Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radio care sã prindã antena satelor

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Sigur ar trebui sa fie in orice gospodarie de la sate internet fix, dar realitatea e ca inca sunt sate care nu au energie electrica de reteaua nationala sau semnal GSM, de drumuri, apa curenta sau canalizare nu mai vorbim, dar noi visam la internet fix. Iar daca pica internetul sau energia electrica cu ce mai faci receptia?

#38
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 vestale, on 16 mai 2022 - 07:26, said:

Sigur ar trebui sa fie in orice gospodarie de la sate internet fix, dar realitatea e ca inca sunt sate care nu au energie electrica de reteaua nationala sau semnal GSM, de drumuri, apa curenta sau canalizare nu mai vorbim, dar noi visam la internet fix. Iar daca pica internetul sau energia electrica cu ce mai faci receptia?

Ideea este ca... tot ANCOM-ul la noi este uneori "greu de cap" in sensul ca... si omul de la tara merita Antena Satelor in FM, repet in FM unde auditia este buna si receptia nu ar fi fost o problema, toate radiourile ieftine chinezesti au FM.
Pe AM avem tot soiul de interferente,paraziti... chiar ieri la soacra-mea in satul Coserele, comuna Gornet-Cricov PH, auzeam Antena Satelor pe UM, 630Khz numai cu fluieraturi si caraituri, pe un radio... chinezesc dar mai rasarit. Acelasi radio prindea Romania Actualitati curat pe FM 102,2 Mhz Costila! La Costila... nu merita si Jud. Prahova, un FM decent?
Da, aveam acolo si Internet Vodafone (fost UPC) de aceea am recomandat Internet radio ca am si eu luate 2 media-centere cu asa ceva! Un radio pe Internet in gospodarie, ar rezolva situatia... cel putin la mine!

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 vestale, on 16 mai 2022 - 07:26, said:

inca sunt sate care nu au energie electrica de reteaua nationala sau semnal GSM
Totusi sunt mai putini locuitori in astfel de zone in raport cu cati se "chinuie" astazi cu un receptor pe unde lungi/medii.

 vestale, on 16 mai 2022 - 07:26, said:

Iar daca pica internetul sau energia electrica cu ce mai faci receptia?
Si azi se mai opreste curentul, au crescut vanzarile de baterii pentru radio AM?

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2022 - 08:47.


#40
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 routerboard71, on 16 mai 2022 - 07:34, said:

Ideea este ca... tot ANCOM-ul la noi este uneori "greu de cap" in sensul ca... si omul de la tara merita Antena Satelor in FM, repet in FM unde auditia este buna si receptia nu ar fi fost o problema, toate radiourile ieftine chinezesti au FM.
Pe AM avem tot soiul de interferente,paraziti... chiar ieri la soacra-mea in satul Coserele, comuna Gornet-Cricov PH, auzeam Antena Satelor pe UM, 630Khz numai cu fluieraturi si caraituri, pe un radio... chinezesc dar mai rasarit. Acelasi radio prindea Romania Actualitati curat pe FM 102,2 Mhz Costila! La Costila... nu merita si Jud. Prahova, un FM decent?
Da, aveam acolo si Internet Vodafone (fost UPC) de aceea am recomandat Internet radio ca am si eu luate 2 media-centere cu asa ceva! Un radio pe Internet in gospodarie, ar rezolva situatia... cel putin la mine!
Este aprope imposibil sa acoperi la nivel national suprafata locuita a Romaniei cu emitatoare FM. Nu reuseste Trinitasul si ei au ceva resurse.
Cauta sursa interferentei, incearca cu un radio adevarat nu din China, daca pe medii ai probleme pai pe scurte ce se intampla?

@neagu_laurentiu nu am acces la astfel de statistici legate de vanzari. Dar pentru acei oameni, aproape parasiti de infrastructura oferita de statul roman, vestile vin doar pe pe calea undelor radio, fie lungi sau medii. Mai iesit de pe asfalt, puneti picioarele la treaba si vedeti ca nu e deloc usor pentru unii..

Edited by vestale, 16 May 2022 - 13:17.


#41
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Am luat mediacenter, acum se aude Antena Satelor, cistal! Pe Internet Radio.
Problema rezolvata, sunet de cea mai buna calitate!

#42
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008

 marianvasile, on 13 decembrie 2021 - 11:03, said:

Nu mai pot edita. Skytune.


Sugerati un canal de radio aici: https://www.skytune....ewweb/index.php


P.S: Puteti sa adaugati, de asemenea, la canale favorite! Se adauga adresa ip de unde sunteti logat si automat se actualizeaza in aparatul de radio!


Un radio Grundig fabricat in Germania, de calitate - pret undeva la 500 RON, cu optiunea de internet radio: https://www.amazon.d...X/dp/B08KGX23NC

Attached Files


Edited by favoritul, 11 August 2022 - 13:07.


#43
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008

 marianvasile, on 13 decembrie 2021 - 10:24, said:

Revin cu o mențiune. Eu folosesc acel aparat pentru portabilitate, prin grădină, alimentat de baterii. Dacă doriți un radio staționar, alimentat la rețea, și dacă dispuneți de o conexiune Internet, puteți cumpăra un radio internet, care se va conecta la un server care găzduiește semnalul multor stații de radio din lumea întreagă, și veți asculta la o calitate excelentă. Eu am cumpărat un astfel de radio pentru a-l integra în sistemul meu audio pe 43 cm și sunt foarte mulțumit, însă sunt disponibile tot felul de modele, de exemplu cel de mai jos, pentru care am verificat existența fluxului Antena satelor pe serverul integrat, Skynet. Dacă doriți mai multe lămuriri, vă stau la dispoziție.


Mai aveti acel radio la dispozitie care e dotat, de asemenea, cu receptionarea prin internet a programelor de radio:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

P.S: Redare CD. Benzi radio: DAB+ si FM. Altele: Internet Radio si Bluetooth. Putere audio: 10 W. Merge si pe baterii sau acumulator: 2 x AAA. Dimensiuni: lungime 35 cm, latime 21 cm,  inaltime 12 cm. Greutate: 3 kg

Attached Files

  • Attached File  R1.jpg   201.86K   5 downloads
  • Attached File  R2.jpg   59.71K   3 downloads

Edited by favoritul, 11 August 2022 - 13:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate