Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Pentru cei care mai au telefon fix: mai aveți linie telefonică clasică

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

Poll: Mai aveți linie telefonică clasică (86 member(s) have cast votes)

Adică cu cablu de "Cupru"

  1. Da (29 votes [33.72%])

    Percentage of vote: 33.72%

  2. Nu (57 votes [66.28%])

    Percentage of vote: 66.28%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Linie telefonică clasică: aia bună, cu o pereche de fire, nu mizeria de V.o.I.P.

#2
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Telefonia fixa e in prezent pe IP in centrala si vine prin fibra optica in casa omului...
Sunt insa si case in care de la stalp pana in casa vine o pereche de fire de cupru.. Asta nu inseamna "linie telefonica clasica", e doar un tip de conexiune.

Edited by Rav_885, 08 December 2021 - 00:06.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia buna cica :)

#4
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pai djl e nostalgic, ii place tot ce este vechi. :) ;)

#5
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 13.01.2013
am trecut de un deceniu de cand am zburat fixul rds din casa

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, am portat de la Romtelecom la RDS si implicit, de la cablu de cupru la VoIP, numarul de acasa in 2012 si numarul de la birou (fax) in 2013.

Dar pastrez fixul in ambele locatii, chiar daca nu prea mai e folosit, adica deloc acasa si doar pentru faxuri la birou, chiar am fax in ambele locatii, acasa, ca sa nu stea 100% nefolosit, in weekend bag Antena Satelor si Romania Actualitati pe el. Posted Image

VoIP-ul mi-a placut instant in 2006 cand am avut prima oara la birou (2006-2013 au fost 3 linii de fix acolo, acum am 1) vazand ca nu suna daca nu este curent sau internet ci da eroare de conexiune, am zis super tare sa verifici cand nu esti in locatie daca este curent si internet, fixul clasic suna in gol ca prostul si atunci cand firul este sectionat.

Back-up telefonic este mobilul, functioneaza si cand este curentul luat, inclusiv internetul sau mobil. Cum djl are telefon mobil extraordinar de vechi, nu il tine bateria si vrea fix care sa mearga independent de energia electrica. Dar asta nu va mai tine mult, il vor trece pe fibra si VoIP si pe el si atunci spune djl ca va rezilia fixul. Posted Image

Pentru a folosi telefonul cu disc pe RDS ai nevoie doar de un mic pulse to tone converter, deci nici asta nu este un argument pentru a pastra vechea sarma comunista, eu nu mai suport alt gen de cablu de comunicatii in afara de fibra optica, in 2012 cand am bagat FTTH la casa, am taiat cu sete coaxialul si telefonicul.

Edited by Neaceasca85, 08 December 2021 - 00:48.


#7
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Se pregateste de lockdown ?
Altfel, da , mai exista telefonie veche pe cupru insa majoritatea pentru persoane juridice.
Bonus pentru djl gasim si internet prin ADSL, o reala placere !

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Eu, mai am linie de-aia veche, buna, djl. :)

M-ai facut acuma dimineata, cu noaptea-n cap, sa trag dulapuri, sa merg sa vad ce fire-s alea, ptiu, bata-te norocul, djl.

Prinde-te-ar fetele, djl! :)

Ca sa-ti scoata din cap intrebarile astea capcana, djl! Posted Image

Fetelor, inundati-l cu mesaje fara perdea pe djl, ca sa nu mai aiba timp de altceva! :)

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Folosesc în continuare „fix-ul” pt ca , în casă, nu am aproape de loc semnal GSM. Mobilul este direcționat către fix când e închis mobilul sau nu are semnal

Edited by orlandobarbulescu, 08 December 2021 - 07:52.


#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
O întrebare un pic "off", mai are cineva dintre noi numărul de fix cu o "vechime" ca al meu, din 14 mai 1973? Bineînțeles dea lungul anilor s-a adăugat o cifra în fața celei inițiale de cinci, apoi prefixul și a trecut prin două portări. Acum e pe VoIP, dar vechile "perechi" din cupru sunt încă trase în casă (inițial a fost bridă).

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
@Sidorin: da, eu, dar l-am portat intre timp la Digi. Inainte, pe timpul lui Ceausescu era doar din 4 cifre, ulterior, cu noua numerotatie, a mai capatat inca 2 in fata, apoi si prefixul judetului si mai in fata! Tin minte cand veneau rudele de la Maramures la mine si voiau sa vorbeasca cu cumnatii lor de la tara (tot din Maramures), spuneau centralistei "interior 19 va rog" :D De asemenea, si cand sunai la diverse intreprinderi, aveau mai multe "interioare", in fct. de departament, si trebuia sa specifici si interiorul sectiei/biroului respectiv.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina doar Politia, Anaful, ITM-ul si Tribunalul Olt mai au. Desi Curtea de Apel Craiova este integral pe RDS.

Primaria Slatina demult pe RDS.

 orlandobarbulescu, on 08 decembrie 2021 - 07:52, said:

Folosesc în continuare „fix-ul” pt ca , în casă, nu am aproape de loc semnal GSM. Mobilul este direcționat către fix când e închis mobilul sau nu are semnal
Exista Voice over Wi-Fi pentru asta.

djl nici router Wi-Fi nu are. Doar internet de la retea de cartier, posibil Obor Net, direct in PC.

 Sidorin, on 08 decembrie 2021 - 08:59, said:

O întrebare un pic "off", mai are cineva dintre noi numărul de fix cu o "vechime" ca al meu, din 14 mai 1973? Bineînțeles dea lungul anilor s-a adăugat o cifra în fața celei inițiale de cinci, apoi prefixul și a trecut prin două portări. Acum e pe VoIP, dar vechile "perechi" din cupru sunt încă trase în casă (inițial a fost bridă).
Al meu era deja in 1992 cand m-am mutat de la Spineni la Slatina ca sa incep scoala. La tara la Spineni am mai mers in vacante pana in 2000, acolo am avut fix incepand cu 1994 si pe sistem manual cu alo centralista. Din 2003 automatizat.

Celalalt sat, Miesti, de unde este mama, pana in 2021 nu a avut deloc nici fix nici cablu TV nici nimic in afara de curent si apa. In decembrie 2020 a venit RDS direct cu fibra FTTH (pleonasm), parea incredibil in 2011-2012 cand abia am tras de ei sa ma fibreze la casa la oras.

Deci am 2 numere de fix in prezent, ambele vechi si portate, unul din 1992 sau mai vechi, altul din 2003 cand au deschis ai mei magazinul, inchis in 2020 si ramas cu niste biroaie aici.

 toto_riina, on 08 decembrie 2021 - 09:16, said:

@Sidorin: da, eu, dar l-am portat intre timp la Digi. Inainte, pe timpul lui Ceausescu era doar din 4 cifre, ulterior, cu noua numerotatie, a mai capatat inca 2 in fata, apoi si prefixul judetului si mai in fata! Tin minte cand veneau rudele de la Maramures la mine si voiau sa vorbeasca cu cumnatii lor de la tara (tot din Maramures), spuneau centralistei "interior 19 va rog" Posted Image De asemenea, si cand sunai la diverse intreprinderi, aveau mai multe "interioare", in fct. de departament, si trebuia sa specifici si interiorul sectiei/biroului respectiv.
Tata cand suna de la Slatina pe numarul bunicii la Spineni, in sistem automat la oras-manual la tara, zicea "Buna seara, sunt 049.xxx.xxx abonat Cutarescu si vreau Spineniul 93.

Da, si la radio cand faceau reclame, ziceau numere cu interior.

#13
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Scuza-ma, @djl e fratele tau?
Ca vad ca sti atatea "intimitati"....

#14
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
De ce Voipul este o mizerie ?

#15
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Bunicul a murit in septembrie 2021 la 95 ani si odata cu el si ultimele fire de cupru (rom)telekom de pe strada din orasul lui din Bihor..
A lucrat pentru posta si telefoane din 1960, a cablat si instalat stalpi pe raza de 20 km..
S-a suparat rau cand i-au schimbat telefonul lui clasic cu rozeta analogic cu unul digital/ton.. (era demult la pensie si nu intelegea telefoanele cu ton)
Daca vrea cineva ultimul lui telefon analogic functional, ma anuntati pe PM..

Cel putin pana in 2019 telefonul lui analogic suna la orice apel primit.. era ca o alarma, si tot la celalalt raspundea, au fost amabili cei de la telekom sa il lase doar pentru sonerie..

Edited by solitaryman, 08 December 2021 - 19:44.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008

 petit_christian, on 08 decembrie 2021 - 19:16, said:

De ce Voipul este o mizerie ?
Ca nu-i merge cand pica curentul sau netul. El de mic a fost fascinat, pe vremea lui Ceasca cand se oprea rationalizat curentul, cum de mai functiona telefonul fix.

Eu am fost invers, mi-a placut ceea ce pica cand se ia curentul. Primul interfon avut la bloc nu mergea fara curent. Posted Image

In ziua de azi nu mai are relevanta pentru ca de vorbit se vorbeste la mobil, putini mai folosesc fixul, preponderent oameni in varsta, nostalgici sau pasionati, nici eu nu renunt la fix, chiar daca nu mai vorbesc la el, nu renunt la TV chiar daca nu prea ma mai uit la el (dar se uita maica-mea).

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007

 csachiri, on 08 decembrie 2021 - 16:34, said:

Scuza-ma, @djl e fratele tau?
Ca vad ca sti atatea "intimitati"....

Viata amandurura e povestita cu lux de amanunte pe diverse topicuri.

#18
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Ei sunt telenovela softpediei, un fel de Vlad

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate