Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Procedura cumparare Spring neridicat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi sa nu deschizi un topic in primavara: Cum m-a păcălit unul cu o mașină.
Mașina e a lui. Chiar dacă o plătești tu. Nu are voie un an sa o vândă. Dacă "uita" sa facă actul de comodat?

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdorin_2k, on 09 decembrie 2021 - 18:40, said:

Vezi sa nu deschizi un topic in primavara: Cum m-a păcălit unul cu o mașină.
Mașina e a lui. Chiar dacă o plătești tu. Nu are voie un an sa o vândă. Dacă "uita" sa facă actul de comodat?
Cred ca nu ma risc. O sa dau avansul la dealer, si iau una direct pe numele meu. Adica exact cum e procedura. Sunt numai 3 luni ... pentru 3 luni nu ma risc. Persoana respectiva e coleg cu mine, în sensul ca lucram la aceeași fabrica, însă nu o cunosc destul de bine ca să am încredere. Asa ca, am sa renunț la idee.

#21
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 09:53, said:

Se da următoarea problema. Un coleg de serviciu, s-a inscris la Darex sa cumpere Dacia Spring, culoare gri metalizat, livrare la finele lui ianuarie 2022. A plătit un avans de 5000 de lei. E luata cu subvenție de la stat. Si vrea sa renunțe la ea (la masina). Se gândea sa meargă la dealer sa vadă dacă poate lua avansul înapoi.
I-am propus sa i-o cumpăr eu. E de acord, vrea doar cei 5000 de lei înapoi. Si toate actele, care or fi sa le suport eu costul.
Ce acte ar trebui sa facem? Nu se poate face act de vânzare cumpărare, deoarece cică 1 an de zile nu are voie sa o vândă, sau dacă o vinde pierde subvenția de la stat. Am sunat la Darex, sa vad dacă exista vreo posibilitate sa treacă direct masina pe numele meu - dealerul a zis ca nu se poate! Le-am explicat problema, ca omul vrea sa renunțe la ea, și ca as vrea sa o iau eu în locul lui. Au spus ca nu se poate. De ce, nu știu.
Cum as putea sa o cumpăr eu, și cam cât ar costa actele?


Stimate coleg.
Din principiu, evit să intru în dispute și/sau diferende, iar opiniile pe care le exprim sunt bazate pe prevederi legale, cutume și/sau experiență acumulată în timp îndelungat și au drept scop oferirea unor sfaturi/informații, doar din dorința de a ajuta fără a avea un scop ascuns, acelor entități (persoane) care dau dovadă de un minim bun simț și decență.
Deși eu sunt nou acceptat în această comunitate și am publicat doar cca. 40 de postări, practic „un neica nimeni, coate goale, mațe fripte” (ca să îl citez pe „anonimul” I.L. Caragiale), voi risca și îmi voi spune punctul de vedere. Sper să nu deranjeze.
Nu vă cunosc vârsta, nivelul de pregătire și cel de sinceritate de care puteți da dovadă și drept urmare risc și vă voi acorda prezumția de corectitudine și sinceritate totală.
Am avut curiozitatea să citesc toate postările la acest subiect.
Plecând de la premizele și datele prezentate în cererea dvs. NU vă voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, va conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.
În schimb vă voi spune cum aș proceda eu în cazul în care m-aș decide să o cumpăr de la colegul dvs..
În primul rând l-aș conștientiza pe coleg că îi fac un serviciu petru a „pierde” cât mai puțini bani prin renunțarea la contractul de cumpărare a autoturismului.
Aș negocia suma pe care dânsul o va „pierde” din avans în favoarea mea (nu aș accepta mai puțin de 65%, fiindcă în cazul renunțării va pierde avansul integral și foarte probabil alte penalități prevăzute în contractul pe care l-a semnat).
Apoi aș întocmi, la un notariat, un contract de împrumut pentru întreaga suma ce va fi achitată dealerului pentru cumpărarea mașinii. M-aș înțelege verbal cu colegul asupra faptului că de fapt la notariat îi voi plăti suma menționată din care voi scădea „piederea” pe care a acceptat-o anterior. Dacă nu va accepta, atunci aș renunța să mai continui demersurile și aș cumpăra din altă parte. Aș solicita să se menționeze în contract explicit că suma respectivă va fi utilizată numai pentru achiziționarea unui autoturism de către numitul ..., conform datelor de identificare din contractul încheiat de coleg cu dealerul, contract ce va fi declarat parte integrantă a contractului de împrumut și va fi anexă la acesta. Termenul de rambursare al împrumutului va fi ... (se va menționa data exactă, câteva zile peste termenul prevăzut de dealer pentru neînstrăinare). Aș solicita menționarea ca garanție a contractului autoturismul respectiv plus alte daune rezultate din utilizarea autoturismului de către alte persoane în afara mea, între momentul cumpărării de la dealer și momentul predării în plată către mine. Bineînțeles că aș menționa concret penalități de întârziere.
După cumpărarea de către coleg de la dealer a mașinii aș încheia (în mai multe exemplare originale), la notar sau sub semnătură privată cu martori (ambele variante sunt valabile legal) un contract de comodat în care să se prevadă că am drept de folosință exclusivă și pot ceda acest drept (parțial sau total) pentru o perioadă de 100 de ani (legea permite și acest termen va acoperi în mod sigur durata de viață a mașinii respective). De asemenea pentru a fi toată „lumea” mulțumită se va menționa explicit că comodatarul (cel care primește) va face toate diligențele necesare folosirii bunului ca un bun proprietar (oricum, chiar dacă nu se menționează explicit, este prevăzut în lege acest aspect) și va achita - în numele și pentru – proprietarul de drept impozitul anual și orice alte taxe aferente deținerii și utilizării autoturismului (exemple : RCA, rovinietă, taxă parcare, ITP, etc.). Aș menționa penalități pentru rezilierea unilaterală de către comodant (cel care dă) a acestui contract.
Pe baza documentelor menționate pe site-ul DRPCIV și a acestui act de comodat, însoțit de coleg, sau singur dacă vom încheia la un notariat o procură de reprezentare, voi merge la DRPCIV – „Poliție” și voi solicita înmatricularea autovehiculului pe numele proprietarului de drept (colegul) și menționarea mea ca utilizator în certificatul de înmatriculare. Dacă aș dori aș putea solicita și număr preferențial.
Fiind menționat în certificatul de înmatriculare ca utilizator voi putea plăti RCA, CASCO sau orice alte taxe direct pe numele meu. Voi putea beneficia de clasa bonus-malus alocată persoanei mele.
Atunci când devine scadent contractul de împrumut, dacă totul a decurs conform înțelegerilor, se merge la un notariat și se stinge „datoria” prin încheierea unui act de dare în plată a datoriei. Pe baza acestu act (încheiat în minim 5 exemplare originale) eu voi deveni proprietarul legal al autoturismului respectiv și voi putea să îl înregistrez la DITL și la DRPCIV – „Poliție” pe numele meu.
Astfel aș încheia o astfel de „aventură” dacă totul decurge normal.
De multe ori ceea ce pare simplu se poate dovedi complicat. Și invers.
Dvs. veți decide ce veți face în continuare. Eu mi-am exprimat doar disponibilitatea de a ajuta cu ceea ce pot. Nu sunt nici Dumnezeu și nici Mafalda. Doar un simpu om care este dispus să ajute în limita timpului disponibil.
Nu „intru” pe internet decât atunci când pot aloca timp pentru această acțiune. Drept urmare nu voi răspunde întotdeauna foarte rapid la toate solicitările primite. Dacă este o mare grabă și considerați că aș putea să vă ajut, atunci puteți încerca să îmi trimiteți un mesaj privat care probabil îmi va fi redirecționat rapid în contul de poștă electronică (e-mail).
Îmi doresc să nu îmi fi irosit resursele (mai ales timpul) inutil.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate