Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Notebook - best money can buy

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Superb, cine stie la ce pret ar ajunge in Romania. In cazul (improbabil) ca s-ar aduce.

Edited by don_dannielo, 14 April 2006 - 10:14.


#20
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Tyby ceea ce-ti spun este faptul ca mi-am dat desktopul si am optat pt 2 laptopuri , si un apn ca sa scap de fire si sa am o retea wireless ;)

alegerea mea a fost :

Fujitzu Siemenes V2060

Toshiba Satellite M70-192

specificatiile tehnice le gasesti pe net !

APN-ul este un linksys wrg54GL (parca )

In rest mai multe detalii cand imi sosesc , probabil maine !

o sa deshid jurnal de bord :P

#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
multam tuturor ... Intre timp s-a optat pentru IBM T43P ... l-am luat de cateva zile, dar am fost extrem de ocupat in ultima perioada ... si cum maine dimineata plec din tara, review-ul va mai trebui sa astepte un pic ...

Oricum, scula e excelenta, are doar un singur inconvenient: tastatura englezeasca! :w00t:

Revin cu idei ... scuze de sporadicitate, da' e grea rau perioada :(

#22
Dok

Dok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 11.02.2004
Sa-ti traiasca si dintr-o toate balariile de pe aici (exceptie MacPro) ai facut alegerea buna. Pana la urma ai luat un 15.1" USXGA? Ma bate gandul sa iau si eu asa ceva, dar nu am apucat inca sa il vad pe viu. Cat tine bateria? Cu zgomotul cum sta?

#23
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTyby, on Apr 3 2006, 11:39, said:

Salut!

Trebuie sa gasesc cea mai buna solutie mobila, pe o idee simpla:
best money can buy and money is not an issue!   
Eu m-am oprit la urmatoarele doua modele:

1. IBM - Lenovo ThinkPad T43p:

http://www.tornado.r...&prod=IBUC3F8RR

sau

http://www.mylaptop....kpad_t43p_p_648
2. Acer Travel Mate TM8204WLMi Centrino Duo:

http://www.emag.ro/n...--pLX.TAX06.015
Prima intentie personala ar fi modelul de la IBM / Lenovo ... Linia ThinkPad nu mi-a creat probleme pana acum, insa de Acer nu stiu mare lucru (practic vorbind). Plusul de performanta ar puncta pentru Acer, care are doar o chestie neplacuta, pentru pretentiile (si banii ceruti): hdd 120 GB la 5.400 rpm ... Intotdeauna m-a enervat la notebookuri hard-disk-ul lenes, de multe ori piesa de "rezistenta" in dispozitivele mobile. Le era asa de greu sa inglobeze o unitate de 7.200 in varful lor de gama?! :w00t:

Multam,

T.



Am luat un Toshiba Qosmio G35 cu vreo 2500 $. Sunt super multumit. Daca vrei ceva mai bun cauta la Alienware, da sunt super scumpe. Daca vrei amanunte, scrie-mi pe [email protected]
Stefan.

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai citit posturile de deasupra ta?  :w00t:

#25
icebox

icebox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.11.2004
Am un singur comentariu de adaugat la threadul acesta care pare ca s-a incheiat:
Din seria ce are/nu are IBM/Lenovo:

1. Are intradevar o calitate de constructie extraordinara si o tastatura care te imbie sa scrii. (inca am un 486 thinkpad intr-un dulap care merge la fel de bine ca in ziua in care l-am luat)

2. Are o alegere extrem de nefericita a hdd-ului (Hitachi). Tocmai s-a bulit al unui client - si nu e tocmai amuzant... Macar l-au inlocuit in 3 zile.

Bafta

#26
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Nu, nu s-a incheiat ... doar s-a rezolvat ... sper sa-mi mai fac timp sa mai scriu despre el, dar am abia 2 zile de cand sunt in tara si o gramada de recuperat ...

Oricum, pana acum nici o plangere ...

#27
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
Fujitsu Siemens - desi au un pret bun in .ro cred ca e o alegere proasta. Ma dispera modelele noi la care display-ul nu este mat ci cu reflezii , daca bate putin lumina in camera poti spune ca ti-ai cumparat o oglinda mai scumpa.
Am un Toshiba Satellite de 2 ani si sunt multumit de el, totusi pentru mine #1 in laptop-uri este Sony

Edited by Mar, 09 May 2006 - 00:15.


#28
Dok

Dok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 11.02.2004
Pana la urma cate kg are??? Pe unele site-uri apare cu 2.5Kg, iar pe altele cu 2.8Kg.

#29
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Bravo Tyby, eu cand mi-am luat ASUS-ul nu am avut bani de IBM ca altfel ...

Pentru cine spunea mai sus ca ar trebui sa puna monitorul mai mare ... hmmmm.

Eu il am pe al meu de 15". Fac oricand schimb cu cineva care imi poate da unul echivalent ca specificatii (Asus L3D, il gasiti pe net) numai sa aiba monitorul de 12" sau de 14".
Pentru cine calatoreste mult (ca mine), un monitor mare nu este un must have. Si nu toata lumea cauta desktop replacement. Din fericire :D

#30
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Am zis ca sa nu mai deschid un topic nou, asa ca intreb aici
Pe mine ma intereseaza mai mult mobilitatea, deci nu vreau un laptop mare. Eu calatoresc destul de mult, iar acum am un Compaq vechi de 6 ani si greu de 3,5 chile - si-a facut treaba cu virf si indesat, dar m-am cam plictisit sa-l car in spate. Cu geanta, cable si toate alelalte ajungi usor la 5-6 kg.
Eu ma mir ca nimeni nu pare interesat de laptopuri mai mici ca dimensiuni; nu vi le cumparati pentru ca sa le luati dupa voi? Eu sint satul pina peste cap de carat. Cind vad ca unii isi cumpara unele de 17 toli... vreti sa faceti muschi.
In fine, acum caut sa-mi iau unul nou, asa ca am nevoie de sfaturi. Ce putem gasi in Romania, dupa conditiile de mai jos?

- Procesor cit mai puternic, nu am preferinte - decit ca sa nu fie vreun Celeron etc.
- Memorie preferabil de 1G, desi nu-i musai.
- Placa grafica de 128
- Ecran de maxim 12 toli
- Greutate maxim 1.5 - hai 2 kg.
- Cit mai multe porturi USB
- IR si wireless - acum le au toate
- Hard disk de minim 60 - desi acum toate depasesc.
- DVD-RW cu toate variantele.
- Bluetooth

Pretul cred ca ar trebui sa fie undeva pe la vreo 2000 de euro, +/- 200...
Voi pe unde ati gasi asa ceva?

#31
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
http://www.cel.ro/ca...9_12.1/2a_.html

personal as merge pe MAC, dar daca vrei PC, merge si  Toshiba Portege M300 P

#32
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
M-am jucat cu asta, e incredibil. Singurul care m,i-a placut mai mult a fost un Sony Vaio.

ASUS W5AE
http://www.cel.ro/no...pentium-m-740-l

#33
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
am luat nu de mult un Dell D410 ... se misca excelent, mic (12''), usor ... ce mai, excelent pentru on-the-road ...

Problema a venit insa de la Docking station (ma rog, Media-Base), care s-a ftut de doua ori pana acum ... Momentan este in service la Dell, si m-au rugat sa ma duc si cu notebook-ul pana la ei, pentru probe ...

#34
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Multumesc pentru raspunsuri
Intre timp m-am lovit de un Vaio VGN-SZ1XP/C. L-am gasit la 1100 GBP in aeroport la Londra si l-am luat.
Mi s-a parut ocazie buna, avea pretul redus cu vreo 250 de lire in ziua aia.

- Intel CoreDuo 1,83G
- Memorie 1GB
- HDD 100 GB
- wlan, bluetooth si toate alea
- DVD+/-RW
- placa grafica NVidia 7400 la 128M
si doua - sa le zicem "minusuri"
- ecran 13"
- greutate 1.69 kg

As fi vrut unul mai mic si mai usor, dar m-au vrajit "plusurile" de mai sus si l-am luat si asa. Mie mi s-a parut ieftin.
Despre cum merge, ce sa zic... ma joc pe el de vreo doua zile, nu i-am gasit nimic aiurea. E bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate