Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Boxă activă cu frecvența bass la 30 hz

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
https://www.thomann..../proel_s15a.htm

Sau

https://www.thomann..../proel_s18a.htm

#38
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Ok, hai să o luăm altfel, fraților !
Să caut un subwoofer activ de 18 inch, cam obligatoriu cu bluetooth zic eu, și peste el o boxă .
Întrebări : merge și o boxă pasivă sau trebe și ea să fie activă ?
Sau viceversa. Adică o boxă activă și un sub pasiv ...

#39
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Ambele active, si bluetooth ai nevoie doar la o boxa. La a doua, dai semnal din prima prin cablu.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postlicap, on 09 decembrie 2021 - 15:08, said:

Ok, hai să o luăm altfel, fraților !
Să caut un subwoofer activ de 18 inch, cam obligatoriu cu bluetooth zic eu, și peste el o boxă .
Întrebări : merge și o boxă pasivă sau trebe și ea să fie activă ?
Sau viceversa. Adică o boxă activă și un sub pasiv ...


Îți cumperi două boxe active.   Un subbass și un top (12”+1”  este ok).    Pui un receptor de BT din care te duci pe intrările celor două active.    Le setezi volumele și ce reglaje mai vrei,  apoi controlezi totul doar din BT.

https://www.thomann....oel_v12plus.htm

https://www.thomann....th_receiver.htm

Bagi BT receiver în subbass, pe intrare.   Conectezi boxa de bandă largă cu un cablu XLR - XLR   (INPUT la boxa FR) <> (OUTPUT la boxa SB).
Și asta-i tot.

#41
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@tomaso. Deci crezi că aș face o figură frumoasă cu boxa Proel V12Plus  + un subwoofer de 18 ?

#42
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postlicap, on 08 decembrie 2021 - 22:20, said:

Păi ghini măi fraților, tot arătați când de alea usturătoare când de alea nașparlii. Da o cale de mijloc nu ezistă ?
Bună oară asta :   https://www.thomann....e_thump_15a.htm

Un neamț care se ocupă cu muzici spune că nici măcar nu mai folosește sub-ul.  Machie ăsta coboară frecvența până la 32 hz. Fain, nu ?

Tot acolo au astea. Specificatii foarte bune!

https://www.thomann....thump_15bst.htm

#43
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ma tot uit la ce se recomanda: boxe de mii de wati toate in cutii de plastic. Frecvente joase redate de la 30 Hz. Amplificatoare in clasa D.
Da, corect, pentru afara nu conteaza calitatea sunetului, doar sa bubuie. Totusi, in plasticul ala cum poate sa sune la 500W un bas la 50 Hz?
Si cat poate sa sune, ca timp, pana crapa plasticul ala.
Intreb si io, ca n-am avut asa ceva, n-am ascultat in gradina la gratar. Ascultam, sa zicem, acum 50 de ani muzica la boxele de exterior de pe patinoarul Floreasca, in aer liber, sau tot asa la patinaj in Cismigiu. Dar era tehnologie de acu' 50 de ani.

#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
N-are treaba plasticul,e mai rezistent decat lemnul. In plus au fel de fel de nervuri pentru  a ranforsa constructia si a mentine peretii rigizi.

Poti face si boxe audiofile din plastic daca vrei, pur si simplu nimeni nu o sa le cumpere ca asa stiu ca ei, ca e musai sa fie din lemn natural si cat mai bio.

Exact din acest motiv triangle face difuzoarele de medii din hartie alba, oamenii  cred ca daca nu e colorata hartia nici sunetul nu va fi colorat. Adica iti ofera sunet natural, nealterat precum e hartia din care e facut difuzorul.


Edited by vinciun, 09 December 2021 - 20:15.


#45
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
La bass merge si plasticul daca are grosime si densitate destula, la sub-bass cred ca e mai greu, subwooferele cred ca-s mai mult de MDF, chiar si cele PA, asa tin minte. Desi sunt invelite cu membrane de protectie si pot parea de plastic.

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postviceroy56, on 09 decembrie 2021 - 19:44, said:

Ma tot uit la ce se recomanda: boxe de mii de wati toate in cutii de plastic. Frecvente joase redate de la 30 Hz. Amplificatoare in clasa D.

Nu sunt din plastic ,e vorba de materiale speciale ,unele chiar obtinute prin injectie. Par din plastic dar nu sunt.
Clasa D e ultraraspandita in PA din varii motive. Consum ,greutate redusa a modulelor ,usurinta in depanare(se schimba modulul cu totul).
A nu se confunda si nici macar a nu se face comparatie cu echipamentele HI-FI. PA-urile au cu totul alt scop/destinatie. Conteaza in primul rand SPL mare , rezistenta/fiabilitate , functionarea in conditii dificile indoor si outdoor , usurinta in exploatare si in montaj , conectica specifica cu alte echipamenta(mixere , microfoane, interfete audio profi , doze , procesoare de efecte) etc.

#47
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018
Nu exista bass in muzica sub 40Hz. 40Hz este de ajuns, chiar daca omul aude si 30Hz sau 22Hz. Nu recomand mai jos de 40.
Am doua boxe Edifier pe 2 cai cu 50Hz minim. E de ajuns.

Edited by GT_Xpress, 25 December 2021 - 00:59.


#48
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ba exista bass in muzica sub 40Hz, multe melodii merg pana la 30Hz, unele si pana la 20Hz. Camera joaca un rol extrem de important, dar in principiu da, 40Hz la -3dB ar trebui sa fie de ajuns. 50Hz nu, sub-bass-ul e prea slab la 50Hz.

Dar, repet, tu zici ca boxele coboara la 50Hz, insa camera poate are rezonanta fundamentala la 40Hz. In cazul ala, boxele vor avea 38Hz la -3dB, deci specificatiile devin irelevante.

Edited by Municipalwaste, 25 December 2021 - 03:15.


#49
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Ok. Am cumpărat asta : https://www.kirstein...rbj6o6drpgaar6b
  N-oi fi eu un audiofil desăvârșit da îmi place cum sună. Acum vreau să cumpăr sub-ul ăsta : https://www.kirstein...rbj6o6drpgaar6b

Vreau să știu sigur dacă le pot împerechea. Boxa este bluetooth, sub-ul nu.
Și de ce mai am nevoie ? În mod normal, cred că e suficient un cablu audio cu 3 pini. Dar cum nu am mai făcut niciodată conexiuni de genul ăsta aș vrea să-mi confirme cineva,

Attached Files



#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cablul ala audio cu 3 pini se numeste XLR. Cel putin asa iesire are acea boxa.
Teoretic poti lega acel sub acolo. Practic e o varza pt ca nu ai taiere de frecvente. Plus ca aia e iesirea de mix , bag mana in foc ca la acea iesire se aplica si corectiile de sunet de acolo(bas ,treble) ,lucru absolut inutil pt legatura cu un sub.
Oricum ,combinatia de acolo nu e in niciun caz pt ascultat muzica(n-are nicio treaba cu audiofilia) ci pt cantari , sonorizare mica indoor/outdoor ,ceva petrecanii cu prieteni.. De asta are si intrari de microfon si de instrument acolo pe spate la boxa..

#51
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@edigee, exact pentru asta vreau să le folosesc. Petreceri deșănțate, cu prieteni bătrâni, bețivi și petrecăreți. Poate-om chema și câteva fufe să ne toarne-n pahare...
  Deci ca să meargă aceste două boxe împreună, trebuie doar un cablu XLR ??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate