Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Unde pot proba un airsoft?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
În casa. Sau în pădure. Te asiguri sa nu fie nimeni pe o raza de 20 m. Peste 20 de metrii, bila aia nu are nici un efect. Am atât pistoale de airsoft, cât și pusti cu luneta (tot de airsoft). Cândva ma pasiona jocul asta. Personal am tras de la 20 de centimetrii în propriul picior (accidental, am apăsat fără sa vreau pe tragaci) cu un pistol Dan Wesson 4" pe CO2. Are 1,8 J. Eram îmbrăcat în blugi, si in afara de o piscatura nu am simțit nimic. Bila nu a trecut prin blugi - și erau doar 20 cm. Asa ca nu au mare forta, nu va speriați. Nu il testa in public - nu ca ai putea răni pe cineva, ci datorita faptului ca un pistol airsoft arata exact ca unul real. Iar la noi în România când vad oamenii arme reale, se cam sperie.
Attached File  IMG-20211210-WA0004.jpg   322.39K   38 downloadsAttached File  IMG-20211210-WA0005.jpg   122.27K   35 downloads

Nu sunați la politie, tot ce e în poze sunt arme airsoft. Nici una nu e reala. Desi par reale.

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2021 - 10:14, said:

Ia o cutie de carton si trage in ea pana te plictisesti- poti si in casa fara probleme... poti recupera si bilutele Posted Image
Asta nu. Bilele după tragere se pot deforma, se pot murdari. Dacă bagi o bila folosita în pistol, riști sa deteriorezi teava.

Edited by XL700VA, 10 December 2021 - 10:19.


#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostRangerBoy, on 10 decembrie 2021 - 05:07, said:

Numai cunoscatori la comentarii care te pot da de belea, sa o luam de la inceput, e la mana a doua?


Replica cu bilute de plastic si de putere 2-3J este un fas , expertule.... sau tu crezi ca dobori vaca ? Posted Image

Ti-am arata ce inseamna pistol airsoft de 11J - cu ala e periculos de testat aiurea ca la cal 0,50 iti face gaura de aproape , astealalte sunt jucarele de copii.

Edited by BaXXXon, 10 December 2021 - 10:26.


#21
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostRangerBoy, on 10 decembrie 2021 - 05:07, said:

Numai cunoscatori la comentarii care te pot da de belea, sa o luam de la inceput, e la mana a doua?

esti clar cunoscator, se vede, lasa omul in pace ca il bagi la belele.

ba nene taci din gura, cum sa dai asemenea sfat, habar n-ai despre ce vorbesti.
Tu ai jucat vreodata airsoft?
Nu face confuzie între pistoalele AIRSOFT, si pistoalele CU AER COMPRIMAT. Acestea din urma, da sunt periculoase. Pistoalele airsoft sunt ca să te împuști pe câmp. Se aduna doua echipe, si trag unii în altii. Iar la final nu moare nimeni "deadevaratelea". Bine, regula jocului spune ca dacă ești impuscat "mori" si trebuie sa părăsești jocul! Dar "mori" doar în joc.
Singura chestie periculoasa la airsoft e sa nu ii tragi la cineva în ochi. Acolo ar putea răni serios. Dar jucătorii de airsoft poarta ochelari de protecție.

Edited by XL700VA, 10 December 2021 - 10:40.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020

View PostXL700VA, on 10 decembrie 2021 - 10:23, said:

În casa. Sau în pădure. Te asiguri sa nu fie nimeni pe o raza de 20 m. Peste 20 de metrii, bila aia nu are nici un efect. Am atât pistoale de airsoft, cât și pusti cu luneta (tot de airsoft). Cândva ma pasiona jocul asta. Personal am tras de la 20 de centimetrii în propriul picior (accidental, am apăsat fără sa vreau pe tragaci) cu un pistol Dan Wesson 4" pe CO2. Are 1,8 J. Eram îmbrăcat în blugi, si in afara de o piscatura nu am simțit nimic. Bila nu a trecut prin blugi - și erau doar 20 cm. Asa ca nu au mare forta, nu va speriați. Nu il testa in public - nu ca ai putea răni pe cineva, ci datorita faptului ca un pistol airsoft arata exact ca unul real. Iar la noi în România când vad oamenii arme reale, se cam sperie.
Attachment IMG-20211210-WA0004.jpgAttachment IMG-20211210-WA0005.jpg

Nu sunați la politie, tot ce e în poze sunt arme airsoft. Nici una nu e reala. Desi par reale.


Asta nu. Bilele după tragere se pot deforma, se pot murdari. Dacă bagi o bila folosita în pistol, riști sa deteriorezi teava.
Ce sa deformezi mah cand tragi intr-o cutie de carton in afara de carton? bila aia in cel mai rau caz se poate sparge nu se deformeaza ca nu e plastelina sau plumb :)
Am tras eu asa de m-am plicitsit, refolosind toate bilele gasite intregi in cutie...

si bila e impropriu spus, e o biluta mai mica chiar decat bilutele de muc Posted Image

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Pac Pac" - ul copilariei ...
Pistoale cu apa, sticle de deval gaurite ...leoarca intram in casa Posted Image

#24
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2021 - 11:10, said:

Ce sa deformezi mah cand tragi intr-o cutie de carton in afara de carton? bila aia in cel mai rau caz se poate sparge nu se deformeaza ca nu e plastelina sau plumb Posted Image
Am tras eu asa de m-am plicitsit, refolosind toate bilele gasite intregi in cutie...

si bila e impropriu spus, e o biluta mai mica chiar decat bilutele de muc Posted Image
Deci, pistoalele de airsoft se ung cu ulei special (spray), cel puțin cele pe CO2. La ieșirea din pistol, bila e umeda de ulei. Pe ea se pot lipi diverse mizerii, inclusiv bucăți mici de carton. O bagi murdara în magazia pistolului, întra pe teava acestuia, care nu e din material dur (reducerea costurilor, plus ca e vorba de o jucarie). Teava se poate deteriora, si nu mai ai etanșeitate perfecta. Si te trezești ca dacă lași pistolul în jos, pica bila de pe teava!
Din moment ce am vreo 7 de arme airsoft cred ca stiu cum arata o bila de airsoft! Acum ceva vreme jucam asa ceva (vezi foto)!

Edited by XL700VA, 10 December 2021 - 11:23.


#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
s-au mai imbunatatit si draciile astea, acum nu ungi cu nimic...

Edited by GlCA_Contras, 10 December 2021 - 11:36.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
probeaza-l unde vrei tu. nu face prea mult zgomot ca sa alarmeze vecinii, chiar daca tragi direct intr-o persoana nu pateste nica (doar sa nu ai bafta extraordinara sa-l nimeresti in ochi), din ricoseu nici atat. pistolul ala e de fapt o jucarie. daca vrei sa joci pap-pac cu prietenii puneti-va ochelari de protectie si spor.


View Postandreic, on 10 decembrie 2021 - 00:52, said:

La poligoane te duci sa tragi cu arme ca lumea... e un poligon inchis in spatele casei presei libere. Broz Guns range
dar daca merge cu pistolul lui cu apa sa traga acolo rad aia de se tin de burta... Posted Image

Edited by Fane, 10 December 2021 - 11:40.


#27
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Băi, dă mă dracu, se deformează țeava acum. Te pomenești și că rezistă la un anumit număr de focuri, după care îi scade precizia :)
Alea s niște jucării mă, ce aveți ?

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
le ungem si le curatam...scheme figuri se albastreste teava domle Posted Image

#29
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostDarthBane, on 10 decembrie 2021 - 11:38, said:

Băi, dă mă dracu, se deformează țeava acum. Te pomenești și că rezistă la un anumit număr de focuri, după care îi scade precizia Posted Image
Alea s niște jucării mă, ce aveți ?
În instructiunile armei, scrie clar sa nu se refolosească bilele trase. Punct. De aceea bilele se vând la pungi de 4000-5000 de bile intr-o punga. Sa ai sa tot tragi. Si sa nu le refolosesti.

View PostGlCA_Contras, on 10 decembrie 2021 - 11:40, said:

le ungem si le curatam...scheme figuri se albastreste teava domle Posted Image
Crezi ca degeaba se fac spray-uri cu silicon? Pentru figuri?

Edited by XL700VA, 10 December 2021 - 11:47.


#30
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostXL700VA, on 10 decembrie 2021 - 11:42, said:

În instructiunile armei, scrie clar sa nu se refolosească bilele trase. Punct. De aceea bilele se vând la pungi de 4000-5000 de bile intr-o punga. Sa ai sa tot tragi. Si sa nu refolosite.
E.
Iei bile de sticla dar daca ai doar 1,2J mare branza nu faci , Macar 4-6 J sa zici ca face ceva .

#31
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Si eu am probat odata niste pistoale de airsoft intr-o padure, in Danemarca. Cand sa plecam a venit politia si ne-au arestat, ne-a vazut un batranel si a crezut ca sunt reale. Ce vremuri...

#32
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View PostBaXXXon, on 10 decembrie 2021 - 00:54, said:

Poti sa tragi in casa cu el , iei la tinta o perna ( o asezi unde vrei , la distanta , aproape etc si tragi pana te saturi. Sau tragi dupa porumbei , oricum n-au nici pe dracu cu bilutele ale amarate.
Eronat ....
Asa credea si fii miu si a tras la tara, in curte, intr-un graure. Erau multi, praduiau toate ciresele.
Cu o replica de AK-47, cu baterie, foc automat - l-a omorat, cu doua bilute din alea trase in piept.
Cand a vazut graurele mort a facut o fata lunga, nu i mai trebuie de atunci sa traga in altceva decat tinta de hartie. A facut o o singura data si s-a lecuit!

#33
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postgelublabla, on 10 decembrie 2021 - 11:58, said:

Eronat ....
Asa credea si fii miu si a tras la tara, in curte, intr-un graure. Erau multi, praduiau toate ciresele.
Cu o replica de AK-47, cu baterie, foc automat - l-a omorat, cu doua bilute din alea trase in piept.
Cand a vazut graurele mort a facut o fata lunga, nu i mai trebuie de atunci sa traga in altceva decat tinta de hartie. A facut o o singura data si s-a lecuit!
Este vorba de pistol airsoft care nu are foc automat , dar tu da-i cu aberatiile ak-47 ca asa e normal sa fi off topic sa demonstrezi ca o ai mai mare ...

#34
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

View PostXL700VA, on 10 decembrie 2021 - 10:23, said:

În casa. Sau în pădure. Te asiguri sa nu fie nimeni pe o raza de 20 m. Peste 20 de metrii, bila aia nu are nici un efect. Am atât pistoale de airsoft, cât și pusti cu luneta (tot de airsoft). Cândva ma pasiona jocul asta. Personal am tras de la 20 de centimetrii în propriul picior (accidental, am apăsat fără sa vreau pe tragaci) cu un pistol Dan Wesson 4" pe CO2. Are 1,8 J. Eram îmbrăcat în blugi, si in afara de o piscatura nu am simțit nimic. Bila nu a trecut prin blugi - și erau doar 20 cm. Asa ca nu au mare forta, nu va speriați. Nu il testa in public - nu ca ai putea răni pe cineva, ci datorita faptului ca un pistol airsoft arata exact ca unul real. Iar la noi în România când vad oamenii arme reale, se cam sperie.
Attachment IMG-20211210-WA0004.jpgAttachment IMG-20211210-WA0005.jpg

Nu sunați la politie, tot ce e în poze sunt arme airsoft. Nici una nu e reala. Desi par reale.


Asta nu. Bilele după tragere se pot deforma, se pot murdari. Dacă bagi o bila folosita în pistol, riști sa deteriorezi teava.
Mai, mai, dar ai multe arme. Ai si pistoale si pusca. S-a zis cu noi. Posted Image

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu cat crezi ca poate trage un pistol cu bile de plastic , airsoft ? Energie unei astfel de bile este chielea lulii si daca o tragi dintr-o pusca airsoft , din pistol ...crede-ma , o prastie sanatoasa este de 10 ori mai periculoasa.
Orinde vrei tu ca mai mult de 10 metri oricum nu vezi bila .

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020

View PostXL700VA, on 10 decembrie 2021 - 11:44, said:

În instructiunile armei, scrie clar sa nu se refolosească bilele trase. Punct. De aceea bilele se vând la pungi de 4000-5000 de bile intr-o punga. Sa ai sa tot tragi. Si sa nu le refolosesti.


Crezi ca degeaba se fac spray-uri cu silicon? Pentru figuri?
Pai si ce ai fi vrut sa scrie: nu mai cumparati bilute de plastic le puteti refolosi pe alea trase? Spayul ala e sa dai pe metal sa nu rugineasca... nu sa-l dai pe bile sau pe teava Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate