Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Programul casa verde 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Ma refer si la cum merg platile de la AFM catre dealerii auto.
Daca ar fi mers la fel ca la fotovoltaice, precis am fi aflat.

#20
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu sunt bani UE pentru proiectele astea verzi?

#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Deci rămâne pana pe 15 decembrie sau sa amânat?

#22
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

View PostNamidee, on 12 decembrie 2021 - 02:37, said:

Statul finanteaza 20.000 LEI, iar proiectul trebuie sa valoreze minim 22.000 lei. Partea buna e ca nu trebuie sa platesti cei 20.000 lei, ci doar diferenta. Partea proasta este ca programul a debutat in 2018 si nu s.au facut instalari multe, pentru ca statul nu a decontat banii.
Ori trebuie platit ori ba? Prima oara ne spui ca nu trebuie dati aia 20 000 lei, pe urma ca statul nu a decontat banii.

Edited by SPX808, 13 December 2021 - 11:15.


#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am sunat la o firma și a spus ca toată documentația trebuie sa ajungă pana pe data de 15 în format fizic la ei la firma.
Deci nu mai are rost să-mi bat capul.

#24
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
In 2 zile faci rost de toate documentele. Nu sunt multe.
Si daca le trimiti dupa 15 dec. or sa le primeasca.

Documentele te costa sub 100 RON. Merita sa incerci.

#25
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
SPX808...statul nu a decontat banii catre firme....

#26
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
O recomandare de firma serioasa pentru Bucureti / Ilfov are cineva?
Cam ce sistem s-ar incadra in cei 22 000 RON? Banuiesc ca doar ceva de 3kW?
Multumesc!

#27
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postgear, on 13 decembrie 2021 - 15:14, said:

In 2 zile faci rost de toate documentele. Nu sunt multe.
Si daca le trimiti dupa 15 dec. or sa le primeasca.

Documentele te costa sub 100 RON. Merita sa incerci.
Nu mai este timp.
Eu credeam că trebuie depusa cererea pana pe 15, nu toate actele.


#28
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Este timp.

Ia uite ce au publicat azi.

Cererea de finanțare (Anexa 3) va suferi modificări, odată cu aprobarea ghidului de finanțare aferent anului 2021. Astfel, vă rugăm să nu utilizați cererea de finanțare existentă în ghidul aprobat în 2018 și să așteptați publicarea acesteia în format editabil, înainte de a o transmite instalatorului validat.

Deci trebuie sa apara ghidul, se se sechida noua sesiune. Ei zic ca se deschide aproximativ pe 20 Decembrie.
Si daca e pe 20 Decembrie tot mai e timp.

Incearca, nu ai nimic de pierdut.

#29
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Documentele ies repede, mai putin la Anaf Ilfov. Am stat 10 zile dupa certificat fiscal, ca deh.... multe cereri.
Si de o luna ma chinui sa ma inrolez cu ei in spatiul virtual, am incercat si asa. Daca ai chef, mai alearga putin, poate merita.
Citisem undeva ca se fac inscrieri pana la 150% din valoarea fondurilor, poate in speranta ca vor fi iar multi descalificati din motive...

#30
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,154
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgear, on 13 decembrie 2021 - 15:14, said:

In 2 zile faci rost de toate documentele. Nu sunt multe.
Si daca le trimiti dupa 15 dec. or sa le primeasca.

Documentele te costa sub 100 RON. Merita sa incerci.
20 de lei mai exact, atat costa sa scoti un extras CF online. Restul sunt gratuite si se obtin si ele tot online. Trebuie sa te inregistrezi pe site-ul https://www.anaf.ro/...inrol_pf_pj_spv pt certificat de atestare fiscala, mai trebuie cerut la taxe si impozite locale (primarie) un cod de inregistrare la plati online si de acolo poti solicita certificat fiscal si cam atat. Restul se presupune ca le ai deja ca asa e normal.
@meister, eu am rezolvat totul pe Ilfov in 2 zile. Inscriere si obtinere documente.

Edited by camsonat, 14 December 2021 - 16:30.


#31
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu mai înțeleg nimic.
Se spune ca pana pe 15 se înscriu firmele la afm iar apoi se depun cererile.
https://alba24.ro/pr...vit-889167.html

#32
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Firmele inscrise in 2019 or sa inceapa o noua sesiune, adica pot lua dosare pt afm pentru sesiunea din 2021 (probabil incepand cu 20 DEC)

Firmele noi care vor sa devina instalatori, initial s-a afisat ps site AFM ca se fac inscrieri pana pe 15 Dec. Ulterior s-a prelungit perioada pana pe 31 Martie.

O sa urmeze sesiunea din 2022 pentru depunere dosare pentru panouri, probabil prin Aprile-Mai, dupa ce se clarifica listele cu noii instalatori.


Deci tu daca gasesti o firma acreditata din 2019, poti sa iti depui dosarul anul asta.

#33
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Acum sa va spun de ce ma zbat eu.
Am un sistem hidro făcut de mine.
Cam din lipsa de bani, generez în jur de 100 W/h.
Cred ca pot ajunge liniștit la 500 W.
Si o sa ajung în viitor.
Chiar și 1kw.
Daca aveam panourile și contorul schimbat, legam hidro la panouri.
Vedeam sistemul pe care vine panourile, 12,24,sau 48 și făceam legătură de la hidro.
Automat mai producem încă vreo 20 de kw pe zi de la hidro, pe lângă aia 3,5 cât aveau panourile.
Treaba e ca eu produc, dar nu am unde sa stochez.
Asa, băgăm în rețea și producem câțiva bănuți.



#34
cezarius29

cezarius29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2007
Prin programul din 2018, mi-am pus eu, sistemul cel mai ieftin, de 3 KW. Din cauza pandemiei, programul s-a tot amanat, actele au trebuit sa fie trimise de mai multe ori pentru ca valabilitatea cartii funciare si a certificatului fiscal este de doar 30 de zile si expirau pana ajungeau sa fie verificate. Intr-un final am fost acceptat de catre AFM si sistemul a fost montat anul acesta in iulie. Da, aplicat in 2018 si montat in 2021. Insa pentru a functiona la capacitatea normala, trebuie mai intai sa devii prosumator si sa-ti fie schimbat contorul cu unul bidirectional, care sa poate injecta surplusul in retea. Firma instalatoare are acces de la distanta la invertor si ii micsoreaza parametrii de functionare, pentru a nu avea probleme cu cei de la Electrica, dupa cum mi s-a explicat. Asa ca sistemul meu produce doar cateva sute de W pe zi, pentru ca Electrica Furnizare nu se grabeste sa schimbe contorul, cu toate ca l-am platit din august. In legatura cu banii, nu am dat absolut niciun leu firmei instalatoare, nu mi s-a cerut absolut niciun ban, partea de cofinantare pe care trebuie s-o achit eu, 3000 de lei, ii voi achita dupa ce mi se schimba contorul si sistemul va functiona la parametrii normali. Singurul lucru pe care l-am platit a fost contorul catre cei de la Electrica, cca 600 de lei. Inca o data, in rest nu am dat si nu mi s-a cerut niciun ban. De absolut toata treaba, documentatie, comunicare cu AFM, Electrica, s-a ocupat firma instalatoare, eu am comunicat si am trimis actele necesare doar catre ei. Colaborarea cu firma instalatoare a fost foarte buna, sper ca in curand sa mi se monteze si contorul sa inchei tot procesul.

#35
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005

View Postcezarius29, on 16 decembrie 2021 - 01:28, said:

Prin programul din 2018, mi-am pus eu, sistemul cel mai ieftin, de 3 KW. Din cauza pandemiei, programul s-a tot amanat, actele au trebuit sa fie trimise de mai multe ori pentru ca valabilitatea cartii funciare si a certificatului fiscal este de doar 30 de zile si expirau pana ajungeau sa fie verificate. Intr-un final am fost acceptat de catre AFM si sistemul a fost montat anul acesta in iulie. Da, aplicat in 2018 si montat in 2021. Insa pentru a functiona la capacitatea normala, trebuie mai intai sa devii prosumator si sa-ti fie schimbat contorul cu unul bidirectional, care sa poate injecta surplusul in retea. Firma instalatoare are acces de la distanta la invertor si ii micsoreaza parametrii de functionare, pentru a nu avea probleme cu cei de la Electrica, dupa cum mi s-a explicat. Asa ca sistemul meu produce doar cateva sute de W pe zi, pentru ca Electrica Furnizare nu se grabeste sa schimbe contorul, cu toate ca l-am platit din august. In legatura cu banii, nu am dat absolut niciun leu firmei instalatoare, nu mi s-a cerut absolut niciun ban, partea de cofinantare pe care trebuie s-o achit eu, 3000 de lei, ii voi achita dupa ce mi se schimba contorul si sistemul va functiona la parametrii normali. Singurul lucru pe care l-am platit a fost contorul catre cei de la Electrica, cca 600 de lei. Inca o data, in rest nu am dat si nu mi s-a cerut niciun ban. De absolut toata treaba, documentatie, comunicare cu AFM, Electrica, s-a ocupat firma instalatoare, eu am comunicat si am trimis actele necesare doar catre ei. Colaborarea cu firma instalatoare a fost foarte buna, sper ca in curand sa mi se monteze si contorul sa inchei tot procesul.


Firma care ti-a montat sistemul a blocat injectia in retea ca sa nu platesti tu energia injectata pana ti se schimba contoarul.
Sistemul tau produce doar cateva sute de Watti pentru ca atat consumi tu cand e soare afara.
Pana in Martie sistemul tau de 3 kW oricum ar produce mare lucru.

Edited by gear, 16 December 2021 - 08:05.


#36
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Adică sare de o mie de euro din buzunar cu tot cu acte, contor etc.
Acuma sa facem un calcul.
Un kw 1,5 lei, în medie sau în mare ca atât ajunge sau ar ajunge.
Ar venii cam 3500 de kw la 5000 de lei.
Un sistem de 3,5 kw care este maxim ce poate face în 10 ore de lumina/soare.
Dar cum asta e doar teorie, din aia 3,5 pune cu indulgenta 2 KW pe zi.
2x30 de zile 60 de kw pe luna.
Atât ar produce sistemul.
Corectați-ma dacă am greșit.
3500 de kw cât ar trebui sa dai din buzunarul tău, împărțit la 60 de kw pe luna cât generează sistemul minim de 3,5 kw, ar venii cam 58 de luni sa îți scoți investiția.
Mai rentează?
După cum am spus, eu am un sistem hidro artizanal, care vroiam sa îl adaug la sistemul acesta.

Edited by redbotos, 17 December 2021 - 07:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate