Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#1171
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmonicac, on 05 februarie 2023 - 21:00, said:

Se vor construi blocuri noi pentru închiriat, da
Dar oare ce se va întâmpla cu aceste valori inestimabile numite blocurile comuniste. Cine le ia sa facă afaceri cu ele. Cum cumperi de la toate babele de pe scara, ca să poți renova tot imobilul

As zice ca e un paradox, desi chiriile cresc (si cica tot cresc) toata lumea construieste sa vanda. N am auzit de blocuri construite pt inchiriere. Daca ar fi asa profitabil constructirul ar mai deschide o firma cu oameni care sa se ocupe de administrare, nu sa i lase pe micii investitori pe credit sa faca profit, sa se plateasca ratele din chirii in timp ce pretul ap se apreciaza cu 15% pe an, nu? Sau era clar ca se inteapa balonul si profitul se impusca doar la vanzare ?!

Valorile inestimabile vor ramane unde sunt. Adica in oras. Desi inghesuite macar ai canalizare si trotuar cu noroc si metrou. Pt cine vrea sa locuiasca in camp sau pe langa groapa de gunoi exista alternative. Noi cu centrala. Poate si blaturi de marmura 😬

De ce sa renovezi blocurile comuniste? S au anvelopat, s au pus termopane, ce sa le mai faci? Sa pui ghena intre blocuri ? Unde? Unde nu s a construit inca vreun boutique?! Alea vechi au publicul lor care da 2-300 eur chirie, n are pretentii de lift schindler.

N au decat sa construiasca investitorii capitalisti un alt oras in nord sau sud. Dar ce sa vezi ie scumpe bre tevile de cacastoare cu diametru de 1m cum au facut comunistii prin ‘oras’ (acu proprietar apa nova). De drumuri, trotuare, statii, scoli nu mai zic ca acolo e argumentu cu terenul furat de la burghejii mahalalelor.


#1172
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Se construiesc hoteluri pt închiriere, nu blocuri de spartamente

#1173
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postslx29, on 06 februarie 2023 - 07:10, said:



As zice ca e un paradox, desi chiriile cresc (si cica tot cresc) toata lumea construieste sa vanda. N am auzit de blocuri construite pt inchiriere. Daca ar fi asa profitabil constructirul ar mai deschide o firma cu oameni care sa se ocupe de administrare, nu sa i lase pe micii investitori pe credit sa faca profit, sa se plateasca ratele din chirii in timp ce pretul ap se apreciaza cu 15% pe an, nu? Sau era clar ca se inteapa balonul si profitul se impusca doar la vanzare ?!

Valorile inestimabile vor ramane unde sunt. Adica in oras. Desi inghesuite macar ai canalizare si trotuar cu noroc si metrou. Pt cine vrea sa locuiasca in camp sau pe langa groapa de gunoi exista alternative. Noi cu centrala. Poate si blaturi de marmura 😬

De ce sa renovezi blocurile comuniste? S au anvelopat, s au pus termopane, ce sa le mai faci? Sa pui ghena intre blocuri ? Unde? Unde nu s a construit inca vreun boutique?! Alea vechi au publicul lor care da 2-300 eur chirie, n are pretentii de lift schindler.

N au decat sa construiasca investitorii capitalisti un alt oras in nord sau sud. Dar ce sa vezi ie scumpe bre tevile de cacastoare cu diametru de 1m cum au facut comunistii prin ‘oras’ (acu proprietar apa nova). De drumuri, trotuare, statii, scoli nu mai zic ca acolo e argumentu cu terenul furat de la burghejii mahalalelor.

Blocurile noi sunt prost construite, multi diriginți nu respecta proiectul, altele sunt vai și amar concepute, n au întrerupere termica pe verticala, cărămizile montate pe dos, la fațada vata de sticla căzută toată spre parter, trag copiii de ea că iese pe sub decor, e jale cu ele ...

La altele toată apa de ploaie băltește și intră la subsol nefiind panta...

Edited by Sinmbad, 06 February 2023 - 08:28.


#1174
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018

View PostSinmbad, on 06 februarie 2023 - 08:27, said:

Blocurile noi sunt prost construite, multi diriginți nu respecta proiectul, altele sunt vai și amar concepute, n au întrerupere termica pe verticala, cărămizile montate pe dos, la fațada vata de sticla căzută toată spre parter, trag copiii de ea că iese pe sub decor, e jale cu ele ...

La altele toată apa de ploaie băltește și intră la subsol nefiind panta...

care?

#1175
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022

View Postfigo1988, on 05 februarie 2023 - 17:44, said:

Nici acum nu sunt 10% daca nu ma insel. Dobanzile astea o sa mai stea macar 2-3 ani zic eu si zona optimista de stabilizare o sa fie ( cu tot cu marja bancii) undeva la 5-6% in cel mai bun caz.

Așa zic si eu.
Până dispare inflația și se duc efectele banilor ăia f mulți injectați în economii ca măsuri de sprijin anti pandemie.

View Postthe_blue_raven, on 05 februarie 2023 - 22:24, said:

Ce deprimant topic Posted Image

Nu stiu cum am facut de l-am prins iar la tv pe boul ala de Guda cand zicea ca e bine ca in Occident unde daca are un chirias contract pe 10 ani, cand se vinde apt, noul proprietar e obligat sa ii preia cumva contractul. Dar bine ca nu e obligat saracul sa ii faca si cafeaua dimineata.

Mai ii adaugi in ecuatie si p-aia in Spania care daca iti ocupa casa chiar fara contract, iti ia un an sa ii dai afara... deja ma intreb ce se mai alege de ideea de proprietate privata.

Fac pariu ca in Ro daca apare o lege care sa reglementeze mai clar inchirierile sau o lege a agentului imobiliar, fix proprietarii vor avea de suferit.

Nu am văzut emisiunea, dar dacă ai contract cu chiriașul (și l-ai declarat) și l-ai selectat cât de cât rezonabil, nu pe principiul îl iau pe ălălalt că îmi dă 50 EUR în plus/lună, atunci nu cred că sunt probleme. E normal să fie niște clauze care să protejeze ambele părți.

#1176
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostSinmbad, on 05 februarie 2023 - 23:10, said:

Pai fa l tu că la EON ai avut mana buna, fa l 2023 + și gata, ăla rămâne, pune link aici când e gata
N-are niciun viitor, că-l făceam. Ce previziuni sa faci când de fapt e loz în plic (o mai exista)?
Pe seama imobiliarelor sunt mai mult contre, nu discuții. Balcanism cu ifos viking.
Mie-mi place ca e și bășcălie multă, uneori de calitate.

Edited by Vaccinatu, 06 February 2023 - 10:12.


#1177
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca tot discutam de previziuni, un articol din Ziarul Financiar, care sumarizeaza ultimii zece ani, si seteaza si niste asteptari care nu mai par atat de imposibile azi: https://www.zf.ro/op...uie-sa-21575284

Dacă în 2014, când am început demersul nostru, România avea un PIB de 150 de miliarde de euro, un salariu mediu de 385 de euro şi un salariu minim de 150 de euro, ce avem după opt ani: în 2022 PIB-ul României a fost de 290 de miliarde de euro, adică s-a dublat, salariul mediu a crescut la 800 de euro, adică cu 250%, iar salariul minim a depăşit 300 de euro, adică s-a dublat. Numărul de angajaţi a crescut cu 600.000, de la 4,4 milioane la 5 milioane.  

Daca nu facem niste prostii foarte mari, este foarte posibil ca in trei sau patru ani sa sarim de 400 de miliarde PIB, si in inca trei sau patru ani de 500 de miliarde PIB. Ce inseamna asta pentru nivelul nostru de trai si de dezvoltare, pai sa facem o paralela cu unde eram, fiecare dintre noi, acum zece ani...

Edited by MembruAnonim, 06 February 2023 - 10:34.


#1178
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Bine ar fi! Dacă prostia nu e deja făcută și devalorizarea asta nu ne resetează la valoarea efectiva de acum 10 ani. Sa fim optimiști!
Negativistul: mai rău nu se poate!
Optimistul: ba se poate!

#1179
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View PostMembruAnonim, on 06 februarie 2023 - 10:30, said:

Ca tot discutam de previziuni, un articol din Ziarul Financiar, care sumarizeaza ultimii zece ani, si seteaza si niste asteptari care nu mai par atat de imposibile azi: https://www.zf.ro/op...uie-sa-21575284

Dacă în 2014, când am început demersul nostru, România avea un PIB de 150 de miliarde de euro, un salariu mediu de 385 de euro şi un salariu minim de 150 de euro, ce avem după opt ani: în 2022 PIB-ul României a fost de 290 de miliarde de euro, adică s-a dublat, salariul mediu a crescut la 800 de euro, adică cu 250%, iar salariul minim a depăşit 300 de euro, adică s-a dublat. Numărul de angajaţi a crescut cu 600.000, de la 4,4 milioane la 5 milioane.  

Daca nu facem niste prostii foarte mari, este foarte posibil ca in trei sau patru ani sa sarim de 400 de miliarde PIB, si in inca trei sau patru ani de 500 de miliarde PIB. Ce inseamna asta pentru nivelul nostru de trai si de dezvoltare, pai sa facem o paralela cu unde eram, fiecare dintre noi, acum zece ani...
La actualul nivel al inflației în zona Euro e foarte posibil... probabil însă că nu se va vedea mare diferență în nivelul de trai, că prețurile vor ține pasul cu inflația sau chiar o vor depăși, știm bine comportamentul afaceristului băștinaș.

#1180
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Până la urmă pica imobiliarele ? Revin cu întrebarea...

Cred că ar fi singura cotitura

#1181
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostSinmbad, on 06 februarie 2023 - 14:47, said:

Până la urmă pica imobiliarele ? Revin cu întrebarea...

Cred că ar fi singura cotitura
Ce-i prost, în porumb, vechi rău, proprietari la ananghie, pica. Ce-i lângă școală, la bulevard, vecini ok, nu. Probabil chiar vor crește.
Moda cu nou vs vechi va dispărea curând. Or sa își arate fata cele noi dar proaste și tinerii vor înțelege ca la construcții nu e ca la mașini, iei una cu euro 6 și ești smecher. Naveta o sa afecteze și ea costul locuințelor.

#1182
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
Asa sa fie.

#1183
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,014
  • Înscris: 17.12.2017

View Postslx29, on 06 februarie 2023 - 07:10, said:

As zice ca e un paradox, desi chiriile cresc (si cica tot cresc) toata lumea construieste sa vanda. N am auzit de blocuri construite pt inchiriere. Daca ar fi asa profitabil constructirul ar mai deschide o firma cu oameni care sa se ocupe de administrare, nu sa i lase pe micii investitori pe credit sa faca profit, sa se plateasca ratele din chirii in timp ce pretul ap se apreciaza cu 15% pe an, nu? Sau era clar ca se inteapa balonul si profitul se impusca doar la vanzare ?!

Valorile inestimabile vor ramane unde sunt. Adica in oras. Desi inghesuite macar ai canalizare si trotuar cu noroc si metrou. Pt cine vrea sa locuiasca in camp sau pe langa groapa de gunoi exista alternative. Noi cu centrala. Poate si blaturi de marmura ��

De ce sa renovezi blocurile comuniste? S au anvelopat, s au pus termopane, ce sa le mai faci? Sa pui ghena intre blocuri ? Unde? Unde nu s a construit inca vreun boutique?! Alea vechi au publicul lor care da 2-300 eur chirie, n are pretentii de lift schindler.

N au decat sa construiasca investitorii capitalisti un alt oras in nord sau sud. Dar ce sa vezi ie scumpe bre tevile de cacastoare cu diametru de 1m cum au facut comunistii prin ‘oras’ (acu proprietar apa nova). De drumuri, trotuare, statii, scoli nu mai zic ca acolo e argumentu cu terenul furat de la burghejii mahalalelor.
Nu e nebun constructorul sa tina pentru inchiriere ca i se apreciaza lui peste 100 de ani cum cred unii naivi care fac credit si sunt hamalii chiriasilor. Face bloc pe banii de avans ai naivilor - risc 0, vinde, deschide alta firma si face alt bloc. Ce e in mana nu-i minciuna.

View PostVaccinatu, on 06 februarie 2023 - 15:39, said:

Ce-i prost, în porumb, vechi rău, proprietari la ananghie, pica. Ce-i lângă școală, la bulevard, vecini ok, nu. Probabil chiar vor crește.
Moda cu nou vs vechi va dispărea curând. Or sa își arate fata cele noi dar proaste și tinerii vor înțelege ca la construcții nu e ca la mașini, iei una cu euro 6 și ești smecher. Naveta o sa afecteze și ea costul locuințelor.
Eu mult inainte de pandemie am avut niste porumbari in chirie, dupa ce s-au saturat sa faca 1h:30m pana la munca, si-au inchiriat cotetul cu 300 eur si s-au mutat la bloc vechi cu 400 eur. Ii costau numai motorina 1000 lei lunar sa faca naveta din camp, la blocul vechi aveau locul de munca la pas. Intre timp am tot vandut din ce era vechi si am luat alte spatii la bloc nou, dar in oras.

#1184
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postkaii, on 06 februarie 2023 - 21:59, said:

Nu e nebun constructorul sa tina pentru inchiriere ca i se apreciaza lui peste 100 de ani cum cred unii naivi care fac credit si sunt hamalii chiriasilor. Face bloc pe banii de avans ai naivilor - risc 0, vinde, deschide alta firma si face alt bloc. Ce e in mana nu-i minciuna.

Logic, ce sens are sa opresti o afacere unde castigi 25-30% pe an ca sa faci una in care castigi 8-9%.

#1185
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostVaccinatu, on 06 februarie 2023 - 15:39, said:


Ce-i prost, în porumb, vechi rău, proprietari la ananghie, pica. Ce-i lângă școală, la bulevard, vecini ok, nu. Probabil chiar vor crește.
Moda cu nou vs vechi va dispărea curând. Or sa își arate fata cele noi dar proaste și tinerii vor înțelege ca la construcții nu e ca la mașini, iei una cu euro 6 și ești smecher. Naveta o sa afecteze și ea costul locuințelor.

Pai in 2008 au picat toate in Ro și în 2023 acum în Suedia tot cam toate au picat, probabil doar în Stockholm km 0 se mai țin preturile

#1186
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostSinmbad, on 06 februarie 2023 - 23:33, said:

Pai in 2008 au picat toate in Ro și în 2023 acum în Suedia tot cam toate au picat, probabil doar în Stockholm km 0 se mai țin preturile
Eu nu vad o situație similara cu 2008. Băncile și-au schimbat politicile de risc și sper ca au făcut-o bine. Or sa rostogolească împrumuturile. Constructorii au aplicat în mare construirea pe banii de avans ai clientului. Risc aproape de zero. Închide firma și tot rămâne cu ce a dosit. Și atunci, cine cade mesă? După părerea mea, cel mai puțin acoperit e proprietarul de contract de viitoare vânzare. Cumva s-a ajuns ca unele dintre cele mai mari salarizări sa ajungă la oameni tineri. IT ul e cel mai bun exemplu. Veniturile astea i-a făcut să se creadă îndreptățiți să devină proprietari mult mai devreme decât se făcea în trecut. A fost chiar o competiție între ei, să facă împrumuturi. Băncilor le-a convenit să aibă în portofoliu oameni tineri cu venituri mari. Dezvoltatorilor, și mai și! Numai ca tinerețea e bună dar e lipsită de experiență. Nu le-a păsat ca blocul e în porumb, că e făcut prost, îngrămădit, n-are străzi etc. A luat, să prindă și el ceva. În caz de criză, șomerii vor fi din diferite sectoare. Vor fi și din panificație, că nu mai mănânci cozonaci. Dar pâinea tot rămâne. Dar fără jocuri putem sa stam? Oho! Și încă cum! Cam pentru ăștia va fi oarece criză. Vor trebui sa vândă. Dar vor vinde promisiuni, că aia au cumpărat. Vor fi afectate și locuințele deja în proprietate. Însă într-o mica măsură. Sunt putini cei ce vor trebui sa vândă de foame. Iar cei ce vând ca să se mute la mai bine, mai pot sa aștepte.
2008 și 2023 nu sunt din aceeași categorie.

#1187
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,014
  • Înscris: 17.12.2017
E bun si porumbul asta, multi si-au facut buletin pe adresa unde s-au mutat, implicit si domiciliul fiscal.
Ca sa nu mai vorbim de masina, cand ai numar de inmatriculare de AG si te claxoneaza toti abia astepti sa platesti impozitul la masina in B sau IF.
Altfel te simti cand intri la tine pe ulita si ai numar de B la BMW.

Mici, impozitele au inceput sa intre in Bucuresti fata de satele uitate de lume, se vede cum arata sector 4 si sector 3 fata de acum 10 ani.
Mai o panseluta, mai o bordurica, mai o anvelopare gratis, ne mai civilizam.

#1188
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkaii, on 06 februarie 2023 - 21:59, said:

Eu mult inainte de pandemie am avut niste porumbari in chirie, dupa ce s-au saturat sa faca 1h:30m pana la munca, si-au inchiriat cotetul cu 300 eur si s-au mutat la bloc vechi cu 400 eur. Ii costau numai motorina 1000 lei lunar sa faca naveta din camp, la blocul vechi aveau locul de munca la pas. Intre timp am tot vandut din ce era vechi si am luat alte spatii la bloc nou, dar in oras.

Asta era inainte sau dupa ce ne tineai teorii savante despre randamentul superior al apartamentelor din blocuri vechi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate