Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Programul casa verde 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Bună.
După cum se știe de către cei interesați, programul casa verde pentru panouri fotovoltaice a început din nou.
Înscrierea se face pana pe 15 decembrie, zicea un articol de presa.
A-și vrea sa discutam despre program, operatorii sau furnizorii de echipamente, despre echipamente, servicii, etc.
Si câteva pareri de la cei care în au deja.
Mulțumim

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din ce am inteles eu, momentan se inscriu instalatorii.

#3
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
As fi si eu interesata. Din ce am inteles statul deconteaza 90%. Dar care e procedeul? Trebuie sa platim noi tot si apoi statul deconteaza banii? Ca eu clar nu am 20.000 de euro.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Confunzi EUR cu lei.

#5
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Poftim?? Adica 4000 de euro este limita pentru finantare?
Se pot pune 3 kw de panouri cu asa putini bani?
Eu am primit un pano de 120 wat de la cineva si a zis ca a costat 200 de euro!

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Statul finanteaza 20.000 LEI, iar proiectul trebuie sa valoreze minim 22.000 lei. Partea buna e ca nu trebuie sa platesti cei 20.000 lei, ci doar diferenta. Partea proasta este ca programul a debutat in 2018 si nu s.au facut instalari multe, pentru ca statul nu a decontat banii.

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Discutiile pt noua sesiune (sau continuarea primei sesiuni) sunt deja pe topicul cu AFM.

Daca se vrea acesta un nou topic pentru sesiunea din 2022, ar trebui sa schimbe un admin denumirea. Casa verde 2022 nu e prea concludent.

Denumirea topicul sa fie ceva de genul:
Casa verde 2022 - AFM FOTOVOLTAICE

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Astia pun si pe tigle ceramice?

#9
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
toti pun pe tigle ceramice

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Nu ar fi rau sa se deschida un topic nou pentru acest nou program.
Eventual sa se pastreze primele posturi pentru informatii.

Edited by nico99900, 12 December 2021 - 09:48.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Data trecuta programul a cam fost un esec. Foarte putini au reusit sa monteze, programul a fost oprit datorita suspiciunilor de frauda (ceva firma de prin oltenia a fost implicata), banii nu s-au platit de catre stat, instalatorii au incercat sa ceara banii in avans de la beneficiari ca sa nu stea dupa stat si nu prea le-a mers tactica etc.
De asteptat ca si sesiunea 2022 sa fie la fel, un esec. Tot din cauza statului (in principal dar nici o surpriza aici) dar si din cauza instalatorilor (care probabil vor cere banii in avans cu promisiunea ca vor returna banii cand ii incaseaza de la stat). Fiecare vrea sa dea o teapa la altul, clasic romaneste (mai ales daca tinem cont de pretul semnificativ mai mare la sisteme daca sunt prin programul AFM chiar daca instalatorii cer banii in avans).
Eu am decis ca anul viitor sa imi pun singur panourile mai ales ca nu vreau on-grid in mod special ca sa ma complic aiurea.

#12
zorin70

zorin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.10.2007
Din ce cunosc de la unii din domeniu, statul a platit 3000 de instalari din cele 10,000. Cand se va da drumul la acest program presupun ca cel vechi ar trebui sa fie terminat cu decontare cu tot..

#13
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postjm2010, on 12 decembrie 2021 - 10:23, said:

Data trecuta programul a cam fost un esec. Foarte putini au reusit sa monteze, programul a fost oprit datorita suspiciunilor de frauda (ceva firma de prin oltenia a fost implicata), banii nu s-au platit de catre stat, instalatorii au incercat sa ceara banii in avans de la beneficiari ca sa nu stea dupa stat si nu prea le-a mers tactica etc.
De asteptat ca si sesiunea 2022 sa fie la fel, un esec. Tot din cauza statului (in principal dar nici o surpriza aici) dar si din cauza instalatorilor (care probabil vor cere banii in avans cu promisiunea ca vor returna banii cand ii incaseaza de la stat). Fiecare vrea sa dea o teapa la altul, clasic romaneste (mai ales daca tinem cont de pretul semnificativ mai mare la sisteme daca sunt prin programul AFM chiar daca instalatorii cer banii in avans).
Eu am decis ca anul viitor sa imi pun singur panourile mai ales ca nu vreau on-grid in mod special ca sa ma complic aiurea.

Programul este gresit gandit.
Nu e normal ca sustinerea financiara a investitiei pana la decontare sa fie suportata de firme.
Cate firme isi permit sa blocheze cateva sute de mii de lei pentru luni de zile poate un an?

Adica tu ca si beneficiar te astepti sa primesti ceva gratis de la stat fara sa ai niciun stres. Situatie win-win.
Fa tu credit ca si beneficiar si achita sistemul TAU si castigi un sistem fotovoltaic cu investitie minima.
Firmele isi vor reduce tarifele, nemaifiind obligate sa suporte finantarile.

Cunosc cateva firme care au renuntat din acest motiv la programul asta.

Zici ca sistemele sunt mai scumpe prin AFM. E normal sa fie asa. Consultanta se plateste. Timpul pierdut cu acte, inscrieri, justificari, bani blocati, cine ai vrea sa ii suporte?

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgear, on 12 decembrie 2021 - 12:28, said:

Programul este gresit gandit.
Nu e normal ca sustinerea financiara a investitiei pana la decontare sa fie suportata de firme.
Cate firme isi permit sa blocheze cateva sute de mii de lei pentru luni de zile poate un an?

Adica tu ca si beneficiar te astepti sa primesti ceva gratis de la stat fara sa ai niciun stres. Situatie win-win.
Fa tu credit ca si beneficiar si achita sistemul TAU si castigi un sistem fotovoltaic cu investitie minima.
Firmele isi vor reduce tarifele, nemaifiind obligate sa suporte finantarile.

Cunosc cateva firme care au renuntat din acest motiv la programul asta.

Zici ca sistemele sunt mai scumpe prin AFM. E normal sa fie asa. Consultanta se plateste. Timpul pierdut cu acte, inscrieri, justificari, bani blocati, cine ai vrea sa ii suporte?
In primul rand, daca nu sunt in stare sa suporte finantarile sa nu se inscrie. Nu este obligatoriu sa se inscrie. Daca se inscrie, accepta conditiile. Hai sa nu ne dam virgine.
In al doilea rand, nu este normala diferenta de pret. Din intamplare, pentru ca studiez sa imi pun fotovoltaice (nu prin AFM, acolo m-am inscris acum doi ani dar nu am fost de acord cu ce doreau ei sa instaleze) chiar stiu cam ce inseamna ca preturi si diferentele sunt foarte mari intre oferta din piata si cei care merg prin AFM (tinand cont si de ce echipamente instaleaza acolo). Sunt mari si nejustificate decat de faptul ca statul a pus suma aia de 20000 plus 10% si toti s-au aliniat la suma aia.
Dar da, programul este gresit din start. Trebuia ca statul sa deconteze instalarea clientului in momentul in care duce acesta facturile. Nu instalatorului. Si atunci nu se denatura piata.

Edited by jm2010, 12 December 2021 - 13:55.


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgear, on 12 decembrie 2021 - 12:28, said:

Programul este gresit gandit.
Nu e normal ca sustinerea financiara a investitiei pana la decontare sa fie suportata de firme.
Cate firme isi permit sa blocheze cateva sute de mii de lei pentru luni de zile poate un an?
Nu neg ce spui tu, dar am o nelamurire.

Cum naiba programul Rabla pentru masini merge "ca pe roate" si pe acelasi principiu...dealerul vinde masina si incaseaza o parte din bani de la cumparator si o parte mai tarziu, de la AFM?

Aceeasi intrebare si pentru programul Rabla Plus, unde suma incasata de la AFM este foarte mare, 9000 EUR (45000 LEI).

Si nu s-a plans nici un dealer auto ca au probleme la incasarea banilor, nu au pus clientii sa plateasca in avans si sa-si primeasca banii inapoi cand dealerul recupereaza de la AFM...

Nu inteleg cum de la masini, la 1500 EUR si 9000 EUR se poate si merge, dar la fotovoltaice la 4000 EUR nu merge...

#16
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am citit pe unele siteiuri ca data de 15 sa amanat. Este adevarat?
Sunt din judetul Suceava , unde gasesc o lista cu firme credibile , la care pot sa Acesez programul?

View Postkolfleading, on 12 decembrie 2021 - 15:00, said:

Nu neg ce spui tu, dar am o nelamurire.

Cum naiba programul Rabla pentru masini merge "ca pe roate" si pe acelasi principiu...dealerul vinde masina si incaseaza o parte din bani de la cumparator si o parte mai tarziu, de la AFM?

Aceeasi intrebare si pentru programul Rabla Plus, unde suma incasata de la AFM este foarte mare, 9000 EUR (45000 LEI).

Si nu s-a plans nici un dealer auto ca au probleme la incasarea banilor, nu au pus clientii sa plateasca in avans si sa-si primeasca banii inapoi cand dealerul recupereaza de la AFM...

Nu inteleg cum de la masini, la 1500 EUR si 9000 EUR se poate si merge, dar la fotovoltaice la 4000 EUR nu merge...
Pentru ca sunt firme noi si nu au capital. Nici echipamente pe stoc.
Ei nu se imprumuta , ci mai degraba cer clientului sa dea banii.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postredbotos, on 12 decembrie 2021 - 15:05, said:

Am citit pe unele siteiuri ca data de 15 sa amanat. Este adevarat?
Sunt din judetul Suceava , unde gasesc o lista cu firme credibile , la care pot sa Acesez programul?


Pentru ca sunt firme noi si nu au capital. Nici echipamente pe stoc.
Ei nu se imprumuta , ci mai degraba cer clientului sa dea banii.
Practic, toata increderea in ele pe termen lung :)

#18
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Pai tu com

View Postkolfleading, on 12 decembrie 2021 - 15:00, said:

Nu neg ce spui tu, dar am o nelamurire.

Cum naiba programul Rabla pentru masini merge "ca pe roate" si pe acelasi principiu...dealerul vinde masina si incaseaza o parte din bani de la cumparator si o parte mai tarziu, de la AFM?

Aceeasi intrebare si pentru programul Rabla Plus, unde suma incasata de la AFM este foarte mare, 9000 EUR (45000 LEI).

Si nu s-a plans nici un dealer auto ca au probleme la incasarea banilor, nu au pus clientii sa plateasca in avans si sa-si primeasca banii inapoi cand dealerul recupereaza de la AFM...

Nu inteleg cum de la masini, la 1500 EUR si 9000 EUR se poate si merge, dar la fotovoltaice la 4000 EUR nu merge...

Pentru ca un dealer auto are putere financiara in spate.
O firma autorizata ANRE se chinuie sa supravietuiasca pe piata.


Edited by gear, 12 December 2021 - 15:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate