Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reparație Rca sau casco

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostPololica, on 08 decembrie 2021 - 15:34, said:

Sa zicem saru' mana ca avem asigurate sumele de 6.000.000 euro (vatamare corporala) si 1.000.000 euro (daune materiale). In mult pupata in fund SUA, asigurarile costa de indoaie pentru sumele astea.


Stimate coleg.
Aveți dreptate cu sumele MAXIME posibile a fi despăgubite în urma unor evenimente/accidente rutiere menționate în contractele RCA.
Totuși pun următoarea întrebare (oarecum retorică) : Câte cazuri ați întâlnit până în prezent în care s-au acordat sume de această mărime cu titlu de despăgubire ?
O altă întrebare (și aceasta este oarecum retorică) : În câte cazuri ați auzit/constatat că asiguratorul nu a făcut eforturi disperate pentru a plăti, ba chiar a impus, o sumă mult mai mică decât valoarea reală a unei reparații rapide, corecte, complete și cu piese originale ? Nu mai vorbesc de dreptul de a primi despăgubiri pentru micșorarea valorii de piață a autovehiculului ca urmare a implicării într-un accident.
Am scris aceste rânduri cu scopul de a ajuta cât mai multe persoane să conștientizeze faptul că „între vorbe și fapte e marea” (este un vechi proverb italian).
P.S. : Sper să nu se interpreteze că aș avea ceva împotriva cuiva (deci nici împotriva firmelor de asigurări). Fiecare face ceea ce crede că este mai bine pentru el (indiferent cine ar fi acest „el” atât de vag definit). Ceea ce am încercat să fac a fost doar să-i conștientizez pe cei care citesc aceste rânduri privitor la o stare de fapt reală.
Concluzie : viața e scurtă, dar complexă.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un accident intre un trabant si un Ferrari (cu aduna totala la Ferrari) nu cred ca a auzit nimeni, dar o masina care a luat curba gresit si a intrat intr-un bloc, fisurand teava de gaze si distrugand structura de rezistenta (cu necesitatea de a reconstrui de la 0) s-a auzit? Nici asta, dar sigur o masina intrand intr-o casa sigur s-a auzit.

Caa sa-ti raspund, totusi, la intrebari (le interpretez ca pertinente):
  • Un avocat ne-a spus, in facultate, ca un procuror intotdeauna acuza si orice ar oferi, tot va pastra o carte pentru a incatusa acuzatul. Asa si cu asigurarile: oricat de mare ar fi suma ceruta, vor tinde sa plateasca mai putin decat valoare (vor cauta si vor gasi chichite). Deci, nu vom avea niciodata o despagubire de 6 milioane de euro.
  • Raspunsul la a doua intrebare il gasesti in raspunsul la prima.
Imi mentin afirmatiile: sa zicem saru-mana ca asigurarile despagubesc sume enorme fata de valoarea reala a bunurilor si pot fi acoperite. N-am auzit pe nimeni sa se judece cu proprietarul unei masini pentru a primi diferenta de despagubire (a intrat unul beat cu masina in teava de gaz a unei vile de 6.6 milioane euro si aceasta (vila) a explodat). Daca ar fi oricine dintre noi, ar cere daune pentru intreaga suma (100%), nu doar pentru cei 6 milioane (90%), cat sunt asigurati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate