Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Star wars, care e ordinea?

Upgrade stocare! Pot clona SS...

Oferta de locuinte a scazut in Ro...

amortizoare pentru alt model
 Ulei ungere lant /ulei amestec Hu...

Vreau sa incep sa joc tenis de camp

titanic 1:200 libertatea

Upgrade ram Asus Rog Zephyrus G16...
 Terminator End of war 2023

Senzor de prezența/mișc...

Filmare camera video sau smartphone

Rog confirmare/infirmare solutie ...
 Cablu fan controller - placa de b...

Un sfat, va rog, ce senzori sa fo...

Rezerva succesorala, donatie scut...

Prima History

Toate posibilele combinatii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

• Grup: Senior Members
Buna,
Sper ca e aria potrivita pentru a expune problema mea..actuala :
- doresc sa obtin toate posibilele combinatii din 3 coloane sau mai multe - nr de valori fiind evident diferit.

Problema vreau sa o pot rezolva intai in Excel - am la dispozitie power-query si am reusit sa ajung in stadiul actual (sa obtin combinatiile din doar 2 coloane)
- am atasat rezultatul.
- in merge editor nu am la dispozitie decat 2 campuri.. cum si unde fac conexiunea cu a 3-lea coloana ?

As dori si in Java sa obtin ceva similar.. aveti vreun link de referinta?
Multumesc pt pareri

am uploadat si excel-ul : aici daca sunt interesati.

Attached Files

Edited by Pieptoasa, 11 December 2021 - 14:58.

tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

Senior Member

Daca vrei ceva sistematic, cu formule, sa poti aplica oricand, se poate sigur, doar ca e ceva mai complicat.

Daca e un one off task, e simplu. Combini primele doua prima data, apoi combini rezultatul cu a treia coloana.

Pt primele doua coloane, maximul de combinatii e x*y, unde x si y sunt nr de elemente din cele 2 coloane.

Copy paste coloana x de y ori in jos si lasa coloana asta mare asa.
Apoi pe o coloana langa, copy paste coloana y de x ori si sortare A la Z.
Astfel cele 2 coloane reprezinta toate combinatiile.
Sper ca am fost explicit.

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

Ai fost dar ma intereseaza in mod automat.. tool-ul acesta din excel e o buna referinta doar ca nu am inteles cum adaug nr. de coloane in proces. E un exemplu cel de mai sus.. cerinta implica mai mult de 3 coloane cu mii de randuri. Din acest motiv am si postat aici.
In spate am vazut ca tot cod este.. la acest merge

Attached Files

LuvRaluK

LuvRaluK

Active Member

• Grup: Members
Presupunand ca ai intr-un tabel valori pe A1:A4 (4 valori), B1:B5 (5 valori) si C1:C3 (3 valori), daca pui pe celula E1 formula
=IFERROR(INDEX($A$1:$A$4;INT((ROW(1:1)-1)/((COUNTA($B$1:$B$5)*(COUNTA($C$1:$C$4)))))+1)&"-"&INDEX($B$1:$B$5;MOD(INT((ROW(1:1)-1)/COUNTA($C$1:$C$4));COUNTA($B$1:$B$5))+1)&"-"&INDEX($C$1:$C$4;MOD((ROW(1:1)-1);COUNTA($C$1:$C$4))+1);"")
si apoi o tragi in jos ar trebui sa ai rezultatul dorit (toate combinatiile de valori, separate prin "-".
Joaca-te cu formula in asa fel incat sa iti incluzi toate valorile pentru care doresti combinatii.

Edited by LuvRaluK, 11 December 2021 - 18:41.

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

e usor sa copiezi de pe net si sa le spui altora sa o adapteze pt. n coloane. Posted Image
repet.. nu vreau sa adaptez formule pt n coloane ci sa folosesc tool-ul din excel iar apoi ceva in java

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

View PostPieptoasa, on 11 decembrie 2021 - 16:52, said:

Ai fost dar ma intereseaza in mod automat.. tool-ul acesta din excel e o buna referinta doar ca nu am inteles cum adaug nr. de coloane in proces. E un exemplu cel de mai sus.. cerinta implica mai mult de 3 coloane cu mii de randuri. Din acest motiv am si postat aici.
In spate am vazut ca tot cod este.. la acest merge
Si unde tii rezultatul de miliarde de rinduri?

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

acest power-query iti ofera posibilitatea sa listezi la final rezultatul intr-un nou sheet - excel ; deci cu procedura in excel - tot in excel.

Edited by Pieptoasa, 12 December 2021 - 11:52.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Excel are limita de 1 milion de linii.

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

sa nu ne lasam ancorati in limitarile astea ci sa dezbatem solutia in sine - cum adaugi o noua coloana in power-query?

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

Asa ai incercat?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9jtcKLjMgcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

da.. asta era rezolvarea - multumiri Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate