Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Litigiu cu angajatorul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Keri69

Keri69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2021
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . Sunt intr-un litigiu cu actualul angajator si anume mi-a spus ca se ntrerupe colaborarea noastra deoarece sunt acuzat de furt si ca voi avea o plangere penala . Dar de 4 zile nu primesc nici o comunicare de la ei ,asteptand acasa o informare oficiala . Ce ar trebui sa fac ,e normal sa se comporte asa . Mie nu mi se pare normal sa stau sa astept hotararea lor . Voi ce ziceti

#2
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Cel mai bun sfat - consulta rapid un avocat.
Daca nu gasesti nimic prin cercul de cunostinte, vezi pe net unul cu referinte bune.
Indiferent de cauze, nu astepta pana te cauta aia, ai nevoie rapid de un sfat profesional.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca stii ca n-ai facut nimic, poate sa te acuze si de violarea catelei din curte, n-ai de ce sa-ti faci griji. Daca vor sa scape de tine in acest fel, atunci apuca-te de cautat in alta parte (pentru linistea ta).
Daca, insa, te stii cu musca pe caciula, avocat.

#4
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Dovedeste-i ca nu ai furat. Nu te poate acuza daca nu are dovezi. Daca nu reusesti, cauta alta munca.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate,ce domeniu?

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Eu stiu ca cel putin teoretic, orice acuzatie trebuie insotita de dovezi.
Acuzatorul trebuie sa dovedeasca culpa, nu cel acuzat.
Deci daca se stie nevinovat, poate sa stea linistit.
Sfatul cu cautarea altui loc de munca mi se pare bun.

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 25.04.2007

View Postaltuser09, on 09 decembrie 2021 - 07:02, said:

Eu stiu ca cel putin teoretic, orice acuzatie trebuie insotita de dovezi.
Acuzatorul trebuie sa dovedeasca culpa, nu cel acuzat.
Deci daca se stie nevinovat, poate sa stea linistit.
Sfatul cu cautarea altui loc de munca mi se pare bun.
Acuzatorul trebuie sa dovedeasca culpa in fata anchetatorului sau procurorului, nu acuzatului. Mai departe hotareste judecatorul, daca e cazul.

#8
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostKeri69, on 09 decembrie 2021 - 00:15, said:

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . Sunt intr-un litigiu cu actualul angajator si anume mi-a spus ca se ntrerupe colaborarea noastra deoarece sunt acuzat de furt si ca voi avea o plangere penala . Dar de 4 zile nu primesc nici o comunicare de la ei ,asteptand acasa o informare oficiala .

Serios ?

Vrei după 4 zile - informare oficială ?

Stai liniștit că dacă chiar ai furat ceva te vor suna unii și nu sunt ăia de unde ai furat.

#9
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostCousteau, on 09 decembrie 2021 - 08:23, said:

Acuzatorul trebuie sa dovedeasca culpa in fata anchetatorului sau procurorului, nu acuzatului. Mai departe hotareste judecatorul, daca e cazul.

Exact. Organele erecte ale statului se vor implica, daca e cazul.
D-aia si trebuie avocat, ca se pot petrece abuzuri.
Nu trebuie sa astepte pana se hotarasc aia cum sa i-o traga.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKeri69, on 09 decembrie 2021 - 00:15, said:

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . Sunt intr-un litigiu cu actualul angajator si anume mi-a spus ca se ntrerupe colaborarea noastra deoarece sunt acuzat de furt si ca voi avea o plangere penala . Dar de 4 zile nu primesc nici o comunicare de la ei ,asteptand acasa o informare oficiala . Ce ar trebui sa fac ,e normal sa se comporte asa . Mie nu mi se pare normal sa stau sa astept hotararea lor . Voi ce ziceti

La cate informatii complete ai dat nu te astepta la sfaturi pertinente.Oricum,pentru cazul tau nu forumul este ajutorul.
Angajatorul ti-a spus verbal sau ti-a spus in scris?Ca nu-i totuna.Intreruperea colaborarii se face respectand anumite reguli care sunt trecute in contract,indiferent de faptul ca ai furat,ai condus o lovitura de stat sau doar ai barfit conducerea firmei.
In primul rand tre sa clarifici la firma ce ai de facut.Si pentru absolut toate comunicarea tre sa fie in scris sau prin posta electronica,in nici un caz verbal.Dupa ce ai primit ceva palpabil, sau te intelegi amiabil cu angajatorul sau daca este imposibil acest lucru atunci contactezi un avocat.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postflorinpopa1, on 09 decembrie 2021 - 06:28, said:

Dovedeste-i ca nu ai furat. Nu te poate acuza daca nu are dovezi. Daca nu reusesti, cauta alta munca.
De obicei e invers, dovada o face cine acuza.

Nu astepta acasa, mergi la "sediu" si ridica in scris comunicarile astea.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflorinpopa1, on 09 decembrie 2021 - 06:28, said:

Dovedeste-i ca nu ai furat. Nu te poate acuza daca nu are dovezi. Daca nu reusesti, cauta alta munca.

A zis el ca nu a furat?

View PostKeri69, on 09 decembrie 2021 - 00:15, said:

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat . Sunt intr-un litigiu cu actualul angajator si anume mi-a spus ca se ntrerupe colaborarea noastra deoarece sunt acuzat de furt si ca voi avea o plangere penala . Dar de 4 zile nu primesc nici o comunicare de la ei ,asteptand acasa o informare oficiala . Ce ar trebui sa fac ,e normal sa se comporte asa . Mie nu mi se pare normal sa stau sa astept hotararea lor . Voi ce ziceti

Du-te si vorbeste cu cel care te acuza, si stinge discutia acolo.
In cel mai rau caz le spui ca iti cauti de lucru si in 3 luni esti plecat.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ti s-a comunicat verbal si tu stai acasa ai picat in capcana, iti vor desface contractul de munca pentru nemotivate.
Pana nu ai ceva scris te duci zilnic la munca, chiar daca stai la poarta, eventual unde sunt camere.
Nu stiu exact, poate spune cineva din domeniu, parca 4 ore daca stai e bine.

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Asta cu ;;Consulta un avocat;; este foarte buna ,insa trebuie sa ai 1000 lei in buzunar pentru consultatie.
Daca va inchipuiti ca un avocat este nea Ion de la coltul strazii va inselati

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Ai dreptate.
Dar sa stai acasa,teoretic nemotivat,cat costa oare?

Tu ce sfat dai?

Daca nu se da de catre initiator nici un fel de detaliu,ce altfel de sfat se poate oferi?
A fost acuzat de furt,lucru pe care nu l-a negat si l-au trimis acasa.Indiferent de circumstanta,contractul si legea muncii trebuie respectate.In cazul de fata nu s-a respectat nimic,cel putin asa reiese din zisele initiatorului.

Sincer sa fiu,omu-i speriat,l-au prins in flagrant si l-au trimis,foarte logic si normal.acasa.Asta cred din relatare.

Sau,mai este o varianta cu acuzatia de furt.El a fost acuzat de furt de catre o terta persoana,nu de angajator,dar a fost trimis acasa de acesta pana la clarificari.Este 0,0001% sa se intample asa,dar exista totusi si aceasta varianta.
Dar nu avem nici un detaliu,nici un indiciu,nimic.

Edited by adisz, 09 December 2021 - 13:40.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Evita razboiul cu cineva mai puternic decat tine. Prin definitie , ala de te angajeaza este mai puternic decat tine . Ia legatura cu el si intreaba-l cum vede el rezolvarea problemei fara conflict. Daca nu mai te vrea , nu poti sa il obligi sa te tina . Astea merg la stat unde poti sa iesi la pensie si sa schimbi 7 sefi care nu te inghit, dar la privat e moarte sigura sa te iei in coarne cu " mana care te hraneste ".
Daca stii ca esti OK si vrea doar sa nu te mai vada , nu initia actiuni avocatesti. Daca te stii mai cleptoman de fel, ofera-te sa returnezi prejidiciu , numai sa nu ajungi in instante cu angajatorul.

#17
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postflorinellll, on 09 decembrie 2021 - 12:36, said:

Asta cu ;;Consulta un avocat;; este foarte buna ,insa trebuie sa ai 1000 lei in buzunar pentru consultatie.
Daca va inchipuiti ca un avocat este nea Ion de la coltul strazii va inselati

Nu mai speriati omul aiurea, cum sa coste 1000 o consultatie? Doar nu vorbim de reprezentare in instanta.
Cum spunea un coleg mai sus, corespondenta oficiala prin intermediul avocatului, asa s-ar putea sa le taie cheful de jmecherii.

Si daca vreti fara avocat, fara cunostinte juridice, ce faci?  Cumperi "Invata dreptul fara profesor in 3 zile" ?
Sau incerci propunerile colegilor de pe Softpedia, la fel de meseriasi intr-ale dreptului. Ca asa e romanul; genial in toate.

Edited by FatCat33, 09 December 2021 - 22:39.


#18
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Initiator, uite, ca sa nu zica colegii ca dau sfaturi pe banii altuia:
- cauta un avocat cum ti-am zis
- cioc-cioc, buna ziua-buna ziua!  expui pe scurt problema si-l intrebi cat costa
- daca te incadrezi in pret, ii expui problema fara sa omiti nimic; ai furat sau nu, ala trebuie sa stie tot pentru a aborda problema cum trebuie.
In general, o scrisoare de la avocat taie avantul multor  boss-patroni dispusi la abuzuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate