Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Growatt SPF 5000ES sau noua generatie Easun/Voltronic SV IV 4.6Kw 2021 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

 foxbat, on 09 decembrie 2021 - 12:08, said:

Multumesc tare mult pentru raspuns. Deci sunt pe drumul cel bun! Cu permisiunea intiatorului voi mai "sede" pe acest topic, pare ca va pricepeti:)

Stima!

Acel MPP este facut tot de Voltronic care face si Easun. Sunt probabil la fel in interior, doar schimbat lookul si numele in exterior. Mi-a confirmat producatorul Easun.
Si-a comandat un prieten Easun 5600 SV IV din Germania, ar trebui sa ajunga pana in Craciun, vreau sa-l testez si apoi ma decid daca imi iau Easun 5600w sau Growatt 5000ES.

 mihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 13:23, said:

Da, dar a fost o eroare, el se referea la baterii de mașină electrică.

Pai bateriile de pe masinile electrice sunt pe baza de Lithiu cu aprox 1000 de ciclii as zice eu (10 ani garantie, 100 ciclii pe an), clar sub o baterie LiFePo4 de calitate. Se gasesc la dezmembrari bankuri de baterii depe Tesla, Zoe, ID3, Kona, etc. M-a batut si pe mine un gand sa-mi iau de acolo insa pretul nu e wow, nu stii exact gradul de uzura, nu-s LiFePo4, mai sensibile dpdv al sigurantei. Asa ca mi-am luat 3 bankuri 16s10p cu BDL 26650, peste 4Kwh masurat real, nu in load ca n-am load de 50-80A sa vad cum stau.

#20
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Ai facut un banc de 48v?
Imi poti trimite te rogndetalii?(incarcator,bms etc)si pretul pt cei 4kw?
Pm daca e voie.
Multam

Daca easu ul asta stie sa faca ce face cel pe  care l am dat exemplu(intrare si de 220,invarcare baterii din sursele de itrare(panouri,retea/generator(220) si merge gen "ups"cu customizare surse/iesire ma bag si eu daca iti ies testele.Multumesc

#21
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

 foxbat, on 09 decembrie 2021 - 14:30, said:

Ai facut un banc de 48v?
Imi poti trimite te rogndetalii?(incarcator,bms etc)si pretul pt cei 4kw?

Le-am cumparat ca si baterii de pe ceva kart-uri de la un tip care le-a adus din Franta. Configuratia este 16s10p, celule LiFePo4 BDL 3200mAh. Am dat jos BMS-ul lor original deoarece era cu un protocol de activare si nu mi-am batut capul cu ele. Am dat comanda de 3 BMS-uri de la JBD 16s 80A cu monitorizare prin bluetooth. Momentan le-am incarcat cu o sursa Delta Elektronica 3000w timp in care verificam fiecare serie sa nu se imbalanseze si sa depaseasca 3.65V. Pentru masurarea capacitatii am folosit un electronic load de 180W, atat am avut in acel moment. La fel, monitorizare celule sa nu scada sub 2.5V. In load (sarcina mare) e posibil sa am un comportament diferit, dupa ce-mi iau invertorul voi putea face si alte teste. Mi-am comandat intre timp si un aparat de masura a rezistentei interne prin metoda AC.

Pentru toate 3 baterii am dat 2000 lei / 4Kwh. Mai am 2 cutii goale in care mi-as putea cumpara celule si popula, fiind celule noi as putea sa mai adaug inca 3kwh cu aceste 2 bankuri. In total 7Kwh insa sa cumpar celule noi costa multisor, am sa vad intai cum ma descurc cu 4kwh. Toate cele 3 baterii sunt de 48V, va trebui sa le aduc la aceeasi tensiune si sa le conectez toate 3 in paralel, fiecare cu BMS-ul ei :)

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns, un invertor off grid, sa zicem Growatt 5000ES, in momentul in care il configurez sa comute pe retea atunci cand nu mai este tensiune suficient in PV si nici in baterie, va fi puterea de iesire limitata la 5000w sau comutand pe linia de 220V AC atunci e ca un bypass unde as fi limitat de siguranta de 25A sau 32A de dupa contorul EON ?

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că se face extern comutarea, cu un contactor comandat de o ieșire a invertorului. în situația asta nu ești limitat decât de puterea maximă a racordului la rețea.

#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 17:10, said:

Cred că se face extern comutarea
Releul de transfer este intern si este recomandat sa nu depasesti 5000W nici in mod "bypass".
Ideal ar fi ca inainte de comutare, invertorul sa sincronizeze sinusoida cu cea a retelei. Invertoarele mai scumpe (ex. Victron MultiPlus si Quattro) fac sincronizarea. Despre Growatt si MPP nu stim inca.

Edited by kolfleading, 09 December 2021 - 17:56.


#24
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

 kolfleading, on 09 decembrie 2021 - 17:55, said:

Releul de transfer este intern si este recomandat sa nu depasesti 5000W nici in mod "bypass".

Deci limita mi-o da invertorul si nu racordul la retea ?

 kolfleading, on 09 decembrie 2021 - 17:55, said:

Ideal ar fi ca inainte de comutare, invertorul sa sincronizeze sinusoida cu cea a retelei. Invertoarele mai scumpe (ex. Victron MultiPlus si Quattro) fac sincronizarea. Despre Growatt si MPP nu stim inca.

Ce se intampla cu aparatele in cazul in care nu se sincronizeaza (ar aparea un defazaj de maxim o perioada, adica 20ms) ?

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Eu m-am decis asupra solutiei finale.Easun POwer 5000W (sau ceva mai nou dar acelasi linie) Hybrid Solar Power inverter - asta: https://www.easunpow...olar-controller

Panouri - cand ma apuc de instalare
Baterie - de pe auto 2020
125Ah, 14S, 58.8 full charge, 45V descrcat, , 6.4kw.
+ bms.

pentru Easun - vreo sursa de incredere? nu ma deranjeaza sa astept pana vine dar sa fie ok(eventual si nitica garantie?)

Daca deranjez, scuze - deschid topic nou .
Multumesc!

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
BUna ziua.
Imi puteti recomanda o sursa pentru achizitia produsului? (ceva local, garantie etc, china este departe).

Multumesc

#27
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Mai cauta informatii despre invertor.
- consum propriu (growat are ~60W)
- timp comutare cand pica reteaua si revine (10-20ms trebuie sa fie ca sa comute ca un UPS)
- comunicatia cu BMS (acolo pe el scrie RS232 dar comunicatiile cu BMS sunt cu RS485 sau CAN)
- are sau nu wifi? Cat costa suplimentar modulul? Au website in cloud unde poti vedea stare live/dashboard/loguri energie?
- garantie? (growattul are 2 ani desi in alte locuri am gasit 5 ani)
- cum procedeaza la overload? Cat accepta overload (150%?). cat timp?
- kitul paralel e optional (daca iti trebuie)
- te uiti ce acumulatori sunt pe piata sau BMS si daca suporta comunicatia cu invertorul.
-

Pentru ce poate si ce nu poate Growatt SPF5000ES vezi topicul deschis de mine.

Eu cred ca sunt aproape identice ca functii software si configurare.
Easun are injectie. Growatul cred ca are si el dar e pusa pe 0 (hard coded, nu se poate schimba)
Easun s-ar putea sa aiba posibilitatea sa pui timer si pentru operation mode (SUB<>SBU).

Ia manualele si citeste-le la amandoua si vezi ce are unul si nu are celalalt.

Edited by radurus, 17 December 2021 - 10:15.


#28
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
La ce vrei sa il folosesti? On-grid (cu injectare in retea) nu este acceptat, iar off-grid (fara injectare per se) nu este foarte moral, pentru ca inteleg (de la colegii electronisti) ca ar putea injecta in retea si cand este folosit off-grid.

Eu am comandat Axpert (alta clona Voltronic) de pe https://www.solarpower24.it si mi-a ajuns in vreo saptamana. Il folosesc ca UPS cu banc de 48V LiFePO4.

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 radurus, on 17 decembrie 2021 - 10:08, said:

Mai cauta informatii despre invertor.
- consum propriu (growat are ~60W)
- timp comutare cand pica reteaua si revine (10-20ms trebuie sa fie ca sa comute ca un UPS)
- comunicatia cu BMS (acolo pe el scrie RS232 dar comunicatiile cu BMS sunt cu RS485 sau CAN)
- are sau nu wifi? Cat costa suplimentar modulul? Au website in cloud unde poti vedea stare live/dashboard/loguri energie?
- garantie? (growattul are 2 ani desi in alte locuri am gasit 5 ani)
- cum procedeaza la overload? Cat accepta overload (150%?). cat timp?
- kitul paralel e optional (daca iti trebuie)
- te uiti ce acumulatori sunt pe piata sau BMS si daca suporta comunicatia cu invertorul.
-

Pentru ce poate si ce nu poate Growatt SPF5000ES vezi topicul deschis de mine.

Eu cred ca sunt aproape identice ca functii software si configurare.
Easun are injectie. Growatul cred ca are si el dar e pusa pe 0 (hard coded, nu se poate schimba)
Easun s-ar putea sa aiba posibilitatea sa pui timer si pentru operation mode (SUB<>SBU).

Ia manualele si citeste-le la amandoua si vezi ce are unul si nu are celalalt.

nu mai caut-m-am decis. acum caut un pret bun si un furnizor cu garantie. daca se poate sa imi recomanzi - multumesc anticipat.

https://www.aliexpre...3533754823.html

#30
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Pana il comanzi de  la chinezi, il poti lua de la costica de pe olx ca pretul e la fel.
Chinezul nu il are pe stoc acum.

Poza aia a chinezilor in care e desenat sistemul conectat la casa si la stalp e super.
Energia intra in baterie printr-un pol si iese prin celalalt.
https://ae01.alicdn....40Q90.jpg_.webp
In specificatii ei sunt inca blocati la panouri de 250W dar realitatea este 325-475w (alte tensiuni, alti curenti)

Edited by radurus, 17 December 2021 - 11:07.


#31
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Vezi la solarpower24.it
Modelul SP24Primo VM IV 5.6k e acelasi Easun dar portocaliu.
Apare pe website dar pagina produsului nu exista (in engleza) dar e in italiana.
Contacteaza-i si vezi ce zic.

Pe Romania te costa 887eur cu transport si TVA.
https://www.solarpow...isola-off-grid/

Edited by radurus, 17 December 2021 - 11:21.


#32
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 radurus, on 17 decembrie 2021 - 10:56, said:

Pana il comanzi de  la chinezi, il poti lua de la costica de pe olx ca pretul e la fel.
Chinezul nu il are pe stoc acum.

Poza aia a chinezilor in care e desenat sistemul conectat la casa si la stalp e super.
Energia intra in baterie printr-un pol si iese prin celalalt.
https://ae01.alicdn....40Q90.jpg_.webp
In specificatii ei sunt inca blocati la panouri de 250W dar realitatea este 325-475w (alte tensiuni, alti curenti)

l-am suant dar nu raspunde.
nu inteelg - ce problema are cu panourile te rog?
Multumesc

#33
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Exista panouri care se conecteaza cu "-" la sasiu (si implicit la pamant)
Astea nu sunt suportate ca atunci face ZAAAAP! fiind un invertor fara transformator deci nu e galvanic izolat de retea.


#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Scrie pe undeva în prospect că nu se pot utiliza decât panouri izolate galvanic de ramă. Oricum cele împământate nu se folosesc decât la offgrid, prin cabane şi rulote.

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Nenea de pe olx  nu e de gasit.
Site ul italia  e ok?vine direct acasa fara posta/vama?multam

Recomandare de panouri pt el aveti va rog?

#36
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Mie mi-a sosit direct acasa. Fara vama, fiind din UE.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate