Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Pentru cei care mai au telefon fix: mai aveți linie telefonică clasică

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

Poll: Mai aveți linie telefonică clasică (87 member(s) have cast votes)

Adică cu cablu de "Cupru"

  1. Da (30 votes [34.48%])

    Percentage of vote: 34.48%

  2. Nu (57 votes [65.52%])

    Percentage of vote: 65.52%

Vote Guests cannot vote

#55
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Da nu îți face nici o instalare, îți trimite prin curier telefonul și cartela, e un telefon clasic cu butoane, refuzi primirea coletului

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine le zici sa nu-ti trimita decat sa refuzi coletul. Sa nu cumva sa ramai de tot fara servicii si apoi sa te chinui sa dai de cineva competent la call center...

#57
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Aia ma gândeam și eu , sa nu rămână fără linie telefonica, nu ai fibra Digi în zona sa portezi numărul?

#58
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Am sunat la tehnic , da, se schimba tehnologia, dar treptat și în zone cu putini abonați, nerentabile de întreținut.

Dar se vor trimite notificări de informare

#59
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Are si Digi in zona dar nu are fir de la ei si sa alimenteze un alt echipament pentru un serviciu de fix nu se justifica - costa mai mult curentul decat abonamentul de telefonie.
Are TV de la Vodafone si ar fi o solutie de luat in calcul. Persoana era multumita de servicii - functiona chiar daca se intrerupea curentul, nu alimenta echipament suplimentar, etc.
La ce numar ai sunat la tehnic?

Edited by vdingo11, 31 March 2022 - 10:54.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totusi cat curent sa consume un telefon fix?! Mobilele le incarcati in oras?

#61
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Posted Image
Nu m-am referit la telefonul fix.
La telekom nu o deranjeaza ca va fi un telefon care se va incarca de la priza ci ca are cartela si nu mai poate fi conectat la soneria exterioara.

Eu am crezut ca daca merge la alt operator acesta va aduce fir+un echipament la care se va conecta telefonul.
Acel echipament va sta permanent in priza nu telefonul - poate nu este asa tehnologia.

Edited by vdingo11, 31 March 2022 - 11:05.


#62
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
O soluție ar fi sa porteze numărul (dacă tine neapărat sa îl aibă tot pe acela) la Digi sau sa ia altul nou și sa opteze pentru telefonia fixa de la ei, dacă spui ca exista rețea. Ma gândesc ca e fibra. Astfel, poți alimenta echipamentul cu o sursa de back-up și sa nu pice nici în cazul unor pene de curent, însă la Digi e un mare semn de întrebare pentru ca nu știi dacă rețeaua fixa din zona cade sau nu, ca nu e uniform gândit acest back-up...


#63
gorbaciov

gorbaciov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.02.2007
merge acelasi numar la 2-3 aparate? cum sunt la telefoanele fixe ”puiul”

#64
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Eu țin fixul ca am un număr super fain, 0341xxxxxy

#65
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
@vdingo11: 1921 ... ramura nu sunt abonat
Apoi am cerut la comercial.
La Vodafone ai 2 abonamente ieftine
1,5 Nelimitat fix
2 euro 500 min naționale
Și poți folosi acel aparat

@gorbaciov, da , dar va suna pe toate 3 deodată, vei auzi ce se vorbește de pe oricare

"Adaptor telefonic 6P4C mama-2x6P4C mama" https://www.savelect...x6p4c-mama-5307

"Telefonie fixă Vodafone" https://www.vodafone...-fixe/telefonie

#66
gorbaciov

gorbaciov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.02.2007
@gorbaciov, da , dar va suna pe toate 3 deodată, vei auzi ce se vorbește de pe oricare

"Adaptor telefonic 6P4C mama-2x6P4C mama" https://www.savelect...x6p4c-mama-5307

Multumesc. Asta stiam. Eu am zis despre acestea cu sim.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iei un router 4g, pui sim-ul in el, iar apoi cu RJ11 conectezi vechiul telefon (care era legat si la soneria externa).

Un router relativ ieftin este Huawei B310 sau B311.

#68
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Apropo, ati primit si voi telefon de la ORO cum zice el, in care sa va notifice ca vor taia cuprul si vor veni cu fibra+tel. cu sim?

#69
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

View Postaddelin, on 31 martie 2022 - 14:51, said:

Iei un router 4g, pui sim-ul in el, iar apoi cu RJ11 conectezi vechiul telefon (care era legat si la soneria externa).

Un router relativ ieftin este Huawei B310 sau B311.
Da, buna idee, 100 lei pe olx routerul sau sa ceara direct la Orange

View Posttoto_riina, on 31 martie 2022 - 17:10, said:

Apropo, ati primit si voi telefon de la ORO cum zice el, in care sa va notifice ca vor taia cuprul si vor veni cu fibra+tel. cu sim?
Cine a zis ca vin cu fibra?
Sunt multe localități fără fibra, repet, acolo unde sunt putini abonați vor sa renunțe la cupru

#70
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Daca vine cu fibra vine automat si cu telefonie fixa voip, nu iti ofera telefon fix cu sim. Telefonul cu sim este oferit in zonele in care Orange doreste sa desfiinteze complet infrastructura fixa: zone cu foarte putini abonati in care nu renteaza sa o tina functionala.

View Postvdingo11, on 31 martie 2022 - 08:54, said:

Banuiesc ca acesta nu poate fi conectat la sonerie exterioara.
Fara acea sonerie telefonul isi pierde din utilitate foarte mult pentru acea persoana care locuieste la tara si nici nu mai este la o varsta care sa ii permita utilizarea telefoanelor moderne.

Telefonul fix cu sim are o baterie interna, deci poate fi scos afara din casa pentru ca persoana respectiva sa il auda. Este practic un telefon mobil cu aspect de telefon fix.

View Postvdingo11, on 31 martie 2022 - 10:52, said:

costa mai mult curentul decat abonamentul de telefonie.

Un router de broadband si telefonul fix instalat la el consuma cam 6W. La un pret de 0,6 ron/kw asta inseamna un cost pe ora de 0,0036 RON, cost pe zi: 0,0864 RON, cost pe luna: 2,63 RON, cost pe an: 31,54 RON.

#71
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Posttoto_riina, on 26 martie 2022 - 16:51, said:

Pacat Posted Image Puteai sa-ti pastrezi in continuare numarul chiar daca nu-ti mai mergeau aparatele de telefon, si sa redirectionezi apelurile primite pe un nr. de mobil. Dar cand il foloseai, mai mult primeai apeluri decat dadeai, sau nici una nici alta?

Era desuet și nu prea mai era folosit de câțiva ani.
În ultimul an - 2021 - chiar a funcționat cu soluția pe care o sugerezi și tu, aveam setări pentru redirect pe unul din numerele de telefonie mobilă, deci nu mai efectuam niciun apel de pe fix, iar printre puținele apeluri recepționate era cel puțin unul lunar în care eram rugat să merg la diverse prezentări de produse cosmetice și farmaceutice adresate în special oamenilor de peste 50 de ani, și, invariabil, discuția cu operatorul de call-center se oprea la vârsta mea, încă fragedă pentru asemenea servicii :)

#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,775
  • Înscris: 14.10.2008
Un lucru e clar, mobilul a inlocuit fixul doar atunci cand tarifele la mobil nu au mai fost mai scumpe decat la fix. In prima faza s-a trecut la RDS sau alti operatori pentru tarife de fix mai ieftine, apoi aparitia abonamentelor mobile cu minute nelimitate catre orice destinatie nationala (dupa 2013) a omorat complet fixul.

Dar eu nu renunt la fix, bag radio prin el ca sa nu fie nefolosit, chiar pe speakerul faxului cand sunt singur acasa si aspir pe aici in weekend, se aude ca un old fashioned radio, ca difuzorul de la tara din anii 90. Posted Image

La TV iarasi nu renunt desi foarte putin ma mai uit, dar se uita maica-mea mai mult. Orice modificare de servicii poate duce la inlocuirea echipamentului RDS (cu modele fara TV sau fara telefonie) si eu vreau sa tin vechiul meu ONT din 2012 cat se poate de mult si deci, trebuie folosite toate cele 3 tipuri de conexiune din el: TV, Ethernet si POTS.

Fratele in casa noua nu s-a mai abonat la TV dar la fix da, util când copiii sai nu răspund la mobile ca le uita pe silențios sau aruncate pe te miri unde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate