Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Păreri despre telescop din oferta lidl

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
kappa11

kappa11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.02.2010
Telescop Skylux cu trepied
Bresser

489,00
Lei
1 buc.
Vizorul 5x24 – Facilitează urmărirea oricărui obiect
Oglindă diagonală – Pentru observarea facilă a corpurilor cerești
Lentilă inversoare 1,5x – Pentru observarea terestră verticală, neschimbată
Lentilă Barlow 3x
2 oculare 31,7 mm – distanță focală 1x 20 mm: în special pentru observarea stelelor, galaxiilor
Distanță focală: 700 mm
Ø lentilă: 70 mm
Mărire: 35x - 525x
Optică de înaltă rezoluție, pentru observarea terestră și astronomică
Trepied ajustabil, din aluminiu

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Slabut si parca facut din materiale recuperate.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand cumperi un telescop , te uiti spre magazine dedicate , nu spre Lidl . Ala este pentru stricat ochii copiilor. Un telescop este un instrument de precizie , nu niste plastice facute din PET-uri de cola .
Un instrument optic se poate numit telescop de pe la 250 euro in sus ( dar asta pentru incepatori ) . Calitatea materialelor , colimarea , tratarea lentilelor , etc. Un ocular calitativ costa mai mult decat telescopul ala . Bresser au si instrumente calitative dar la preturi mai mari . In banii aia sa inghesui un Barlow de 3X....nu stiu zau din ce este facut restul telescopului .

Edited by JurasikMan, 08 December 2021 - 14:11.


#4
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 JurasikMan, on 08 decembrie 2021 - 14:08, said:

Cand cumperi un telescop , te uiti spre magazine dedicate , nu spre Lidl . Ala este pentru stricat ochii copiilor. Un telescop este un instrument de precizie , nu niste plastice facute din PET-uri de cola .
Iarta-ma ca te intreb, dar care e problema cu materialele refolosite ?
Ai tu un studiu care indica ca nu sunt calitative ?
L-ai avut astfel incat sa-ti formezi o opinie avand in vedere calitatea vs pret ?

#5
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă ăsta-i subiectul, are un review, însă pentru montură ecuatorială, nu azimutală cum are cel vândut…
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fmh6LI9b6hI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 PIonut24, on 08 decembrie 2021 - 14:13, said:

Iarta-ma ca te intreb, dar care e problema cu materialele refolosite ?
Ai tu un studiu care indica ca nu sunt calitative ?
L-ai avut astfel incat sa-ti formezi o opinie avand in vedere calitatea vs pret ?
Nu l-am avut , nu dau banii pe asa ceva . Un telescop care poate purta denumirea de telescop este in mod normal metalic . Colimarea unui instrument optic tine de rigiditatea corpului si a mecanismelor interioare . Cel mai ieftin telescop pe care l-am avut a fost un Celestron Omnia XLT 120 . Si nu era cine stie ce de capul lui comparativ cu un telescop adevarat. Intre un telescop de 2000 lei si unul de 9000 lei , este o diferenta uriasa , desi de departe pot semana .
Un instrument optic prost iti strica ochii . Un instrument optic ieftin este un instrument optic prost .
Un ocular de calitate poate costa de doua ori cat tot telescopul ala ...deci intelegi ce calitate poate sa aiba .
https://telescop-exp...CCABEgLW-fD_BwE
....si alea sunt bune , dar nu sunt neaparat varf de gama.

Edited by JurasikMan, 08 December 2021 - 14:29.


#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Adica cu ala vezi alte plante

 JurasikMan, on 08 decembrie 2021 - 14:08, said:

Cand cumperi un telescop , te uiti spre magazine dedicate , nu spre Lidl . Ala este pentru stricat ochii copiilor. Un telescop este un instrument de precizie , nu niste plastice facute din PET-uri de cola .
Un instrument optic se poate numit telescop de pe la 250 euro in sus ( dar asta pentru incepatori ) . Calitatea materialelor , colimarea , tratarea lentilelor , etc. Un ocular calitativ costa mai mult decat telescopul ala . Bresser au si instrumente calitative dar la preturi mai mari . In banii aia sa inghesui un Barlow de 3X....nu stiu zau din ce este facut restul telescopului .
Poti sa dai un exemplu de astfel de telescop? Cu o calitate net superioara fata de cel de 100 de euro de la Lidl?

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 PIonut24, on 08 decembrie 2021 - 14:13, said:

Iarta-ma ca te intreb, dar care e problema cu materialele refolosite ?
două lentile de plastic o oglindă și gata 400 de lei.mai bine bei banii ăia că după o lună adică 3-4 folosiri zace aruncat telescopul

când îl folosești vibrează tot de numai îți strici ochii

#9
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Tot ce este optic la Lidl este praf.Asta testat de mine!!!
Ca binoclu folosesc un IOR 7x40,dar e greu si am zis sa incerc ceva usor pentru carat dupa mine.Am luat un binoclu mai mare (nu mai stiu ce model insa il baga mereu in oferta) si se vedea dublu imaginea,am luat unul mai mic Auriol (pe care il mai am si acum) si la fel se vede rauNu e clara imaginea,indiferent de zoom.Apoi am luat un monoclu din asta cum va fi in oferta.Pai la pe 10x se vede in ceata.Si asta era pus pe trepied,adica nu imi tremurau mie mainile....Toate astea le-am luat de-alungul timpului si toate le-am si returnat (exceptand binoclul de care ziceam,ca la ala am pierdut bonul).
Uita-te dupa firme consacrate ca arunci banii degeaba!

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 cristiandrei, on 08 decembrie 2021 - 14:30, said:

Adica cu ala vezi alte plante
Poti sa dai un exemplu de astfel de telescop? Cu o calitate net superioara fata de cel de 100 de euro de la Lidl?
Depinde la ce il folosesti. Depinde de modelul constructiv . Plante vezi ...dar de obicei se foloseste pentru planete ( desi , cam subtire si cu planetele la calitatea aia ) .
Un telescop ieftin cu o optica de doi lei , nu va putea sa ofere o imagine clara , oricat ai regla la el. De aceea pretul nu este relevant ci calitatea minima . Tipul lentilelor , producatorul , materialele folosite , tratamentul lentilelor . O imagine clara a unei planete din sistemul nostru solar nu este chiar asa usor de obtinut cum cred unii . totul trebuie sa fie calitativ pentru a obtine o imagine decenta , pentru una de top este nevoie de bani multi si materiale super-calitative. Din niste plastice slefuite , o sa fie ca si cum te uiti la Andromeda prin gaura cheii . Nu intelegi mare lucru si nu esti sigur ca este o galaxie sau un nor . Nu exista telescop ieftin si bun. Exista telescoape decente la preturi rezonabile ., care , incep pe la 250 euro , dar cu cat iti permiti un pret mai mare cu atat trebuie sa mergi mai sus . Preturile medii le-am aratat in link ....cam atata costa un ocular decent . nu de top . Adica dublu cat tot telescopul. Un Barlow decent ( 3 X este pentru amatori , calitate se obtine la 2X ....3 si 5x ...este ca binoclul cu zoom , chestie de marketing ) ...costa cat un ocular decent ....deci dintr-un Barlow si un ocular decente ai scos de 3-4 telescoape din Lidl , care au deja un Barlow si doua oculare in cutie .
Nu ueste vorba de fitze , este vorba despre faptul ca orice ai face unui asemenea instrument , nu poti scoate imagini clare .

Edited by JurasikMan, 08 December 2021 - 14:48.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Diametrul oglinzii reflectă cel mai bine calitatea unui telescop. Pt. că e piesa cel mai greu de produs şi de şlefuit, iar precizia necesară creşte exponenţial cu diametrul.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
La reflectoare ( oglinda) absolut minimul so-so decent  ar fi un Celestron cu oglinda de minim 200mm diametru. Grosismentul optic este in relatie limitata fortat de luminozitate - care e limitata de diametrul obiectivului. Daca fortezi grosismentul cu un ocular cu focala mai mica ( la care se imparte focala obiectivului), se face bezna in vizor si dispar stelele - care au toate magnitudine mica, si corpurile ceresti de asemenea.

La refractoare minimul ar fi pe la 100mm dar unele bune sunt mai scumpe decat un reflector de 400mm... Exista si de 80mm.

De tzaspe ani este disponibil pe internet acces la telescoape de mii de ori mai performante decat un reflector bun de 200mm, motiv pt. care eu nu inteleg de ce ar da cineva bani pe telescoape mici.
Pt. utilizare ca luneta terestra, chiar cu dezavantajele de haze, ceata, Morgana si alte distorsionari optice de natura termo-refractiva, si alte aberatii optice cromatice si geometrice care cer optica performanta si scumpa, se mai gasesc motive de oarece interes, insa pt. astro nu.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ala nu e telescop, este o jucarie. Trepiedul poate fi aruncat direct la gunoi.

Asta cu ,,optica de inalta rezolutie'' este de rasul curcilor Posted Image))

Vad ca n-ai mai postat nimic in acest topic.

Ce buget maxim ai si cum anume doresti sa utilizezi aparatul, stai la curte, il folosesti din balcon, locuiesti la tara?

Ca idee, dintre tipurile de instrumente astronomice, lunetele sunt cele mai scumpe ca raport dintre pret si ce poti sa vezi cu ele. Personal am o slabiciune pentru lunete dar trebuie investit serios ca sa ajungi la ceva ce merita cumparat. Cu 100 de euro cumperi o porcarie cu forma de luneta, nu o luneta adevarata.

Edited by razor01, 08 December 2021 - 16:49.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Marirea reala la care imaginea in ocular are o rezolutie minim acceptabila este de maxim doua ori diametrul obiectivului in milimetri. Nu degeaba telescoapele au diametre foarte mari ale reflectorului.
Deci de 140x si nu de 525X. La o marire de 525X planetele sa vad extrem de neclar. Se vede ca o pata pe lentila.
Nu e rau nici 140X insa era bun si un filtru pentru observatiile solare.
Trepiedul e mai mult ca sigur unul azimutal, dificil de urmarit stelele.
Nu este chiar o jucarie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fmh6LI9b6hI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca tie ti se pare acceptabila imaginea pe care o vezi acolo, ce pot sa mai spun?

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
@ Leo2006, grosismentul util e fortat si de 2 x mai MIC decat diametrul obiectivelor refractoare, si de 4X mai mic decat diametrul reflectoarelor.

Dupa socoteala ta, un reflector bun de 200mm - care aparent e minimul so-so decent dar nesatisfacator in practica, ar fi capabil de 4000X, cand in practica limita pt. grosismemt in spectru vizibil cu cele mai mari telescoape refractoare de peste 1m diametru a fost atinsa din sec. 19 la 2000 X asa cum a fost atinsa si la microscoapele optice tot in spectru vizibil tot la 2000X.
Mai mult nu permite optica in vizibil, lungimea de unda in relatie cu difractia si dispersia optica, si desigur luminozitatra mult prea mica suplimentar peste rezolutia slaba.
La reflectoare e si mai greu pt. ca oglinzile limiteaza suplimentar rezolutia utila.

Edited by loock, 08 December 2021 - 18:13.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.astrosho...ab_bar_1_select

Acum vad ca de fapt montura este una ecuatoriala. La banii astia merita pentru un incepator in astronomie.

E un refractor iar puterea utila maxima de marire e 140X.
https://www.astrosho...a-maxima/g,3563

Edited by Leo2006, 08 December 2021 - 18:12.


#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca scopul este sa convingi pe cineva ca nu merita sa investesti in acest hobby, sigur, acea luneta este alegerea perfecta pentru inceput Posted Image

 Leo2006, on 08 decembrie 2021 - 18:09, said:

E un refractor iar puterea utila maxima de marire e 140X.

Mi-a picat pe mana ceva similar, nu mai stiu marca, tot o prostie d-asta. Crede-ma , nici la 40-50X nu se vede bine.

Edited by razor01, 08 December 2021 - 18:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate