Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Halo (2022)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Post2Unlimited, on 24 martie 2022 - 13:12, said:

A aparut primul episod.
L-am pus pe pause, îl termin mai tirziu. Se vede ca-i facut dupa un jic video, poveste la minim, in rest wroum bum, pow-pow-pow, whoosh, pam, ţîc-ţîc-ţîc, sheesh, DAAD!, snif-snif, si cum am zis, il temin mai tirziu.

#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, ceva story din Universal Soldier, Mandalorian si Baby Yoda au intrat pe fir. Pentru gameri only, cred, revin daca ajunge sa-mi placa. Daca nu, nu.

#21
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa primele 10 minute tot ce am putut sa exclam a fost: "woooooow". Poate ca sunt eu un fan prea inrait al seriei Halo. Sau poate ca nu. Cert este ca acest serial este facut aproape ca un film. Mult peste serialele Star wars (The mandalorian / The book of Boba Fett). O ora numai de actiune si suspans. Daca va continua to asa si nu o vor da in balacareli si politica, are sanse sa devina cel mai vizionat serial SF actual. Efecte speciale si naratiune demna de aceasta franciza. Uitati-va la minutul 29.48, se vede parul de pe fata extraterestrului Mercy de zici ca e real, atat de bine e facut...
M-a surprins intr-un mod placut aparitia actritei Natascha McElhone. O stiam din Californication si Designated survivor.
Pentru primul episod, nota 8.9. La minutul 14.58, saltul masterchief-ului arata mai degraba ca o prezentare a unui joc, decat ca o scena dintr-un film. Acesta a fost singurul moment in serial in care am gasit o chichita. In rest nu am ce sa critic.

Edited by 2Unlimited, 24 March 2022 - 18:03.


#22
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cu politica trebuie sa o dea ca este parte din serial.

Acum nu stiu cum o sa vada filmul cineva care nu a intrat macar de curiozitate intr-un joc Halo.

Am jucat Halo si eram curios daca spartani pot sa foloseasca armele extraterestrilor. Cand trasa cu arma aia fu ceva :D smaile.

Nu am dus jocul la capat, am jucat de curiozitate si mi-a parut un joc placut. Asa ca am asteptat serialul si pot zice ca fu ok.

#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Eu n-am jucat jocul. O să fie nașpa serialul pentru mine?

#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cred ca depinde foarte mult de tine.
De ce nu te uiti la el si ne zici daca ti-a placut?

#25
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Păi aștept subtitrările...:)

#26
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016
Nu stiu ce sa zic. Serialul intra direct in actiune si daca nu ai jucat jocurile nu prea iti poti face o idee despre ce se intampla. Pe de alta parte, nici eu nu-mi mai aduc aminte despre actiunea care se desfasoara in Halo 1 si 2, de exemplu. Nici sa le joc din nou nu se pune problema, am incercat acum vreo 5-6 ani si pe atunci se vedea ca grafica este depasita. Luasem colectia competa (the masterchief collection), pe Xbox, si am jucat din nou doar partile 3-4. Aceste parti nu le terminasem pe PC. Inainte existau multe jocuri pe care nu le puteam termina. Nestiind engleza si fara acces la walkthrough-uri era foarte greu, aproape spre imposibil sa termini un joc. Pentru a termina jocul Half life mi-au trebuit 6 luni.

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 25 March 2022 - 08:50.


#27
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Post2Unlimited, on 25 martie 2022 - 08:41, said:

Nu stiu ce sa zic. Serialul intra direct in actiune si daca nu ai jucat jocurile nu prea iti poti face o idee despre ce se intampla. Pe de alta parte, nici eu nu-mi mai aduc aminte despre actiunea care se desfasoara in Halo 1 si 2, de exemplu. Nici sa le joc din nou nu se pune problema, am incercat acum vreo 5-6 ani si pe atunci se vedea ca grafica este depasita. Luasem colectia competa (the masterchief collection), pe Xbox, si am jucat din nou doar partile 3-4. Aceste parti nu le terminasem pe PC. Inainte existau multe jocuri pe care nu le puteam termina. Nestiind engleza si fara acces la walkthrough-uri era foarte greu, aproape spre imposibil sa termini un joc. Pentru a termina jocul Half life mi-au trebuit 6 luni.
Si intr-un fel nu iti pare mai grozav ca au intrat direct cu o echipa completa? Ca eu ma bucur ca au inceput cu echipa completa si cu armura.
Asa daca vrei sa o dai pe geek mode te poti uita prin:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0h1fUGRl3dE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am urmarit nitel de prin filmuletul ala si apoi am urmarit pe viteza 2X
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x854SRKJPqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca iti dai seama ca nici nu mai stiam ce este cu inelul Halo, de unde vine numele.
Eram copil cand ma jucam Halo.

Cred ca serialul a inceput bine. Mi-a placut.
Sunt scene de lupta cand trag extraterestri in armura si apoi se retrage sa se refaca. Am zambit :D

Dar sa stiu toata povestea? Asta este pentru geek hard core.
Am urmarit aseara pe viteza 2x prin cutscenes si nu stiam unde au ajuns cu halo 4.

View Postburebista, on 24 martie 2022 - 19:37, said:

Păi aștept subtitrările...Posted Image
Cele pentru limba engleza sunt deja.

Nu urmaresc filme cu subtirare in limba romana ca tot timpul imi pare ca este ceva tradus diferit.

#28
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 15.11.2005

View Post-ARA-, on 25 martie 2022 - 10:54, said:





Cele pentru limba engleza sunt deja.

Nu urmaresc filme cu subtirare in limba romana ca tot timpul imi pare ca este ceva tradus diferit.
lol... Care diferente? alea gen excited = excitat? f..k you = du-te dracu? pentru ca nu am vazut diferente asa mari cum spui tu gen: go and f..k yourself = bine ati venit cu plugusorul...
da si tu un exemplu, altfel sperii pe toata lumea

#29
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
^^ De acord.

Avem citiva traducatori foarte buni pe site-urile specializate care pe linga traducere fac si adaptarea in concordanta.
Eu nu prea am ce sa le reprosez. :)

#30
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
unde se poate viziona?

#31
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View PostMondeo, on 25 martie 2022 - 11:17, said:

lol... Care diferente? alea gen excited = excitat? f..k you = du-te dracu? pentru ca nu am vazut diferente asa mari cum spui tu gen: go and f..k yourself = bine ati venit cu plugusorul...
da si tu un exemplu, altfel sperii pe toata lumea
E pe dracu? Se sperie careva ca zice ala ceva diferit pe traducere?


View Postburebista, on 25 martie 2022 - 11:21, said:

^^ De acord.

Avem citiva traducatori foarte buni pe site-urile specializate care pe linga traducere fac si adaptarea in concordanta.
Eu nu prea am ce sa le reprosez. Posted Image
Ma bucur.

Sincer inteleg engleza, ma uit la traducere doar cand folosesc aia vreun termen tehnic, specific seriei Halo.


Mai departe tine de placerea fiecaruia si cat intelege sau daca intelege.

Sa fie serialul bun si ultimul gand este ala ca urmaresc filmul cu traducere romana sau engleza sau fara traducere.

#32
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016

View Post-ARA-, on 25 martie 2022 - 10:54, said:

Si intr-un fel nu iti pare mai grozav ca au intrat direct cu o echipa completa? Ca eu ma bucur ca au inceput cu echipa completa si cu armura.

M-am uitat acum la primul joc Halo. Si acolo se intra direct in actiune. Si mie mi se pare foarte bun inceputul serialului. Foarte putine discutii politice, plus cateva flash-back-uri, ca sa explice probabil, in timp, cum a ajuns John Spartan sa fie modificat genetic... Nu sunt discutiile politice din alte seriale unde sunt cateva persoane importante care discuta strategii cu zecile de minute.
Traducerile si eu le evit, pentru ca inteleg engleza. Mai ales la sit-com-uri. Nu ai cum sa traduci mot-a-mot ceea ce spun aia acolo, mai ales daca fac aluzii sau jocuri de cuvinte care au sens doar in limba engleza. Traducatorii inlocuiesc fraze sau adauga proverbe care sa inlocuiasca cat de cat ce spun actorii. Pentru cei care nu stiu engleza de loc, da, este musai traducerea.
Intamplator acum ma joc Halo: Infinite pe consola. Si aici am mult de lucru, jocul este foarte lung si foarte bine lucrat.
Universul HALO este superb, mai ales pentru iubitorii de SF, cum sunt si eu.  Posted Image

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 25 March 2022 - 12:23.


#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Am vazut si eu primul episod...

- multe "easter-eggs"  pentru fanii jocului (pistolul OP, folositul armelor inamicilor, sunetele luate din joc, heads-up display-ul inspirat din joc, felul in care se misca personajele).
- in unele momente, CGI-ul este foarte reusit (razboinicii extrateresti si spartanii au "greutate" de exemplu). Insa cand da gres, da gres urat (e un moment in care un spartan arunca o arma pe jos in care CGI-ul arata asa urat incat a stricat toata imersiunea... sau apare un preot sau ce o fi extraterestru care zici ca e Jar Jar Binks din Star Wars).
- personaje variate, jucate de actori nu foarte cunoscuti si fara prea mult PC.
- povestea simpla dar cu potential ( cat mai conteaza agenda personala in fata unui inamic comun? cum gestionezi propaganda? cat rau esti dispus sa faci in numele binelui comun? samd).

Per total nu ar fi rau ca serial SF daca nu ar fi doua chestii care strica total:
- ii lipseste grandoarea aferenta Halo (in special muzica si sentimentul acela de univers imens, cu spatii vaste).
- John-117 isi da casca jos. Si asta nu ar fi o problema, doarece actorul ce il interpreteaza are fata potrivita pentru personaj (adica generic, doar un soldat) dar, in momentul in care si-a dat casca jos, devine din super-soldatul calm si calculat o muiere speriata... si deja e una langa el, nu aveam nevoie si de a doua...

Asadar, per total, fail.

#34
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 14.10.2004

View Postchitsro, on 25 martie 2022 - 11:23, said:

unde se poate viziona?

Intrebarea asta aici este sinonima cu fluieratul in biserica.Posted Image

#35
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 14.10.2004

View Postburebista, on 24 martie 2022 - 19:37, said:

Păi aștept subtitrările...Posted Image

Asteptarea a luat sfarsit.Posted Image

#36
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Yep, l-am văzut aseară.

Din păcate nu sunt prea impresionat.
N-am idee de universul Halo din spatele jocurilor așa că am văzut niște Alien mai de buget (au și printre șefi un Human ofcorz) care-s supărați pe Humans (care și ăștia sunt supărați pe alți Humans-colonistii) drept urmare ies scene cu pâr-poc ici și colo.

Rămâne de văzut cum trezește conștiința Spartanului artefactul ăla plus puștoaica.

E doar primul episod, să vedem restul. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate