Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Belarusul pune embargou pe produsele occidentale și anunță sancțiuni împotriva companiilor aeriene din UE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNumitorul_comun, on 07 decembrie 2021 - 16:21, said:

Ba chiar exista si un facebook rusesc sau uber din Rusia.

Deci oamenii de acolo vor mânca facebook și uber rusesc!

Produse ruse???

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFlat, on 07 decembrie 2021 - 17:51, said:

vkontakte, am și eu cont

De ce? Rusoaice fierbinti?

#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpasilla, on 07 decembrie 2021 - 17:58, said:


Ce a fost mai întâi, oul sau găina?
orasul

#40
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
De cand Rusia a fost blocata la anumnite produse din EU,s-a accelerat productia locala de alimente si de produse.
Totul dezvoltat si produs local...aveam si noi in Romania un motto sa cumperi facut in tara,parca si recent acuma cativa ani !

Deci toate restrictiile astea vor afecta serios producatorii din EU si intr-o oarecare masura pe cei blocati.
Populatia bogata vor gasi portite de a cumpara ceea ce le trebuie oricum
Populatia normala li se va spune ca trebuie sa fie patrioti si sa cumpere produs local.

Acu cativa ani,cineva si cativa de prin EU faceau scandal ca nu au piata de distributie a produselor si sa elimine restrictiile catre anumita tara.

Pe mine ma amuza faptul si raspunsurile voastre...unii dintre noi ar trebui sa mearga si sa invete cum se joaca strategic sah !
Una ceea ce vedem noi saracii si alta ce se discuta pe canalele diplomatice / controlate economic.
Nu se spune santaj sau mita,li se spune in engleza firme de lobby!

In timp scurt,populatia pierde.
In timp lung,cei blocati de EU vor castiga.

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 December 2021 - 19:31.


#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 decembrie 2021 - 19:30, said:

In timp lung,cei blocati de EU vor castiga.

Da, sunt convins. Cat de lung, apropos? La timp ma refer.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 decembrie 2021 - 19:30, said:

De cand Rusia a fost blocata la anumnite produse din EU,s-a accelerat productia locala de alimente si de produse.
Pana una alta, rusii cam fac foamea.
Cred ca dureaza ceva pana cand se va vedea efectul accelerarii..

#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNumitorul_comun, on 07 decembrie 2021 - 16:21, said:

Exista produse ruse care inlocuiesc cam tot ce produce.
Sunt o gramada de marci de electrice si electrocasnice rusesti pe care noi nici nu le stim.
Ba chiar exista si un facebook rusesc sau uber din Rusia.

Si cel mai important, au resurse energetice la discretie, in timp ce UE se roaga de rusi sa le dea gaze.

Intre timp prin UE, mai exact prin Romania Azomures se inchide datorita tarifelor mari la gaze si energie electrica, iar alti mari jucatori industriapi nu se simt prea bine cand vad facturi la utilitati de cateva ori mai mari.
Ce destept esti tu, rusii de ce importa daca au tot ce le treuie? Ti se pare ca prin belarus industria merge de bubuie si aia nu mai pot de bine ce le e?

#44
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 decembrie 2021 - 19:30, said:

In timp scurt,populatia pierde.
In timp lung,cei blocati de EU vor castiga.
Intr-o economie centralizată ca a Belarusului, nu exista șanse sa câștige ceva, nici măcar pe termen lung.
Doar dacă schimba regimul politic au șanse.

#45
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 decembrie 2021 - 19:30, said:

De cand Rusia a fost blocata la anumnite produse din EU,s-a accelerat productia locala de alimente si de produse.
Totul dezvoltat si produs local...aveam si noi in Romania un motto sa cumperi facut in tara,parca si recent acuma cativa ani !

Deci toate restrictiile astea vor afecta serios producatorii din EU si intr-o oarecare masura pe cei blocati.
Populatia bogata vor gasi portite de a cumpara ceea ce le trebuie oricum
Populatia normala li se va spune ca trebuie sa fie patrioti si sa cumpere produs local.

Acu cativa ani,cineva si cativa de prin EU faceau scandal ca nu au piata de distributie a produselor si sa elimine restrictiile catre anumita tara.

Pe mine ma amuza faptul si raspunsurile voastre...unii dintre noi ar trebui sa mearga si sa invete cum se joaca strategic sah !
Una ceea ce vedem noi saracii si alta ce se discuta pe canalele diplomatice / controlate economic.
Nu se spune santaj sau mita,li se spune in engleza firme de lobby!

In timp scurt,populatia pierde.
In timp lung,cei blocati de EU vor castiga.
probabil din cauza asta au rusii nivelul de trai la un sfert fata de eu.Sahu ala strategic e pentru putin si lukasenko, aia de sub ei au doar de pierdut.

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Ce drac tehnologie sa ia belarus din UE cand R P C produce totul?

Poate doar excursii la paris si londra.

#47
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004

View Postcipri2bau, on 07 decembrie 2021 - 21:33, said:

Ce drac tehnologie sa ia belarus din UE cand R P C produce totul?

Poate doar excursii la paris si londra.
VISA si Mastercard? Poate ca Belarusul va folosi cărți de credit chinezești, desi nu știu care-s alea. Sa ia cărți de credit de pe aliexpres, sa le bage în bancomate și sa ne spună dacă funcționează.

Edited by Cris007, 07 December 2021 - 21:44.


#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcipri2bau, on 07 decembrie 2021 - 21:33, said:

Ce drac tehnologie sa ia belarus din UE cand R P C produce totul?
Buna gluma.

#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Vor fi probleme cu bemveurile ai oooo ca nu mai au unde sa ajunga in ultima parte a functionarii. va fi o avalansa de bemveuri si oooo eftine la granitele noastre si bolgariei. Cam atat referitor la tehnologie.

Pasul urmator ar fi sa cumpere autoturisme din china sau chiar din rusia, si rusii fac logani lazi dustere

Saracii ghielorusi nu vor mai putea sa cheltuie banii la turnul eifel si nici sa lucre la sparanghel. Vor trebui sa lucre la maz si sa viziteze clona turnului eifel din china.

Joaca tare ala, imi place. Buturuga mica rastoarna carul mare.

Aia vor legaliza bitcoinul ca el salvador si fac inca o chestie. Apropo revolutul nu va functiona la ei?

Acuma totusi visa si mastercar intr-o tara cu dictator? pare neplauzibil. Nu cred ca au in belarus carduri d-alea, ei sunt f saraci.

#50
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004

View Postcipri2bau, on 07 decembrie 2021 - 21:46, said:

Apropo revolutul nu va functiona la ei?
Nope. Dacă dorește UE și SUA nu va funcționa niciun card de credit. Nici transferurile interbancare SWIFT.
Bafta cu economia în natura.

#51
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Vor fi afectate prostituatele si videochatul ca bancherii vestici nu mai au acces la ele.

Alea vor iesi in strada si vor candida si la alegeri.
Culmea ca tot femei au fost puse de vestici si in moldova si in ucraina si la belarus.

hai sa plangem ptr belarusss, oooo saraciii, sa facem donatii. sa ne oferim voluntari. Sa-i ajutam sa-si creasca si ei facturile la gaz si curent. Posted Image)

De fapt relatia belarus cu vestul este cam zero. Ei nu reuseau sa vanda cam nimic, in afara de autobuzele alea maz de acum 20 de ani si ceva tractoare pe la mici ferme nu au vandut nimic prin vest. In ultimii ani nici atat. In schimb vand si cumpara la greu din rusia.

Edited by cipri2bau, 07 December 2021 - 21:57.


#52
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Ce nu inteleg multi e ca acest stat nu a fost niciodată independent pana la Alexander Lukashenko.
Adica acesti ani după căderea imperiului sovietic au constituit singura perioada din întreaga lor istorie cand nu au fost altceva decat o provincie a unui imperiu ( polonez, lituanian, tarist, nazist si sovietic).
Deci toti cei care condamna regimul dictatorial Lukashenko...ar trebui sa ia în considerare și acest aspect.

View Postpasilla, on 07 decembrie 2021 - 19:56, said:


Pana una alta, rusii cam fac foamea.
Cred ca dureaza ceva pana cand se va vedea efectul accelerarii..
Clima si relieful din Fed.Rusa nu sunt prielnice agriculturii. Terenurile fertile sunt doar in Ucraina, 90 % din Rusia europeana e compusa din stepa.
Armatele germane cand înaintau in 1941...de multe ori nu zăreau un om pe o raza de zeci de km, e o tara uriasa si pustie.

Edited by doxan, 07 December 2021 - 22:02.


#53
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
Lukashenko are mai degrade rolul de administrator al unei provincii a Rusiei. Ales de populație nu este, deci e un cetățean oarecare care nu administrează teritoriul datorită exclusiv sprijinului rusesc.
Din punctul asta de vedere e greu de vorbit de "independența Belarusului".

Edited by Cris007, 07 December 2021 - 22:05.


#54
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostCris007, on 07 decembrie 2021 - 21:49, said:

Nope. Dacă dorește UE și SUA nu va funcționa niciun card de credit. Nici transferurile interbancare SWIFT.
La faza asta, ca idee, poate n-ar fi rau sa existe un sistem concurent, ca alternativa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate