Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

Emigrare Irlanda, merita?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
442 replies to this topic

pancone99

pancone99

Member

• Grup: Members
Si in Nigeria merita mai mult ca in Romania!De fapt Romania a ajuns un fel de Somalia a Europei.Nu cred ca exista o tara mai corupta in Europa.Pana si bulgarii sunt peste noi...LA TOT!

thecagero

thecagero

Junior Member

Parerea mea, de persoana care a trecut printr-o situatie similara (in tara vecina si prietena):
- Este o oportunitate profesionala si personala. Maririle de salariu se obtin mai ales schimband job-ul si rareori in aceeasi companie.
- 3400 EUR ar trebui sa ajunga (la inceput). Cauta la inceput sa stai in share pana te acomodezi si stii ca o sa ramai acolo; poti gasi un coleg de serviciu care e dispus sa stea in share. In cazul asta 1000 EUR pe luna ar trebui sa ajunga. Daca serviciul e langa un hub de transport, atunci poti sa cauti casa mai departe daca zona e prea scumpa (dar trebuie sa tii cont si de cheltuielile de transport).
- Firma ar trebui sa-ti plateasca transportul, asigurare privata de sanatate si 2 saptamani de cazare la inceput. In plus, trebuie sa se angajeze sa plateasca orice cheltuiala legata de transport si vize (poate nu e nevoie acum, dar nu stii niciodata).
- Citeste orice contract ti se pune in fata pana il intelegi. Nu accepta clauze abuzive, cauta flexibilitate la cazare (break clause la 6-9 luni). Orice se negociaza cu agentii imobiliari, daca ti se pare ceva putred atunci walk away.
- Trebuie sa inveti sa-ti faci buget pe principiul 50/30/20 - maxim 50% pe cazare, transport, mancare si alte cheltuieli obligatorii. Iti faci un buget strict de cheltuieli si iti calculezi o rezerva (20%); daca incepi sa intri in rezerva e semn ca nu e bine. Unii o sa spuna ca iti mananci de sub fund; eu zic ca inveti valoarea banului, pe ce anume merita sa dai bani si pe ce nu merita, iar asta o sa ramana cu tine toata viata.
- Trebuie sa inveti locurile: unde se mananca bine si ieftin, care sunt magazinele mai ieftine, unde sa stai etc.

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostKarhu, on 08 decembrie 2021 - 10:21, said:

California il asteapta, dar sansele-s mult mai mari daca pleci de la Microsoft Ireland decat de la no-name srl din Romania.
Sunt forumisti care pot confirma...

Daca il astepta ar fi avut oferta direct acolo, dar cum si pentru viza de lucru e loterie... mai greu. Lucrul la o firma americana ii da insa sansa unui transfer intern.

dan210

dan210

Senior Member

View Postthecagero, on 08 decembrie 2021 - 12:50, said:

cauta flexibilitate la cazare (break clause la 6-9 luni). Orice se negociaza cu agentii imobiliari, daca ti se pare ceva putred atunci walk away.
unde se-ntampla asta ca eu in UK n-am vazut asa ceva

de cate ori am fost in situatia asta si am fost sa vad o casa de inchiriat, am fost bucuros sa fiu ales dintre candidati, nici vorba sa mai pun conditii

cat despre break clause, in casa in care stau acum abia dupa primul an am reusit s-o obtin

Edited by dan210, 08 December 2021 - 13:41.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View PostLukRo, on 08 decembrie 2021 - 11:54, said:

Chiriile sunt mari dar gasesti usor ceva pt un tanar singur. Uite o garsionera la 750 chiar langa sediul MS: https://www.spotahom...:studios/257260

Si chiar daca nu o sa ii placa... poate oricand sa se intoarca dar cu MS in CV.

Ce lasa in urma?
Salariul de 8000 lei?
Gropile si infrastructura de lumea a treia?

Cand s-o intoarce - temporar sau definitiv - le gaseste cum le-a lasat.

thecagero

thecagero

Junior Member

View Postdan210, on 08 decembrie 2021 - 13:36, said:

unde se-ntampla asta ca eu in UK n-am vazut asa ceva

de cate ori am fost in situatia asta si am fost sa vad o casa de inchiriat, am fost bucuros sa fiu ales dintre candidati, nici vorba sa mai pun conditii

cat despre break clause, in casa in care stau acum abia dupa primul an am reusit s-o obtin

E o relatie de business si faci o oferta: platesc suma X (nu neaparat cea ceruta) pentru un contract pe Y ani cu urmatoarele conditii (break clause, sa repare ce aparent e stricat). Aproape tot timpul am primit ori raspuns pozitiv, ori contraoferta. Toti m-au intrebat de ce vreau break clause; le-am spus ca ori 6 ori 9 luni; ca inchiriez 'in good faith' si ca ma astept si ca proprietarul sa actioneze 'in good faith'; insa ca am avut si experiente proaste cu proprietari si ca daca nu mai am job sau ma relochez nu e in interesul lor sa ma tina acolo; si ca daca totul e ok atunci nu o sa fie nevoie sa folosesc clauza; iar tot timpul cat proprieratul a fost ok atunci n-a fost nevoie.
Daca nu accepta atunci caut in alta parte. Insa majoritatea au acceptat explicatia pentru ca altfel accepta tacit ca e posibil sa nu actioneze 'in good faith'.

LE: daca au asa multi clienti, atunci n-o sa aiba dificultati in a gasi pe cineva daca plec.

Edited by thecagero, 08 December 2021 - 14:12.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Poststefandinescu70, on 08 decembrie 2021 - 08:28, said:

Daca doar pierzi vremea pe coclauri si nimic nu realizezi pentru tine ca si valoare .. totul este ZERO ..
Sa revenim ontopic , acest job pe acei bani .. NU MERITA din nici un unghi de vedere .. De aceea este si oferit la ROMANI .. Sorry about this statement ..

E vorba de 3400 euro pe luna. Citind pe acest forum mi se pare ca eu provin din alta țară decât interlocutorii. La început de 2000 aveam salarii de 75-100 de dolari frații mei, în 2021 majoritatea europenilor câștigă în medie 1600 euro, pe ce lume trăim pe acest forum ? Salariul primit în Irlanda, este un salariu foarte bun pentru varsta și experiență colegului nostru de forum. Sincer sa va zic, eu prin Europa și UK nu am văzut prea multe salarii nete peste 4500 lire/euro la orice nivel de experiență. Contractor da, dar salariat nu prea treci de 75000 nici sa fi din aur.

Edited by Catean, 08 December 2021 - 14:23.

Rav_885

Rav_885

Active Member

View PostCatean, on 08 decembrie 2021 - 14:21, said:

E vorba de 3400 euro pe luna. Citind pe acest forum mi se pare ca eu provin din alta țară decât interlocutorii. La început de 2000 aveam salarii de 75-100 de dolari frații mei, în 2021 majoritatea europenilor câștigă în medie 1600 euro, pe ce lume trăim pe acest forum ? Salariul primit în Irlanda, este un salariu foarte bun pentru varsta și experiență colegului nostru de forum.

Nu conteaza cat castigi, conteaza cat e chiria. De la chirie incepe tot, sa stii...

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin

La un moment dat fusesem contactat de o companie din Zurich. Jobul pentru care eram vizat in piata era cam 100-120k euro pe an brut, adica vreo 6-7k pe luna net. Salariu mare la prima vedere, dar costul vietii acolo e fabulos. Ma interesasem...1.5k - 2k chiria, copilul vreo 2k (gradinita si tot tacamul), totul scump si o nevasta fara loc de munca. Financiar nu iesea prea grozav la final. E drept, nu e doar factorul financiar de luat in calcul, insa uneori salariile alea mari in practica se pot traduce diferit.

Edited by george_alexandru, 08 December 2021 - 14:42.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 14:34, said:

Nu conteaza cat castigi, conteaza cat e chiria. De la chirie incepe tot, sa stii...

Trăiesc în zona 2 a Londrei, știu din păcate prea bine ce înseamnă o chirie "de se înmoaie picioarele", dar chiria mare îmi aduce avantaje pentru care în tari cu chirie mică plăteam, dar aici nu plătesc. Am totul la pas, nu am nevoie de mașină, spitale de rang mondial gratuit, scoli gratuit, parcuri cu locuri de joaca și facilități gratuite, muzee, spectacole. Trasa o linie, chiria de 1300 lire pe 1 bed plătită aici (+ 139 lire council tax) , e mai rentabila ca și chiria de 500 euro plătită în Timișoara.

Edited by Catean, 08 December 2021 - 15:09.

RedDev

RedDev

Active Member

în 2021 majoritatea europenilor câștigă în medie 1600 euro, pe ce lume trăim pe acest forum?

Dupa 8 ani de matematica de aia cu integrale, cu limite, cu integrale cu limite, cu spatii R la N-a, trigonometrie, analiza matematica plus programare, arhitectura calculatoarelor, o gramada de limbaje de programare, fix la 1600 de euro pe luna ne inchinam. Da, sigur.

Vorbeam niste chestii de calcul diferential cu colegii, a venit cineva de la client, cand i-am explicat a zis ca el nu a auzit de asa ceva (integrale).

E vorba de venituri ca programator aici. Stiu ca se poarta programatori facuti in 3 luni de zile, dar noi, astia vechi, multe teoreme am invatat, multe teze si lucrari am dat si multe nopti albe am avut. Asa ca mai usor la comparatii cu media care a facut fractii la liceu si si alea nu prea le-a inteles.

Am intrebat o gramada de lume ce e un logaritm natural si 99% habar nu aveau. Atat romani cat si din SUA/Europa de Vest.

Edited by RedDev, 08 December 2021 - 15:13.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Postgeorge_alexandru, on 08 decembrie 2021 - 14:40, said:

La un moment dat fusesem contactat de o companie din Zurich. Jobul pentru care eram vizat in piata era cam 100-120k euro pe an brut, adica vreo 6-7k pe luna net.

Si eu am primit multe contracte de 100 - 120 CHF pe ora, dar astea sunt contracte pe perioada determinata. Cu 120k CHF pe an în zone ca Basel, trăiești foarte bine.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

în 2021 majoritatea europenilor câștigă în medie 1600 euro
Ei, nici chiar asa :)
In afara saraciilor de tari foste comuniste, doar Portugalia, Grecia si Malta, au salariu mediu net mai mic decat spui tu.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View PostRedDev, on 08 decembrie 2021 - 15:09, said:

Dupa 8 ani de matematica de aia cu integrale, cu limite, cu integrale cu limite, cu spatii R la N-a, trigonometrie, analiza matematica plus programare, arhitectura calculatoarelor, o gramada de limbaje de programare, fix la 1600 de euro pe luna ne inchinam. Da, sigur.

Nu ne închinăm, suntem realiști, cu picioarele pe pământ. Programator e cam blue collar deja prin UK și US, skillurile soft și sociale devin tot mai importante, care cam greu le găsești la programatori.

RedDev

RedDev

Active Member

Zau daca inteleg ce e cu acest soft skills puse pe toate gardurile. Trebuie sa negociezi cu programul? Trebuie sa te intalnesti cu investitorii? Trebuie sa faci prezentari la CES sau E3? Programatorului ii zici ce date ai si ce sa scoata din ele si-l lasi sa lucreze.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View PostRedDev, on 08 decembrie 2021 - 15:24, said:

Programatorului ii zici ce date ai si ce sa scoata din ele si-l lasi sa lucreze.

Exact, ceva ușor de automatizat în viitor. Un fel de muncitor al viitorului (nu vreau sa jignesc, și eu sunt programator printre altele). Soft skillurile sunt skillurile umane, artistice, chiar și street smartness-ul, wisdom-ul format din experiență, în general care nu se pot automatiza.

Edited by Catean, 08 December 2021 - 15:29.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View Postgeorge_alexandru, on 08 decembrie 2021 - 14:40, said:

La un moment dat fusesem contactat de o companie din Zurich. Jobul pentru care eram vizat in piata era cam 100-120k euro pe an brut, adica vreo 6-7k pe luna net. Salariu mare la prima vedere, dar costul vietii acolo e fabulos. Ma interesasem...1.5k - 2k chiria, copilul vreo 2k (gradinita si tot tacamul), totul scump si o nevasta fara loc de munca. Financiar nu iesea prea grozav la final. E drept, nu e doar factorul financiar de luat in calcul, insa uneori salariile alea mari in practica se pot traduce diferit.

Initiatorul e la inceput de drum, in faza de acumulat experienta de viata , de munca, de cladit CV.
Cati dintre colegii lui intra la Microsoft Romania fara sa aiba o recomandare dinauntru?
Nu zic de Microsoft Irlanda.

Nu are copil, nevasta, alte cheltuieli.
Ce ar avea de pierdut la o experienta afara? nimic.

Sta cativa ani si se muta cu jobul in Dubai, la taxe mici si caldura.
Am vazut destui irlandezi acolo,project manageri..intre 1 milion de indieni :)

Astia care o dau cu "nu merita deranjul" sunt ca vulpea care nu ajunge la struguri.

Edited by marius.bunu, 08 December 2021 - 15:49.

dani.user

dani.user

Guru Member

View PostCatean, on 08 decembrie 2021 - 15:13, said:

Programator e cam blue collar deja prin UK și US

Salar + bonus + actiuni inca de la nivel de incepator nu suna a blue collar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate