Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Growatt SPF 5000ES sau noua generatie Easun/Voltronic SV IV 4.6Kw 2021 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006
Salutare,

La cum se prezinta situatia in Romania si nu numai m-am hotarat sa-mi pregatesc un sistem fotovoltaic pentru a avea energie verde si a nu depinde de furnizori. Ca urmare mi-am pregatit deja un set de baterii LiFePo4 de 48V si 90A iar acum analizez invertorul, la panouri inca nu am ajuns, pas cu pas.

Referitor la invertor, am ales doua variante:
Growatt SPF 5000ES: https://www.ginverte...ers/44-625.html
sau
Noul invertor lansat recent 2021 Easun SV IV 5.6Kw, acelasi ca Voltronic Axpert VM IV: https://voltronicpow...il/Axpert-VM-IV
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5u8yAuGpNRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Preturile sunt cam la fel, Growatt-ul este deja in Romania si costa 3500 lei pe cand Easun este in Germania si costa 3400lei cu tot cu livrare prin DHL.
Cel de la Easun este hibrid insa nu ma prea ajuta optiunea de injectare in retea deoarece Easun nu este aprobat de E.ON in cazul meu iar costul platit de ei este mult prea mic. Asadar m-ar interesa care ar fi mai ok pentru mine ca si invertor OFF grid. Cei 0.6Kw in plus pe care ii are Easun inclina putin balanta, in cazul in care puterea este reala. Ma intereseaza mai mult fiabilitatea in timp, softul de monitorizare sa fie ok, zgomotul redus si eficienta.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Fiind apărute relativ recent pe piaţă nu prea sunt date privind fiabilitatea. Cu ceva bani în plus poţi avea Fronius care e super calitate, funcţionare hibrid pt. mai târziu şi recunoaştere la multe baterii.

#3
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

View Postmihaicozac, on 08 decembrie 2021 - 17:19, said:

Fiind apărute relativ recent pe piaţă nu prea sunt date privind fiabilitatea. Cu ceva bani în plus poţi avea Fronius care e super calitate, funcţionare hibrid pt. mai târziu şi recunoaştere la multe baterii.

Un link te rog ?

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Invertor Fronius GEN24 (hibrid dar merge si fara baterie): 2232 EUR
https://www.europe-s...4-5-0-plus.html

Baterie 5 kWh compatibila cu invertorul de mai sus: 3755 EUR
https://www.europe-s...um-hvs-5-1.html

#5
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006
Cu "ceva bani in plus" inseamna de fapt sa triplez bugetul :)

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Aici în Austria se găsesc de ocazie şi pe la 1000 de Euro.
Tot de ocazie urmăresc acuma o baterie de 18kWh la 3000 de Euro:
https://www.willhabe...ufen-523547167/

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Bateria aia nu e compatibila cu Fronius.
Fronius merge doar cu baterii de inalta tensiune.

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
sunt fix in acceasi dilema. si m=am orientat tot spre aceasta gama. urmaresc cu interes subiectul
eu m-as duce spre baterie autoelectric + bms  + asta- ( sper ca nu e reclama , doar l-am gasit pe olx rapid)

https://www.olx.ro/d...xphXNF2uSCeovPI

ce ziceti
?
fronius e ok dar scump pt mine.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkolfleading, on 08 decembrie 2021 - 21:24, said:

Bateria aia nu e compatibila cu Fronius.
Fronius merge doar cu baterii de inalta tensiune.
Eu am un invertor hibrid Nedap care funcționează la 48V, nu Fronius.

View Postfoxbat, on 08 decembrie 2021 - 21:40, said:

sunt fix in acceasi dilema. si m=am orientat tot spre aceasta gama. urmaresc cu interes subiectul
eu m-as duce spre baterie autoelectric + bms  + asta- ( sper ca nu e reclama , doar l-am gasit pe olx rapid)

https://www.olx.ro/d...xphXNF2uSCeovPI

ce ziceti
?
fronius e ok dar scump pt mine.
Bateriile auto se uzează repede în regim de cicluri zilnice.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 08 decembrie 2021 - 19:21, said:

Aici în Austria se găsesc de ocazie şi pe la 1000 de Euro.
Invertoarele Fronius sunt on-grid.
In Romania, pentru conectarea unui invertor on-grid, este nevoie de aprobarea Operatorului de Retea de Distributie (OD).
Ca sa-ti dea aprobarea, OD-ul iti cere un proiect si un proces verbal de receptie semnat de un instalator autorizat ANRE.
Iti doresc mult succes si spor la treaba in cautarea unui instalator care sa-si asume riscul si sa-si puna semnatura pe o instalatie cu invertor cumparat "de ocazie din Austria".

View Postmihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 08:51, said:

Bateriile auto se uzează repede în regim de cicluri zilnice.
Se uzeaza la fel ca orice baterie cu litiu.
Iar capacitatea foarte mare face ca un ciclu sa te tina 3 - 5 zile.

Problema este ca in general sunt cu chimie NCM sau NCA, Litiu-Polimer si daca le supra-incarci sau le scurt-circuitezi din gresala sau au vreun defect de fabricatie, riscul de incendiu este foarte mare si este un incendiu foarte greu de stins, pentru ca din electrolitul supra-incalzit iese oxigen care intretine arderea, care incalzeste electrolitul, din care iese oxigen...

Edited by kolfleading, 09 December 2021 - 09:02.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Scuze, eu credeam că e vorba de baterii auto clasice, cu plumb.
Dar cele auto cu litiu nu sunt mai scumpe decât cele pt. stocare energetică? Că acestea sunt de obicei LiFePo4 și mult mai stabile, la mașini sunt importante greutatea și volumul pe când la stocare nu.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
depinde de sursa. prefer sa iau unele ok cu bms si tot ce trebuie decat sa apuc sa "integrez". ca idee, 2.6kw cam 450 eur. deci pana in 1000 eur cu tot cu bms pot sa le leg la aparatul de  l-am pus mai sus ( sau ceva de la vold polska). orice sfat este binevenit, daca s-a mai discutat iertare (mai sap).
ideea este de off grid sau cu minim conectare de backup la 220v (daca o sa fie si aia) si nu de prosumer(cel putin 10 ani :) ).

multlumesc

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
În cazul ăsta Growatt-ul și clonele MPP sau Easun sunt ideale ca preț și performanțe. Față de Fronius au și posibilitatea de a încărca bateriile din rețea, lucru care este interzis în EU și funcția respectivă este dezactivată la invertoarele chinezești hibride cu injecție în rețea, dar la cele offgrid funcția e activă și poți de ex. să încarci bateriile când ai conectat un generator pe linia principală, adică ai și energie pt. casă și încarcă și bateriile în același timp, dacă generatorul are suficientă putere.
Ca idee încă nu am văzut niciun invertor de genul ăsta la reparat (eu mai repar uneori invertoare solare), poate și pt. că au încă garanție. Unul singur am văzut de vânzare defect, cu circuitul de control al bateriei dus.

Edited by mihaicozac, 09 December 2021 - 11:40.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc tare mult pentru raspuns. Deci sunt pe drumul cel bun! Cu permisiunea intiatorului voi mai "sede" pe acest topic, pare ca va pricepeti:)

Stima!

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 11:37, said:

au și posibilitatea de a încărca bateriile din rețea, lucru care este interzis în EU
Nu este adevarat, nu este interzis in EU.

View Postmihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 11:37, said:

și funcția respectivă este dezactivată la invertoarele chinezești hibride cu injecție în rețea
Nici asta nu este adevarat.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkolfleading, on 09 decembrie 2021 - 12:24, said:

Nu este adevarat, nu este interzis in EU.


Nici asta nu este adevarat.
În manualul în germană scrie de asta, în cel în engleză nu. Interdicția e pt. cei care injectează în rețea și primesc bani pt. asta (mai mult decât tariful standard), nu pt. restul. La noi oricum și dacă e 1 la 1 nu e nicio afacere, că randamentul conversiilor e subunitar.
Sau de la alt manual de invertor hibrid:

Attached Files


Edited by mihaicozac, 09 December 2021 - 13:05.


#17
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

View Postmihaicozac, on 09 decembrie 2021 - 08:51, said:

Eu am un invertor hibrid Nedap care funcționează la 48V, nu Fronius.

Bateriile auto se uzează repede în regim de cicluri zilnice.

Exact, mare atentie la bateriile auto. Bateriile auto fac de regula un ciclu la 5-7 zile, o baterie pentru panou solar face cel putin 1 ciclu pe zi.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Da, dar a fost o eroare, el se referea la baterii de mașină electrică.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate