Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Achizitie apartament 3 cam

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Salut,

Caut de ceva timp sa cumpar un ap de 3 cam si nu reusesc sa dau de nimic cat de cat bun.

Cerinte:
- 3 cam si 2 bai
- suprafete:
   •sufragerie: >21mp
   •dormitoare: cel mic >11.5mp, cel mare >13mp
   •bai: doar sa intre o cada intr-una dintre ele.
   •balcon: max 5-7mp. Fara terase de 15mp.
   •bucatarie: suprafata nu este importanta ci doar sa NU faca parte din living. Adica fara open space living-ul.

Cartiere:
- vreau doar sa raman in Bucuresti la o gura de metrou ce nu este mai departe de 10-15min de bloc
- desigur fara zone Th Pallady, 13 sept, Rahova..(am copil si vreau sa fie in siguranta si fara sa inspire miros de groapa de gunoi)

Buget:
- max 150-160k euro cu tot cu tva.

Consider ca am pretentii mici pt bugetul de 150-160k euro, insa de 3 luni ma tot plimb prin Bucuresti si nu gasesc nimic.



Astept idei de la voi daca aveti.

Momentan, caut doar blocuri noi. Orin constructie, ori nu mai vechi de 3-5 ani.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Am luat in Dr Sarii acum 4 luni
3 camere €100,000
Bloc 1985 cred
Am muncit 3 luni la remodelare
Inca nu am facut socoteala dar red ca am mai pus alaturi de munca vreo €15,000
E facut pe visul meu

#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
bucatarie separata de living? se mai gaseste asa ceva la constructii noi?
eventual daca nu le spui din faza de proiect sa iti zideasca un perete despartitor dar or sa scada suprafetele

la blocuri vechi ai sanse sa gasesti mai repede ce vrei tu

#4
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.01.2007
Nu inteleg de ce th pallady = 13 septembrie?? Si de cand e miros de gunoi in rahova? Bine, banuiesc ca nu esti de pe aici. :)

#5
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Nu am zis th pallady =13 sept si nici rahova=gunoi. Am insiruit niste zone mai sus. Si ca ma feresc de cartiere mai putin atractive sau care au cate o groapa de.gunoi in proximitate.

Nu sunt din Bucuresti, dar stau de 20ani aici.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
De gasit trebuie sa se gaseasca la banii astia
Doua exemple random
https://deltacity.ro/j/
http://www.global-re...ai-bravu-tip-a/

Un sfat,,,evita total agentiile, intermediarii

#7
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Multumesc stalker2142. La Deltacity am vorbit deja. Nu mai exista nimic de 3 camere..

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Este greu de găsit apartament in bloc nou cum vrei tu din mai multe motive.

Primul și cel mai important tine de optimizarea costurilor - adică dacă un dezvoltator face un bloc într-o zonă mai buna el vrea sa vândă mp la o anumită sumă, cum ar fi 2000 de euro (să zicem, dau un exemplu din burtă).

Dacă un apartament are 45 mp costa 90.000 de euro, iar daca are 50 mp deja costa 100.000 euro, ceea ce este o problema, deoarece peste prețul de circa 90.000 euro TVA este de 19% și până la 90.000 euro este 5%.
Deci cu alte cuvinte :
-pe un apartament nou de 90.000 de euro tu vei plati de fapt 90.000 + TVA de 5%, adică vreo 94.500 de euro
-pe un apartament nou de 100.000 euro vei plati de fapt 100.000 + TVA de 19%, adică 119.000 euro.

Din exemplul de mai sus se poate vedea că la un anume preț, cum ar fi 2000 euro/mp, diferența de cost dintre apartamentul de 45 mp și cel de 50 mp nu este de doar 10.000 euro (cum ar trebui raportat la suprafața) ci este de circa 24.500 de euro, ceea ce face apartamentul de 50 mp extrem de neatractiv și greu de vândut.

Pe de altă parte putini oameni au bani cash pentru apartament și fac credit. Când faci credit banca nu îți împrumuta cat dai tu pe apartament, ci undeva la 75-85 % din valoarea evaluată a apartamentului. Deci cu alte cuvinte dacă tu vrei un apartament de 90.000 de euro și evaluatorul băncii îl evaluează la 70.000 de euro banca îți va da un credit mai mic de 70.000 de euro, probabil în jur de 55.000 - 60.000 de euro, deci tu trebuie sa mai ai vreo 30.000 de euro și sumele astea cresc cu cât apartamentul e mai scump.

De aceea dezvoltatorii vor tinde să facă apartamente mici, care sa fie mai ieftine și sa se vanda mai ușor. Când apartamentele sunt mici trebuie sa ii atragi pe oameni cu ceva și atunci renunți la unii pereți interiori ca să dai impresia de spatiu - de asta sunt așa multe apartamente cu open space.

La apartamentele mai mari, cum vrei tu, este aceeași chestie, ei vor sa le facă să pară și mai mari, așa că renunță și aici la unii pereți interiori pentru a le face tot open space.

Faza cu balconul mare de 15-20 mp este făcută pentru a micșora costul aparent de vanzare pe mp. Astfel, costul de construcție al unui mp de balcon este mult mai mic decât costul unui mp de camera interioara a unui apartament - însă intr-un fel suna când auzi de un apartament de 70 mp și care costa 140.000 de euro, chiar daca el are in interior doar 50 mp și balcon de 20 mp decât când auzi de un apartament de 55 mp care costa 120.000 euro care are balcon de 5 mp.

Deși suprafața interioară efectiva este identica, iar cu cei 15 mp de balcon in plus nu prea ai ce face, cel cu suprafața mai mare va părea mai atractiv deoarece prețul pe mp este mai mic și oamenii se vor gândi că vor folosi acel balcon la ceva.

Adică în esență nu prea se fac apartamente cum vrei tu și de aceea este greu sa găsești

Edited by spider8, 11 December 2021 - 23:21.


#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010

View PostTsunnnami, on 11 decembrie 2021 - 21:19, said:

Am luat in Dr Sarii acum 4 luni
3 camere €100,000
Bloc 1985 cred
Am muncit 3 luni la remodelare
Inca nu am facut socoteala dar red ca am mai pus alaturi de munca vreo €15,000
E facut pe visul meu

Imi poți trimite si mie un contact de al meșterilor. Caut si eu să renovez un apartament in zonă.

@initiator Mihai Bravu, Metropolitan residence, cred ca se apropie de bugetul tău.

Edited by aris86, 11 December 2021 - 23:37.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Las' sa caute o sa se plictiseasca.

Aveam si eu aere d-astea prin ianuarie cand am venit din State
Mi-a luat 3 saptamani sa gasesc DE INCHIRIAT.
2 camere, bloc nou, 45m² + parcare dedicata. Militari Lujerului 5min de metrou
Tari blocurile noi. Noroc ca am avut vecini cu bun simt. Eu ziceam ca e bine antifonat.
Intr-o dimineata dupa ce nevasta-mea a stranutat in baie i s-a urat "sanatate"
Apoi, pe site-ul de facebook al blocului a aparut mesajul:

Quote

Intrucat in ultimul timp au fost nenumarate situatii in care dupa ora 22 au existat activitati ale unor locatari din acest bloc (reuniuni cu invitați, rasete si discuții, masini de spalat care storc, antrenamente sportive, muzica, etc.) care au produs tulburarea liniștii in apartamentele invecinate, tin inca o data sa va reamintesc prevederile Legii nr 61/1991

Ideea mea era sa cumpar direct, dar... cu cumparatul... mi-a luat 3 luni sa gasesc locuinta perfecta + sa astept ca actele sa fie gata.
Asta pentru ca, in State fiind am dat avansul pentru un 2 camere + garsoniera pe acelasi palier sa ne mutam intr-un bloc nou cu soacra-mea.
Blocul trebuind sa fie gata in Oct 2020
E Decembrie 2021 si inca nu e gata
Sper ca in ianuarie sa le cumpar + 3 locuri de parcare la Lacul Morii. Asa ca socoteala de "acasa" din State, ca o sa am locuinta si sa fiu mutat pana in mai-iunie nu s-a potrivit cu cea din targ.

Am cumparat in Drumul Sarii pentru ca era musai sa fie langa soacra, motivul principal pentru care am revenit in tara dupa 24 de ani, ea locuind la piata Rahova.
Acum sunt multumit de ce am reusit dar mi-a luat 4 luni de renovari, pentru ca am dorit sa-l fac pe calapodul nostru. Astept sa cumpar apartamentul si garsoniera si sa pun si acolo ceva munca.

Zimskiz e la inceputuri, o sa se adapteze el la situatia real-estate din Bucuresti

#11
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Repet, nu mi se pare ca am "aere" sau pretentii mari mai ales la suma de 160k euro.

Nu pot sa dau atatia bani si sa.stau in dormitoare "matrimoniale" de 11mp...

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaris86, on 11 decembrie 2021 - 23:37, said:

Imi poți trimite si mie un contact de al meșterilor. Caut si eu să renovez un apartament in zonă.
Nu te-ar ajuta cu nimic
Am muncit eu si un prieten. N-am mai facut asa ceva, dar a iesit demential, dar nu ne ocupam cu asa ceva
Am construit si 4 debarale cum am avut in State cu sistemele de inchidere pe care l-am avut acolo, sa ocupe cat mai putina suprafata la descidere
Am pus sapa in living sa nivelam podeaua, un parchet teribil de dificil de montat dar foarte frumos, instalatie electrica 220-110 cu vreo 14 prize in bucatarie
E nebunie ce sa zic, dar nu as mai relua munca.
Si ca pret fac pariu ca debaralele au costat mai mult decat sifonierele, si a refer numai la materiale aici.

La cabinetele de la bucatarie am platit IKEA si mi-au trimis o firma cu un individ de mai mult a striat, a trebuit sa reluam noi munca.
Daca ai de munca si ai nevoie de oameni, te compatimesc.
Sunt niste jmenari pe piata de-ti pica freza

Uite-aici:

Attached File  IMG_2682.jpg   113.63K   200 downloadsAttached File  IMG_2692.jpg   88.63K   200 downloadsAttached File  IMG_2726.jpg   115.14K   194 downloadsAttached File  IMG_2848.jpg   100.38K   180 downloadsAttached File  IMG_2901.jpg   103.22K   200 downloadsAttached File  IMG_3507.jpg   111.08K   214 downloadsAttached File  IMG_3615.jpg   137.55K   220 downloads

View Postzimskiz, on 11 decembrie 2021 - 23:45, said:

Repet, nu mi se pare ca am "aere" sau pretentii mari mai ales la suma de 160k euro.

Nu pot sa dau atatia bani si sa.stau in dormitoare "matrimoniale" de 11mp...

Daca vrei te trimit unde am cumparat eu sa "vizitezi" cum sunt facute cele noi.
Apropo, gasisem unu misto cand l-am cumparat p-asta pe drumul sarii, intr-un bloc nou, 3 camere, mare, vroia parca vreo €150k
I-a oferit €120k pentru ca incepusem deal-ul cu asta pe care l-am cumparat.
Era in blocul asta:
https://goo.gl/maps/NxyLGZpqdv6XQxGN6

Zona e linistita si foarte misto

#13
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Vezi ca Theodor Pallady s-a schimbat mult in bine in ultimi ani. Iar la banii tai poti sa-ti iei chiar la Tineretului sau Mihai Bravu..

#14
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Ia.ti in Berceni, Militari, acolo miroase a lacramioare si iarba proaspata :)). Bine ca nu vrei in suburbiile Parisului sau Londrei, ca acolo e sigur, sigur. Sigur ajungi dezbracat acasa in cel mai bun caz.
Ai oferte prin Timpuri Noi, urmeaza curand pe "trafic greu" aka Progresului, Pipera. Dar la 160.000 euro imi este greu sa cred ca nu gasesti, ci ai un vis cu 160.000 euro, dar n.ai da/avea mai mult de 90.000 euro.

#15
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Ca sa nu deschid topic separat, dupa ce am dat un search pe olx, imi strig aici uimirea!

1200 euro mp in bragadiru, ghencea??? Mai scumpe apartamentele CA CAsele?
1500-1700 euro mp in gluma asta de Bucuresti? Sau si mai scump?
Initiatorul vrea sa plateasca chiar vreo 2000 euro/mp. Gasiti fratilor inca vreo doi dispusi aa plateasca 160.000 euro si va cumparati teren si construiti blocul vostru cu un apartament pe etaj si il faceti cum vreti de la 0.


#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 11 decembrie 2021 - 21:19, said:

Am luat in Dr Sarii acum 4 luni
3 camere €100,000
Bloc 1985 cred
Am muncit 3 luni la remodelare
Inca nu am facut socoteala dar red ca am mai pus alaturi de munca vreo €15,000
E facut pe visul meu


Suprafetele camerelor respeta cerintele initiatorului? .... sigur lipsesc ceva mp la fiecare camera.

#17
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

View Postmikaell, on 11 decembrie 2021 - 21:27, said:

bucatarie separata de living? se mai gaseste asa ceva la constructii noi?
eventual daca nu le spui din faza de proiect sa iti zideasca un perete despartitor dar or sa scada suprafetele

la blocuri vechi ai sanse sa gasesti mai repede ce vrei tu

Da, eu am bucatarie separata de living. Bloc nou construit. Asta mi-am dorit, asta am gasit.

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunnnami, on 12 decembrie 2021 - 00:09, said:


Nu te-ar ajuta cu nimic
Am muncit eu si un prieten. N-am mai facut asa ceva, dar a iesit demential, dar nu ne ocupam cu asa ceva
Am construit si 4 debarale cum am avut in State cu sistemele de inchidere pe care l-am avut acolo, sa ocupe cat mai putina suprafata la descidere
Am pus sapa in living sa nivelam podeaua, un parchet teribil de dificil de montat dar foarte frumos, instalatie electrica 220-110 cu vreo 14 prize in bucatarie
E nebunie ce sa zic, dar nu as mai relua munca.
Si ca pret fac pariu ca debaralele au costat mai mult decat sifonierele, si a refer numai la materiale aici.

La cabinetele de la bucatarie am platit IKEA si mi-au trimis o firma cu un individ de mai mult a striat, a trebuit sa reluam noi munca.
Daca ai de munca si ai nevoie de oameni, te compatimesc.
Sunt niste jmenari pe piata de-ti pica freza

Uite-aici:

Attachment IMG_2682.jpgAttachment IMG_2692.jpgAttachment IMG_2726.jpgAttachment IMG_2848.jpgAttachment IMG_2901.jpgAttachment IMG_3507.jpgAttachment IMG_3615.jpg



Daca vrei te trimit unde am cumparat eu sa "vizitezi" cum sunt facute cele noi.
Apropo, gasisem unu misto cand l-am cumparat p-asta pe drumul sarii, intr-un bloc nou, 3 camere, mare, vroia parca vreo €150k
I-a oferit €120k pentru ca incepusem deal-ul cu asta pe care l-am cumparat.
Era in blocul asta:
https://goo.gl/maps/NxyLGZpqdv6XQxGN6

Zona e linistita si foarte misto


Tu (sau cine spala vasele la ghiuveta) esti stangaci? ... nu dai coate in perete?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate