Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Japoniaaa- Suzuki Jimny 1.3, 2005

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Schimb simering cutie viteze, burduf cardan fata, ulei cutie viteze.
Mi-a mai ramas revizia omocineticii, apoi o pot vinde linistit Posted Image

Attached Files


Edited by Evergreen, 24 June 2022 - 00:05.


#74
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Așa repede renunți la pasiune?!


#75
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Pasiunea nu e neaparat masina, ca de era ea, eram pe coclauri, prin namol.
Pasiunea e surubareala si iti dai seama ca am fost intrebat cind nici nu eram gata, ce proiect fac dupa ce o termin :lol: ?
Probabil ca iarna asta o sa mai stea la mine, ca sa ma joc si eu prin zapada. Anul asta am nimerit juma de zi cu zloata inghetata, pe o alee de vreo 50m, cu 2 curbe de 90 grade.
Si cum masinutele astea au un pret bun pentru astfel de stare, de ce sa nu profit?!?!? Ca fac profit, daca tin cont de cit am platit si cheltuit cu ea. Si m-as putea indrepta spre alta :D

#76
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Dupa lupte seculare ce au durat 2 zile, am finalizat si partea audio. Asta pt ca la remontare nu am gasit nici o mufa in dreptul gaurilor, am tras fire spre bord; Aici am constatat ca in unitate am toate firele, asa ca presiunea a crescut instant, mai ales ca in incinta este foarte cald. Drept pt care, pt relaxare, ma pusei sa restaurez alte doua tomberoane, de data asta la propriu. Cum 2 erau pleznite si aveau soarta cruda, am chemat duba sa le aduca la atelier, ca si asa nu aveam asa ceva in dotare. Facut copci din sirma de sudura si a iesit o lucratura de chirurg. Seara, am studiat documentatia si am aflat ca exista o mufa undeva pe stinga, asa ca dupa demontari partiale am adus firele ca sa termin masina. Mufa, alta mizerie, dimensiuni minuscule, nici un pin de pe stoc nu s-a potrivit, firele nici atit, asa ca din aceeasi sirma am creat si pinii respectivi, infipti in centrul firului si bandajati din belsug la final. Si cind ai vrea si tu sa iesi, sa faci loc, nu se poate.

Attached Files

  • Attached File  q.jpg   437.82K   67 downloads


#77
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Hrana rece macar doua luni! :w00t:

#78
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Riscă să ajungă mumie  🤭 dacă stă nemîncat atîta timp.

Attached Files



#79
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004

View PostTyby, on 29 iunie 2022 - 17:55, said:

Hrana rece macar doua luni! Posted Image
Cui?

View Postcrisstonne, on 01 iulie 2022 - 00:04, said:

Riscă să ajungă mumie  �� dacă stă nemîncat atîta timp.
Cine?

#80
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Că ești blocat acolo...  :D

#81
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Azi am evadat. Interventia la cutie a fost de bun augur zic, intra in viteze ca unse si a disparut un mic zgomot metalic ce se auzea uneori cind schimbam. Treaba is good, cind o fi mai racoare ma ocup de ce a mai ramas..

#82
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Am batut un pic cimpii:

Attached Files



#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
De cind nu am mai scris pe aci, am facut transferul de proprietate, asa ca brusc, din cauza de B/M are numere din zona, pt ca a meritat sa pun alte numere cu 40 lei iar in cazul vinzarii nu mai primesc intrebarea fatidica: "Da' de ce are numere de Bucuresti?" Posted Image
Fiind acasa, am facut revizii si la ce a mai ramas din parcul auto si tare ma maninca sa mai iau una, dar trebuie sa vad unde o inscriu, din cauza de impozite si taxe.... desi, din niste calcule rapide, cred ca as fi tot acolo ca si bani cu Jetta doar din cauza consumului...
Trebuie sa fac un studiu mai amanuntit in excel si vad apoi cum stau treburile.
Probabil ca o sa o aduc in toamna sa ma ocup de ea si apoi vad daca ramine la mine si mai da ceva ownerul, ca manopera calificata costa Posted Image
Freon nu mai are, ceva eroare pe ESP are si doar cu diagnoza cica se mai sterge, faruri matuite....masina japoneza, buna dar statuta si aia Posted Image
La solicitarea proprietarului am pus ulei OEM Honda, desi eu i-am zis de Eneos, Mobil, dar a strimbat din nas. Administratorul ar fi fost de acord cu propunerile mele dar cum nu am gasit norma, nu am avut incotro si am mers la reprezentanta. Cind il puneam in motor am zis sa ii trimita poza sa vada ca i se respecta cererea Posted Image Cum in acea perioada era codul rosu, am ris amindoi de el: "na, nu ii merge clima, dar el vrea ulei original.. Posted Image "

Azi planuisem sa pun un divais la moto : ceas/termometru/voltmetru si sa ii scot parbrizul ca sa il lustruiesc.
Vremea s-a schimbat asa ca am finalizat revizia la Coana Geta, moment in care i-am facut si o baie,
Oleaca de degresant si in 5 minute jetul a facut-o ca noua:
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-20 at 22.01.38.jpeg   140.8K   36 downloads
Rapid am plecat sa iau subiectul topicului ca mai aveam niste chestii luate de la alimentara, asa ca am purces la treaba, acum are climatronic cu alarma Posted Image :

Attached File  signal-2022-08-20-193553_002.jpeg   108.98K   37 downloads
Dupa ce am bandajat firul senzorului de temp exterioara, l-am rutat prin spatele torpedoului si scos mai apoi prin lateral in exterior si fixat pe stilp, undeva deasupra balamalei. Nu a fost suficient de lung ca sa-l duc in bara,nu am avut chef sa prelungesc firele, asa ca momentan sta acolo. Nu ma intereseaza prea mult ce e afara, e ok la interior si mai ales ceasul Posted Image, Are un minus ca nu are lumina, dar acum nu le pot avea pe toate, dar ma gindesc sa pun un led pe la bricheta Posted Image
Pe final mi-am facut curaj ca sa ma apuc de urmatorul produs luat din alimentara Posted Image
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-20 at 19.37.58.jpeg   137.06K   36 downloads
M-am apucat de treaba cu oaresce indoiala, avind in vedere ca fostul proprietar mi-a zis ca a incercat si el ceva similar pe fosta lui masina, dar nu i-a iesit mare lucru. Sa fie din cauza ca a fost in alta alimentara, ca e pe alt continent...sau prestatorul e de vina, nu am idee Posted Image

Attached File  signal-2022-08-20-193553_003.jpeg   142.58K   31 downloads
Attached File  signal-2022-08-20-193553_004.jpeg   183.69K   31 downloads
Attached File  signal-2022-08-20-193553_005.jpeg   173.51K   33 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-20 at 21.53.14.jpeg   179.14K   34 downloads

Gazda a si zis ca acum e pacat sa nu le vind, la cum arata Posted Image

Edited by Evergreen, 20 August 2022 - 22:40.


#84
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostEvergreen, on 02 iulie 2022 - 22:38, said:

Am batut un pic cimpii:

Frumoasă pitica  😍
Îmi plac foarte mult piticele astea în două uși, întorc capul după ele, cînd le văd în mers.
Pajero Pinin îmi place, de asemenea.

#85
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Da, mai am si eu vreo 2 samurai restaurati care intorc privirile. Pe traseu, zic :)
Pininul ala e simpatic, il am prezentat intr-o revista de profil ;)

View Postcrisstonne, on 21 august 2022 - 16:35, said:

Frumoasă pitica  ��
La anu' are 18 ani, o pot marita legal :lol:

#86
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Inainte de a o taia in co, mi-a zis cineva ca pot sa inlocuiesc chederele cu unele de la termopane, asa ca azi am rezolvat problema elegant si discret.
Tot pe eleganță am dat si volanul, la  culoare cu interiorul. La diametru a fost ok,  mai nașpa cu grosimea lui, ceva mai subtire fata de cele luate in calcul.

Attached Files



#87
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Posted Image
Asa a facut la final inspectorul cind a iesit din canal. N-a gasit nimic, n-avea ce, la o masina asa buna si intretinuta Posted Image .
La prima ora l-am enervat cind a vrut sa strice mindrete de lucrare ca sa vada el seria de sasiu, vazindu-l ca ia niste smirghel.
Asa ca am plecat si am curatat eu locul ca sa se vada seria si la final de program m-am prezentat din nou, ITP luat pe bune.

Ca desi mi s-a spus sa am grija cu seria, eu chiar am avut grija, muncind nu gindind  Posted Image protejind-o corespunzator.
Acum o sa ma joc din nou in zona, curat bine totul, ii dau cu lac si repar apoi totul pe linga.
As mai da cu niste vopsea care sa intre in punctele seriei pt un contrast mai bun, dar pina sa ma apuc o sa ii intreb, ca nu care cumva sa zica alta data ca e scris cu carioca Posted Image

Edited by Evergreen, 13 September 2022 - 09:06.


#88
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Oameni bolnavi!

(ala cu ITP-ul! Auzi tu, smirghel! :eek: )

#89
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Pasionat nene, pasionat  🤣
Ai fugit cu mașina de la itepist"  🤭🙆

#90
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
I-am zis apoi oricum ca nu are nici o sansa cu ce vrea el sa execute, alea-s uscate ca in cuptor.
Baieti meseriasi, cit eram acolo au respins vreo 2 inainte sa intre: becuri arse, tobe fisurate
Pe unul l-au pus sa isi schimbe becurile rapid, inainte de a intra si s-a executat rapid ala :)
Pacat ca aia de la RAR dorm in cizme, ca cica numa cu aia ii pot executa politistii.
Dar daca astia-s ca si inexistenti....
Am dat mai devreme 2 lei si ceva pe un set de becuri de pozitie ca s-au ars, DUPA..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate