Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Cum protejez mesteacanul de freezing rain?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Buna!

Exista metode pentru a preveni curbarea (ireversibila, daca nu ma insel) a ramurilor mesteacanului in cazul unei ploi inghetate?
M-am gandit la o husa de protectie ca aceasta , dar daca inteleg bine, rolul ei este de a proteja plantele de temperaturile scazute. Alte indicatii nu am vazut si nu stiu daca poate sustine greutatea cu succes.
De asemenea, m-am gandit si sa prind cu o sfoara toate ramurile de tulpina, atat cat permit, si poate apoi aplicata husa.
Mai am Prunus Nigra si un Gingko care imi par destul de solizi, dar poate exista riscul ruperii ramurilor?

Sunt noua in ale gradinaritului, asa ca orice sfat/detaliu este binevenit.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Io zic sa lasi totul asa cum e acum,
Nu stiu cat de benefica ar fi legarea ramurilor (pana la primavara)
Pomii/copacii sunt ca oamenii Posted ImageTre sa-si dezvolte propriul sistem imunitar.

ps.
In salbaticie cum crezi ca rezista si se dezvolta mestecenii?

#3
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Eu vreau sa stiu doar cum as putea sa il protejez estetic si sa previn ruperea ramurelelor. Stiu ca rezista la frig si ca nu are nevoie de husa. Si daca husa nu dauneaza, de ce nu...

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu se poate . Dar ploile inghetate sunt un fenomen rar si in general afecteaza pomii doar in anumite conditii . Crengile sufera " aplecari " dar cand intra in vegetatie se duc dupa soare care de obicei este in sus ...deci isi revin. In asta consta frumusetea unui pom ornamental , in faptul ca este viu si schimbator. Daca vrei ceva cu forma unica , orienteaza-te spre plastic , fier .

#5
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Vorbesti de pomi in general sau de mesteceni?
Pentru ca eu vad 10 bucati mesteceni care au trecut prin ploaia inghetata de acum 2-3 ani si tot curbati sunt.
Nu vreau ceva cu forma unica, vreau un mesteacan care nu se apleaca peste acoperisul unei cabanute, peste gard la vecin etc.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ruperea ramurelelor nu are nici o importanta.
Pentru tulpina, sau crengi mai mari, poti incerca ancorarea lor. Daca nu o faci cum trebuie, s-ar putea ca efectul sa fie negativ.
Gingko e mai rigid si nu are probleme.

Husa aceea se poate ingreuna foarte mult si sa rupa efectiv copacul.

Edited by pasilla, 12 December 2021 - 15:33.


#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Mestecenii pe care i-ai vazut cu crengile aplecate nu sunt asa din cauza de "freezing rain", ci din cauza ca asa este specia lor.
Sunt Mesteceni pendul - Betula pendula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate