Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cum credeți că s-au petrecut lucrurile?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
hesyc

hesyc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2021
Pe 30 noiembrie, mă deplasam cu un triciclu (o bicicletă cu trei roți pentru adulți) pe un drum județean cu puțin trafic, cu o viteză de aproximativ 15 km / h.

La întrarea într-o comună, un autoturism, venind din spate m-a lovit în roata triciclului, acesta s-a răsucit în aer iar eu am fost proiectat în parbriz, apoi am căzut lângă drum. Cel puțin, asta spune șoferul car m-a lovit. Eu nu-mi amintesc decât că am intrat pe strada respectivă, apoi vreo 30 minute nu știu ce s-a întâmplat. Când a început să-mi revină memoria, ambulanța și poliția erau deja prezente. Triciclul era pe marginea drumului.

Șoferul a fost amendat și i s-a luat carnetul, pe motiv că nu a luat suficientă distanță când a vrut să mă depășească.

Strada respectivă era dreaptă, cu vizibilitate perfectă, mă putea vedea de la distanță.

Localitatea unde a avut loc accidentul nu este cea în care locuiesc însă e cea unde locuiește șoferul, care e consilier comunal.

Atașez o imagine cu o porțiune din procesul verbal și un filmuleț cu triciclul, așa cum arăta după accident.

În zona aceea din stradă nu erau proprietăți cu camere de luat vederi, dar cu vreo 100 metri înainte era o astfel de proprietate, camerele bătând însă doar până la punctul de pe șosea din dreptul lor.

Attached Files



#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Pe bune, si acum ce ai vrea sa-ti spunem noi ? Cum s-au intamplat lucrurile ?! Din fata calculatorului, din globul de cristal ?

#3
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Posthesyc, on 08 decembrie 2021 - 03:59, said:

Strada respectivă era dreaptă, cu vizibilitate perfectă, mă putea vedea de la distanță.

Te-a lovit în roată, se vede unde te-a lovit.

Te gândești dacă a făcut intenționat asta.

Eu cred că nu.

Cred că nu a apreciat distanța laterală sau era neatent.

Nu intra ăla în tine de nebun.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 06:53.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da care e faza?!, adică ce trebuie să spunem noi?!

#5
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 08 decembrie 2021 - 06:52, said:

Da care e faza?!, adică ce trebuie să spunem noi?!

Dacă poate să fie încadrat șoferul la tentativă de omor.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 06:55.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Trebuie luata în calcul psihologia unui om la volan. Sunt oameni care se deresponsabilizeaza chiar și total uneori și ar fi in stare sa dea peste tine voit.

#8
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Dacă există o înregistrare pe care se vede traiectoria mașinii și șoferul s-a depărtat să îl depășească dar a tras de volan dreapta în dreptul lui și a schimbat direcția și a intrat în el e tentativă de omor.

Edited by emeral, 08 December 2021 - 07:20.


#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Astfel de vehicule nu au ce cauta pe sosea (sunt făcute pentru parc, trotuar, distante scurte in sat, etc.) pentru că sunt problematic de depășit fara sa incalci axul drumului, daca vine ceva din sens opus și trebuie să oprești in spatele lor înainte de a depăși - situație penibilă.
Daca vrei sa le depășești sunt ușor de agățat întrucât distanta de la marginea drumului (acostament) e mai mare decât în cazul unei biciclete normale, ca să încapă ambele roti ale părții din spate pe sosea, oscilația bicicletei pe șosea fiind și ea mai mare.


#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 07:47, said:

Astfel de vehicule nu au ce cauta pe sosea (sunt făcute pentru parc, trotuar, distante scurte in sat, etc.) pentru că sunt problematic de depășit fara sa incalci axul drumului, daca vine ceva din sens opus și trebuie să oprești in spatele lor înainte de a depăși - situație penibilă.

Personaje caricaturale ca tine n-au ce cauta pe sosele.
Daca nu poti depasi in siguranta un alt vehicul (bicicletele, tricicletele se incadreaza aici), chiar opresti sau mergi cu viteza lui daca iti vine pe contrasens alt vehicul. Nu e nimic penibil in asta.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Soferul a păstrat distanta laterală ca pentru o bicicletă normală, pentru că nu era obișnuit cu triciclete.

#12
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 07:47, said:

Astfel de vehicule nu au ce cauta pe sosea (sunt făcute pentru parc, trotuar, distante scurte in sat, etc.) pentru că sunt problematic de depășit fara sa incalci axul drumului, daca vine ceva din sens opus și trebuie să oprești in spatele lor înainte de a depăși - situație penibilă.
Daca vrei sa le depășești sunt ușor de agățat întrucât distanta de la marginea drumului (acostament) e mai mare decât în cazul unei biciclete normale, ca să încapă ambele roti ale părții din spate pe sosea, oscilația bicicletei pe șosea fiind și ea mai mare.
Rav-ule, taci mama din tastatura ca te faci de ras cu astfel de afirmatii!

Initiator, soferul nu a realizat ca esti pe triciclu, deci pe un vehicol mai lat si ti-a acrosat roata din stanga, poate si vorbea la telefon, ori e prastie la soferit cum e si colegul nostru Rav xxx.
Iti doresc sanatate, sa nu fi ramas cu sechele dupa pierderea memoriei si probabil a cunostintei de atunci!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da , probabil cum zice el.  Venea cu viteza nu te-a vazut (sau a crezut ca te depaseste) si te-a luat pe sus.  Apoi fix nu conteaza pentru accident cum arata tricicleta ta si ce unde a zburat.
Acuma motivele pot fi diverse, eu zic ca soferul butona telefonul in  timp ce conducea.  Unii se uita la filme / video. Iti dai seama ca la 50 km /h daca te vede tarziu nu mai are ce face.
Bine ca esti sanatos,  sa te duci la medicina legala sa iti dea exact ce traume ai, apoi poti da in judecata soferul.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 07:47, said:

Astfel de vehicule nu au ce cauta pe sosea (sunt făcute pentru parc, trotuar, distante scurte in sat, etc.) pentru că sunt problematic de depășit fara sa incalci axul drumului, daca vine ceva din sens opus și trebuie să oprești in spatele lor înainte de a depăși - situație penibilă.
Daca vrei sa le depășești sunt ușor de agățat întrucât distanta de la marginea drumului (acostament) e mai mare decât în cazul unei biciclete normale, ca să încapă ambele roti ale părții din spate pe sosea, oscilația bicicletei pe șosea fiind și ea mai mare.
Si cu ce crezi ca e mai diferita situatia daca depasesti "la mustata" o bicicleta in timp ce te deplasezi cu 100 km/h, ca sa nu reduci viteza, spre deosebire de exemplul dat de tine cu depasirea unui triciclu?
Sau nu te mai uiti in retrovizoare, sa vezi cum ai impins biciclistul in sant cu curentul de aer generat de masina ta?

Edited by Hider141, 08 December 2021 - 08:17.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu era nici o tentativa de omor !  De ce ar fi? Va cunoasteti ?
Soferul e  socru/ finul/ fratele sotiei,  fostul prieten, amant/amanta cuvia?,  fostul tau angajat, student care a picat examenul (daca esti prof) , vecinul cu care nu va intelegeti,  etc ?  Daca nu atunci sfatul meu, da-l in judecata pentru pagube dar nu incepe cu tentative de omor. Mai consulta si un avocat, dar unul bun.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMunicipalwaste, on 08 decembrie 2021 - 08:19, said:

Uite ca #mueUE zice ca nu e asa, ci daca vezi pe unu cu bicicleta, triciclu, role, skateboard, placa de surf etc, trebuie sa cauti alta strada pe care sa circuli sau sa stai in urma lui 1 ora cu 10kmph, pana se elibereaza contrasensul. UE ne vrea ca la Ho Chi Minh, toti oamenii muncii pe trotinete, sa nu mai consumam resursele, ca au ei ce sa faca cu ele, noi doar sa muncim.
Da, da, siiiiigur ca da.......
De ce sa circule, cine are posibilitatea, cu trotineta electrica sau bicicleta, in loc sa-si cumpere o tigaie non-Euro, sa circule singur, si sa polueze intr-o luna cat nu va polua trotineta nici in 100 de ani prin curentul folosit cand se incarca, sau deseul rezultat cand trebuie schimbata bateria?

#17
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Eu am spus că astfel de vehicule sunt problematic de depășit și pericolul de acroșare e mare, voi ați înțeles ce ați vrut voi.
Ganditi-va că e noapte și dati în trafic peste un astfel de "cărucior mortuar" nesemnalizat corespunzător care oscilează pe șosea și nu-l puteți distinge în timp util.

@Initiator zi mersi că ai scăpat cu viață, tată...!

Edited by Rav_885, 08 December 2021 - 08:39.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La cum arată bițiclu ăla nu a fost cu intenție, te-a șters din greșeală, lipsa unor catadioptri de pe tricicletă, combinat cu un parbriz mai zgâriat, i-o fi bătut soarele în ochi, o fi crezut că ești pe bicicletă nu pe trotineta aia, și a depășit ca pentru o bicicletă...
Ghinion de neșansă
Asta e de la mine, nu găsesc alimentatorul de la globul de ghicit.
Mare damage nu și-a luat, schimbi roata.

Bun

Ami cer scuze la domni triciclișt, dar de ce nu mergeai și matale pe trotuarul ăla care se vede sus în stânga ?
Că era mai safe așa pentru tine ?

Attached File  Capture.PNG   1.24MB   118 downloads

Edited by waterman, 08 December 2021 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate