Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Dezvoltator care da in folosinta un bloc - respectare lege

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Atunci cand un dezvoltator da in folosinta un bloc este obligat prin lege sa-l dea cu toate utilitatile: apa, gaz, curent, canalizare?
Avem un caz in Dudu Chiajna, in care dezvoltatorul a construit 20 de blocuri pe aceeasi teava de apa, contractul de la Apa Nova fiind pe numele lui, dar nu vrea sa predea teava pe care a platit-o si a bagat-o prin pamant , ca sa ne putem face contract per bloc cu Apa Nova, trebuie sa platim apa in contul dezvoltatorului sau sa ii dam bani dezvoltatorului si el sa plateasca mai departe, dar dezvoltatorul poate oricand sa inchida robinetul si sa plece.

Exista lege pentru asa ceva, putem sa dam in judecata dezvoltatorul cu privire la teava de la apa nova?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Asta intra la categoria "doar in Romania vezi asa ceva". Da, dezvoltatorul are voie sa faca asa ceva, pentru ca in general intr-o tara civilizata, compania care distribuie apa, vine si pune teava, ulterior dezvoltatorul achita si isi recupereaza banii din vanzarea apartamentelor (lucru logic).

Din cate stiu in Romania nu exista baza legislativa, cum ca dezvoltatorul nu ar putea face asa ceva, cum este in cazul vostru. Dar nu stiu sa iti spun chiar 100%.

Ce zice articolul 3 (3.8) http://legislatie.ju...mentAfis/41727? Nu stiu daca mai este valabil.

Edited by business11, 09 December 2021 - 15:51.


#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Un avocat bun pe partea asta de probleme aveti?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017
Așa se întâmplă când cumperi la stadiul de proiect. Da, știu, a fost super ofertă si se vindeau toate. Aia e, când cumperi ceva ce nu s-a construit, mai apar și țepe.

Cred că puteți să vă îndreptați împotriva lui în instanță.

Edited by george_alexandru, 09 December 2021 - 15:54.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Cauta un avocat in domeniul litigii imobiliare, drept imobiliar. Daca dau search pe Google imi apare Bogdan Palade si Paul Dumbraveanu.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu avem de unde sa stim ce clauze exista in contractele pe care le-ati semnat
Teoretic, dezvoltatorul trebuie sa predea asociatiei de proprietari cartea tehnica + alte chestiuni legate de administrarea imobilului de catre asociatie: suprafete comune, acces zone comune, drepturi de proprietate,etc.
Daca refuza sa faca asta, probabil are un motiv bine intemeiat
Aia cu "nu vrea muschii mei" - nu prea merge

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Romania e o jungla, unde utilitatile se extind pe banii dezvolatatorului.

Adesea, chiar daca vrea sa doneze extinderea, operatorii nu doresc acest lucru, pt ca nu a bani si stiu ca vor exista probleme.

Au schimbat acum cativa ani legea, iar acum nu mai poti face receptie fara sa ai toate utilitatile. O chestie nobila, dar o porcarie in Romania, unde e multe ori ai cladirea gata, dar furnizorii sunt departe de a te conecta la utilitati..

Utilitati ce inseamna, mai precis?
Cine e funizorul lor? Poate fi un put de mare/mic adancime, care e predat apoi fericitilor proprietari.
Canalizarea poate sa fie o fosa septica, care da pe dinafara.

Asta se traduce prin costuri si calitate proasta.

In majoritatea contractelor de achizitie, nu scrie nimic de utilitati, pe ideea ca legea si primaria s-au ocupat de asta.

#8
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
Dudu, Chiajna. Nu mai merg oamenii cu ghioaga la cacastoare.  Nu e vina cumparatorilor, pur si simplu a sistemului a conducatorilor, primarilor, arhitectilor..notarilor...dezvoltatorilor. O sa va factureze pe apa cat timp vrea muschiul lui, pana probabil o instanta il va obliga sa faca ceva in privinta asta. Timp, bani, nervi....Romania.

#9
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Sunteti un caz fericit daca aveti apa de la retea; reteta de succes prin partile acelea este put+hidrofor, cu fosa septica alaturi.
Nu stiu cum poate taxa dezvoltatorul pe beneficiarii finali ai utilitatilor, legal doar un distribuitor al utilitatii respective o poate face.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Sarlatan,nu dezvoltator.
Si nu are importanta pretul sau calitatea lucrarilor,oamenii aia care au cumparat apartamentele respective au si ei dreptul la o viata normala,civilizata.Utilitatile fac parte de civilizatie si ar trebui sa beneficieze toti de ele.Poate ca apartamentele au pret mic,dar asta este altceva si asta se reflecta in calitate,dar cumparatorii si-au asumat aceste lucruri.
Dar inainte de a-l injura pe sarlatan,ar trebui tintuiti pe cruce toti cei din primarie care au permis gunoiului de sarlatan sa construiasca mizeriile numite apartamente,care i-au acordat CU si AC.Si asta este valabil in toata tara,pentru ca jigodiile astea prolifereaza pe spinarea prostilor care cumpara apartamente cu banii jos in stadiul de proiect.
De asta suntem unde suntem.Ce ar fi daca nimeni n-ar da un leu in avans?Credeti ca ar dispare dezvoltatorii?Cu siguranta ca nu,dar ar fi foarte atenti ce,cum si unde construiesc.

Edited by adisz, 09 December 2021 - 18:29.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
omu ar mai face un ban pe termen lung.ia apa cu un leu si-o da cu 2 lei.la atata puhoi de oameni face de-o zama

Edited by EMPP, 09 December 2021 - 21:02.


#12
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postmarcone, on 09 decembrie 2021 - 18:05, said:

Sunteti un caz fericit daca aveti apa de la retea; reteta de succes prin partile acelea este put+hidrofor, cu fosa septica alaturi.
Nu stiu cum poate taxa dezvoltatorul pe beneficiarii finali ai utilitatilor, legal doar un distribuitor al utilitatii respective o poate face.

Fosa septica langa put, sa faci economie la tevi.
In pretul apartamentului a intrat si firma de avocati care se va lupta cu dezvoltatorul?
Bai nene, citesti si te crucesti Posted Image

Cred ca, in timp, prin cartierele astea de fite o sa ajungeti ca in Londra evului mediu.
O sa faceti la galeata si o s-o aruncati dimineata pe geam, sa se scurga pe santul facut pe mijlocul drumului.
Care pleaca la munca devreme isi trage pelerina de caca, sa nu ajunga la munca frumos mirositor.

#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Mi se pare normal este teava mea. Ar trebui sa va faceti o asociatie sa va intelegeti sa ii cumparati teava. Ca de nu va poate taxa cat vrea apa.
Nu mai cumparati locuinte in stadiul de proiect.

Mi se pare normal este teava mea. Ar trebui sa va faceti o asociatie sa va intelegeti sa ii cumparati teava. Ca de nu va poate taxa cat vrea apa.
Nu mai cumparati locuinte in stadiul de proiect.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostAztecWarrior, on 10 decembrie 2021 - 10:16, said:

... va poate taxa cat vrea apa.
...
Din cate stiu eu, utilitatile SE FACTUREAZA DE CATRE DISTRIBUITOR, iar un eventual intermediar refactureaza LA ACELASI PRET CA SI DISTRIBUITORUL.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate