Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Neuralink - primele implanturi de cip-uri in creier la oameni in 2022

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
E fascinant cum găsiți unii tot felul de conspirații. Fascinant.

#20
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 21:42, said:

E fascinant cum găsiți unii tot felul de conspirații. Fascinant.

Pai cine vorbeste de conspiratii? E realitatea care ne cade-n cap.
Ai fi crezut acum 20 ani daca spunea cineva ca o sa fie eliminati banii fizici?
Acum e realitate, deja sunt banci care o fac si state care si-au propus termene pentru asta.
La fel cu telefonul mobil Initial a fost telefon. Acum e indispensabil pentru anumite chestii gen feisbuci.
Maine o sa fie total indispensabil  cand o sa ai pe el bolentinu, permisul, cardul de sanatate si nota cetateneasca pe care o sa ti-o dea statul daca ai fost cuminte.
Nu e conspiratie, e deja in teste in Estonia, iar in China....
Cu cipu-n creer o sa fie la fel. Initial doar pentru cine vrea, de curiozitate.
Apoi, lumea se va convinge de avantaje. Pas cu pas.
Apoi o sa ramana o mana de conservatori care vor fi convinsi , de bunavoie bineinteles Posted Image
Am uitat de masini. daca spunea cineva ca din 2035 n-o sa mai poti cumpara masini pe benzina, ai fi zis ca-i teoria conspiratiei.
Ups! Io-te ca nu-i conspiratie! Sa zici mersi daca o sa mai ai voie cu bicicleta, ca de electrica n-o sa mai ai bani, va fi pentru cetatenii de vaza.

Edited by FatCat33, 07 December 2021 - 22:13.


#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Unii cred că vă uitați la prea multe filme...

#22
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 22:13, said:

Unii cred că vă uitați la prea multe filme...

Pai, pana acum, filmele si teoriile conspiratiei au devenit in buna masura realitate...  Acu 3 ani daca iti spunea cineva ca se va ajunge aici, ii bateai obrazul ca-si bate joc de tine...

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Au devenit pe dracu. Pandemii au tot fost de mii de ani, fără filme și teorii ale conspirației. Ați prins și voi una în timpul vieții și vă vaitati non stop pe net ca niște muieri. Alții au prins două războaie mondiale și n-au mai urlat că le ia statul drepturile sau că e nu știu ce conspirație. Au  luat viața în piept și au mers mai departe.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 22:21.


#24
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 22:19, said:

Au devenit pe dracu. Pandemii au tot fost de mii de ani, fără filme și teorii ale conspirației.

Mai.. pandemii au mai fost dar certificate digitale cu care sa intri in magazine, si la locul de munca (de parca te duci in Tenerife) eu n-am auzit...

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Nu, atunci le bătea ușa de la casă în cuie să nu iasă afară. Poate n-ar strica să facă și acum la fel la ăștia care nu vor certificat. Dreptul de a alege. Am auzit că in China încă se poartă.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 22:27.


#26
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 22:25, said:

Nu, atunci le bătea ușa de la casă în cuie să nu iasă afară. Poate n-ar strica să facă și acum la fel la ăștia care nu vor certificat. Dreptul de a alege. Am auzit că in China încă se poartă.

poate chiar ai nevoie de un implant...

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Bai nene, degeaba bociti pe-aici, societatea n-a stat si nu va sta dupa ifosele voastre. Habar n-am daca Musk o sa faca ceva cu Neuralink-ul lui, dar daca o sa reuseasca, n-o sa intereseze pe nimeni conspiratiile care va trec prin cap. Stati cuminti si fiti bucurosi ca traiti vremuri cum altii inaintea voastra nici nu visau sa prinda.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 22:36.


#28
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 22:35, said:

Bai nene, degeaba bociti pe-aici, societatea n-a stat si nu va sta dupa ifosele voastre. Habar n-am daca Musk o sa faca ceva cu Neuralink-ul lui, dar daca o sa reuseasca, n-o sa intereseze pe nimeni conspiratiile care va trec prin cap. Stati cuminti si fiti bucurosi ca traiti vremuri cum altii inaintea voastra nici nu visau sa prinda.

Nea Nelu prin 1992 spunea ca "proprietatea e un moft"  iar Stalin spunea ca "n-o sa se impiedice colectivizarea de toti reactionarii"...  Istoria se repeta.
Pana la urma... sclavii si cu cip si fara, tot sclavi raman...

Ai dreptate, n-am visat niciodata ca voi ajunge sa prind astfel de vremuri.. am crezut ca e vorba doar de filme sau carti.

Revenind la Elon Musk, eu nu-s convins nici ca proiectul Starlink cu mii de sateliti pe orbita e o idee buna...  Am apucat sa vad intr-o noapte sirul ala de sateliti.. Pe bune ?

Edited by Rav_885, 07 December 2021 - 22:59.


#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Primul lucru la care ma gandesc este bancul cu manuta bionica.
Sa faci lucruri cu puterea mintii suna misto , dar ce ne facem cand gandurile sunt anti-sociale , sau criminale, sau ilegale , sau imorale ?
Sa stai pe FB si sa postezi numai din minte cu sotia unui prieten ....si sa te scape un : "Ce te-as f**e " ...ca na , mintea zboara !

#30
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostJurasikMan, on 07 decembrie 2021 - 23:19, said:

Primul lucru la care ma gandesc este bancul cu manuta bionica.
Sa faci lucruri cu puterea mintii suna misto , dar ce ne facem cand gandurile sunt anti-sociale , sau criminale, sau ilegale , sau imorale ?

Se va umbla si la asta, stai linistit.  De altfel, cred ca e prima pe lista - cumintirea populatiei prin controlul starilor psihice.  In viitor omenirea va avea doar ganduri bune despre tot...

#31
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
In 50 ani, daca vor mai exista progres si civilizatie, vom putea sa facem cumparaturi cu cipul implantat in antebrat si vom putea sa comunicam telepatic prin cipul Neuralink implantat pe creier.
Ca-n Cyberpunk 2077...

Si da, nu e un secret ca orice inventie din istoria planetei presupune controlul maselor. Vom fi monitorizati fiindca pana la urma progresul si civilizatia au  un pret.  Nu ar trebui deloc sa ascundem asta sau sa o consideram conspiratie, pentru ca asta e realitatea.  Am trait si vom trai in continuare pe o planeta neprietenoasa si periculoasa, si mereu vor exista raporturi de neincredere intre noi atata vreme cat avem individualism.  
Cu siguranta ca vor folosi cipurile pentru a depista mai repede infractorii. Pentru un om pierdut in padure va fi o solutie salvatoare, fiindca va putea fi depistat imediat de politie.

Ca vor fi si hackeri care vor putea sa acceseze cipurile implantate si sa produca stricaciuni............pai uite ca si azi iti pot virusa si accesa calculatorul,si iti pot fura banii de pe cardul bancar electronic. Si ghici ce, miliarde de oameni continua sa foloseasca computere si sa faca plati cu cardul electronic, fara nicio grija.  

Ca orice inventie, vine si cu riscuri daca nu stii cum sa o manuiesti.

Cu cutitul poti sa te tai daca esti prost, dar e foarte util la prepararea hranei, la taiat textile, la reparat cateodata, la  constructii, la vanat si chiar la autoaparare.

Cu automobilul te poti accidenta, dar daca stii sa-l folosesti, e cel mai util mijloc de transport.
Cu focul la fel, te poti arde...sau te pot arde altii cu el, dar ca instrument folosit in mod inteligent, e foarte folositor.  

Toate vin cu riscuri si cu costuri.

Edited by adriansdrei, 08 December 2021 - 00:16.


#32
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2021 - 20:36, said:

Și dacă ar apărea în 2030, să poți să le redai unor oameni abilitatea de a merge din nou sau de a vedea... este ceva senzațional. Eu unul aștept să văd un prototip funcțional, până atunci sunt circumspect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2rXrGH52aoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - poftim, prototip functional. Nu vindeca nimic, dar ca idee, omul nu abereaza.
Din ce tin minte, a zis la JRE ca isi doreste ca in 10 ani sa fie un produs functional, poate chiar 5 ani daca lucrurile merg foarte bine. Probabil la anul vor sa inceapa teste pe oameni. In principiu e un fel de "shock therapy" care stimuleaza doar anumite zone, si poate fi comandat/modificat/reprogramat/etc.
Oricum, ignorand unele comentarii de p-aici, sunt convins ca multi ar face orice sa vindece un handicap. Daca are si 0.1% sanse sa fie o solutie pentru a vindeca oricare din problemele enumerate, atunci merita mers pe acest drum. Si oricum, nu o face pe banii vostri, deci stati linistiti.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMunicipalwaste, on 07 decembrie 2021 - 20:17, said:

dar daca zice sau se zvoneste ca e la anul, inseamna ca prin 2030 e posibil sa apara. Posibil...

Ai dreptate, poate prin anul 7328 sa reuseasca si musk ceva.. Musk asta este vai de capul lui.


Ar fi in regula sa lasi oftica asta de o parte. Posted Image
Cred ca asa spuneai si cu masinile electrice, rachetele reutilizabile etc.

Edited by MembruAnonim, 08 December 2021 - 15:22.


#34
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

 Rav_885, on 07 decembrie 2021 - 22:55, said:

Pana la urma... sclavii si cu cip si fara, tot sclavi raman...

Revenind la Elon Musk, eu nu-s convins nici ca proiectul Starlink cu mii de sateliti pe orbita e o idee buna...  Am apucat sa vad intr-o noapte sirul ala de sateliti.. Pe bune ?
Si proiectul Starlink are rolul lui ,in cryptomeneda golobala care va inlocui monedele statelor ,euro,dolar va putea fi accesata prin satelitii astia ,altfel statele pot sa intrerupa internetul de la nivelul solului .

Tot adiacent cu subiectul asta ,oamenii de stiinta au inventat microchipuri injectabile .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mdwVaPBpks0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

 FatCat33, on 07 decembrie 2021 - 22:11, said:




La fel cu telefonul mobil
...
Maine o sa fie total indispensabil  cand o sa ai pe el bolentinu, permisul, cardul de sanatate si

... cardul bancar, buletinul și pașaportul.
Doamne'ajuta! :D

 ARPA, on 19 ianuarie 2022 - 16:08, said:

cryptomeneda golobala care va inlocui monedele statelor ,

Inchallah!!!

Edited by KiloW, 19 January 2022 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate