Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Port forwarding - Age of Empires 2

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
drexdis

drexdis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2010
Salut,

Cred ca este prima postare aici, incerc sa explic pe scurt situatia poate cineva se pricepe si a mai avut experienta asemanatoare.
Detin un router ZTE de la Digi care l-am pus din modul bridge in modul ONT (da, stiu, in modul bridge functiona bine jocul dar am nevoie sa fie contectat un switch la routerul Digi si de aceea l-am schimbat), acest router digi este conectat prin cablu de routerul principal tp link archer c5400. PC-ul este conectat prin placa wifi la routerul tp link archer c5400.
Atasat eroare de la voobly prin care mi se cere sa fac forwarding la port, cei de la tp link au zis ca nu au ce face ci doar cei de la digi pot sa schimbe.
Le-am cerut ajutor si mi-au dat un manual unde sa urmez pasii, am urmat insa tot nu functioneaza; i-am sunat au zis ca e greu pt ei ca e conectat router la router, ma gandesc ca sigur exista o solutie dar nu o vad eu.
Stie cineva ce ar trebui completat aici la digi la port forwarding? Sau in alta parte?

Multumesc

Attached Files



#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Routerul digi ești sigur că este Bridge?
Practic, pe tplink ce setări ai pe WAN - 1 sau 2 de mai jos?
1.ip static (sau chiar dhcp)... sau
2.conexiune pppoe
?

Și port forward pe ce porturi ai nevoie?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Il joci pe Steam fara grija port forwardingului?

#4
drexdis

drexdis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2010

 Ravy, on 10 decembrie 2021 - 17:49, said:

Routerul digi ești sigur că este Bridge?
Practic, pe tplink ce setări ai pe WAN - 1 sau 2 de mai jos?
1.ip static (sau chiar dhcp)... sau
2.conexiune pppoe
?

Și port forward pe ce porturi ai nevoie?

Nu stiu sigur, ce stiu sigur era ca inainte nu puteam lega switchul la el ca sa scot si cablul de la tp link si cablul pentru asa de marcat legata la ANAF si acum pot face acest lucru dintr-un port la routerul digi.
Nu stiu exact care din cele doua, dar IP-ul meu la tplink la internet e de fiecare data acelasi. Iar la LAN scrie DHCP: On.
Portul 16000.

 dani.user, on 10 decembrie 2021 - 17:59, said:

Il joci pe Steam fara grija port forwardingului?

Nu toti prietenii au steam :))
Stiu ca e ieftin sa il cumperi, eu l-am cumparat dar pe voobly jucam de obicei.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Faci dublu nat acum, trebuie port forward atat pe ont, cat si pe tplink. Si sa ai ip public de la RDS.

#6
drexdis

drexdis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2010

 modoran, on 10 decembrie 2021 - 18:48, said:

Faci dublu nat acum, trebuie port forward atat pe ont, cat si pe tplink. Si sa ai ip public de la RDS.

Da, pe tp link aveam si inainte si acum am port forwarding. Cum fac ip public de la rds? Si ce sa completez la port forwarding la digi (am pus poza cu info care se cer in primul atasament).

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Pe parte tehnica port forward functioneaza daca TOATE punctele 1-4 de mai jos sunt OK/succes:
1. conexiunea pana in zte ajunge pe acel port x
2. din zte conexiunea ajunge in tplink pe acelasi port x (sau y in functie de setarile de pe zte)
3. din tplink conexiunea se trimite catre calculator pe acelasi port x (sau y sau z in functie de setarile de pe zte si de pe tplink)
4. daca pe calculator ai un firewall/antivirus care accepta acea conexiune pe portul x (sau y sau z in functie de setarile de pe zte/tplink)

Luate pe rand:
1. poate sa nu se intample daca esti in cgnat si zte nu primeste ip public - verifici practic ce ip iti mentioneaza zte ca ai pe wan
2. poate sa nu se intample daca nu ai setat corect regulile de port forward pe zte (cel mai des porturile "in" nu sunt tot ca cele "out" sau IP-ul de "out" nu este cel corect (al tplink))
3. poate sa nu se intample daca nu ai setat corect regulile de port forward pe tplink (la fel: cel mai des porturile "in" nu sunt tot ca cele "out" sau IP-ul de "out" nu este cel corect (al calculatorului cu jocul))
4. poate sa nu se intample daca nu este configurat corect firewall-ul sau antivirusul - si-atunci toate setarile pe zte/tplink/etc sunt degeaba

Ca sa poti face debugging le iei de la 1 la 4 pe rand si le verifici... Sau intrebi pe forum daca ceva nu stii cum sa verifici sau sa setezi, sau daca nu iti este clar sau ai orice dubii dar NU sari peste un punct sa treci la celalalt fara sa fie totul clar pe punctele cele mai mici mai intai. Ma rog, your choice...

Edited by Ravy, 10 December 2021 - 19:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate