Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

achizitie Camaro ZL1 6.2L din SUA sau Canada

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
originsvm

originsvm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2021
Salutare!

As vrea sa cumpar un Camaro ZL1 6.2L nou (de preferabil pe comanda dar este ok si daca au pe stock la reprezentanta cu specificatiile cat de cat dorite) din SUA sau Canada (sau Germania, dar nu stiu daca se mai poate pe comanda).
Care este procedura pentru livrare in Europa sau chiar sa o aduc personal?
Ce parere au posesorii de Camaro despre aceasta masina? merita? dureaza exagerat de mult sa ajunga piese daca ai nevoie?

Orice informatii despre achizitie/transport/service/etc despre masina sunt bine-venite, multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Acel motor de 6,2 litri are drept de circulatie in Europa?Nu dati cu pietre,doar intreb.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
In primul rand, trebuie sa intelegi ca impozitul anual in Romania este de 9920 lei.

1. Masina dupa ce te joci cu ea, e nevandabila in Romania.
2. De consum nu are rost discutia; e asumat, probabil pe la 30-40l/100 Km.
3. Service/garantie/piese nu ai.
4. Exista firme care se ocupa de achizitie, transfer, import.
Masina se cumpara din US, dar ai grija ca la acel pret se adauga "local tax", cca 10%.
5. Se trimite pe container in Romania (iar acum costa de plangi shipping).
6. Platesti taxa vamala 10%
7. Platesti TVA 19% in Romania

Ajungi la o suma de care iti iei o masina rafinata si cu f multi CP.

Sau o iei din UE, fara batai mari de cap
https://www.autoscou...t/camaro/ve_zl1

Edited by Courage, 07 December 2021 - 17:57.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista piata si in Romania pentru astfel de masini. De fapt , daca sunt exclusiviste chiar scot bani frumosi , din folosirea in clipuri muzicale sau participare la expozitii auto. Cand o sa fac destui bani imi cumpar un Marauder din Africa de Sud . Garantez ca va fi antamat de toate evenimentele auto cu staif , evident contra-cost . Asta ca discutie ca nu cred o secunda ca o persoana care vrea detalii despre o astfel de masina isi face cont pe Sopftpedia pentru asa ceva. sutn atatea forumuri cu profil auto , grupuri pe FB ...fix aici , unde este ingramadeala de Camaro s-a gandit initiatorul sa se umple de intelepciune.
Paradoxal , consumurile nu sunt asa mari . Masina nu este camion, nici SUV  , este mult mai usoara si consumul ei este direct proportional cu greutatea totala a masinii . 30-40 litri la suta este un consum de camion de multe tone , nu de masina sport.
Sigur ca asa ceva nu se cumpara pe persoana fizica decat daca esti interlop de frunte sau traficant de arme tolerat de stat . Altfel se cumpara pe finantare , pe societate comerciala , unde un impozit de 2000 euro pe an nu reprezinta mare lucru . Cand ai bani si vrei sa iesi in evidenta ( desi la Joker nu s-a luat inca potul ) , poti cumpara chiar masini mai exotice.
O problema in plus la o astfel de masina o reprezinta omologarea individuala , daca nu a mai fost omologat acest model in Romania pana in prezent. Cine este primul , are placerea de a plati si o omologare individuala .

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

adisz said:

1638892023[/url]' post='28554730']
Acel motor de 6,2 litri are drept de circulatie in Europa?Nu dati cu pietre,doar intreb.
La mine in orãșel e plin de mașini și trucks americane cu motoare de 5-6 litri, impozitul pe așa ceva e mai mic decat in Ro. Tata unei colege de-a fetiței mele are douã Camaro, unul mai vechi și ultimul de generație nouã, vopsit  Bumblebee.
Un truck american vãzut acu’ câteva zile:

Attached Files



#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Sunt destul de sigur ca omul stie care e impozitul aici pentru motorul ala.
Calmati-va 1.4 TDI-urile, gen.

Edited by jeffy86able, 07 December 2021 - 19:01.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean am un 2011 Ford Mustang V6 din aceasi categorie cu Camero pe care l-am cumparat nou si care si azi peste 10 ani mai tarziu imi place la nebunie cum arata. E o senzatie deosebita cand il conduci si vezi capota  lunga ce pare ca nu se mai termina. Scaunele din fata sunt foarte comfortabile, dar cele din spate daca ai mai mult de 1.70m o sa trebuiasca sa tii capul aplecat intr-o parte. Pentru cei comenteaza d.p.d.v. al puterii am citit o comparatie unde un Mustang V8 era comparat cu un BMW M3 si diferenta nu era mare intre ele (in avantajul BMW), dar ca pret iti putei lua pe langa Mustang o Huyndai Sonata. Intretinerea de asemenea e (mult) mai ieftina decat la un BMW. Cu toate astea ar trebui sa tii cont ca un Camaro/Mustang sunt masini mari si consuma (foarte) mult in oras. Mie indicatorul de bord mi-a aratat in oras si 18 l/100km, dar am condus pe distante mai mici(merge si benzina standard, nu-ti trebuie premium). Pe autostrada nu e o problema, consumul e de 7-8l/100km. Sigur un V8 consuma mai mult. Un alt dezavantaj sunt usile lungi si ca sa te dai jos din el daca parchezi langa alta masina e mai dificil. Cand ma duc la shopping mereu caut sa o parchez unde nu mai am nicio masina parcata langa mine si tine cont ca parcarile peste ocean sunt mai mari decat cele din Romania. Iarna nici sa nu te gandesti sa nu mergi fara cauciucuri de iarna (se duce de fund la cea mai mica urma de zapada). Pentru piese nu mi-as face probleme se pot comanda la reprezentanta sau de pe rockauto.com De asemenea ar trebui sa vezi si cu asigurarile sa vezi cat costa sau daca ti-o asigura.

Am atasat ratingul si comentariile facute de Consumer Report din SUA (o organizatie care nu accepta sponsorizari/reclame) pentru Mustang/Camaro. A se observa ca Mustangul e recomandat.

Daca dupa toate comentariile mele esti decis sa-ti iei una si-ti permiti "Go for it! YOLO" (you only live once)

PS: In SUA e mai ieftin ca in Canada

Attached Files


Edited by vladut01, 07 December 2021 - 19:16.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca tot vrei motor de genu, de ce nu mai bine un Charger Hellcat Redeye Widebody? Macar stii o treaba. Si ai si 4 locuri, ca sa iti dai tovarasii. Pe bune, daca iei un monstru din ala te caut si ne imprietenim.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpancone99, on 07 decembrie 2021 - 17:59, said:


Ce faci cu o masina de peste 150cp in Romania?


De ce 150 si nu 120 sau 200?
Parerea mea este ca o masina de 200-250CP ar fi perfecta pentru condusul exterior, conditia ar fi sa fie un motor 1.6-2.0T. In oras poti sa ai si 1.2TSI.
La ce te ajuta? pai scurteaza timpul, una e sa accelerezi in 9s pana la 100km/h si apoi sa fii nevoit sa franezi iar, ca e o caruta, un tractor si alta e sa accelerezi in 6s. Te misti mai repede, te strecori mai usor din spatele unuia care merge cu 70, condusul e mai relaxat si mai putin obositor. Diferenta intre 150CP si 200-250 e mare, iar intre 100CP si 200Cp e colosala. Eu nu prea am vazut oameni cu masini puternice (200-300CP), nu teribilisti ci oameni normali, care sa faca accidente, mai degraba fac accidente astia cu 70CP.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postsandu222, on 07 decembrie 2021 - 19:23, said:


De ce 150 si nu 120 sau 200?

Barbatia se masoara si altceva in afara de CP. Cu un Lotus Elise de 120 de cai te las in urma pe orice traseu mai putin linii lungi si drepte. Nu cred ca isi ia nimeni Camaro ZL1 sau Hellcat Redeye pentru utilitatea cailor, cat mai degraba pentru forta bruta de sub capota, placerea galgaitului esapamentului, poate o tura pe circuit sau drag, asa, de distractie. Masinilea astea sunt o jucarie, nimic altceva.
Tocmai am oripilat niste oameni ca vreau sa dau 500 EUR pe un Lego Technic. Pe ideea ca unii nu au ce manca si eu imi iau Lego de 500 EUR. Dar ce mai e viata fara mici bucurii de genul Lego de 500 EUR sau Camaro de 7 litri?

#11
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Visul meu e asta: 1970 Dodge Charger R/T Hemi...
Deci inteleg pe baietii care zic "you only live once"

#12
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Din cite vad in Germania sunt destule, noi sau Jahreswagen:
https://www.geigerca...evrolet/camaro/
https://hey.car/gebr...hevrolet/camaro

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pe asta o vinde un amic care si-a scarpinat deja mancarimea:
https://www.publi24....fgg791gddi.html
E o jucarie simpatica.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostdanX, on 07 decembrie 2021 - 23:11, said:

Pe asta o vinde un amic care si-a scarpinat deja mancarimea:
https://www.publi24....fgg791gddi.html
E o jucarie simpatica.
N-are sanse la pretul ala, e la 15-20 mii euro e asa ceva in Europa de Vest.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Un Camaro de 7.4 litri, modificat, la 24.500 euro, aici.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View PostdanX, on 07 decembrie 2021 - 23:11, said:

Pe asta o vinde un amic
interesant ...

Attached Files



#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View PostdanX, on 07 decembrie 2021 - 23:11, said:

Pe asta o vinde un amic care si-a scarpinat deja mancarimea:
https://www.publi24....fgg791gddi.html
E o jucarie simpatica.

Aia-i din alt film ...
Daca e totul original pe ea, e o masina de colectie si-i de scos din garaj doar la evenimente speciale.

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu-i fac reclama omului, zic doar de barbati si jucariile lor.

View PostKarhu, on 08 decembrie 2021 - 10:58, said:

Un Camaro de 7.4 litri, modificat, la 24.500 euro, aici.
mi se par foarte mari preturile la care au ajuns americancele din malaise era.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate