Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum credeți că s-au petrecut lucrurile?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

HG 1391/2006 - Regulamentul privind Circulația pe drumurile publice said:

Art. 118. - (2) Pentru asigurarea distanţei laterale de siguranţă, la depăşirea unei biciclete sau a unei trotinete electrice conducătorii de autovehicule, altele decât cele care se deplasează pe două roţi, realizează această manevră prin trecerea peste marcajul longitudinal de separare a sensurilor de circulaţie ori de separare a benzilor pe acelaşi sens, cu cel puţin jumătate din lăţimea autovehiculului atunci când viteza acestuia de deplasare este mai mare de 50 km/h, sau cel puţin prin încălcarea acestor marcaje atunci când viteza de deplasare este de cel mult 50 km/h.
(alineat modificat prin art. I pct. 11 din H.G. nr. 1075/2021, în vigoare de la 6 octombrie 2021)

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 09:09, said:

La cum arată bițiclu ăla nu a fost cu intenție, te-a șters din greșeală, lipsa unor catadioptri de pe tricicletă, combinat cu un parbriz mai zgâriat, i-o fi bătut soarele în ochi, o fi crezut că ești pe bicicletă nu pe trotineta aia, și a depășit ca pentru o bicicletă...
Ghinion de neșansă
Asta e de la mine, nu găsesc alimentatorul de la globul de ghicit.
Mare damage nu și-a luat, schimbi roata.

Bun

Ami cer scuze la domni triciclișt, dar de ce nu mergeai și matale pe trotuarul ăla care se vede sus în stânga ?
Că era mai safe așa pentru tine ?

Capture.PNG
Vrea sa se simta si el om mare,  mergea pe sosea. Pe trotuar ii stirbea blazonul.

 Gif2D, on 08 decembrie 2021 - 09:12, said:

(alineat modificat prin art. I pct. 11 din H.G. nr. 1075/2021, în vigoare de la 6 octombrie 2021)
Bicicleta sau trotineta. Nu tricicleta, este o mica mare diferenta acolo (din motive de latime). Asta cu tricicleta (pe langa ca este penibil pe tricicleta cu exceptia cazului in care ai cativa ani) pe drumuri publice nu prea este ok. Mai ales daca si circula in afara localitatii.

Edited by jm2010, 08 December 2021 - 09:15.


#21
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

OUG 195/2002 - Codul Rutier said:

Art. 6. - În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:
10. bicicletă - vehiculul prevăzut cu două roţi, propulsat prin forţa musculară, cu ajutorul pedalelor ori manivelelor. Sunt asimilate bicicletei vehiculele cu pedale cu pedalare asistată echipate cu un motor electric auxiliar cu puterea nominală continuă mai mică sau egală cu 250 W, a cărui asistare este întreruptă atunci când ciclistul încetează să pedaleze sau este redusă progresiv pe măsură ce viteza vehiculului creşte, fiind întreruptă complet înainte ca viteza vehiculului să atingă 25 km/h, precum şi bicicletele cu motor, astfel cum sunt prevăzute în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013 privind omologarea şi supravegherea pieţei pentru vehiculele cu două sau trei roţi şi pentru cvadricicluri; (punct modificat prin art. I pct. 1 din O.U.G. nr. 13/2020, în vigoare de la 11 februarie 2020)
Mai încercăm?

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 09:09, said:

La cum arată bițiclu ăla nu a fost cu intenție, te-a șters din greșeală, lipsa unor catadioptri de pe tricicletă, combinat cu un parbriz mai zgâriat, i-o fi bătut soarele în ochi, o fi crezut că ești pe bicicletă nu pe trotineta aia, și a depășit ca pentru o bicicletă...
Ghinion de neșansă
Asta e de la mine, nu găsesc alimentatorul de la globul de ghicit.
Mare damage nu și-a luat, schimbi roata.

Bun

Ami cer scuze la domni triciclișt, dar de ce nu mergeai și matale pe trotuarul ăla care se vede sus în stânga ?
Că era mai safe așa pentru tine ?

Capture.PNG

Pentru ca vehiculele nu au voie (și loc) pe trotuar?

 Municipalwaste, on 08 decembrie 2021 - 08:19, said:

Uite ca #mueUE zice ca nu e asa, ci daca vezi pe unu cu bicicleta, triciclu, role, skateboard, placa de surf etc, trebuie sa cauti alta strada pe care sa circuli sau sa stai in urma lui 1 ora cu 10kmph, pana se elibereaza contrasensul. UE ne vrea ca la Ho Chi Minh, toti oamenii muncii pe trotinete, sa nu mai consumam resursele, ca au ei ce sa faca cu ele, noi doar sa muncim.

Sau să dai peste el ca să te răzbuni pe UE :w00t:

#23
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 emeral, on 08 decembrie 2021 - 06:49, said:



Nu intra ăla în tine de nebun.
Nu ai idee cati cretini sunt la volan. Cred ca a fost intentionata fapta.
La drum drept nu avea cum sa nu te vada, ca doar nu conducea dormind.
Iar daca nu e capabil sa evite  o tricicleta atunci un tir l-ar coplesi.
Eu zic sa apeleze la o expertiza  findca are toate sansele sa descopere ca intentia a fost de a ucide.
Eu am avut o astfel de experienta,  mergeam pe marginea drumului si am fost lovit din spate , cu viteza mica , findca soferul era un fost politist, un individ ce a fost exclus din politie findca era  irascibil.

#24
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Eu când conduc și am o motocicletă, bicicletă, trotineta, etc in față o tratez întotdeauna că și vehicul distinct, adică mă opresc daca vine ceva din sens opus și nu incerc niciun fel de depășire care sa mă pună în situația (potențială) să acrosez biciclistul sau să ies peste axul drumului. Pur și simplu riscul nu merita.

Dar multi șoferi încearcă depășiri din scurt. Ce te faci daca dai un biciclist cu capul de asfalt și moare??

Mulți șoferi fac accident de nesimțiți ce sunt (pentru că se șterg la fund cu riscul asumat de o situație de trafic) nu pentru că n-ar ști să conducă.
Think about it!

Edited by Rav_885, 08 December 2021 - 09:45.


#25
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu a facut ala corect depasirea.

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 Rav_885, on 08 decembrie 2021 - 07:47, said:

Astfel de vehicule nu au ce cauta pe sosea (sunt făcute pentru parc, trotuar, distante scurte in sat, etc.) pentru că sunt problematic de depășit fara sa incalci axul drumului, daca vine ceva din sens opus și trebuie să oprești in spatele lor înainte de a depăși - situație penibilă[...]

Vai de mine, săracul șofer câtă traumă psihică îi provoacă mersul în a-ntâia, în spatele unui vehicol lent, până poate depăși în siguranță ....
Posted Image

P.S.: Le-am explicat copiilor mei dotările necesare unei biciclete pt. a merge cu ea pe drum: elemente reflectorizante la roți, față și spate, elemente reflectorizante pe haine, lumini față-spate pt. noapte. Și faptul că oricine are dreptate într-un accident dintr-o mașină și un biciclist, practic biciclistul iasă cel mai șifonat deci PRUDENȚĂ.
Ca șofer, prefer ca cei pe 2 roți să fie în fața mea, unde-i pot vedea (și proteja).

Edited by shiva, 08 December 2021 - 10:40.


#27
hesyc

hesyc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri. Tocmai de aceea am întrebat, ca să înțeleg lucrurile din perspectiva unui șofr, fiindcă nu am condus niciodată.

Credeți că poziția triciclului după cădere a fost modificată, adică e posibil să fi căzut pe carosabil, nu pe marginea drumului, potrivit legilor fizicii? Dacă totuși a aterizat pe marginea drumului, spune asta ceva despre unghiul în care a avut loc coliziunea și poziția pe drum (mai aproape sau mai departe d margine?

Și încă o întrebare: la un astfel de accident, poliția nu era obligată să facă test de alcoolemie?

 waterman, on 08 decembrie 2021 - 09:09, said:


E prea îngust, pot să cad în șanț

 MembruAnonim, on 08 decembrie 2021 - 08:22, said:


Eu nu-l cunosc dar "vehiculul" meu se poate să fie cunoscut în zonă, fiindcă merg frecvent cu el de câțiva ani, inlusiv pe un drum european aglomerat.

Ce nu înțeleg e cum de nu a putut să mă evite (să frâneze), fiindcă nu mergea cu mai mult de 30 km / h. Chiar  cred că nu mergea cu mai mult, că mă făcea praf

Edited by Dany_Darke, 08 December 2021 - 11:10.


#28
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 shiva, on 08 decembrie 2021 - 10:33, said:

P.S.: Le-am explicat copiilor mei dotările necesare unei biciclete pt. a merge cu ea pe drum: elemente reflectorizante la roți, față și spate, elemente reflectorizante pe haine, lumini față-spate pt. noapte. Și faptul că oricine are dreptate într-un accident dintr-o mașină și un biciclist, practic biciclistul iasă cel mai șifonat deci PRUDENȚĂ.

Aveam un vecin pe la tara care, cand circula pe jos, pe drumul public national spunea:  "Lasa-l sa ma loveasca cu masina, ca el e ghinovat daca ma loveste!"
Eu mi-as educa copiii sa nu circule niciodata cu bicicleta pe un drum national. Pur si simplu riscul nu merita. Nu face plimbarea cat riscul.

Edited by Rav_885, 08 December 2021 - 10:49.


#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Rav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:47, said:

Aveam un vecin pe la tara care, cand circula pe jos, pe drumul public national spunea:  "Lasa-l sa ma loveasca cu masina, ca el e ghinovat daca ma loveste!"
Eu mi-as educa copiii sa nu circule niciodata cu bicicleta pe un drum national. Pur si simplu riscul nu merita. Nu face plimbarea cat riscul.

Daca da de soferi ca tine, clar nu merita riscul

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
triciclul ala are probabil vreun metru intre rotile din spate. asa ca roata aia e la vreo jumatate de metru de centrul vehicolului. cat de razant poti depasi bicicletele sa lasi mai putin de jumatate de metru de ea? ala mai probabil butona telefonul decat "nu si-a dat seama cat de lat e triciclul". oricum, legal se incadreaza tot pe acolo.

Edited by Fane, 08 December 2021 - 11:00.


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La biciclete, sunt două tipuri de situații unde mintea șoferilor dă chix.

1 - Bicicleta merge foarte aproape de marginea din dreapta, șoferul încearcă să o depășească fără a călca axului drumui pentru că vine ceva din sens opus, lovește bicicleta. Aici, desigur, e vina șoferului, dar câteodată și a biciclistului, că merge ba pe afara drumului, ba pe drum. În mod normal, bicicletele se conduc pe acostament, nu pe zona de lângă, nu pe banda de urgență, pe partea din dreapta a benzii de circulație;

2 - Bicicleta frânează, șoferul nu apreciază distanța. Creierele noastre, când suntem la volan, își crează anumite reflexe, iar acela de a frâna când vezi stopurile din față este unul foarte des folosit. Există posibilitatea, când ai un autovehicul fără stop pe frână, sau o bicicletă, căruță, când încetinesc, mintea ta să nu realizeze încetinirea și să intri în acel vehicul.


 waterman, on 08 decembrie 2021 - 09:09, said:

La cum arată bițiclu ăla nu a fost cu intenție, te-a șters din greșeală, lipsa unor catadioptri de pe tricicletă

Era ziua. Ce elemente reflectorizante sunt eficiente ziua? Îmi plac scuzele astea penibile, de genul "de ce n-ai bască?".

#32
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 SmurfK, on 08 decembrie 2021 - 10:58, said:

La biciclete, sunt două tipuri de situații unde mintea șoferilor dă chix.

1 - Bicicleta merge foarte aproape de marginea din dreapta, șoferul încearcă să o depășească fără a călca axului drumui pentru că vine ceva din sens opus, lovește bicicleta. Aici, desigur, e vina șoferului, dar câteodată și a biciclistului, că merge ba pe afara drumului, ba pe drum. În mod normal, bicicletele se conduc pe acostament, nu pe zona de lângă, nu pe banda de urgență, pe partea din dreapta a benzii de circulație;

Chiar asta incercam si eu sa explic, ca bicicleta, daca se afla pe calea de rulare auto si nu pe banda aia nisipoasa de pe margine, ar trebui tratata ca vehicul distinct, asa cum tratezi o masina pe care o ai in fata si nu poti sa o depasesti. Multi insa, se incumeta sa forteze depasiri foarte apropiata de biciclist, motociclist, etc.. De aici numarul mare de accidente cu acesti participanti la trafic.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 emeral, on 08 decembrie 2021 - 06:49, said:

Cred că nu a apreciat distanța laterală...
uite, de asta se cere control oftalmologic la dobandirea si reinoirea permisului de conducere....

Edited by Fane, 08 December 2021 - 11:02.


#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Ce-mi plac steguletele la carucioarele de copii din supermk, pe copil nu-l vezi dar ceva in plan vizual flutura , vezi, il ocolesti .
Nu poti pune pe stanga spate un stegulet reflectorizant ? te salveaza de multe belele.
Cum s-a mentionat, soferul a trecut razant , roata nu e asa departe de cel mai indepartat punct al pedalei , soferul trecea la mustata si pe langa o bicicleta normala poate ii si mutea una cu oglinda ...

Pozitia pe acele biciclete e ca pe buda , daca normal saua trebuie sa fie la inaltimea de 3 degete sub buric la acestea nu ai cum , fiind pozitia de pedalare jos te ajuti din brate si ajungi de mergi ca remorca in spatele tractorului . Posibil si aceasta sa fi fost o cauza dar oricum gestul soferului este de pus pe perete - cand vezi asa ceva pe drum primul gand e ca posibil sa fie o persoana cu dizabilitati locomotorii si ocolesti la 2 metri pe langa el , eu trec pe partea cealalta si las incet acceleratia sa nu se sperie sau de la curent sa-i umplu ochii de praf .

Edited by ldpe, 08 December 2021 - 11:10.


#35
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Fane, on 08 decembrie 2021 - 11:02, said:

uite, de asta se cere control oftalmologic la dobandirea si reinoirea permisului de conducere....

Nu. A intrat din plin în roata din spate.

Nu l-a acroșat lateral.

Nu avea cum să meagă drept fără să nu se dea deloc pe stânga dacă vroia să o facă.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 11:10.


#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Rav_885, on 08 decembrie 2021 - 11:02, said:

Chiar asta incercam si eu sa explic, ca bicicleta, daca se afla pe calea de rulare auto si nu pe banda aia nisipoasa de pe margine, ar trebui tratata ca vehicul distinct, asa cum tratezi o masina pe care o ai in fata si nu poti sa o depasesti. Multi insa, se incumeta sa forteze depasiri foarte apropiata de biciclist, motociclist, etc.. De aici numarul mare de accidente cu acesti participanti la trafic.

Aici e și vina bicicliștilor care trec de pe zona aia cu pământ (unde apar gropi, bălți, crengi), pe carosabil, fără să se asigure.

Când merg cu bicicleta, merg pe bandă. Asta nu o dată mi-a atras claxoanele autovehiculelor, cu toate că mă deplasez destul de vioi (20-30 km/h în general). Dar prefer să fiu claxonat, înjurat, decât împins în bordură, scos de pe șosea, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate