Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare espressor cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Testează întâi cafelele și cumpără aparatul in functie de asta. Bine, și prețul "consumabilelor"(capsule) trebuie luat in seamă. Un aparat ca cel pus de @adm e optim.
Nevastă-mea e la al 2-lea Dolce Gusto. Un Piccollo care a inlocuit unul cu rezervor mare cu pompa dusă de la fluctuatiile de curent. Primul avea reglaj automat la cantitatea de apă, cel mic l-am luat special manual. Faci cafeaua cât de lungă vrei. Cel mai mult bea Dallmayr Crema d'Oro. De vreo 3 ani am luat un esspresor automat, așa că Piccollo e folosit mai rar. E practic că e mic și il mai ia după ea cand mergem la soacră-mea la masă sau plecăm cateva zile pe undeva. La mine e mai ieftin, folosesc lingurița la frecat ness. Cafeaua nu se împacă prea bine cu stomacul meu.

PS- A incercat cineva capsule reincarcabile la Dolce? Este ceva de capul lor?


#20
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu iti recomand aparatul asta datorita calitatii capsulelor de cafea Illy. Restul capsulelor gen nespresso, dolce gusto, etc mi se par niste chestii sinsistre dar cafea in niciun caz

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLeo2006, on 12 decembrie 2021 - 11:27, said:

Aproape toate capsulele lor mi-au placut.

cel mai bine e să ai toate aparatele
(le achiziționezi la ofertă - unul câte unul, gratis :) )

asta pt că - nu fiți ipocriți - dacă bei zi de zi 3 cafele identice, e normal să ți se aplece... :P

cu ideea mea, le tot schimbi și limba nu va mai fi agresată de un singur tip de aromă!

:)

(am deja 2 aparate, acum îl iau și pe tchibo ăla de 300 de lei :P , merci pt pont)

#22
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006

View Postgushpi, on 13 decembrie 2021 - 11:41, said:

acum îl iau și pe tchibo ăla de 300 de lei Posted Image , merci pt pont)
Asta face aceeasi treaba si e la jumatate de pret - https://mediagalaxy....hoaAkyyEALw_wcB

#23
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmisusumi, on 13 decembrie 2021 - 11:45, said:


Asta face aceeasi treaba si e la jumatate de pret - https://mediagalaxy....hoaAkyyEALw_wcB
Corect, dar la ala de 299 ai si 240 de capsule incluse in pret

#24
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006
Mi-a scapat asa, scuze.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpacapaca, on 13 decembrie 2021 - 11:01, said:

Eu iti recomand aparatul asta datorita calitatii capsulelor de cafea Illy. Restul capsulelor gen nespresso, dolce gusto, etc mi se par niste chestii sinsistre dar cafea in niciun caz
Illy de acesta am si eu. Capsulele Etiopia sunt excelente. Restul au gustul de cafea ieftina care se gasea pe vremea comunistilor. Ba, unele au gust de cafea unica poreclit Nechezol (cele de la Dolce Gusto) un inlocuitor din cereale care se gasea acum 40 de ani.

Edited by Freddy12, 13 December 2021 - 13:19.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur  jumate dintre cei care au raspuns, nu au inteles ca omul vrea espressor cu CAPSULE !!!  Adica Dolce-Gusto, Nespresso sau Tassimo  sau ce o mai fi.
In fine, prima solutie ar fi DolceG:  Genio Touch sau Piccolo.  Am incercat la un coleg si Tassimo, parca nu are atatea sortimente dar e fainut.

Cineva zicea ca ia aparatul la promotie,  pai tin sa va anunt ca nu am mai gasit asa o promotie sa iei aparatul la 1ron daca iei 12 cutii de 16 capsule.
Daca stiti voi, asa o promotie, si daca se poate sa puneti linkul aici.

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLeo2006, on 12 decembrie 2021 - 11:27, said:

Tchibo Cafissimo face o cafea buna. Aproape toate capsulele lor mi-au placut.
Il gasesti la promotie.

L-am luat și eu pe-ăsta. Ce să zic, e decent.
Îmi place că cele 240 de capsule incluse sunt simple, două tipuri de espresso și unul crema. Îmi place cel din urmă simplu, cele espresso îmi plac cu lapte. Am mai luat din comerț cafea lungă "fine aroma" și îmi place. M-ar fi enervat dacă avea prostioare cu vanilie, caramel, știu eu mai ce.
Dar e bun așa, la modul să-l iei dacă ai nevoie de o bază să-ți faci câte un latte (că eu de-asta l-am luat). Dar varietate nu există. Ai vreo trei producători de capsule compatibile, prețurile, sincer, nu mi se par foarte mici. E bun pentru ce e, dar nu mă văd folosindu-l prea mult după ce termin capsulele incluse.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca gasiti Dolce gusto - cel mai tare !  La  promotie  scrieti va rog !

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e DG cel mai tare, Nespresso e.
Are de departe cea mai mare varietate de capsule, originale și/sau compatibile.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 18 decembrie 2021 - 20:46, said:

Are de departe cea mai mare varietate de capsule, originale și/sau compatibile.

Gândindu-mă și la ce-am scris mai devreme, e asta neapărat criteriul de bază pentru un utilizator, sau e pur și simplu un criteriu pentru cei care vor să cumpere?
Nu zic, eu am mușcat-o, am și un aparat pentru Nespresso pe la curier, ajunge săptămâna viitoare. Dar, nu știu cât voi folosi cele 250 de tipuri diferite de capsule. Sincer să fiu, cred că o să rămân cu un tip sau două de capsule și aia e. Din experiențele trecute, treaba cu exploratul aromelor noi mă ține câteva zile, dar până la urmă tot la ce știu și-mi place rămân.

Trăim într-o perioadă în care avem multe lucruri de ales și pare că niciodată nu suntem mulțumiți cu alegerea făcută. Este o problemă psihologică, cu cât ai mai multe opțiuni, cu atât ești mai predispus să îți regreți alegerea. Cam așa e și cu astea.

Tu, de exemplu, explorezi cafele noi în fiecare zi, sau, în marea parte a timpului rămâi cu un singur tip de cafea și aia e?

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Eu folosesc același tip de cafea de aproape 2 ani :). Din când in când, mai testez și alte arome, dar ma reîntorc la cea de baza, pentru ca îmi place cel mai mult. Dar pana când am găsit-o, am testat cel puțin 30-40 de tipuri. Depinde și ce aparat folosești, cel manual pe care îl am (semiautomat de fapt), e mai permisiv. Automatul se la birou nu e in stare sa o extragă eficient și folosesc un blend special conceput pentru Eapresso.

Ideea e însă, ca ai de unde sa alegi acea aroma, chiar dacă nu o schimbi prea des. Din 200 de variante, poți găsi una care chiar sa merite :).
La nespresso sunt multe variante de cafele de origine ambalate in capsula respectiva.
Depinde de consumator pana la urma, dar eu unul parca mi-as dori sa știu ca am posibilitatea de a testa mai multe.

Dar pe de alta parte, inteleg și reticenta ta la a avea mai multe opțiuni și psihologic vorbind așa e.

Edited by richelieu, 19 December 2021 - 12:11.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am avut ocazia la Nespresso ,  doar tassimo am baut de cateva ori a fost decent, dar
Dolce gusto chiar e fain:  are toate nuantele de Risteretto, Barista (cu mai multe tipuri de roast si de intensitati) , Lungo, Columbia, Cafe au Lait, Cortado   e fix cum ar trebui sa fie, si mai nou face si Starbucks si Tesco , Auchan - pods-uri compatibile. Chiar ai de unde sa alegi.
Dezavantajul la primul aparat de Dolce-Gusto Piccolo e ca asa de tare tremura ca trebuie sa tii de ea. Aparatele mai scumpe is ok, nu mai au acel tremurat.

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ok, voi da Cezarului ce-i al Cezarului. După ce am încercat două capsule de cafea fără cofeină de la Nesspresso, și au reușit să fie mai bune decât mai toate pe care le-am încercat de la Tchibo, cu Cafissimo, cred că e aparat mai bun. Prețul e mare, dar sunt foarte curios de capsulele de la Lidl, dacă or fi bune de ceva, că alea sunt foarte corecte la preț. Le voi încerca mâine.

Ca fapt divers, dacă interesează pe cineva, acele capsule, de la Lidl, Bellarom, pot fi reciclate la Nespresso, pot fi adăugate în punga lor și trimise la ei, ca și capsulele originale.

Edited by SmurfK, 21 December 2021 - 16:31.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostSmurfK, on 18 decembrie 2021 - 15:08, said:


L-am luat și eu pe-ăsta. Ce să zic, e decent.
Îmi place că cele 240 de capsule incluse sunt simple, două tipuri de espresso și unul crema.

îl am și io de prin 17 decembrie
deci:
1.un espresor manual, de aragaz
2.un espresor manual, electric, cu râșniță
3.un tassimo bosch cu capsule cu cod de bare :(
4.un tchibo cafisimo, electric, cu capsule obișnuite

fac cafea după cum îmi „vine pe chelie” în momentul respectiv... :)

toate-s bune :P

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Azi dimineata am baut o cafea Etiopia la Nespresso. Foarte buna, foarte aromata. Au cafele mai bune decat Tassimo.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dolce Gusto la promotie  cu 240 capsule nu ati mai gasit ?  Era 250 lei candva, deci aparatul gratis :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate