Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Program sortare poze

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005
Salut. Caut o modalitate sau un program care să aibă același mod de sortare a pozelor ca în Android. Trebuie copiate câteva mii de poze de pe un telefon pe calculator după care vor fi folosite la modul că se va căuta constant prin ele iar gruparea lor pe luni ca în Android este esențială. Ideea ar fi să se facă implicit sau să ai opțiunea de a selecta gruparea lor, nu să o faci manual.

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
digiKam sau XnView MP

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
si adobe bridge

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai și in explorer le poți ordona după data.

#5
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

 waterman, on 11 decembrie 2021 - 13:30, said:

Pai și in explorer le poți ordona după data.

Da, știu. Dar dacă nu mă înșel, pot fi ordonate cronologic, nu pe luni calendaristice cum sunt în Android.

 marianvasile, on 11 decembrie 2021 - 12:57, said:

digiKam sau XnView MP

Folosesc XnView classic, MP are ceva în plus?

#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
^ Nu sunt foarte familiarizat cu programele pentru Windows, am prezentat mai sus două alternative la Shotwell, pe care-l folosesc în Ubuntu. Din păcate nu este disponibil pentru win.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Aplicația nativa Movie  Pictures inclusa in Windows 10 și 11 știe să grupeze pozele după dată, după foldere etc.

Aceasta e descrierea aplicației:
https://www.microsof...to-movie-editor

Edited by Ravy, 11 December 2021 - 20:44.


#8
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Ceva vechi si rudimentar dar bun: https://adebis-photo...own.com/windows

Daca ai si video in telefon si le vrei in grupate frumos langa poze in pc ...mai greu, nu exista nimic cu adevarat functional, trebuie sa faci ceva munca manuala. Daca in pc ai amestecatura cu de toate gramada ceva foarte ok si rapid dar este rusesc si pe bani: https://qiplex.com/s...file-organizer/

#9
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
ACDSee
Grupare dupa zi/luna/an/camera, etc.
Favorita mea e redenumirea in masa; numele poate include data la care a fost facuta poza

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Nu are nevoie de programe speciale decât dacă dorește o indexare foarte amănunțită, dacă are taguri la poze, coordonate GPS, informații Exif etc.
Pentru ordonare cronologică aplicațiile native MS sunt suficiente. Au evoluat frumos în ultimii ani.

Se stabilește discul care se va indexa sau doar folderele care se vor indexa și aplicația le va procesa și le va afișa conform nevoilor.

#11
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005
@cristian_sen - interesant programul acela vechi chiar dacă nu face exact ce urmăream eu. L-am instalat și dintr-un amalgam de poze din ani diferiți a făcut sortare automată cu dosare pe fiecare an. Posted Image
@crios339 - nu merge instalat. Dar cred că am rezolvat deja cu soluția lui @nei-k.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor. Aplicația de care a zis @nei-k este exact ce trebuie din câte văd. Culmea e că dacă ani de zile nu am folosit ce avea Windows implicit, nici nu m-am gândit la ea.

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Pai da, la optiunea ''subfolders'' are templateuri cum doresti sa le ordoneze, an/luna/zi,etc, am spus ca trebuie muncit putin, max 10 clicuri in plus la mouse. Si asta le redenumeste daca vrei, din DSCXXX in data, ora etc. cum vrei. Personal il folosesc de 10 ani si daca nu apare ceva waw, adica sa bage si video in aceleasi foldere si eventual sa converteasca diferite  raw si alte formate  si sa le aseze pe caprarii langa restul...sa le converteasca si bine adica.
Mai era un soft numit suction .exe, nu se instala, aruncai in el orice si le aseza intr-un fel. Idee era geniala dar  nu l-am mai gasit de pe surse de incredere, nu intra pe primele rezultate care le da google ca iei paduchi.
In continuare softul rusilor isi merita banii, e singurul care a facut ce zice dar atentie, ca le face talmes balmes daca ai dinainte niste albume sau cat de cat grupate le salvezi pe alea si dupa aiai il lasi sa-si faca de cap. De exemplu aveam niste siteu-uri cu tot ce trebuie, le-a dezmembrat de le-a luat draq. Niste poze de la niste evenimenete cu alte poze din aceeasi zi de la aceleasi ore dar din alta parte le-a facut varza. Ca asa i-am zis sa faca.

Edited by cristian_sen, 11 December 2021 - 21:14.


#13
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005
Întâi și întâi mulțumesc @marianvasile. Pentru că am avut nevoie și de alternativa pentru Linux și știind deja despre ce este vorba am instalat programul (pe o distribuție Kubuntu).
În altă ordine de idei, deși nu este subiect de Windows sau cel puțin nu în primă fază dar având legătură cu subiectul inițial, am o altă întrebare. Există vreo aplicație de Android sau dacă nu de Android, de Windows care să redenumească pozele? La ce mă refer: când se face o poză ea are o denumire implicită - DSC_123, DSC_124 etc. Problema apare când se unesc mai multe dosare cu poze pentru sortarea de care vorbeam mai devreme și se suprapun denumirile dar pozele sunt diferite. Redenumirea ar trebui să se facă fără a schimba data pozei pentru că asta este cea importantă (și după care cred că se face și sortarea în Shotwell sau în Windows Pictures).

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Total Commander - merge si in Windows si in Linux si pe Android.
Ai optiuni la Files - Multi-Rename Tool...

E probabil cel mai complex sistem de redenumire fisiere.
Din ce am testat acum nu schimba data ci doar numele.

Numai sa nu-ti prinzi urechile in el :D
I-am cerut ceva autorului si a iesit ceva mult mai complex...

#15
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Redenumire (softuri pe bani):
poze: ACDSee
fisiere: Batch Rename Pro

Le folosesc pe amandoua si sunt foarte multumit.

#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003

View Postasul, on 11 decembrie 2021 - 12:39, said:

Salut. Caut o modalitate sau un program care să aibă același mod de sortare a pozelor ca în Android. Trebuie copiate câteva mii de poze de pe un telefon pe calculator după care vor fi folosite la modul că se va căuta constant prin ele iar gruparea lor pe luni ca în Android este esențială. Ideea ar fi să se facă implicit sau să ai opțiunea de a selecta gruparea lor, nu să o faci manual.
Plex Server pe un system cu NFS unde le si stochezi e foarte cool, face si streaming in retea, practic ai propriul netflix pe content-ul tau
https://www.plex.tv/...l-media-server/

Edited by radu103, 14 December 2021 - 20:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate