Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Succesiune la casa & pamant in cazul unui contract de donatie.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Buna, nici n-am idee cum sa ma exprim mai precis in aceasta situatie dar, problema sta asa.

Prin 1999 taica meu a primit drept donatie un teren , unde ne-am si construit casa, din partea fratelui mai mic , ei bine toate bune pana aici.

Cat timp a trait tata, casa figura pe el, inca si acum are numele sau pe contractul ala, insa a decedat in August anul acesta, iar el pana ce sa moara , nu a vrut sau a venit cu ideea sa ne lase macar un testament sau sa sa zica "hai sa trec casa pe voi" ,  de aici incepe problemele.

Am fost la notar, primul notar a tras putin de timp si la urma ne-a spus ca "nu se poate face succesiune" , al doilea notar a zis sa prezentam copiile de pe buletinele lui fratele lui tata si sotia lui, fiindca ei au fost donatori in acel contract, ei bine, fratele refuza sa ne de-a acele copii , tot odata insista ca succesiunea se poate face fara el, si ca sa stam linistiti ca casa e a noastra oricum, desi mi-e ca minte.

Din moment  ce fratele nu ne-a oferit copiile respective, nici al doilea notar nu ne poate ajuta, si aici vin intrebarile , de ce nu poate ?
Cu fratele si restul familiei, relatia e tensionata rau , mai ales de cand au auzit si ei ca nu putem face succesiunea singuri, ce naiba au facut in acel contract atunci ,nici acum nu stiu.

As vrea sa primesc niste sfaturi, si informatii, daca se poate, inclusiv sa stiu la ce sa ma astept, in momentul de fata propria mea casa , nu mai e casa mea chiar daca noi am construit-o, eu cu mama nu figuram in nici-un contract, si ma gandesc ca "donatori" pot avea din nou terenul & casa pe numele lor, si ne pot scoate in drum cand au ei chef,  cam asta simt eu acum, mai are rost sa ma zbat cu notari sau tribunale, ori sunt la mila lor (donatorilor) ?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
L-ai intrebat pe primul notar de ce nu poate face succesiunea?
Din cele spuse de tine,s-ar putea ca acel contract sa nu fie legal sau legalizat.De ce ar fi nevoie acum de copiile buletinelor si de ce nu s-au cerut atunci,la momentul incheierii lui?
Io zic sa consulti mai bine un avicat specializat pe acest gen de cazuri,caruia sa-i prezinti toate actele pe care le ai.Cred de asemenea ca tu n-ai un act de proprietate valabil pentru casa.
Ceva nu-i in ordine cu actele.

Edited by adisz, 08 December 2021 - 13:27.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Iti zic din experienta, alti colegi poate sunt mai pe juridic.
Donatia se face obligatoriu in forma solemna, adica act notarial in principal, altfel nu e valabil.
Dupa aia, daca tatal a devenit proprietar, normal era ca terenul sa fie intabulat.
Constructia e alt subiect.

Care e situatia terenului dpdv al actelor ? Cu asta trebuie inceput. E la rol ? Pe ce nume, cine a platit taxele anuale etc

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Donatiile se fac la notar. Copiile de buletin se pun la contract si raman in arhiva biroului notarial. Daca nu s-a facut legalizarea contractului de donatie, va trebui sa vorbiti cu cineva specializat (avocat sau notar) si sa va spuna ce puteti face: daca acel contract de donatie (pe care il aveti dar nu a fost legalizat) poate fi valabil sau se poate considera nul (adica lipsit de valabilitate/fara obiect).

Ce ma nedumireste este faptul ca a putut fiscaliza (la primarie) casa, dar nu si terenul. In mod normal ambele merg impreuna (eu am in coproprietate cu sotia o garsoniera, dar avem si o cota parte din teren pentru care platim impozit, ceea ce este logic, din moment ce blocul este construit pe un teren, nu este in aer).

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

 adisz, on 08 decembrie 2021 - 13:27, said:

L-ai intrebat pe primul notar de ce nu poate face succesiunea?
Din cele spuse de tine,s-ar putea ca acel contract sa nu fie legal sau legalizat.De ce ar fi nevoie acum de copiile buletinelor si de ce nu s-au cerut atunci,la momentul incheierii lui?
Io zic sa consulti mai bine un avicat specializat pe acest gen de cazuri,caruia sa-i prezinti toate actele pe care le ai.Cred de asemenea ca tu n-ai un act de proprietate valabil pentru casa.
Ceva nu-i in ordine cu actele.
Pai asta se intreaba si fratele lui tata, de ce ii cere notarul copie dupa buletinul sau si al sotiei sale,  ca dupa spusele lui, putem face actuala succesiune fara interventia lui, ca el nu mai este proprietarul acestui  teren, toate sunt pe numele lui tata.

Pacat , ca momentan nu pot intra in posesia actului respectiv, dar ceva pare in neregula atunci, fratele lui tata zice una, notarul zice alta, eu nici nu mai inteleg nimic.

Normal , nu trebuia sa intampinam asemenea difiicultati, dar ma tem ca pana la urma , fratele lui tata, impreuna cu bunicul (tata lor) , au facut ceva "smecheri" atunci cand au facut donatia respectiva in 1999,  e posibil sa fi pusa conditia ca in caz de taica meu pateste ceva, donatia le revine lor ?

 overseas, on 08 decembrie 2021 - 13:31, said:

Care e situatia terenului dpdv al actelor ? Cu asta trebuie inceput. E la rol ? Pe ce nume, cine a platit taxele anuale etc

Nici aici nu detin informatii complete, casa si terenul cica sunt pe numele lui tata , taxele si astea noi le-am platit an de an, inclusiv contractele de la energie, si alte servici figureaza pe numele lui tata , practic eu si maica mea , nu avem nimic pe numele nostru, nici-un contract, chiar si contul de la APIA a ramas blocat de cand a decedat tata, si noi , momentan , nu putem face nimic.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos: cere un extras de carte funciara (pentru informare). Acolo ar trebui sa vezi cine este proprietar.

#7
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai contractul de donatie la cine e?

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
casa este întăbulată sau este construita fara acte?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1 Contractul de donatie este autentificat, sau nu ?
2. Casa a fost construita cu AC, sau nu ?
3. Terenul si/sau casa sunt intabulate ?
Trebuie sa clarifici tate astea pentru a primi un raspuns cat de cat corect.

In functie de situatie se poate merge si pe notarea posesiei in cartea funciara, sau uzucapiune.

Edited by pasilla, 08 December 2021 - 15:10.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca exista probleme si pe terenul donat . Posibil ca unchiul ( fratele donator ) sa nu fi avut calitatea sa faca acea donatie in baza unui act de proprietate pe numele lui , astfel fiind lovita de nulitate donatia . Mergi la primarie si cere o schita cu proprietarii in acte ai terenului pe care aveti casa . Intai verifici pe terenul cui aveti casa construita , dupa care vezi ce poti face mai departe .

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

 pasilla, on 08 decembrie 2021 - 15:08, said:

1 Contractul de donatie este autentificat, sau nu ?
2. Casa a fost construita cu AC, sau nu ?
3. Terenul si/sau casa sunt intabulate ?
Trebuie sa clarifici tate astea pentru a primi un raspuns cat de cat corect.

In functie de situatie se poate merge si pe notarea posesiei in cartea funciara, sau uzucapiune.

1. Nu stiu momentan
2. La fel , n-am  informatiile necesare.
3. Da casa e intabulata la fel si terenul, cu toate platiile (impozit etc) la zi , pe cartea funciara apare numele lui tati.

Urmeaza sa vina fratele lui tata in tara in curand, si sper sa rezolvam problema "civilizat" fara scandal,  el ne-a spus ca notarul nu trebuie sa ii ceara lui (la unchiu), niciun document, din moment ce proprietarul este taica meu, notarul zice alta , maine poate il sunam din nou pe notar sa vedem ce zice.

Tare mi-e ca nu e ceva in regula cu actul de donatie, dar o sa aflam in curand , sper.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 DianaXO, on 09 decembrie 2021 - 20:52, said:

3. Da casa e intabulata la fel si terenul, cu toate platiile (impozit etc) la zi , pe cartea funciara apare numele lui tati.
Atunci nu prea vad motive pentru refuzul notarilor.
Ar trebui sa le cereti sa va explice exact care e problema.
Fratele tatalui pare sa aibe dreptate. Nu mai are treaba cu acea proprietate.....sau cel putin asa pare din ce informatii ai dat.
Fii optimista, lucrurile se vor rezolva !

Edited by pasilla, 09 December 2021 - 21:04.


#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
S-a  rezolvat pana la urma , si am facut succesiunea cu succes, cei drept dupa ce am stat si eu si mama de vorba cu notarul si i-am explicat ca fratele lui tata, refuza sa prezinte copie dupa actul sau de identitate din motiv ca el nu mai are vreo legatura cu proprietatea noastra, chiar daca fratele apare in actul de donatie drept donator, bine ca a inteles notarul si in ziua respectiva am si primit actul de succesiune :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate