Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reparatie teava scurgere sparta in apartament vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoinastela, on 12 decembrie 2021 - 21:37, said:

Administratorul stabileste ce Instalator vine si unde intervine.
Administratorul asta e un fel de Dictator, sau cum stabileste el, ce si cum  ?

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 21:44.


#20
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2021 - 21:44, said:

Administratorul asta e un fel de ..
..Administrator

Edited by doinastela, 12 December 2021 - 21:45.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoinastela, on 12 decembrie 2021 - 21:45, said:

..Administrator
Pentru problemele administratiei....nu pentru cele private.
Poate fi cel mult un mediator, dar in nici un caz decident.

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 21:54.


#22
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2021 - 21:50, said:

Pentru problemele administratiei....nu pentru cele private.
sunt chestiuni care privesc cel putin 2 Proprietari, precum si instalatiile comune ale Blocului. Nu exista proprietate privata pe un segment de conducta.
Sunt instalatiile blocului, executate cf. Proiectului initial -si iti trebuie aprobare de la Proiectantul initial pentru ORICE modificare a Elementelor constructive (in care se includ si instalatiile).
Aici, fiind vorba de o chestiune ce priveste direct 2 Proprietari, si indirect pe toti ceilalti, Administratorul trebuie sa medieze pana la gasirea unei solutii, precum si sa ofere sprijin tehnic. Nu exista asa ceva gen Nu dau drumul la oricine in casa ?!
---------------------------------------
Eu am sugerat implicarea Administratorului in cazul in care chiar se doreste rezolvarea SItuatiei. Daca se cauta doar motive de galceava si discutii interminabile, cei 2 pot fi invitati aici pe Forum sa faca o Dezbatere si toata lumea sa-si dea cu parerea.Posted Image

Putem atunci sa intram in amanunte si despre Coproprietatea forţată si Folosinta exclusiva a unor parti comune. In general, vom dezbate despre Legile si Traiul intr-un Condominiu a unor persoane care isi inchipuie ca traiesc de fapt intr-o proprietate privata si exclusiva.

Edited by doinastela, 12 December 2021 - 22:03.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoinastela, on 12 decembrie 2021 - 21:56, said:

Administratorul trebuie sa medieze pana la gasirea unei solutii, precum si sa ofere sprijin tehnic.

Corect. Cu asta sunt de acord.

Afirmatiile de genul:
Nu exista asa ceva gen Nu dau drumul la oricine in casa ?!
sau:
Administratorul stabileste ce Instalator vine si unde intervine.

sunt absolut nefondate.

Fiecare proprietar are drepturile lui si ia hotarari in consecinta.

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 22:06.


#24
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003

View Postreborn_21, on 12 decembrie 2021 - 19:43, said:

De suportat suporta ala ce-i dedesubt, deoarece teva este la el in casa si problema este tot la el in casa.
Total gresit! Pentru ala de la parter cine ar trebui sa suporte, ala de la ultimul etaj? :D Sau asta-i mai cu mot si suporta 2 tevi?

#25
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2021 - 21:59, said:

Fiecare proprietar are drepturile lui si ia hotarari in consecinta.
fiecare Proprietar are Drepturile si Obligatiile sale. Ia hotarari si se supune la Hotarari in consecinta. Asa e in condominiu.

Edited by doinastela, 12 December 2021 - 22:31.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se supune efectelor deciziilor pe care le ia, nu Hotararilor luate de unii din acel bloc de locuinte.

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 22:43.


#27
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006
https://static.anaf..../L_196_2018.pdf

LEGE Nr. 196/2018 din 20 iulie 2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am vrut sa pun si eu acel link cu legea, dar am vazut ca, pentru cazul de fata, nu ar avea relevanta.

punctul de distribuție.....  

Au preluat/copiat/plagiat din  649 Cod civil, fara a clarifica.

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 22:52.


#29
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

View Postpasilla, on 12 decembrie 2021 - 22:47, said:

Am vrut sa pun si eu acel link cu legea, dar am vazut ca, pentru cazul de fata, nu ar avea relevanta.
pag.11
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru lucrările de reparații.

Acum.. daca respectivul proprietar vrea sa repare, dar altul il impiedica s-o faca.. ca nu primeste pe "oricine" in casa.. trebuie sa intervina Administratorul.
Sigur, alalat poate zice si ca repara el, celalalt ramand doar sa suporte costurile.. moment in care Platitorul va zice ca eu nu platesc pentru orice si oricine.Posted Image

D-aia vine Admin si mediaza lucrurile si asigura buna derulare a operatiunilor.

Edited by doinastela, 12 December 2021 - 22:58.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdoinastela, on 12 decembrie 2021 - 22:56, said:

pag.11
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru lucrările de reparații.
Asta am sustinut si eu, inca de la inceput.

#31
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postpasilla, on 12 decembrie 2021 - 19:16, said:

Eu nu cred asta.
Conteaza utilitatea, nu locatia.
In acest caz, avaria respectiva intereseaza direct numai un proprietar, nu intreaga asociatie.

Ce facem de ex. cu aerisitorul/vasul de dilatare pentru instalatia termica, care se afla in apartamentul de la ultimul etaj ? Ala nu e parte comuna, pentru ca e in interiorul apartamentului ?

O dai pe langa... Lira de dilatare de la ultimul etaj face parte din instalatia comuna, de distributie pe verticala. Normal ca este in sarcina asociatiei, nu a nefericitului detinator al apartamentului.
Eu, ca proprietar, pot fi tras la raspundere exact pentru ce am scris mai inainte - instalatiile din interiorul proprietatii mele, inclusiv sifonul din podea, alea sunt in responsabilitatea mea. Ce este dincolo de pereti nu mai este treaba mea.

Altfel, am si dat exemplu de rezolvare a unei situatii dintr-o nisa, rezolvata pe banii asociatiei. Dar na, precum olteanul cand a vazut prima oara girafa - "Asa ceva nu exista"!
Uite ca intr-o asociatie de proprietari functioneaza principiul asta.

Un alt exemplu este in alt bloc, unde la o garsoniera de la parter, de langa intrarea in cladire, i s-a reparat/schimbat conducta de gaze pe orizontala, ca derivatie din conducta generala de la parter. Tot pe banii asociatiei.

#32
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
si cumnata-miu la ANL are aceeasi problema si il inunda vecinul de deasupra tot pe teava aia minunata. intrucat specimenul de deasupra nu a cooperat, omul si-a peticit singur reparatia

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdoinastela, on 12 decembrie 2021 - 22:56, said:

pag.11
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune...

Asta este altă speță.
Face unul o criză de dileală, dă drumul la apă, își inundă apartamentul, inundă tot blocul.

Speța doi, departe de prima variantă, se sparge o conductă ascunsă în nișa tehnică, fără vina nimănui, uzură morală, deci, un accident.

Avem așa, rea voință/distrugere versus accident.

Orice instanță din lumea asta discerne diferența.

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postboringboy, on 12 decembrie 2021 - 14:58, said:

cel de jos nu doreste sa primeasca pe oricine in casa,
atunci l-as lasa sa-i curga in cap rahatul pana se satura

Edited by EMPP, 13 December 2021 - 20:41.


#35
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am si eu o problema similara, scurgerea de la WC a vecinului de sus are panta si se "ingroapa" vreo 2-3 cm in planseul lui = plafonul meu, cred ca planseul are vreo 20-30 cm grosime.

De vreo 3 saptamani s-a umezit plafonul meu, am facut poze, s-a albastrit de la odorizantul lui sau ce-o fi fost, a venit azi cu un instalator - un baietas mic si subtirel - nesigur pe sine - care facea doar ce-i zicea administratorul.

Administratorul a stat la usa n-a vrut sa intre sa vada, instalatorul a zis ca trebuie sa sparga si sus si jos ca nu-i intra mana sa schimbe scurgerea de sus a vecinului desi am poze inainte sa imbrac cu faianta pana sus coloana de tubulaturi - ca scurgerea lui este la nivelul lui, nu ajunge la mine, eu am zis ca n-are sens sa sparga-n 2 locuri da' ala nu si nu, ca sparge peste tot ca sa-i fie usor sa schimbe scurgerea, ca scurgerea fisurata se inteapa in scurgerea comuna, ca trebuie sa sparga tot si sa platim toti de pe verticala, ceea ce mi se pare cumva aberant.

Am avut o scurgere fisurata si eu la alt apartament si am spart doar la mine, exclus sa fi spart si la vecinul inferior.

Acum ca vine un administrator cu omul lui care nu stie pe ce lume este si care dupa 5 minute de privit si comentat in baie nici n-a observat ca erau infiltratii si de la sifonul de pardoseala al vecinului de sus, nu numai de la scurgerea lui de WC e normal sa-ti pui problema si cat se pricep (admin e de profesie invatator) si ce eficienta are solutia data "la nivel de administrator."

Edited by Malineanu, 10 May 2022 - 11:55.


#36
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
De regula, ce-i orizontal si intr-un singur apartament e bun propriu si plateste proprietarul iar daca e vertical, plateste asociatia (sau coloana de apartamente afectate).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate