale dracului ghete daca ai sosete sintetice de vara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate