Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata online ptr produs,fara sa.l primesc!

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Certificatul e din ala gratis, furnizat de Let's Encrypyt.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 16:38, said:

Pai bun, si organul... organele... organismele, nu au nimic de zis in treburile astea? Posted Image
Organul trebuie neapărat să deschidă niste anchete în Rusia, Nigeria și Zimbabwe, de unde operează diverși, pentru că Grigore și Gigel fugăresc doar mocaciuni și habar nu au cum e cu site-urile online (nu mai zic de legi și reguli, că deja e prea mult)

Dar, da, sa vina domle statul, tătucul, Agențiile, Ceao, sa fie ele responsabile în locul nostru.

Țepele astea exista pentru că are balta peste. Iar peștișorii refuza, cu talent muncitoresc, orice educație pe tema asta, dar sunt rapizi in a arata cu degetul spre Ceao-tatucul-stat că nu face nimic.

Edited by dexterash, 07 December 2021 - 16:42.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 16:38, said:

Pai bun, si organul... organele... organismele, nu au nimic de zis in treburile astea? Posted Image
Ce să zică?
Nu-i prost cel ce cere. E prost cel ce plătește (fara sa verifice).

E un site scam. Păcăleala de produse.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdexterash, on 07 decembrie 2021 - 16:40, said:

Dar, da, sa vina domle statul, tătucul, Agențiile, Ceao, sa fie ele responsabile în locul nostru.

Stiu ca organul nu poate fi peste tot, dar am impresia ca nici nu face de fapt nimic.

Adica exista IP-uri, exista conturi bancare, treburile pot fi cat de cat limitate, in sensul ca bun, unul sau doi au luat teapa, reclama (adica face reclamatie), si macar bancile sa opreasca tranzactiile spre conturile respective, bancile din Romania ma refer.

Eventual cand un al treilea ar vrea sa faca si el o cumparatura si sa plateasca in acelasi cont, sa-i apara un mesaj de la banca - tranzactia nu e aprobata pentru ca asa si asa.

E chiar atat de greu de facut asta? Poate ca e greu, nu ma pricep, intreb si eu.

Edited by Phobos, 07 December 2021 - 16:45.


#23
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
ai platit cu card de credit sau de debit? Peste ocean daca platesti cu card de credit ii reclami si primesti banii inapoi (sunt banii banii bancii). Ar tebui sa fie similar si in Romania. Oricum vorbeste prima data la banca si vezi ce pot sa faca.

#24
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postdexterash, on 07 decembrie 2021 - 16:33, said:

Sper din tot sufletul sa fi fost cu produse ieftine, cele mai ieftine, cele mai mari reduceri, doar cele mai mici preturi etc etc. Măcar să știe și mușterii care sunt cei mai predispuși la a lua tepe cu găleata...
Cea mai ieftina teapa de pe site-ul ala pare a fi ceva de 127 lei, dar ai transport gratuit pentru comenzi peste 400 lei (sau 420 lei, depinde pe care parte a site-ului te uiti) adica nu-ti iei doar o teapa de 127 lei, iei sigur mai multe, sa ajungi la 400+. Posted Image

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 16:38, said:

Pai bun, si organul... organele... organismele, nu au nimic de zis in treburile astea?
Ce sa zica organele? Pana ajungi sa blochezi accesul la un site prin legislatie..... apar altele 7 intre timp.

Ba, nu stiu, mai bine mergi in piata si-ti cumperi "adibas" original, macar simti ceva in picioare.
Oricum, nu pare "sketchy" domeniul Posted Image


#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 16:43, said:



Stiu ca organul nu poate fi peste tot, dar am impresia ca nici nu face de fapt nimic.

Adica exista IP-uri, exista conturi bancare, treburile pot fi cat de cat limitate, in sensul ca bun, unul sau doi au luat teapa, reclama (adica face reclamatie), si macar bancile sa opreasca tranzactiile spre conturile respective, bancile din Romania ma refer.
Băncile să intervină între tranzacții persoane fizice? Ca ce chestie?! Nu vrei sa îmi zică băncile și ce să fac cu banii mei? Cui sa ii pot trimite și cui nu, după cum au ele chef?

IPurile sunt din Nigeria sau virtuale, de prin te miri ce Cloud. Așa, ce să facă mai exact Agenția de Protecție a Mocofanilor? Sa scobească prin cloud, poate îl prinde pe Muhammad? Cumva, sa cheltuie niste mii de euro (dacă nu zeci de mii), pentru că există Căscatul Gigel, care nu e atent cum stă treaba cu cardul, și pierde 50 de euro?

Așa vreți voi sa se întâmple?


Bai, asta e chestie de educație și prevenție, nu de reparație.

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Nu la asta m-am gandit, eu am zis ceva de genul: unul sau doi au fost tepuiti, merg la politie si depun plangere.

politia banuiesc ca are resurse macar sa depisteze relativ rapid daca situl e scam sau nu, se stie contul bancar spre care a fost facuta tranzactia, si intr-o buna colaborare cu bancile, toate bancile sa blocheze tranzactiile spre acele conturi, de-acum incolo.

Ceva de genul.

No, nu stiu daca e fezabil sau nu, dar sa fie asa, o treaba relativ automata, nu sa stai dupa fiecare IP, sa-l urmaresti.

Edited by Phobos, 07 December 2021 - 16:51.


#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Aha, și Gigel cu cardul sa nu aibă vreo răspundere, nu? NU?

Sa faca băncile, Poliția, Agenția Protecției, etc etc totul în locul lui Gigel. Pe banii tăi și ai mei. Nu?!

Edited by dexterash, 07 December 2021 - 16:55.


#28
petrocsin

petrocsin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2021
Am sa incerc la banca. E clar ca am luat teapa! Macar sa i blochez sa nu.mi poata folosi cardul!

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdexterash, on 07 decembrie 2021 - 16:54, said:

Sa faca băncile, Poliția, Agenția Protecției, etc etc totul în locul lui Gigel. Pe banii tăi și ai mei. Nu?!

Pe banii tai? :) Dar de ce pleci de la premiza ca tu iti platesti darile catre stat dar Gigel nu?

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Plec de la premiza că eu verific un site înainte, pe timpul meu, iar Gigel comanda de unde îl taie pe el capul, pentru că e prea "ocupat", apoi vine și cere bani de la noi toți ca băncile și Poliția să-i recupereze banii lui de om care a comandat de unde l-a tăiat capul.

Nu, serios, asa-i că a-ți asuma răspunderea pe greșeli și a plăti pentru ele e ceva extra complicat?

Edited by dexterash, 07 December 2021 - 17:01.


#31
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 16:38, said:

Pai bun, si organul... organele... organismele, nu au nimic de zis in treburile astea? Posted Image

OrganeleOrganismele apara Ucraina de razboi cybertronic Posted Image. N-are timp de plevusti Posted Image

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdexterash, on 07 decembrie 2021 - 17:00, said:

Nu, serios, asa-i că a-ți asuma răspunderea pe greșeli și a plăti pentru ele e ceva extra complicat?

Dar auzi, de ce mai cheltuim atunci banii tai ca sa desfiintam retelele de producere si distribuire a banilor falsi, de exemplu? Lasa fraierii sa plateasca pentru greselile lor, si sa fim ingaduitori cu infractorii. Prostimea-i de vina ca nu umbla permanent cu lampa UV la ea, ca sa vada insemnele oficiale de pe bancnote, nu? Posted Image

Adica, eu as intelege daca mi s-ar spune de exemplu ca masurile astea cum ar fi alea pe care le-am propus eu ar fi sau sunt atat de costisitoare si de lipsite de rezultat incat sa nu merite efortul, dar am senzatia ca tu n-ai vrea sa se ia nici o masura chiar daca n-ar fi nici un efort financiar. Posted Image

Parca te bucura sa ia unii mai slabi pregatiti teapa... Sau poate mi se pare mie. :)

Edited by Phobos, 07 December 2021 - 17:15.


#33
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007
Zi c-ai dat cu petrocsin pe banii aia si au luat foc.Era cadou de mos Nicolae sau Craciun ? Sper ca nu erau pentru copii.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPhobos, on 07 decembrie 2021 - 17:07, said:



Dar auzi, de ce mai cheltuim atunci banii tai ca sa desfiintam retelele de producere si distribuire a banilor falsi, de exemplu? Lasa fraierii sa plateasca pentru greselile lor, si sa fim ingaduitori cu infractorii. Prostimea-i de vina ca nu umbla permanent cu lampa UV la ea, ca sa vada insemnele oficiale de pe bancnote, nu? Posted Image

Adica, eu as intelege daca mi s-ar spune de exemplu ca masurile astea cum ar fi alea pe care le-am propus eu ar fi sau sunt atat de costisitoare si de lipsite de rezultat incat sa nu merite efortul, dar am senzatia ca tu n-ai vrea sa se ia nici o masura chiar daca n-ar fi nici un efort financiar. Posted Image

Parca te bucura sa ia unii mai slabi pregatiti teapa... Sau poate mi se pare mie. :)
Nu are legătură una cu alta. Bineînțeles că nu poți detecta, singur, banii falși. Dar acolo sunt mai multi jucători, nu doar Poliția - și băncile și supermarketurile și alții.

In cazul comenzilor online, exista legi care reglementează foarte bine comerțul online. De asemenea, ANPC are niste ghiduri pe tema asta. Plus că băncile pun și ele la dispoziție atât materiale informative, cât și diverse chestii prin contracte. Ah, nu știm legea? Am semnat ca primarii? Nu înțelegem ce citim? Nasol moment, ce sa zic...

Edited by dexterash, 07 December 2021 - 17:20.


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpetrocsin, on 07 decembrie 2021 - 16:55, said:

Am sa incerc la banca. E clar ca am luat teapa! Macar sa i blochez sa nu.mi poata folosi cardul!
Daca ai autorizat plata, nu iti mai pot lua bani de acum inainte. Daca ar fi fost fara Secure3D, iti luau toti banii pana acum.

Trece-i la pierderi si aia e.
Data viitoare, comanzi pe site-uri reale.

#36
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostNaijax, on 07 decembrie 2021 - 15:26, said:

Esti sigur ?
Adresa aia pur si simplu nu exista
nu a scris initiatorul corect!

https://skechersbucuresti.ro/ -> asta e site-ul, acum am dat un search si eu, nu a scris cum trebuie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate