Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat burghiu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 12.09.2021
Vă cer ajutorul într-o problemă dintr-un domeniu în care sunt mai neștiutor. Am o bormașină pe care o folosesc prin casă la chestii mai minore, ca noi toți, mai montez un raft, o lustră, chestii de-astea casnice. Recent m-a rugat un prieten să-l ajut să monteze un suport pentru televizor pe un perete, el neavând bormașină. Mi-am luat bormașina și burghiele și m-am dus la el, problema e că are pereții din cărămidă sub tencuială (cărămidă din aceea clasică, normală roșie) Am găurit cam vreo 3 cm și când a ajuns burghiul la cărămidă nu mai intra deloc... eu când am cumpărat bormașina am luat și două seturi de burghie, un set pentru beton și unul pentru lemn, parcă așa țin minte, la el m-am dus cu burghiele pentru beton având în vedere că trebuia să găuresc peretele. Întrebarea mea e, există burghie speciale pentru cărămidă? Am căutat pe net și mai mult m-am încurcat... cineva mi-a spus (tot un amator în domeniu ca mine) că el știe din auzite de pe la meseriași că există niște burghie cu cap videa și cu alea ar trebui să se poată găuri cărămida. Orice sfat e binevenit, mulțumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ai dat și pe percuție? Nu doar rotire. Și percuție îți trebuie.

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Merg cele de beton insa in caramida cu gauri se da fara percutie ca sa nu faci gaura de 7 ori mai mare si trebuie sa insisti prin apasare moderata mai mult timp .
Depinde si ce percutie are bormasina si de puterea acesteia , daca ai cu percutie pneumatica nu o folosesti la caramida cu gauri.

Edited by BaXXXon, 11 December 2021 - 13:01.


#4
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Daca era caramida intra lejer.
Poate e un beton mai dur sau o armatura. Ai incercat in mai multe locuri?

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Bormasina ta are percutie? Ca daca nu, degeaba burghie. Burghiele serioase pentru beton se fixeaza in monturi SDS, SDS+. In functie de tipul caramizii (tip celule) s-ar putea sa-ti iasa gauri prea mari. Citeste
https://forum.softpe...puri-etc-pe-el/

#6
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 12.09.2021

View Post__Dan__, on 11 decembrie 2021 - 13:02, said:

Bormasina ta are percutie? Ca daca nu, degeaba burghie. Burghiele serioase pentru beton se fixeaza in monturi SDS, SDS+. In functie de tipul caramizii (tip celule) s-ar putea sa-ti iasa gauri prea mari. Citeste
https://forum.softpe...puri-etc-pe-el/

Mersi frumos tuturor pentru răspunsuri, am citit și topicul pe care am fost îndrumat și am găsit multe informații utile așa mai pe înțelesul amatorilor ca mine.

#7
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Daca peretele e dur bormașina denumită comercial  "cu percuție" nu face fata, trebuie cel putin un ciocan rotopercutor mic (mandrina SDS) și un burghiu bun de beton.

https://www.mesterin...ASABEgJQT_D_BwE

Edited by Rav_885, 11 December 2021 - 13:22.


#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pune o poza cu bormasina (sau zi-ne modelul) si burghiele.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde de caramida si de burghiu.
Doriti sa dati gaura in caramida lejer dar fara percutie, este simplu, luati burghie pentru gresie sau faianta, cele spiralate cu placuta ascutita in virf de preferat, acelea stil "unghie" merg dar sint mai scurte. Apasat dar turatie mica, asta este secretul.
La Leroy sint unele albastre care merg excelent in zidarie fara bataie.
Pentru caramida merg bine masinile cu percutie, ciriitorile.

Edited by Ion_Bumbu, 11 December 2021 - 13:46.


#10
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
La bloc dacă e beton îți trebuie așa ceva să ai prin casă.

https://www.emag.ro/...5/pd/D7JDP7BBM/

Sau asta care e exact ca unele de acum 15 ani foarte bune. Doar denumirea diferă.

https://www.emag.ro/...1/pd/DS7ZFFBBM/

Așa arată unul exact ca ăla cu care am găurit zid din beton cu burghiul care se vede la el.

Edited by emeral, 11 December 2021 - 14:50.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostComandorul, on 11 decembrie 2021 - 12:54, said:

... există burghie speciale pentru cărămidă? Am căutat pe net și mai mult m-am încurcat... cineva mi-a spus (tot un amator în domeniu ca mine) că el știe din auzite de pe la meseriași că există niște burghie cu cap videa și cu alea ar trebui să se poată găuri cărămida. Orice sfat e binevenit, mulțumesc.

Dar  de ce nu mergi in Horn, Dede, Brico sau Leroy ? Si eu am avut aceasta problema, am mers in Dedeman - un baiat mi-a recomadat nus ce cap vidia cu aprox 15 ron, si e super bun, si dupa 50 gauri in beton  mere.  Si bormasina mea e cel mai ieftin Bosch 550W,  merge mai incet dar merge ! :)

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Uite aici
https://www.atelieru...uRoCxuoQAvD_BwE

sau
https://www.atelieru...JhoCMpcQAvD_BwE

#13
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Doamne ferește să dai cu percuție în cărămidă, îți iese o gaură cât pumnul!

Eu chiar azi am dat o gaură în perete, să prind un canal de cablu, că în bloc d-ăsta de cărămidă stau și eu. Nu am cine știe ce bormașină - o trusă cu scule Tolsen care are și bormașină, habar nu am cum se poziționează dpdv al calității, eu am luat-o mai demult și am vrut să iau o trusă cu de toate, și asta avea un preț acceptabil și părea bunicică - și dau găuri în pereți de zbârnâie. Iar dacă o pun pe percuție dărâmă dreaq peretele.

Mai bine verifică burghiul și mandrina, vezi că la bormașinile mai proaste mandrina se slăbește după primele rotații și de-asta nu poți da găuri prea adânci, că joacă burghiul, practic nu mai sfredelește, ci se învârte în gol. De asemenea uită-te și la specificațiile burghiului, sunt burghie la care scrie clar că peste nu știu câte rotații nu rezistă. În mod normal cu o bormașină ok și burghie bune dai găuri în cărămidă cât te ține burghiul ăla.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.sculeger...cfeepv7up51sio7
Astea-s pentru caramida cu gauri (zis eficienta). Se folosesc FARA PERCUTIE

Edited by crocko.dilul, 11 December 2021 - 18:00.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Ai nevoie de SDS si la caramida
Recomand pentru casa https://www.magazinu...-15-j-sds-4-acc
Am dat sute de gauri cu ea si merge impecabil , la pretul ei e imbatabila desi am Makita 2630 dar e prea puternica , sub 2J trebuie lucrat la caramida iar aceasta la 1,6J e ce trebuie la lucrari mici fara strapungeri de zid .
Cele cu percutie mecanica sunt masini sa fie si ele , cu mecanica nu ai ce face , vibratii cat cuprinde , zgomot , eficienta zero - trebuie sa le deti ambele modele ca sa poti trage o concluzie .

Masina sds mentionata de mine se poate transforma in masina de gaurit cu mandrina in 2 mutari , cumperi mandrina + cui sds pentru mandrina , cost total vreo 30 lei si ai o multifunctionala .
Masinile sds sunt mult mai puternice la infiletat holsuruburi de exemplu din motiv ca au turatie mai mica si reductor de forta incorporat .
Ce ai acum e buna la amestecat vopsea, gauri in metal datorita turatiei , slefuit cu piatra de polizor .
Contrar la ce crede lumea caramida e foarte tare la spart , corect, depinde si de caramida dar unele ridica probleme destul de mari din cauza ca se sparg daca mergi cu forta prea mare sau rupi 10 cm patrati pentru o gaura de 10mm . Multi cumpara tunuri sds de 6-10 J forta percutie , la ce ? nici ei nu stiu , pentru casa 2,5 e peste cap iar la gauri fine de 6-8-10 ajunge 1,5J . Daca vrei demolator atunci da , cumpara de 20-80J si sti ca rezolvi problema .

Secretul la caramida e sa mergi la burghiu cu 1 mm sub diametrul diblului - din acest motiv exista cele de 7 mm care raman pe stoc cu anii Posted Image

Edited by ldpe, 11 December 2021 - 18:13.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Alea de 7mm is pentru "zebre" de "8mm" pentru beton.
https://www.dedeman....82-mm/p/1006943
In caramida rosie merg lejer fara percutie cu burghie adecvate, zidarie sau de preferat gresie, alea dau o gaura perfecta.
In caramida galbena Bohn...ori de zidarie cu o ciriitoare sau cu rotopercutor.
Pina la gauri de 14-16mm o rotopercutanta de 2,2-2,8j este sufucienta, iasa gaura perfecta in beton, mai mare iasa cu fisuri.
Peste 20mm deja 4-5j este de preferat mai ales si daca burghiul e de 1m !
:D

Edited by Ion_Bumbu, 11 December 2021 - 18:32.


#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Cu 7 merg la caramida pentru diblu de 8 si intra manusa Posted Image
Sunt folosite foarte mult de montatorii de termopan si la usi interiore odata cu aparitia acelor holsuruburi speciale , scumpe dar superbe .

Edited by ldpe, 11 December 2021 - 18:32.


#18
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Pentru o prindere solida a "zebrelor" in beton sau zidărie e musai ca burghiul sa aibă dimensiunea corecta, respectiv 6,5mm.
https://www.dedeman....50-mm/p/2005983

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate