Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Remediu Hipertensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Radu_1984

Radu_1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2021
Buna seara.Am 37 de ani, 180 cm si 70 de kg si sufar de hipertensiune primara.De la 18 ani am fost diagnosticat cu hipertensiune, in tot acest timp schimband diverse scheme de tratament si facand o groaza de investigatii.Ideea este ca nu am nimic organic, am facut investigatii inclusiv la spitalul Parhon, pe parte de glande, iar pe parte de cardio am pierdut numarul cabinetelor medicale pe care le am vizitat.Acum o luna de zile am trecut pe un regim alimentar vegan si am renuntat la pastile.Vreau sa fac niste schimbari in viata mea si vreau sa renunt la pastile.Precizez ca nu fumez, nu beau cafea si nici alcool.Nu prea fac sport, am o viata destul de sedentara.In prezent, fara pastile tensiunea este undeva la 15 cu 10, dar sunt convins ca pot sa o mai cobor.Am inceput sa iau si herbotensin, de la Dacia Plant, in trecut avand efecte bune.Va rog daca a mai fost cineva in situatia mea si si-a rezolvat problema, sa ma ajute.Sunt deschis la orice sacrificiu pentru a-mi rezolva problema.Multumesc anticipat

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Radu_1984, on 12 decembrie 2021 - 17:24, said:

Nu prea fac sport, am o viata destul de sedentara.
Pai aici schimba.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Genoflexiuni. Zilnic. Maresti numarul repetarilor dupa 4-5 zile, mereu. Picioarele reprezinta cea mai mare masa musculara a corpului. Punand sangele in miscare in acea zona, cu timpul vasele de sange se vor dilata si tensiunea va scadea. Garantat. Ideal ar fi un full body workout, dar daca esti sedentar, este mai usor sa incepi cu picioarele.

Dupa o saptamana, doua, poti sa incerci si HIIT o data pe saptamana. Cu timpul, va forta capilare noi, si te va ajuta cu hipertensiunea.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred in genoflexiuni dar am citit ca mersul,plimbarea mai alerta in fiecare zi face minuni 👌

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Vezi doar sa nu cazi în plasa veganismului cu soia, "cereale integrale" și alte junkuri consumate cu prioritate doar pt ca sunt vegane. Asa îți furi singur caciula.

Aș fi atent la grasimile consumate și protectia lor. De ex raportul intre omega 6 și 3 este important pentru tensiunea arteriala, iar omega cu lant lung nu exista in mod obisnuit in dieta vegana.
Atunci trebuie antioxidanti precum anumite forme de vit E, seleniu organic și eventual Astaxantin.

Edited by NelsonMandela, 13 December 2021 - 05:31.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca ai inteles gresit de la bun inceput
Hipertensiunea e o boala perversa care nu are leac
Pur si simplu mori cu ea iar tot ce poti face este sa o tii sub control
Intr-adevar - exista sarlatani cu duiumul care promit vindecari prin diverse metode, retete "minune", pastile "magice", tratamente "miraculoase", diete peste diete, etc.
Nu functioneaza
In plus, daca renunti la pastile, te vei intalni mai repede cu Sfantul Petru
Asta-i tot

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,947
  • Înscris: 17.01.2012
1. sport
2. sport
...
99. sport
100. diete prin renunțarea parțială (75%) la prăjeli, dulciuri
101. adaugă alimentației zilnice cel puțin 2 grepfruit (un fruct ce scade tensiunea pe cale naturală - dacă nu mă crezi, observă că în prospectele medicamentelor anti-tensiune se menționează că nu trebe asociate cu grefe, care vor accentua efectul medicamentului și vei trece în hipotensiune :P )
...
110. sport

#8
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Din experiența îți spun că dieta, activitatea fizica, calitatea somnului și gestionarea stresului influențează hipertensiunea. In cazul meu am adus-o in limite normale fara medicamente.

#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Totusi, oamenii sunt diferiti si in acesta privinta, ceea ce e o tensiine normala pentru unii, e anormala pentru altii, nu exista o regula generala, exista majoritati. Bunica conform medicilor, trebuia sa moara de tanara din cauza tensiunii de-a dreptul exploziva, in sens de f. mare, asa era ea. A trait pana la 90 de ani si a murit din alte cauze, fractura etc.

#10
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.05.2022
Cred că veți reuși! Am și eu hipertensiune. La controlul acestei stări m-au ajutat capsulele Kardisel. Sunt naturale, deci este doar un remediu auxiliar care acționează blând asupra organismului. Conține crom, vitamina C, extract de frunze de măslin. Aceasta este recomandarea mea sinceră pentru dumneavoastră!

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Mergeți măi la medic, care aveți hipertensiune. Există protocoale de diagnostic si tratament foarte bine puse la punct, bazate pe studii clinice serioase.
Nu mai suntem în sec. XIX (ca să nu zic Evul Mediu).

#12
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Eu aveam 160 cu 110 fara simptome iar de la o pastila de Atacand 8mg/zi am ajuns la 110 cu 70 fara miscare si regim...insa am renuntat la fumat.

Edited by juannn, 11 March 2024 - 23:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate