Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Procedura cumparare Spring neridicat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da următoarea problema. Un coleg de serviciu, s-a inscris la Darex sa cumpere Dacia Spring, culoare gri metalizat, livrare la finele lui ianuarie 2022. A plătit un avans de 5000 de lei. E luata cu subvenție de la stat. Si vrea sa renunțe la ea (la masina). Se gândea sa meargă la dealer sa vadă dacă poate lua avansul înapoi.
I-am propus sa i-o cumpăr eu. E de acord, vrea doar cei 5000 de lei înapoi. Si toate actele, care or fi sa le suport eu costul.
Ce acte ar trebui sa facem? Nu se poate face act de vânzare cumpărare, deoarece cică 1 an de zile nu are voie sa o vândă, sau dacă o vinde pierde subvenția de la stat. Am sunat la Darex, sa vad dacă exista vreo posibilitate sa treacă direct masina pe numele meu - dealerul a zis ca nu se poate! Le-am explicat problema, ca omul vrea sa renunțe la ea, și ca as vrea sa o iau eu în locul lui. Au spus ca nu se poate. De ce, nu știu.
Cum as putea sa o cumpăr eu, și cam cât ar costa actele?

Edited by XL700VA, 09 December 2021 - 09:54.


#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Nu cred ca se poate pt ca:
- (presupun ca) deja este asociat un ticket rabla/subventie de la stat pe numele colegului tau si nu se mai poate schimba acum;
- exista cerere mare pentru Spring, sunt putine masini si dealerul prefera sa o vanda altui client din motive subiective (ex. este un client vechi/fidel).

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Sa mearga colegul si sa o ia, apoi faceti un comodat pe un an. Dupa un an o transcrieti.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Posttartorul, on 09 decembrie 2021 - 10:02, said:

Nu cred ca se poate pt ca:
- (presupun ca) deja este asociat un ticket rabla/subventie de la stat pe numele colegului tau si nu se mai poate schimba acum;
- exista cerere mare pentru Spring, sunt putine masini si dealerul prefera sa o vanda altui client din motive subiective (ex. este un client vechi/fidel).
Asa e. Nu are tiket rabla, are doar subvenție de stat.

#5
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Se poate,intra pe FB,pe grupul Dacia Spring Club Romania,am citit unele posturi cu omuleti care faceau exact ce vrei tu sa faci.

#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005
Nu sunt jurist dar cred ca poti sa platesti tu in locul lui masina si sa faci un contract de comodat pentru un an de zile si dupa un an sa ti-o vanda pe 10 LEI.

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcrocko.dilul, on 09 decembrie 2021 - 10:04, said:

Sa mearga colegul si sa o ia, apoi faceti un comodat pe un an. Dupa un an o transcrieti.
Asta inseamna ca trebuie sa o înmatriculeze pe numele lui? Destul de complicat, omul nu vrea sa alerge. Poate o sa fac o procura la notariat, sa o înmatriculez eu pentru el.

#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Fiind cu subventie de la stat cred ca sunt o gramada de acte de modificat si retrimis pentru aprobare. Cred ca sunt scarbiti de procedura, asa se intampla cand lucrezi cu statul, dosare peste dosare, copie dupa alta copie.
Eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa mergi la Darex impreuna cu colegul si sa discutati.
In cel mai rau caz, colegul merge inainte cu procedura de achizitie si tu printr-un contract notarial iti iei angajamentul ca ii platesti toate taxele care urmeaza sa le suporte pana la livrarea masinii.
Dupa 1 an faceti contract de vanzare cumparare fara batai de cap si alte interventii.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Există firme care se ocupă de înmatriculare.

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 10:04, said:

Asa e. Nu are tiket rabla, are doar subvenție de stat.
Are tichet Rabla Plus.

#10
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 09:53, said:

Se da următoarea problema. ...
- Trebuie ca el sa iti faca procura notariala (imputernicire) ca sa te ocupi de acte /  inmatriculare / fisc etc.
- Dupa ce masina este inmatriculata (pe numele lui), puteti sa faceti un contract de comodat valabil 12 luni... daca ai incredere in el, atunci nu e nevoie de "comodat".
- In acelasi timp, faceti si un contract notarial (promisiune de Vanzare-Cumparare) prin care el se obliga sa iti vanda masina / iar tu te obligi sa o cumperi peste un an de zile. Cu pret specificat.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postradunic, on 09 decembrie 2021 - 10:12, said:

Există firme care se ocupă de înmatriculare.

Poate în București. În Suceava nu exista asa ceva.

View Postacvaristul, on 09 decembrie 2021 - 10:14, said:

- Trebuie ca el sa iti faca procura notariala (imputernicire) ca sa te ocupi de acte /  inmatriculare / fisc etc.
- Dupa ce masina este inmatriculata (pe numele lui), puteti sa faceti un contract de comodat valabil 12 luni... daca ai incredere in el, atunci nu e nevoie de "comodat".
- In acelasi timp, faceti si un contract notarial (promisiune de Vanzare-Cumparare) prin care el se obliga sa iti vanda masina / iar tu te obligi sa o cumperi peste un an de zile. Cu pret specificat.
Cu ce ma ajuta acest contract de comodat? Am citit pe net. Acest contract specifica ca proprietarul x îmi da mie masina sa o folosesc gratis timp de o perioada. La finele acelei perioade, eu ii dau masina înapoi. Cel puțin eu asa am înțeles.
Deci după un an, masina e tot a lui. De ce sa mai fac acest contract? Nu vad rolul lui ...
Contractul de promisiune vânzare cumpărare, da ala e corect. Si sa pun o suma gen 300 lei.
Trebuie sa fac o vizita la un notar!

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 10:21, said:

Poate în București. În Suceava nu exista asa ceva.


Cu ce ma ajuta acest contract de comodat? Am citit pe net. Acest contract specifica ca proprietarul x îmi da mie masina sa o folosesc gratis timp de o perioada. La finele acelei perioade, eu ii dau masina înapoi. Cel puțin eu asa am înțeles.
Deci după un an, masina e tot a lui. De ce sa mai fac acest contract? Nu vad rolul lui ...
Contractul de promisiune vânzare cumpărare, da ala e corect. Si sa pun o suma gen 300 lei.
Trebuie sa fac o vizita la un notar!
Solutia e sa faci un act la notar prin care sa rezulte ca omul iti datoreaza suma x ( valoarea platita pe Spring ) iar in contul sumei iti da masina s-o folosesti in primul an iar dupa ti-o va da cadou - asta daca omul nu are ceva de ascuns si nu vrea sa te intepe ar trebui sa accepte .
Deci masina va fi pe numele lui pt ca actele nu se pot face pe tine .
Binenteles , la semnarea actului trebuie sa-i dai cei 5000 de lei .

Edited by BaXXXon, 09 December 2021 - 10:31.


#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Daca acest proces de vanzare se duce la capat,urmeaza o telenovela faina de urmarit

#14
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Nu merge! Orice subventie e pe persoana fizica (CNP) si nu e transferabila.  Adica cel care beneficiaza de subventie, Rabla, etc. trebuie sa apara in contract de vanzare cumparare si factura.

Nu puteti decat colegul sa cumpere masina si apoti sa rezolvati intre voi.

#15
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 10:21, said:

... Cu ce ma ajuta acest contract de comodat? ...
Contractul de promisiune vânzare cumpărare, da ala e corect. Si sa pun o suma gen 300 lei.
Trebuie sa fac o vizita la un notar!
Contractul de comodat o sa te ajute sa platesti diferite cheltuieli ale masinii, care altfel ar fi in sarcina proprietarului.
Daca vrei, e ca un fel de "procura" legala care te imputerniceste pe tine sa folosesti masina aceea si sa te "ocupi" de ea.

#16
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postcrocko.dilul, on 09 decembrie 2021 - 10:04, said:

Sa mearga colegul si sa o ia, apoi faceti un comodat pe un an. Dupa un an o transcrieti.

Asa ceva doar daca cel care cumpara pune banul jos integral. Ca altfel daca se suceste si dupa un an nu mai vrea sa cumpere masina, big problem.

#17
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View PostXL700VA, on 09 decembrie 2021 - 10:07, said:

Asta inseamna ca trebuie sa o înmatriculeze pe numele lui? Destul de complicat, omul nu vrea sa alerge.
Atunci sa renunte la ea si la avans, desigur.
Daca tine prea mult la mia de euro, o ia, inchiriaza un loc de parcare pentru un an si dupa un an o vinde legal la cel putin la aceeasi bani considerand subventia de la stat.

Edited by marcone, 09 December 2021 - 11:28.


#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce politica au și dealerii ăștia! Am spus ca am sunat la dealer sa îl întreb dacă pot lua eu masina pe numele meu. Am scris mai sus. Acum 10 minute primesc un telefon de la același dealer.
Buna ziua, ați sunat mai devreme .... Da, asa e confirm eu.
Doriți o Dacia Spring? Nu vreau sa iau una noua? De ce nu urmez procedura clasica sa cumpăr de la ei?
Eu zic: Pai doamna și asta era noua. Si daca iau de la dvs. nu știu dacă mai prind tiketul rabla plus! Si ca mi-o veți livra în decembrie 2022!
Raspuns:
Ea îmi garantează ca va fi și la anul rabla plus. Suta la suta. Livrarea va fi cel târziu la finele lui aprilie. Si mi-a făcut și o oferta: dacă le dau 1500 de lei, îmi face rost și de un tiket rabla normal, și mai beneficiez de inca 7500 lei reducere.
Chiar m-a pus pe gânduri. Merita sa ma complic pentru 3 luni în plus? Atat ar fi din ianuarie pana în aprilie. Plus reducerea de 6000 de lei (7500-1500 fac exact 6000)...

LE se pare ca Springul nu mai e asa cautat din moment ce s-a redus termenul de livrare!

Edited by XL700VA, 09 December 2021 - 15:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate