Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Recomandare deck (casetofon)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! Sunt pasionat de tehnologia analogica si vreau sa cumpar un deck. Detin un amplificator nou Akai AS005RA-750B de care sunt multumit, suna foarte bine fata de tot ce am avut pana acum. Am legat la el un pickup si mai ascult si muzica de pe stick in format wav trase de pe cd-uri originale dar parca ar merge si un deck. Nu am avut niciodata un deck, doar casetofoane portabile. Sunt si niste deck-uri noi Teac Ad-850/Tascam CD-A580 si TEAC W1200/Tascam 202 MKVII insa pretul lor este exorbitant de mare si presupun ca nu "fac" banul.
Stiu ca este o tehnologie depasita, insa sunt pasionat si incerc sa imi ocup timpul cu una, cu alta altfel as lua-o razna (unii colegi stiu de ce).
Am tot citit zilele acestea despre deckuri iar pe un alt topic de-al meu mi-au spus unii colegi de forum ca cele foarte vechi nu prea merita, mecanica complicata de reparat etc. Asadar nu stiu ce sa aleg si apelez la voi, cei care va pricepeti la ele.
Care mi-au placut ca si aspect, insa nu stiu nimic despre ele, si care se gasesc la vanzare sunt: Fisher CR 125, Technics RS-D250, Onkyo TA-300, Akai GX F25, Onkyo TA-2026, Dual C 828, Sony TC-FX7.

Am gasit si acest site, poate imi puteti spune daca merita ceva si de aici https://www.power-zo...oduse/_Deckuri/

Nu vreau sa investesc foarte mult in el, sa zicem un maxim 700 lei, nu vreau sa-mi recomandati care a fost cel mai bun din istorie, ci doar din cele care se gasesc sa il si cumpar si la un pret rezonabil. Cred ca mi-ar place mai mult unul pe argintiu ca sa se "pupe" cu amplificatorul dar nu e musai merge si negru pana la urma.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ma ibine iei unul nou decat un refurbished ?
https://www.amazon.d.../dp/B07CTX4QVZ/

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Am scris si eu de cele noi, poate as face un efort la bani si mi-as face un cadou de sarbatori (ca nu cumpar in fiecare zi deck) insa oare merita? Avand in vedere ca e nou.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Eu as alege unul din astea sau variantele superioare, dar depasesc bugetul tau.
https://www.power-zo...eer_CT_676.html
https://www.power-zo...ra_TA_2750.html
asta ar fi best dar....
https://www.power-zo...00_S_HiEnd.html
Este posibil ca cele noi sa fie mult mai putin fiabile decat cele vechi. Cauta review-uri despre ele inainte sa le cumperi pe cele noi. Mecanica lor sigur este mult inferioara celor vechi, acum depinde si in ce stare sunt cele vechi, cei de apwer zone dau garantie, daca nu ai probleme in cele 6 luni cat au garantie nu cred sa ai probleme cu el. Eu am un Onkyo TA-2870 cumparat cu multi ani in urma cu 400 lei de pe olx si sunt multumit de el. Dar l-am luat dupa ce l-am probat. La banii pe care i-ai da pe unul nou, as lua un cap de serie cu ochii inchisi, vezi ultimul link. Acesta este parerea mea, fiecare face cum are chef.

Edited by baribalu, 08 December 2021 - 09:45.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.power-zo...r_CT_S_530.html

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu vrei nou cauta ceva cu mecanica DirectDrive - fara curele.
Alea nu au moarte.
JVC-ul meu din 95 inca merge fara probleme. N-am umblat niciodata in el sa schimb ceva.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu te arunca la astea noi pentru ca sunt scumpe iar mecanica este NO NAME facuta intr-un colt uitat din China
In alta dezordine de idei - cele mai bune deck-uri au fost belt drive
Cu toate ca direct drive suna mai superior, nu au reusit sa convinga audiofilii decat pe partea de turntables (pickup)
Cauta ceva "clasic" din anii '90 care a fost perioada de varf a casetofoanelor
Dupa mine, cele mai bune au fost Dolby S de la Sony care inca se mai gasesc la preturi decente
https://www.olx.ro/d...html#eedfded8a4

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vreau sa ma injuri, e treaba ta daca o faci, dar Akai-ul ala este o chinezarie ieftina. Mai bine luai ceva bun, SH. Firma Akai, pe care o stim cu totii si care a facut istorie, s-a dus, nu mai este. Acum fac unii, in bataie de joc, niste pocnitori, sperand sa mai mulga ceva de la necunoscatori, pe baza marcii renumite.
Bun. Vrei deck. Nu te intreb de casete, calitatea lor etc, dar te sfatuiesc tot la ceva SH. Ce exista acum nou, este facut cu taieri drastice de cheltuieli. Am vazut parti mecanice exclusiv din plastic, motor anemic (unul, bineinteles), plastic, in fine, o ragalie. SI sa nu uiti: cand vine vorba de caseta, prelucrarea (player-ul) face totul. O caseta de calitate va suna rau pe un player slab. Una slaba, va suna bine pe un player bun. Asta nu mi-a placut la casete. Un setup bun costa cat o masina.
Exista magazine in Romania, care vand echipament electronic SH. Nu sunt adeptul SH, dar daca as fi impatimit, asa cum spui tu, as alege de o mie de ori ceva SH, decat un deck actual. Daca vrei idei, iti dau link-uri. Zicea un colect de DD. Asta e maxim. Controlul vitezei se face electronic, nu ai intarziere...si in plus (DD - direct drive, motorul direct pe cabestan), nu prea ai uzura. Dar acelea vin cu 3 capete, cu diferiti senzori, cum ar r fi de spatiu gol, de latime a rolei etc si costa. Unul Sony am vazut saptamana trecuta, ca am amici pasionati. Dpdv electronic, era o uzina. Inregistra ca nou.
Deci, vezi ceva SH.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Nu injur pe nimeni ca nu am de ce. Amplificatorul l-am primit cadou si sincer eu sunt multumit de cum suna, mult peste alte sisteme ce le-am avut. Ca nu o sa mai fie fiabil ca unul vechi sau ca cele vechi suna si mai bine nu contest. Poti lasa linkuri.

Edited by gerbil, 08 December 2021 - 12:14.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am avut în uz 2 "Onkyo". La primul cică s-a dus un integrat; al doilea are acelaşi probleme: redă 2 secunde, după care stop (s-ar putea însă să fie doar un senzor optic)... ăsta l-am luat cică servisat.
Recomand deck-uri din anii '80 şi de la începutul anilor '90.
Dacă doar vrei să redai, merge şi un deck cu 2 capete.
Eu trebuie să văd cum îl repar pe al meu. Că de 2 ani stau fără casetofon funcţional şi am cel puţin 300 de casete.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
As vrea sa imi fac si niste casete eventual dupa cd-uri audio originale, vad ca se mai gasesc casete pe ici pe colo sigilate.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi pe power-zone.
Casete se găsesc, bulk. Încă se găsesc, pentru generația anilor '80.

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Pana la urma am primit unul de la un prieten. Un Akai CS-M3 din 1981. Se aude foarte bine, mai ales daca imprim casete cu el. Mult peste casetele avute in trecut, nici nu imi imaginam ca o caseta se poate auzi fara fasaiala. Am tras pe Raks, Goldstar, sunet foarte bun. Am cumparat niste casete noi Nina cu care insa am probleme si nu stiu de ce. Am tras cateva, toate bune si frumoase, sunet bun. Insa la unele s-a oprit deckul pur si simplu si nu le mai invartea pe la jumate in timp ce le inregistram. Si nu erau blocate intrucat pe derulare mergea fara probleme. Care sa fie problema? E ciudat ca numai la marca asta face, cel putin din ce am incercat pana acum.

Edited by gerbil, 23 January 2022 - 12:08.


#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Am cumparat un deck Pioneer CT 676. Foarte bun, 3 capete, se aude foarte bine. Multumesc tuturor pt ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate