Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum livrează un magazin online?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Mă bate gândul să deschid un magazin online. Foarte lucruri îmi sunt clare (inclusiv ce marfă aș vinde online), cu excepția unui singur: cum naiba livrează un magazin online?! Am folosit și eu de câteva ori serviciile firmelor de curierat, dar mi-e complet neclar cum fac magazinele. De câte ori primesc o comandă plasează și ei o comandă la curier, sau curierul vine o dată pe zi și ridică toate comenzile?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
In functie de contractul cu firma de curierat poate veni si de mai multe ori pe zi sau o singura data sa ridice toate pachetele. Poate sa nu incapa toate intr-o singura masina.

Awb-urile trebuie facute inainte toate

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Magazinul primeste comanda, verifica stocul, confirma (sau cere alte detalii), face coletul, cheama curierul.

Magazinele care au un volum mare de vanzari, primesc oferte personalizate de la firmele de curierat. Le tin pentru ei sau pentru a-si spori numarul de clienti, le face reduceri la transport acestora (ori includ pretul transportului in pretul de achizitie).

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de magazin si de volumul de comenzi.

Daca faci o expeditie pe zi atunci va trebui sa chemi tu curierul de fiecare data.
Daca ai zilnic mai multe expeditii poti face contract cu un curier si stabilesti cu el o orala care sa vina zilnic sa ridice coletele.
Daca ai foarte multe expeditii poti stabili mai multe intervale orare ptr ridicare.

Tot in functie de volum poti negocia si tarifele.

Plus ca la un anumit nr de comeni poti beneficia si de o platforma a curierului - faci tu AWB-urile direct n ea si le lipesti pe colete - cand vine dcurierul doar le scaneaza si le ridica.

#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Si sa calculezi automat pretul livrarii, in functie de destin si volum/greutate.

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Indiferent ca ai o comanda sau mai multe comenzi, comanda se ridica o singura data. Doar daca ai comenzi fara numar, poate sa vina sa ridice de 2 ori pe zi. Oricum la firmele de curierat TIR-urile pleaca doar seara, asa ca.....

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Firma de curierat, in urma unui contract semnat cu ei, iti va da acces in sistem unde vei putea sa introduci expeditiile bucata cu bucata, un fisier cu mai multe expeditii sau automat folosind un API de-al lor, chestie care te va ajuta si pe tine sa calculezi cat il costa pe client transportul dar si sa scapi de lucrul manual. Ora de ridicare a produselor (nu cred ca putem vorbi de mai multe ridicari decat daca umpli cel putin o duba zilnic) va fi negociata cu firma de curierat si va depinde de o gramada factori: ce alte firme mai sunt pe zona de unde trimiti tu, ce volum au celelalte comparativ cu tine, cat de vechi sunt celelalte comparativ cu tine, ce fel de colete trimiti, unde te situezi pe harta raportat la cum arata zona respectiva si sediul unde vor trebui lasate coletele si multe alte balarii. Vezi ca varianta cu "eu vreau la ora asta" inseamna prea putin daca ai cateva coletele, nu tine de cum vrei tu ci de cand se poate.
Poti incheia contract cu mai multe firme si lasi clientul sa decida cu cine vrea sa trimita sau, inainte sa faca el asta, poti calcula tu unde-i mai ieftin.

AWBurile le printezi tu si le pui pe colete, ei vin, le scaneaza si ridica. Daca uiti sa trimiti un colet sau l-ai trimis la TImisoara in loc de Constanta, ghinion n-ai pe cine da vina.
Ca sa scapi de "cand ajunge curierul sa ridice marfa?", "de ce trebuie sa las o persoana la depozit ca sa le dea coletele?", poti chiar tu sa le duci la sediul lor (din nou, depinde pe unde esti, ce traseu ai, ce colete, ce chef).

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 s2inu, on 12 decembrie 2021 - 16:11, said:

Mă bate gândul să deschid un magazin online
eu m-aș gândi dacă vând nu cum duc marfa

#9
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Contract cu una sau mai multe firme de curierat. Te instruiesc ei cum se procedeaza dupa ce faci contractul.
Unele firme nu te accepta daca nu ai volum de minim X colete sau iti dau un pret mai mare.
Tu trebuie sa iti calculezi pretul in asa fel incat sa iei in calcul - retururi cauzate de refuzul de primire, negasirea clientului sau redirectionarea coletului.
Noi ne permitem la fiecare 12 colete livrate cu succes sa avem o ratare, se intampla de obicei la 90-110 livrate in cazul nostru.
Cel mai bun pret il primesti cam de la toti daca le dai de la 200 in sus pe luna.

#10
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Am înțeles, mulțumesc. Deci înțeleg că pentru început nu trebuie să-mi bat capul prea tare, practic aș livra la fel cum aș trimite eu un colet, undeva. În concluzie trebuie să mă concentrez să generez vânzări, și abia după ce ajung la un anumit volum, fac contract cu o firmă.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Exact.

Acum vezi si ce marfa vinzi - fragila, voluminoasa, grea...
Unii curieri au ceva restrictii legat de astea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate