Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum credeți că s-au petrecut lucrurile?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Cam așa a fost accidentul.

Unde e punctul roșu e roata lovită și dreptunghiul e bara mașinii.

Ăla nu s-a dat deloc pe stânga.

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 emeral, on 08 decembrie 2021 - 11:07, said:

Nu. A intrat din plin în roata din spate.

Nu l-a acroșat lateral.

Nu avea cum să meagă drept fără să nu se dea deloc pe stânga dacă vroia să o facă.

Eu zic că dacă-l lovea în plin arăta altfel.
Părerea mea e că l-a șters...

#39
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 11:22, said:

Eu zic că dacă-l lovea în plin arăta altfel.
Părerea mea e că l-a șters...

Uită-te la roată cum e deformată - a intrat direct în ea.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 11:23.


#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar, oricum, părerile noastre sunt inutile.

Și dacă biciclistul a virat brusc stânga, nu mai poți demonstra acum nimic.
Că poate a tras de coarne, și a ieșit în botul ăluia.

Zice poliția tot ce e nevoie...

Cu ce îl ajută topicul ?

 emeral, on 08 decembrie 2021 - 11:23, said:

Uită-te la roată cum e deformată - a intrat direct în ea.

Păi tocmai aia zic că dacă intra în ea nu era doar deformată ca acum, era făcută terci.

#41
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Nu știu cu ce îl ajută dar a spus de șofer că e consilier local în comuna aia.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 11:27.


#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 SmurfK, on 08 decembrie 2021 - 10:58, said:


Era ziua. Ce elemente reflectorizante sunt eficiente ziua? Îmi plac scuzele astea penibile, de genul "de ce n-ai bască?".

Te aprinzi prea repede.
Avem momentan doar varianta biciclistului.

Habar n-am ce e eficient ziua, aș arunca așa o vestă din aia verde, niște ochi de pisică pe spate, care nu-s dacă te uiți atent, un stop din ăla licurici, e 25 de lei un set din ăla.
Important e să fii tu precaut, ca biciclist, că mori cu dreptatea în brațe.

Dar, repet, momentan avem doar varianta biciclistului.

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 ldpe, on 08 decembrie 2021 - 11:05, said:

Nu poti pune pe stanga spate un stegulet reflectorizant ? te salveaza de multe belele.

[ https://cms.qz.com/wp-content/uploads/2019/05/Pool-Noodle-bicycle-Photo-by-Annalisa-van-den-Bergh-8-e1558012951961.jpg?quality=75&strip=all&w=1200&h=630&crop=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 Pacolino7, on 08 decembrie 2021 - 09:40, said:

Nu ai idee cati cretini sunt la volan. Cred ca a fost intentionata fapta.
La drum drept nu avea cum sa nu te vada, ca doar nu conducea dormind.
Iar daca nu e capabil sa evite  o tricicleta atunci un tir l-ar coplesi.
Eu zic sa apeleze la o expertiza  findca are toate sansele sa descopere ca intentia a fost de a ucide.
Ai vazut clipul ala de asta vara(care era difuzat pe la tv), cu 2 cetateni de etnie care aveau un conflict anterior, iar unul dintre ei a luat masina si a intrat in celalalt? Pai ai vazut cum a procedat ala? i-a dat maxim la masina si a venit direct spre celalalt ca o torpila.
Deci ce spui tu nu are logica. Chiar colegul zice mai jos ca avea ala 30/h.

 Pacolino7, on 08 decembrie 2021 - 09:40, said:

Eu am avut o astfel de experienta,  mergeam pe marginea drumului si am fost lovit din spate , cu viteza mica , findca soferul era un fost politist, un individ ce a fost exclus din politie findca era  irascibil.
Ca sa vezi.....te-a lovit fiindca era ala fost politist(alt motiv nu avea, decat ca era fost politist si era frustrat acum ca nu mai poarta haina de politist) . Si care a fost exclus pentru ca era irascibil, ce aberatii debitezi.... Ba' mai aveti de facut multe conturi clona si de deversat aberatii pe net?  



 hesyc, on 08 decembrie 2021 - 10:34, said:



Credeți că poziția triciclului după cădere a fost modificată, adică e posibil să fi căzut pe carosabil, nu pe marginea drumului, potrivit legilor fizicii? Dacă totuși a aterizat pe marginea drumului, spune asta ceva despre unghiul în care a avut loc coliziunea și poziția pe drum (mai aproape sau mai departe d margine?

Bai mai da-o n   &#*@&. Teoria conspiratiei, legile fizicii. Expertize, acusi daune de sute de mii de Euro.
Sunt curios daca ai vreun handicap fizic,  locomotor, de folosesti acel triciclu.


 hesyc, on 08 decembrie 2021 - 10:34, said:


Și încă o întrebare: la un astfel de accident, poliția nu era obligată să facă test de alcoolemie?
Fii sigur ca a fost facut, inclusiv tie trebuia sa iti faca, chiar daca poate nu bei deloc niciodata.



 hesyc, on 08 decembrie 2021 - 10:34, said:


fiindcă merg frecvent cu el de câțiva ani, inlusiv pe un drum european aglomerat.


Aici nu stiu ce sa zic....de ce nu folosesti si tu alta ruta? chiar iti place sa treaca toate TIR-urile pe langa tine, asta dupa ce se formeaza cozi in spatele tau?

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 hesyc, on 08 decembrie 2021 - 03:59, said:

...
te-a lovit din spate. pur si simplu se uita pe telefon si nu te-a vazut.

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 11:29, said:

Habar n-am ce e eficient ziua, aș arunca așa o vestă din aia verde, niște ochi de pisică pe spate, care nu-s dacă te uiți atent, un stop din ăla licurici, e 25 de lei un set din ăla.
Important e să fii tu precaut, ca biciclist, că mori cu dreptatea în brațe.

Dar alea nu sunt eficiente ziua. Nu face un ochi de pisică de 5cm mai vizibil un vehicul în timpul zilei.

Sunt și șofer, și biciclist. Și mă enervează atitudinea asta, conform căreia eu ar trebui să mă îmbrac în brad de crăciun, să-mi leg conserve de mine și să-mi pun becuri de urechi doar că nu poate amărâtul de șofer să-și ridice ochii din telefon. Nu e normală. Trebuie să acceptăm că avem cu toții loc în trafic, că trebuie să avem o responsabilitate și pentru ceilalți, nu doar pentru noi. Fiecare trebuie să respectăm niște reguli, nu există regulă care să-mi impună mie să am elemente reflectorizante ziua-n amiaza mare, dar există care impune șoferilor să depășească la o anumită distanță față de mine. Dacă am respecta cu toții regulile, ar fi excelent. Dar tot cei din conservă sunt care nu le respectă, pentru ca mai apoi să vină cu pretenții că de ce n-am eu spatele plin de ochi de pisică.

Înțeleg că este pericol disproporționat, dar la baza pericolului stă și inconștiența șoferilor, care nu respectă bicicliștii.


În toamnă, am asistat la un accident.
Un tânăr (sub 25 avea sigur), un drum destul de aglomerat, o bandă pe sens, mă depășește, intră în depășiri și în față, încearcă o depășire, pe banda din stânga era un biciclist, pe care nu l-a văzut la timp, l-a evitat, a acroșat altă mașină și a ieșit în parapet pe partea din dreapta. Acum te întreb eu... Dacă biciclistul ăla ar fi avut 50 de chestii reflectorizante, crezi că tânărul ăsta conducea mai încet? Că nu se întâmpla cu biciclistul și se întâmpla cu un pieton, mașină, tot se întâmpla la cum conducea. A avut un noroc că a învățat lecția fără victime, era ok și el, și biciclistul după.

Edited by SmurfK, 08 December 2021 - 12:24.


#47
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 SmurfK, on 08 decembrie 2021 - 11:11, said:


Când merg cu bicicleta, merg pe bandă. Asta nu o dată mi-a atras claxoanele autovehiculelor, cu toate că mă deplasez destul de vioi (20-30 km/h în general). Dar prefer să fiu claxonat, înjurat, decât împins în bordură, scos de pe șosea, etc.

Claxoanele alea nu sunt ca te deplasezi prea incet ci ca sa nu-ti vina cumva idei sa intri in carosabil sau sa incepi sa mergi brusc serpuit... cam asta e ideea cu claxoanele, au un rol preventiv, nu inseamna ca incurci pe cineva ci ca soferii se tem ca o sa iesi brusc in sosea.  
Eu cand sunt cu masina si vad un biciclist care nu are stabilitate clara pe bicicleta ma intreb "n-o fi oare beat, astfel incat sa-mi cada in fata si sa nu pot sa franez?"

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am mai spus asta , soferii au inteles , biciclistii si pietonii nu .
Cand esti cel mai mic de pe terenul de joaca , daca stai la mila celor mari o sa sfarsesti rau . Asa merge lumea de mii de ani . Daca te revolti ca exista reguli si trebuie sa fie respectate , inseamna ca nu ai inteles inca regula jocului .
Soferii au multe griji ( majoritatea ) . Trebuie sa ocoleasca gropi din asfalt , sa ocoleasca pietoni , biciclisti , triciclisti , trotinetisti , babe cu carucioare , atelaje cu animale , alti participanti la trafic , masini mai mari decat ale lor , lucrari nesemnalizate sau prost semnalizate ...sau chiar bine semnalizate , si multe altele .
Fiecare face cum crede , dar eu cand trec strada pe trecerea de pietoni o fac ca iepurele . Astept sa se rareasca traficul si trec de parca m-ar urmari inspectorii ANAF .
Nu conteaza regulile cand eu am peste o tona cu tot cu masina si tu ai 100 de kg cu tot cu tricicleta. La fel fac si eu cand vad un TIR de 22 de tone . Ma fac mic , ii las loc , uit de reguli ca ala poate din 1000 de motive sa nu fie atent si ne mai conteaza ca eu aveam dreptate daca ajung intr-un scaun cu rotile pe viata ....sau direct in ultima garsoniera .
Soselele sunt drumuri doar pentru masini . Oricine crede altceva , o face pe pielea lui .
Regula de viata :
" CAND ESTI MIC , NU AI DREPTURI "
Cum bine zicea Dinica in Filantropica :
" tu , la banii tai iti permiti sa ai demnitate ? "

Edited by JurasikMan, 08 December 2021 - 12:41.


#49
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 JurasikMan, on 08 decembrie 2021 - 12:39, said:

Cand esti cel mai mic de pe terenul de joaca , daca stai la mila celor mari o sa sfarsesti rau . Asa merge lumea de mii de ani . Daca te revolti ca exista reguli si trebuie sa fie respectate , inseamna ca nu ai inteles inca regula jocului .

Vezi tu, chestia asta nu funcționează. Nu ne putem organiza societatea pentru ca câțiva ghiolbani să poată merge cu 100 prin oraș sau să butoneze telefonul mobil în timp ce conduc.

Acum vreo 15 ani, atenția șoferilor asupra pietonilor era cu totul alta. Stăteai, ca pieton, la trecere, până prindeai loc să treci, nu se oprea nimeni să îți acorde ție prioritate. Asta s-a schimbat când, câțiva pietoni mai destupați au zis "stai că am și eu niște drepturi și aleg să mi le exercit", așa că au ales să facă pasul pe trecere, decăt să stea ca milogul.
Asta a dus la o reeducare a șoferilor. Iar asta se întâmplă și cu bicicliștii. Dar, cât timp tu mergi pe trtotuar ca să nu deranjezi șoferul, e clar că nu se va obișnui cu prezența ta în trafic și nu va fi atent la tine.

 JurasikMan, on 08 decembrie 2021 - 12:39, said:

Soferii au multe griji ( majoritatea ) . Trebuie sa ocoleasca gropi din asfalt , sa ocoleasca pietoni , biciclisti , triciclisti , trotinetisti , babe cu carucioare , atelaje cu animale , alti participanti la trafic , masini mai mari decat ale lor , lucrari nesemnalizate sau prost semnalizate ...sau chiar bine semnalizate , si multe altele .

Păi și bicicliștii crezi că n-au griji? Grilaje de canalizare, linii de tramvai, gropi, unghiuri moarte, neatenți, tu crezi că noi mergem așa, cu ochii închiși? Eu unul sunt mult mai atent pe bicicletă decât cu mașina, pentru că na, n-am 2 tone de fier în jurul meu. Dar asta nu înseamnă că iau bicicleta în spate și merg pe trotuar doar ca să nu perturb cumva statul pe Facebook al șoferilor.

Edited by SmurfK, 08 December 2021 - 13:19.


#50
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este alergerea ta, eu o respect, dar asta nu iti face viata mai sigura .

#51
hesyc

hesyc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2021

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 11:29, said:

Te aprinzi prea repede.
Avem momentan doar varianta biciclistului.

Habar n-am ce e eficient ziua, aș arunca așa o vestă din aia verde, niște ochi de pisică pe spate, care nu-s dacă te uiți atent, un stop din ăla licurici, e 25 de lei un set din ăla.
Important e să fii tu precaut, ca biciclist, că mori cu dreptatea în brațe.

Dar, repet, momentan avem doar varianta biciclistului.

Eu nu am nici o variantă că nu știu ce s-a întâmplat. S-a rupt filmul de când eram pe șosea, pedalând și până când m-am trezit lovit, cu salvarea și poliția prezente.

#52
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 Rav_885, on 08 decembrie 2021 - 12:23, said:

Claxoanele alea nu sunt ca te deplasezi prea incet ci ca sa nu-ti vina cumva idei sa intri in carosabil sau sa incepi sa mergi brusc serpuit... cam asta e ideea cu claxoanele, au un rol preventiv, nu inseamna ca incurci pe cineva ci ca soferii se tem ca o sa iesi brusc in sosea.  
Eu cand sunt cu masina si vad un biciclist care nu are stabilitate clara pe bicicleta ma intreb "n-o fi oare beat, astfel incat sa-mi cada in fata si sa nu pot sa franez?"
Elena Degenerata apreciază gestul și îți răspunde la claxon…
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BGWRB2UNOmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Surpriză! Are efectul fix invers! ;)

#53
hesyc

hesyc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2021

 sandu222, on 08 decembrie 2021 - 11:41, said:


Teoria conspiratiei, legile fizicii. Expertize, acusi daune de sute de mii de Euro.
Sunt curios daca ai vreun handicap fizic,  locomotor, de folosesti acel triciclu.
Nu am. Îl folosesc fiindcă nu trebuie să-mi menșțin echilibrul, plus că transport cu el zeci de kg când îmi fac aprovizionarea.


Quote

Fii sigur ca a fost facut, inclusiv tie trebuia sa iti faca, chiar daca poate nu bei deloc niciodata.
În procesul verbal nu e menționat nimic.
Eu într-adevăr nu beau, nu am băut niciodată.


Quote

Aici nu stiu ce sa zic....de ce nu folosesti si tu alta ruta? chiar iti place sa treaca toate TIR-urile pe langa tine, asta dupa ce se formeaza cozi in spatele tau?
Nu există altă rută. Variantele sunt să merg cu autobuzul sau taxi-ul. Până acum nu am avut probleme, deși am făcut drumul de vreo 300 ori (150 ori dus-întors), mergând și noaptea de cele mai multe ori. Însă după treaba asta cred că renunț.

#54
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
frumos afară dar vestă reflectorizantă aveai?dacă venea soarele în ochii șoferului  nu te vedea și să știe că ești pe drum

 SmurfK, on 08 decembrie 2021 - 10:58, said:

Era ziua. Ce elemente reflectorizante sunt eficiente ziua?
VESTA fiindcă vezi biciclistul de la sute de metri distanță nu te trezești cu el negru tot la 10m de tine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate