Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

1 stea NCAP - Dacia Spring

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#73
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Naijax, on 08 decembrie 2021 - 11:31, said:

Inca mai puneti botu' la prostiile astea ?
Pai cele mai multe puncte le-a pierdut la capitolul sisteme de asitență
Cu respect dar, fac pipi pe ele
N-am nevoie de lane assist, traffic sign assist sau alte asemenea

Tu nu, dar altii cu siguranta mai au nevoie de o rescolarizare (in special la teorie). Plus ca line assist pe drumurile noastre nu stiu cat de util ar fi. Pe centura inca sunt petice mari care mascheaza liniile de demarcatie dintre benzi.

Ontopic: din moment ce se bazeaza pe Sandero, era normal sa mosteneasca cate ceva de acolo.

#74
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 george_alexandru, on 08 decembrie 2021 - 13:29, said:

Eu cred ca masina merita in continuare cumparata la 8k
Pretul integral a sarit de 19k, cu reducerile Rabla se apropie de 10k ... 9k si ceva, p-acolo ...

#75
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006

 Pololica, on 08 decembrie 2021 - 14:20, said:

Ontopic: din moment ce se bazeaza pe Sandero, era normal sa mosteneasca cate ceva de acolo.

Nu se bazeaza pe Sandero, este cu totul alta masina, provenita din Renault KZE / Dongfeng. Este o masina chinezeasca 100%, proiectata si fabricata in China, unde costa 5-6000 USD si unde nu are cine stie ce succes. Piata auto din China este extrem de competitiva cand vine vorba de electrice.  In rest, au pus 3 surcele in plus si o aduc in Europa sub sigla Dacia, si cu un pret de lista triplu. Singura chestie care salveaza Spring este Rabla. Si asta explica de ce jumatate din comenzile in Europa sunt din Romania, ca in rest, sunt curios cine-o cumpara la 19 K euro, pret intreg.

Edited by bluesnake, 08 December 2021 - 14:44.


#76
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Eu nu sunt de acord ca aceasta chinezarie de masina sa fie finantata din banii mei.
Este foarte mult 10.000 de euro subventie de la stat, adica din munca mea si taxele mele care si asa sunt nejustificat de mari (50%) pentru ca eu nu primesc nimic in schimbul lor.
Daca masina ar fi fost produsa in Romania integral cu componente si tot altfel stateau lucrurile, macar stiam ca banii mei nu sunt risipiti prin china si prin gropi de gunoi de prin Africa

#77
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,238
  • Înscris: 23.07.2014
N-are treaba pe unde e construita. E proiect francez si cum e proiectata, asa e facuta (de la structura pina la deviz (materiale, manufactura)  ) . O puteai face in Rom^nia si era acelasi drac. Singurul avantaj era probabil niste locuri de munca in plus.

Edited by SorinGT, 08 December 2021 - 15:01.


#78
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 bluesnake, on 08 decembrie 2021 - 11:27, said:

Sincer, eram foarte interesat de Spring, dar dupa ultimele informatii aparute despre cat de slab construita este, cred ca spun Nu multumesc!

Nu prea este vorba de construcție, cât de dotări. Că punctele slabe vin de la siguranța pasivă a pietonilor și asistența prin metode inteligente. Să fim serioși, e la fel ca Sandero din punct de vedere al construcției. Că nu concurează cu mașini de trei ori mai scumpe la câte beculețe se aprind prin bord la o anumit moment, nu cred că e așa important.

#79
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai mașina nu e un Dongfeng rebadged de fapt? Partenerul Renault in China.

#80
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
euroncap care a devenit mai mult un test de briz brizuri decat de siguranta auto.

ce asteptari sa fie de la un Renault kwid (varza la crash-test in india) rebotezat?

 A10, on 08 decembrie 2021 - 13:20, said:

in primul rand trebuie luat in seama pt ce segment e destinata masina. E ieftina, are autonomie mica > deci e pentru oras, curier, delivery, taxi etc... nu circuli cu mai mult de 50-60 km/h.

daca te prinde vreun cetatean care merge prin oras cu 80 la ora si trece pe rosu te cam face acordeon in spring

#81
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Dacia se astepta sa ia 1 stea, asta a fost si targetul lor. Fata de varianta ce se vinde in China, la Dacia Spring au facut modificari de la caroserie, ca altfel luau 0 stele. Daca ar testa modelul chinezesc 0 stele ar lua.

Pe mine ma ingrijoreaza 49% siguranta la sofer si pasageri. Fata de Spring, Sandero si Logan 3 par tancuri din acest punct de vedere.

Edited by qew, 08 December 2021 - 15:10.


#82
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 horhescu, on 08 decembrie 2021 - 15:05, said:

ce asteptari sa fie de la un Renault kwid (varza la crash-test in india) rebotezat?

Daca era Kwid chior lua -1 stea. Lonjeroanele alea suplimentare i-au dat un minim de rezistenta.

#83
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Andreysc7, on 08 decembrie 2021 - 11:49, said:

In banii aia
alții își iau un bembeu de banii ăia de nici nu se uită spre noi.sunt zei direct

 horhescu, on 08 decembrie 2021 - 15:08, said:

euroncap care a devenit mai mult un test de briz brizuri decat de siguranta auto.

ce asteptari sa fie de la un Renault kwid (varza la crash-test in india) rebotezat?



daca te prinde vreun cetatean care merge prin oras cu 80 la ora si trece pe rosu te cam face acordeon in spring
la 80 te face acordeon în orice

#84
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 EMPP, on 08 decembrie 2021 - 15:11, said:

alții își iau un bembeu de banii ăia de nici nu se uită spre noi.sunt zei direct

3 E90-uri full piele fara trapa.

Edited by qew, 08 December 2021 - 15:12.


#85
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Mie problema mi se pare nu atat la Spring, cat la ZOE. Sa inlocuiesti un airbag bun cu unul mai prost, doar ca sa mai ciupesti cativa oiro, e cam lhabareala jenibila.

Mai ales in conditiile in care coaja e tot aia de acu 10 ani. Asa cum e acum, o Zoe model vechi e o idee mai sigura la impact decat una model nou.

#86
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 End-L-user, on 08 decembrie 2021 - 15:13, said:

Mie problema mi se pare nu atat la Spring, cat la ZOE. Sa inlocuiesti un airbag bun cu unul mai prost, doar ca sa mai ciupesti cativa oiro, e cam lhabareala jenibila.

Mai ales in conditiile in care coaja e tot aia de acu 10 ani. Asa cum e acum, o Zoe model vechi e o idee mai sigura la impact decat una model nou.

renault e un cost killer bun dar pe segmentul de electrice nu le-a iesit socoteala. inca nu se gaseste ieftin si bun aici

#87
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 horhescu, on 08 decembrie 2021 - 15:16, said:

renault e un cost killer bun dar pe segmentul de electrice nu le-a iesit socoteala. inca nu se gaseste ieftin si bun aici

Lor le iesise initial socoteala cu versiunea veche, insa nu au tinut pasul cu ce a iesit nou pe piata. Au taraganat-o cu noile modele, ar fi trebuit sa avem deja Megane e-Tech si Renault 5. ZOE a fo bun de prima tentativa, si ceva mai mult decat o simpla "compliance car", cum au fost altele, insa trebuia inlocuit complet in 2020.

Edited by End-L-user, 08 December 2021 - 15:21.


#88
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Cu genul asta de cotete se pregateste masiv limitarea vitezei in orase, la 30 km/h, poate si mai putin ...Posted Image
India 2.0, dar la alte preturi. Aia au biciclete cu coviltir, noi o sa avem Spring-uri ... aceeasi siguranta si colo, si colo ... Aia au viciclete la 3 euro bucata, noi o sa avem pseudo-masini la 10k bucata.

Edited by shymano, 08 December 2021 - 17:03.


#89
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 YOUR_GOD, on 08 decembrie 2021 - 11:52, said:

Nici mie nu-mi pasa de sistemele de asistenta. Dar...ati vazut vreodata Logan tamponat sau lovit frontal? Eu, da. Si stiu ca sunt multe pe la noi, mult mai multe decat alte marci, insa, luand numarul de masini de alta marca, indiferent de an si egalandu-l cu numarul de Logan-uri, va spun ca ar trebui sa va pese de siguranta. Am vazut Logan facut armonica, rupt in doua, rupt de la jumatate. Se comporta in cazul impactului, ca Dacia 1300.
Si ar trebui sa fiti atenti si la altele, cum ar fi sistemele multimedia, designul. Ca aici au plusat, au pus LED-uri, si alte chestii, ca sa ia ochii, insa unde conteaza, au lasat de la ei.
Eu platesc mai putin pe Dacia ca nu are aia, ailalta, dar vreau sa nu se faca rabat la calitate la sasiu, la rezistenta la impact. Si citit cu atentie articolul, nu le-au luat puncte ca nu are softuri ajutoatoare, nu doar pentru asta.

Iubitorii de jucării se uită la nimicuri electronice, nu la rezistenţa caroseriei. Cei mai mulţi sunt rămaşi la stadiul de adolescenţi uşor impresionabili.

#90
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 laffin, on 08 decembrie 2021 - 12:25, said:


probabil o sa-i schimbe numele in Renault Zero

Nu. Va fi Renault Spring SubZero  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate