Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Belarusul pune embargou pe produsele occidentale și anunță sancțiuni împotriva companiilor aeriene din UE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#73
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postshefu_de_combinat, on 09 decembrie 2021 - 00:41, said:


Am, ca altfel imi iau ban
????

Nu, nu iti iei ban dacă zici crypto si uiți ca stablecoinurile de tara tot crypto sunt, no worries.

Anyway, China interzice de trei ori pe an în fiecare an crypto. Între timp, numărul furnizorilor noștri din Asia plătiți în crypto creste cum vezi cu ochii.

Revenind ontopic, eu nu am mai întrat de câteva zile în Poiana. Scârbita de politica noastră, scarbita de cetateanul de rand (cu din ce în ce mai puține exceptii)... Topicuri ca asta ma re-aduc cu picioarele pe pământ, democrația chiar e cel mai mic rau.

Edited by catalina1, 09 December 2021 - 00:52.


#74
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNumitorul_comun, on 07 decembrie 2021 - 16:21, said:

UE se roaga de rusi sa le dea gaze.
nu se roagă ci le plătesc la preț bun.fără acei bani din gaze rusia este pe spate

stă pe gaze, petrol și diamante cu burta goală

#75
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Se castiga enorm daca ai tehnica in degetul mic si-ti produci singur utilaje si aparate. Romanii au o repulsie ptr asta ca ceausescu ii pusese cu forta sa faca ce nu se pricep.

Vesteuropenii si americanii tin cu dintii de ultimele farame industriale care tind sa fuga cu totul in R P C.

Risca sa ramana in fundul gol ca romanii si sa importe totul.

Pe langa asta culmea ar fi sa te mai concureze si state d-astea ca belasovieticu turcia iran. Trebui deposedati toti astia de industrie si trimisi la orice altceva

A venit ala din africa sa asambleze tesle in germania. Adica germania a ajuns ca turcia sa execute iar cercetare si patronajul si profitul sa nu fie la ei. Este o inaugurare in toata istoria din epoca de cupru incoace.

Crypto este o oportunitate teribila care face cu ochiul tuturor.

#76
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Ati vazut la Detroit dezastrul si falimentul industrial si depopularea. Risca si germania asta in ceva timp, masini vor mai face asiaticii.

Odata cu interzicerea motoarelor termice asia va face aprope toate masinile, astia din europa risca falimentul ca la detroit. Vedeti diferente enorme intre tesla si orice alt electric improvizat rapid pe genunchi. Desi un automobil electric e usor de facut totusi piata e dura.

Si in conditile date e neplacut sa mai ocupe piata si unii de prin belarus sau unde naiba cu ieftinituri ca gaz moca subventii de stat.

Daca belarus nu avea industrie nu pasa nimanui cati ani sta ala rege acolo, oare cui ii pasa de Albania? sau ca sta ergodan 50 ani sultan.

Edited by cipri2bau, 09 December 2021 - 13:58.


#77
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postcipri2bau, on 09 decembrie 2021 - 13:51, said:

Ati vazut la Detroit dezastrul si falimentul industrial si depopularea. Risca si germania asta in ceva timp, masini vor mai face asiaticii.

și ce e rău în asta?
mașinile din Detroit erau niște rable poluante care ruginesc, nu știu să meargă decât drept, consumă cât un vapor și se strică la primele 1000 de mile

asiaticii să facă mașini că ei le fac bine. toyota, honda, fiabile. merg 1 milion de km

să le facă ei și noi le cumpărăm. care e treaba
de ce trebuie să facem și noi mașini. industria trebuie să fie în asia, iar la noi numai servicii și inteligență, proiectare, knowhow

#78
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlat, on 09 decembrie 2021 - 18:08, said:

industria trebuie să fie în asia, iar la noi numai servicii și inteligență, proiectare, knowhow
Acuma, na, ca un bugetar plictisit repeta la troleala niste lemne de o prostie infinita nu-i o chestie nociva, ne distram si noi, problema e cu aia care chiar cred sincer in aceste sinistre absurditati si se pretind intelectuali ai sistemului, care au priceput ei care-s directiile si ce e de facut in superba economie noua bazata pe laba si speculatii financiare.

View PostFlat, on 09 decembrie 2021 - 18:08, said:

să le facă ei și noi le cumpărăm
Stiu ca nu-i cazu la tine, da' pentru majoritatea populatiei banii de cumparat chestii vin din procesul ala numit "munca", poate ai citit despre el. In general oamenii trebuie sa produca diverse ca sa aiba bani de cumparat, nu vine salariul indiferent de cat o freci aiurea.
Asiaticii sa produca tot da' proiectarea sa o facem noi, lol, suna extrem de fezabil. Cam cat crezi ca iti ia sa ajungi de la asimilat o tehnologie la a proiecta singur ce iti trebuie?

Ii punem pe chineji doar sa produca in fabrica, is prosti si harnici, noi occidentalii suntem superiori, n-o sa treaca omu galben de nivelul productiei de tenisi si adidasi fake hopa aoleo cand au ajuns astia cea mai mare putere industriala de pe planeta aoleo a doua economie, in curand prima hopaa ne rup mufa pe ce inseamna 5G REPEDE dati o lege sa se faca doar cu firmele noastre aoleo.

Bine, oricum iar am cazut in naivitatea de a discuta despre noi, europenii, sa proiectam, knowhow whatever. Da, suedezii si nemtii, poate se ocupa si cu d-astea.
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/21333/20263493/1/7-romania.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Service based information economy with Romanian characteristics, lol.

View PostFlat, on 09 decembrie 2021 - 18:08, said:

la noi numai servicii și inteligență
Numa numa, dada. Uite aici un campus de cercetari aerospatiale
[ https://i.postimg.cc/j53Mq7WJ/2021-12-09-182402.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi, cumva corect zici ca "la noi numa' servicii". 7 parca erau.

Edited by shefu_de_combinat, 09 December 2021 - 18:30.


#79
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Are regimul lor destui fani cred. E aiurea sa renunti la un sistem care producea si mai face variante de asa ceva https://mortarinvest...og/item/maz-537

in favoarea unor saracii bazate pe munca la sparanghel temporara si specula cu second -handuri

#80
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postdan1980_25, on 07 decembrie 2021 - 16:49, said:


Bine fac, nu aveau ce sa mai caute acolo.Sa-i ia dracu cu poluarea lor cu tot ca au nenorocit un oras intreg cu putorile lor

Mvai, așa este, nu putem produce nimic în Europa pt că avem oameni cu nas sensibil.

Să polueze la ei in China, iar eu să mi comand ce vreau pe AliExpress..

Ești tare deștept mă !!!

#81
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcatalina1, on 09 decembrie 2021 - 00:44, said:


Revenind ontopic, eu nu am mai întrat de câteva zile în Poiana. Scârbita de politica noastră, scarbita de cetateanul de rand (cu din ce în ce mai puține exceptii)... Topicuri ca asta ma re-aduc cu picioarele pe pământ, democrația chiar e cel mai mic rau.
Și unde-i ontopic-ul Cătă? Posted Image

#82
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDarthBane, on 09 decembrie 2021 - 22:51, said:

Mvai, așa este, nu putem produce nimic în Europa pt că avem oameni cu nas sensibil.

Să polueze la ei in China, iar eu să mi comand ce vreau pe AliExpress..

Ești tare deștept mă !!!

Depinde, teoretic ar trebui să producem chestii cu valoare adăugată mai mare pentru că poluarea poate avea costuri indirecte mai mari față de beneficiul de a produce poluant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate